1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Виткање на косата преку ноќ

Дискусија во 'Коса' започната од a7-Femina, 26 март 2014.

 1. a7-Femina

  a7-Femina Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  20
  Побарав тема со вакво име ,,Виткање на косата од вечер за утредента''. :) Најдов само како да ја извиткаш косата со витлери... Јас сум нова тука и се обидувам да следам се за косата.. Се мачам да барам во темата за Виткање на коса... Еве тука дадете ми идеа за убави крупни локни :)
   
 2. ColoursOfTheRainbow

  ColoursOfTheRainbow Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  1.187
  Допаѓања:
  2.411
  Пол:
  Женски
  Виткање на косата од вечер за утредента. :)

  Знам како можеш да добиеш брановите коса преку ноќ. Испробано, за Нова г. така правев :lol:
  1. Исчешлај ја косата, стави гел на неа и наводени ја малку, а потоа сплети плетенка. Утредента само одплети ја
  2. Исчешлај ја косата и само наводени ја и сплети ја во плетенка. Утредента отплети ја, и така стави и пена за коса, гел или восок за коса (гелот, пената и восокот се за да не ти лета и ти остане убаво оформена)
  И ако сакаш локни, можеш да го пробаш истото, само наместо плетенка, направи ја косата во локни со помош на крпчиња. Земаш мала ткаенина со правоаголна форма, парче коса, ја врзуваш за косата и полека ја моташ нагоре и врзуваш на крај :)
   
 3. Linn1

  Linn1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  1.221
  Допаѓања:
  1.936
  Јас си правам 4 внатрешни плетенки, на сеуште влажна коса, така спијам и утредента се будам со прекрасна фризура.
   
 4. a7-Femina

  a7-Femina Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  20
  Виткањето со крпчиња ми звучи интересно....ке се обидам....исто така и со плетенките :)
   
  На ColoursOfTheRainbow му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Elena69221

  Elena69221 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  2.352
  Допаѓања:
  3.519
  Пол:
  Женски
  Со плетенката "рибина коска" на влажна коса многу убаво се витка косата. 8) Спијам со неа и сабајлето ја одплетувам.

  [​IMG]
   
  На Mia-K му/ѝ се допаѓа ова.
 6. SV1911

  SV1911 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2013
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  60.673
  Имам пробано и со плетенка, но така добивам брановидна коса која не ми издржува ни пола ден.
  До сега најдобар резулат сум добила со витлерите како на сликава (вторите одозгора). Јас ги ставам на речиси сува коса, и на крај прскам со спреј за коса од Taft кој што не ја плетка и лесно се расчешлува. Локните кај мене издржуваат 3-4 дена, а после чешлање не се исправуваат.
   

  Прикачени фајлови:

  На magic.girl му/ѝ се допаѓа ова.
 7. a7-Femina

  a7-Femina Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  20
  Imam takvi vitleri......go znam rezultatot <3

  Ribina koska, ke se obidam... :D
   
 8. Mia-K

  Mia-K Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2012
  Пораки:
  685
  Допаѓања:
  288
  Пол:
  Женски
  И јас обожавам виткана косаа..*_* Имам пробано со витлерите мене не ми се витка мн убаво додека на сестра ми преееубава ии е со големи локни(можеш да ги најдеш во базаро).Јас ј на мокра коса правам рибина коска и сабајлето имам прекрасна фризура..Пробај :)
   
 9. a7-Femina

  a7-Femina Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  20
  хах ви благодарам рибината коска прекрасно ми ја витка косата :)

  ~А што велите за големи локни-виткање со косата со чорапи(од тие поголемите и косата да ја поделиме на 4 дела....јас пробав одлично ми испадна ;) Пробаје и вие :*
   
 10. a7-Femina

  a7-Femina Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  20
  хах ви благодарам рибината коска прекрасно ми ја витка косата :)

  ~А што велите за големи локни-виткање со косата со чорапи(од тие поголемите и косата да ја поделиме на 4 дела....јас пробав одлично ми испадна ;) Пробаје и вие :*
   
 11. Viktorijaaa5

  Viktorijaaa5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 октомври 2013
  Пораки:
  5.440
  Допаѓања:
  84.697
  Пол:
  Женски
  Сега јас ќе ви кажам кој е мојот трик за виткана коса и тоа за половина час :D не преку ноќ уствари зависи колку сакаш да ти е виткана де :D
  Значи навлажната коса ама ептен малку да не биде многу мокра и си ја делиш на праменчиња во зависност колкави сакате да ви бидат локмичките.
  Зимате алуминиумска фолија и претходно си правите стапченца од неа (откинато парче колку една педа и завиткано како стапче) со неа ја мотате косата(како со витлер) и прицврстувате со стегичка.
  Ако сакате побрз ефект за 15 минути сушете со фен ,а може и да си почекате 2-3 часа :)

  Излегуваат преубави локми кои не се растураат брзо :) Пробајте
   
  На Kaylie и Srckata28 им се допаѓа ова.
 12. a7-Femina

  a7-Femina Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  20

  се разбира дека ке пробам :)
   
 13. star789

  star789 Активен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2014
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  21
  Наидов на темава некако... Кој сака виткана коса ке му позјмам ич не ми треба :D
   
 14. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  3.203
  Допаѓања:
  9.463
  Пол:
  Женски
  Земете лента за коса (од овие како венчиња што се носат :D ) и земете мали прамени и полека ке ги мотете околу задниот дел на лентата.Само пред тоа ќе напрскате некој спреј за коса и цела вечер ќе спиете така.

  Гарант добивате убави локни, испробано ;)
   
 15. Viktorijaaa5

  Viktorijaaa5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 октомври 2013
  Пораки:
  5.440
  Допаѓања:
  84.697
  Пол:
  Женски
  Еееј и оваа ми текна сега
  Доколку сакате екстремно виткани локмички и сите да ви бидат исти земете еден молив мало праменче од косата намотајте го намоливот и со пегла за коса држете 1минута ,не сте свесни колку убаво излегува и излегда ,пробајте и оваа ми е испробано :lol:
   
 16. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.958
  Допаѓања:
  103.465
  Пол:
  Женски
  Јас ја имам виткано многу пати со крпчиња, но претходно треба косата да е мокра , потоа ја сушам со фен заедно со крпчињата и спијам со нив. Кога ќе ги одвиткам во косата сум како оние црнкињите :D ама искрено не ми се допаѓа јас сакам да има локни но не тооолку виткани.Можеби грешката е тоа што ги држам цела ноќ
   
 17. Jenniffer

  Jenniffer Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2013
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  7.416
  Пол:
  Женски
  Добри ви се идеите.
  Исто така може косата да ја собереш во пунџа (мокра), ама измешана цела коса, без чешлање и да се собере и со стегач да се застегне.
  Утре косата има прекрасни локни. Ама се зависи како ја мотата пунџата.
   
 18. SV1911

  SV1911 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2013
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  60.673
  Повеќе коса мотај на едно крпче и покрупни ќе бидат локните.
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.918
  Пол:
  Женски
  Јас обично ја виткам со крпчиња мокра коса ја делам на праменчиња и ја виткам ама вткам некаде до кај вратот нагоре не одам и така спијам со виткана коса, утредента се расплетувам и ставам малку лак на косата колку да не се растурат брзо.
   
 20. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.958
  Допаѓања:
  103.465
  Пол:
  Женски

  имаш право :) јас дека помали прамени виткав па затоа така и ми испаѓа :D ќе пробам и вака,благодарам :)
   
  На SV1911 му/ѝ се допаѓа ова.