1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Виткана коса

Дискусија во 'Коса' започната од velesanka, 10 април 2010.

  1. LuDaChA22

    LuDaChA22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    29
    имам виткана коса, на локни не мн големи, ама одпозади ич не ми е виткана, како прекршена ми е само. :^)
    дали ако ја навиткам со фолија ке ми се навитка како вие шо викате, афро фризура или ке ми остане каква што ми е? и колку време треба да стои така со фолиите на глава? може да се спие со нив..
     
  2. Swift

    Swift Активен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Користете нивеа дајмонд глос,многу помага и ја прави косата повиткана :) Од лично искуство ви кажувам.
     
  3. Butterfly15

    Butterfly15 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    2.620
    Девојки јас имам проблем со мојата коса. :( Порано имав прекрасна коса, прекрасни локни. Сега косата ми се уништи. Не ми е многу кратка и ми е ишишана рамно влакно, но немам никакви локни. Е сега фризерката ми кажа дека ако ја ишишам степен ќе ми се подобри косата и ќе имам повеќе локни. Инаку ја сушам со фем и и ставам пена за коса од тафт. Не знам дали да ја ишишам степен или што да и правам? :^) Си ги сакам локните назаад. :@
     
  4. LoOnyD

    LoOnyD Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Одамна ја пратам и страната и форумот и уствари сватив дека во САД имаат еден куп препарати за виткана коса и дека уствари они на форумов си се фалат кој колку повеќе продукти бапка на косата , а инаку бев импресионирана од фактот дека имаат сајт и форум за виткана коса :o :lol:
     
  5. LoOnyD

    LoOnyD Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    A оддамна го неам видено овој шампон (за виткана коса) или регенератор?! |( еднаш начекав ама само шампон! Јес да не ми одговара ми прави првут ама мислев регенераторот да го пробам баш ама сеа го нема! Излеа нема побарувачка на истите :!:
     
  6. LoOnyD

    LoOnyD Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Прво за Хоби да ви кажам дека кој користел од претходната амбалажа знае дека тоа е тоа што му треба, зборам за пред едно 4 год., сеа оваа, нема никаква врска со таа!

    Второ ќе ви кажам нешто во врска со дифузерот:Секогаш во прва брзина уклучен и ако имате и за топлината да подесите на не мн. топло,значи средно, и нема никаква опасност! ;) Тие што сакаат волумен нека ја сушат со надоле глава, тие што имаат доволно волумен нека сушат со нагоре глава :)

    Трето да ви кажама за тие што сакаат посмирена да им изгледа косата, што имаат пократка коса па им е ептен нагоре и сакаат да ја смират сум открила Гарние пена за виткана коса.
    Со тоа што да си кажам јас имам тенка виткана коса, позади ми е само прекршена, ми се исправи пред извесен период од не знам која причина, немам волумен, ама пред извесно време со надеж дека ќе ми се извитка и позади ја скратив, степенасто и предниот дел ми се крена ко шишки :rofl: а задниот само мааалку ми се поднавитка ,ништо значително ама сепак за мене задоволително зашто веќе бев очајна(сепак многу си ја сакам мојата коса, баш ми е заштитен знак( верувам дека на сите ни е) и не можам да прифатам дека ми се исправи одзади ;( ) Со пенава ми се смири и задоволна сум од незе!
    П.С: препорачувам и Брилијант крем од Субрина, во исто пакување е како гелот! Со тоа што доста се троши ако имате подолга коса! можеби едно пакување за 1месец или зависи кој како :)
    :tmi:
     
  7. FemmeBrunette

    FemmeBrunette Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2011
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    46
    Јас ја уништив од пеглање и многу ми е жал, зашто виткана коса е стварно реткост а изгледа мн раскошно. Ама пак ја пеглам, немам друг избор. Прв ден, како така, втор ден, хаос. Сплескана, заплеткана, не се чешла и само се нервирам. Па сакам да преземам нешто дур не е доцна.
    Од која пена сте најзадоволни? Тафт? Пошто досега немам користено.
    Чичково уље- ништо не ми врши работа. Силиконски капки- јок!
    Дајте чаре кажете и за пената плс посоветувајте !
     
  8. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.897
    Допаѓања:
    133.673
    Јас конечно си најдов спреј за виткана коса - во Космо го земав, производство на Шварцкоф е, и ми се погоди.
    Косата всушност ми е брановидна, а сега со фен со дифузер и спрејот ми е многу повиткана и изгледа побујно. Кога го купував се мислев меѓу него и некое млеко за коса од еуген перма, и не знам дали згрешив. Имам психолошка бариера кон терминот, не ми одат во комбинација млеко и коса :D . Ама сакам да го пробам и тоа, и ќе го купам, за месец-два, имам сега поприоритетни потреби.
     
