1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Виткана коса

Дискусија во 'Коса' започната од velesanka, 10 април 2010.

  1. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.645
    Допаѓања:
    4.512
    Пол:
    Женски
    Имам убави влокни ама барам препарат што ќе ми бидат по дефинирани,ама слабо иде потрагата
     
  2. ann666

    ann666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Имам виткана коса и понекогаш навистина ме излудува неможам да слислам фризура :yawn: и секогаш заврзувам со едноставна пунџа.Не сакам да ја пеглам и не сакам којзнае какви фризури но некои едноставни би ми помогнале :)
     
    На Emmie му/ѝ се допаѓа ова.
  3. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370
    Фризури за виткана коса.

    И јас имам виткана и ми вади нерви понекогаш кога е немирна. Во зима често ја пеглам а во лето не. Ја врзувам во пунџа, бушава висока и убава. Или ја носам пуштена со кренати или пуштени шишки. Или убаво фатена во венче. А и врзувам и репче, и ја распуштам и косата што виси од репчето е преубава. Виткана виткана, порано ја мразев и во последно време сфаќам колку си ја сакам. Бушава, извиткана и преубава. :)
     
  4. feminna09

    feminna09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    14
    Бидејќи не сум од СКопје , дали низ другите градови каде нема рамстор на други места го има кремот Хоби ? Иначе имам ни права ни виткана коса - прекршена па дали ќе ми помогне кремов малку да ја навиткам косата ? :)
     
    На Lady01 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Lady01

    Lady01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2010
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    8
    Јас го купувам од обична парфимерија во Охрид :)
     
    На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
  6. fensy

    fensy Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2010
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    10
    девојки имам виткана коса не онака афро ама пак виткана ми е , но од кога се изнијансирав станав плавуш :Д косата ми се исправи права а бушава и страшно ме нервира дај помогнете нз што да и ставам го користев и ова на Хоби ама од кога се изнијансирав ништо не помага. Си а сакам старата коса !!!!!!!!!!!!!!!
     
  7. TeddyS

    TeddyS Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    121


    Оваа пенава мене само ми ја здрвува косата , троа волумен и става , и ми стои во место , мислев поголем ефект ќе има ... една имаше од орифлејм ама не ми текнува како се викаше , позадоволна бев од неа .. :D
     
    На Rozich му/ѝ се допаѓа ова.
  8. fensy

    fensy Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2010
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    10
    najubava e na garnier i na panten za vitkana kosa , ama ne znam dali ja ima vo makedonija jas od grcija ja zemav a i na nivea no grcka nema vrska so taa vo makedonija ama najdobri peni za kosa i samponi ima vo avganistan pakistan tamu :D vujko mi od tamu mi nosese i tie se najnajnaj!!!! afro vitkana te pravat pucval :D . ama sega kosata mi e KATASTROFA od koga se farbam i penata uste tolku mi ja unistuva. ne stavam sega za sega nisto mislev da ja porasnam i bojata da mi popadne da ja odmoram od hemikalii i da mi se normalizira kosata.
     
  9. Black.Beauty

    Black.Beauty Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    213
    Овој третман за коса од Avon е многу добар за да се навитка косата, го имам користено и супер е :inlove: Се нанесува на мокра коса и што е најважно не ја оштетува косата туку ја прави мека и ги истакнува кадриците :)

    [​IMG]
     
  10. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    И јас имам виткана коса, не премногу, онака локни, не ми е виткана од почетокот на главата, но доволно виткана, но некогаш многу се нервирам не ми се погоуваат после секое миење добро локните, некогаш многу ми се растурени и раштракани и ме нервираат, но користам од авон адванцес техник црвено, сега веќе го нема, ме зафркнаа, премногу добро ми ја праесе косата, сега сум во пострага по ново сретство за мојата косичка...
     
  11. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.577
    Купив масло од лаванда за коса и го нанесов на сува измиена коса, на која претходно имав нанесено и пена за коса ја употребувам розевата на Тафт за сјајна коса. Искрено сум презадоволна од ефектот, само треба нормално да се внимава на количината на нанесување да не се нанесе премногу од маслото па да се измрси косата. Сега тука е и мирисот јас искрено ја сакам лавандата, ама некој не ја поднесува.
    Локните беа убави и сјајни и прилично беше намален оној распрснувачки и разлетан ефект посебно кон врвовите изразен и беше доста намален оној сув изглед на косата кој е толку карактеристичен баш за витканите коси.
     
  12. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.645
    Допаѓања:
    4.512
    Пол:
    Женски
    Мене пак ич не ми одговараше ми ја направи коста многу масна ко цел месец да не сум ја миела |(
     
  13. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Прочитав се што сте пишале и сите различни совети даваат, сепак тоа е мислам како на кој му одговара, бидејќи виткани коси има разни типови. Сега да ви го кажам моето искуство бидејќи и јас имам виткана коса. Да ме прашаше некој пред две-три години ќе ви кажев да користити пена за коса, ама таа пена ми ја уништи косата. Згора на тоа и двапати се шатирав еднаш се офарбав и косата ми беше слама, никако не можев да ја ишчешлам, како суканици имав позади :worried: ужасно беше. Ама си најдов решение :) Откога ја ишишав (не ептен кратко) почнав да користам од Авон шампони и регенератори, ама не бев задоволна од нив, ми ја мрсеа косата и бидејќи ми беше пократка од сега, случајно братучетка ми ми кажа дека користи шампон од бреза, оној обичниот, евтиниот 80 ден е по маркетите. Луѓе верувате или не косата ми порасна ненормално брзо, локните сами се оформуваа и што е најважно влакното ми се зацврсти и тоа ептен. Ама се разбира и регенератор или маска во комбинација со шампонов. Е сега, во меѓувреме почнав да работам со Орифламе, и ај сега како застапник почнав да ги користам нивните шампони и регенератори и задоволна сум и од нив. Еден месец користам бреза, еден месец Орифламе. Може звучи смешно ама супер ми е и освен шампон и регенератор друго не ставам на коса. Се обидувам да не ја мијам често за да не ми се мрси често, и ако ми е малку мрсна ставам пудра бебешка и ми станува побујна косата. И уште нешто. Ја чешлам само кога имам регнератор на косата и после кога ке ја измијам кога ми е уште мокра ја поминувам уште еднаш со чешел и со пешкирот ја гужвам и кога ќе се исуши ми е најубава :) И никако фен!
     
  14. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672

    и јас имам виткана коса, а нели познато е дека нашите коси се најподложни на расцветување и паѓање, ако некоја коса паѓа тоа е витканата, долго време го користев Фитовал, но тој ми беше добар додека беше во старата амбалажа, сега откако ја сменија со тек на време и шампонот како да изгуби на квалитет или мене можеби косата ми се презасити, случајно почнав да го користам оној од коприва од истата фирма, во зелена амбалажа, абе веруваш влакно не ми падна, ниедно, ем волумен имав ем локните ми испааѓаа преубаво, регенератор ставав еднаш во неделата и крема на Хоби за виткана, абе си ја засакав косата. :inlove:

    тие шампони имаат најмалку хемикалии, затоа се добри.
     
  15. N.A.T.A.S.A

    N.A.T.A.S.A Нов член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2010
    Пораки:
    650
    Допаѓања:
    486
    Јас имам природни локни ни сакам да ми препорачите нешто за оформување на локни??
     
  16. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Знам дека има и од коприва ама не сум го пробала ама верувам дека е добар а тоа дека витканите коси паѓаат точно е, еве треба сега малку да ја скратам врвовите ми расцветале. Ама тоа што паѓа кога ја чешлаш не е страшно ако е умерено, така косата се обновува, еве и до ден денес по некое влакно ми паѓа, ама тоа е зашто по цела недела не ја чешлам. А за таа крема од Хоби првпат слушам од вас феминките, ама не сакам друго да ставам на коса, супер ми е вака :)
     
  17. BlackAntoanette

    BlackAntoanette Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    5
    јас имам виткана коса... многу е сува, а кога го користев и шампонот од коприва почна претерано да ми се суши па дури и не се виткаше туку беше само разлетана.... моментално користам рецепт шампон против опаѓање, бидејќи се плашам дека поради паѓањето косата ќе ми се изретчи, ама ќе го сменам...сакам да земам некој за сува и оштетена коса за да и го врати сјајот на косата...
     
  18. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Ако не ти одговара тој од коприва или од бреза можеш да пробаш со нивеа за сува и оштетена коса до некое време ја користев таа колекција и тоа доста долго време, ама косата ми се презасити со тоа и решив да сменам.
     
  19. BlackAntoanette

    BlackAntoanette Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    5
    а дали тој помага исто и во регенерирањето на веќе испуканите врвови или ќе морам да ја скратам косата??
     
  20. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Па не би рекла јас и регенератор користам ама го зацврстува влакното мн и дава сјај. Ако веке имаш испукани врвови мислам дека е најубаво да се скратат. Сепак шишање си е шишање :)