  9. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.352
    Допаѓања:
    17.400
    Пол:
    Женски
    Може слика од спрејот и колку го зема?
    И јас си имам сличен проблем, ми се смачи веќе секој ден после миење да ја виткам косава за ми биде по бујна и виткана,а ќе треба и нов фен да си купам татко ми го извадил фенот а дифузерот а може и некој друг додаток ги фрлил со кутијата :D
     
  10. daddys.princess

    daddys.princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2011
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    319
    ја имам виткана коса ,ја немав скратено повеке време и цела ми беше као лав,и од коа ја скратив и зедов силиконски капки од авон мн ми е поубава и има убав сјај
     
  11. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.897
    Допаѓања:
    133.673
    Треба и дифузер, јас сега купив нов фен само затоа што ми се разлабави дифузерот на сариот и не можев веќе да го користам. Ама друг е ефектот ако ставиш некое спрејче.

    Јас го земав овој, и беше 600 и нешто.


    Сега, кога барав сликиче всушност видов дека и следниот е од шваркоф, и некако посериозно ми изгледа, можеби требаше тој да го земам, ако воопшто имаше спреј, или можеби не беше за виткана коса. Пакувањето го видов, ама не се сеќавам што прочитав.
     

    Прикачени фајлови:

  12. miina

    miina Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    8
    Јас Имам многу виткана косаа локнии но ич си ја нејќамм постојано си ја пеглам :( :)
     
  13. awee

    awee Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    117
    Фризури за виткана коса.

    Еве некои слики:
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG][​IMG]
    И да косата може да ја фатете репче...а исто така и во венче. ;)
     
  14. shururup

    shururup Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    36
    Фризури за виткана коса.

    Овие ми се омилени :)
     

    Прикачени фајлови:

  15. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.072
    Фризури за виткана коса.

    Витканата коса сама по себе си е доволна без некакви си комплицирани фризури.
    Јас имам виткана коса и можам секако да ја направам и ја носам секако, од пуштена до плетенки и пунџички. Како репче не ја сакам затоа што ми е поголемо од главата :D
    Во последно време омилена призура ми е како плетенка венче, а надолу косата пуштена и виткана.
    Исто многу убаво изгледа виткана коса кога едната страна е потфатена со некоја интересна и раскошна шнола цвет, машничка и слично.
     
  16. Mygirl

    Mygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2010
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    849
    Јас пред три дена си ја направив трајна косата и сум, или барем бев, многу задоволна. Синоќа ја измив и после миење ја исчешлав, така ми рече фризерката да ја чешлам само кога ја мијам. Ама откако ми се исуши целата ми стана наелектризирана, никаква, локните се разлетани, а и ставив пена од гарниер, ама ништо |( Се нервирам, што да и ставам за да не биде ваква, ги сакам првобитните локни :( А фризерката откако ми ја направи ми ја изми и супер си беше косата, ама не ми ја исчешла она.
    Е сега што знам, шубе ми е некако да не ја чешлам ич, а и страв ми е да не ми се заплетка многу.
    Помош :(
     
  17. LoOnyD

    LoOnyD Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски

    Чешлај ја кога ќе и ставиш маска или регенератор, после плакнење не ја чешлај! Или внимателно исчешлај ја на суво ПРЕД миење! Пробај, што ќе ти биде подобро, тоа е лекот! ...Честитки за храброста...ретко која девојка се одлучува да ја навитка ладна трајна во денешно време! :clap:
     
  18. shururup

    shururup Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    36
    И јас имам и ладна и исто како тебе, ми требаше мнооогу време да се научам да ја местам и да ги дефинирам локните. Додека ја мијам, ја чешлам со чешел со широки забци додека на косата имам маска или регенератор, после излегување од бањата, никако чешлање. Прво нешто што правам после излегување е мотање во памучна мајца и така стои 15-20 минути, после ја тргам и само и ставам малку од кремата Хоби :) Сушење со фен - никако. Тоа најмногу ја разлетува косата и ја прави бушава. Ја оставам сама да се исуши. Пробај, па пиши дали има разлика :)
     
    На LoOnyD му/ѝ се допаѓа ова.
  19. LoOnyD

    LoOnyD Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    ]Да се надоврзам дека можеш со фен со дифузер да ја сушиш
     
  20. shururup

    shururup Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    36
    Мене лично и дифузерот ми ја дува косата, локните ми се нај изразени со природно сушење на косата. 4-5 саати пред излегување си го планирам бањањето :)