Виткање на косата преку ноќ

Дискусија во 'Коса' започната од a7-Femina, 26 март 2014.

  1. a7-Femina

    a7-Femina Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    20
    Побарав тема со вакво име ,,Виткање на косата од вечер за утредента''. :) Најдов само како да ја извиткаш косата со витлери... Јас сум нова тука и се обидувам да следам се за косата.. Се мачам да барам во темата за Виткање на коса... Еве тука дадете ми идеа за убави крупни локни :)
     
  2. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Виткање на косата од вечер за утредента. :)

    Знам како можеш да добиеш брановите коса преку ноќ. Испробано, за Нова г. така правев :lol:
    1. Исчешлај ја косата, стави гел на неа и наводени ја малку, а потоа сплети плетенка. Утредента само одплети ја
    2. Исчешлај ја косата и само наводени ја и сплети ја во плетенка. Утредента отплети ја, и така стави и пена за коса, гел или восок за коса (гелот, пената и восокот се за да не ти лета и ти остане убаво оформена)
    И ако сакаш локни, можеш да го пробаш истото, само наместо плетенка, направи ја косата во локни со помош на крпчиња. Земаш мала ткаенина со правоаголна форма, парче коса, ја врзуваш за косата и полека ја моташ нагоре и врзуваш на крај :)
     
  3. Linn1

    Linn1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    1.221
    Допаѓања:
    1.936
    Јас си правам 4 внатрешни плетенки, на сеуште влажна коса, така спијам и утредента се будам со прекрасна фризура.
     
  4. a7-Femina

    a7-Femina Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    20
    Виткањето со крпчиња ми звучи интересно....ке се обидам....исто така и со плетенките :)
     
    На ColoursOfTheRainbow му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Со плетенката "рибина коска" на влажна коса многу убаво се витка косата. 8) Спијам со неа и сабајлето ја одплетувам.

    [​IMG]
     
    На Mia-K му/ѝ се допаѓа ова.
  6. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.757
    Допаѓања:
    63.182
    Имам пробано и со плетенка, но така добивам брановидна коса која не ми издржува ни пола ден.
    До сега најдобар резулат сум добила со витлерите како на сликава (вторите одозгора). Јас ги ставам на речиси сува коса, и на крај прскам со спреј за коса од Taft кој што не ја плетка и лесно се расчешлува. Локните кај мене издржуваат 3-4 дена, а после чешлање не се исправуваат.
     

    Прикачени фајлови:

    На magic.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. a7-Femina

    a7-Femina Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    20
    Imam takvi vitleri......go znam rezultatot <3

    Ribina koska, ke se obidam... :D
     
  8. Mia-K

    Mia-K Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    292
    Пол:
    Женски
    И јас обожавам виткана косаа..*_* Имам пробано со витлерите мене не ми се витка мн убаво додека на сестра ми преееубава ии е со големи локни(можеш да ги најдеш во базаро).Јас ј на мокра коса правам рибина коска и сабајлето имам прекрасна фризура..Пробај :)
     
  9. a7-Femina

    a7-Femina Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    20
    хах ви благодарам рибината коска прекрасно ми ја витка косата :)

    ~А што велите за големи локни-виткање со косата со чорапи(од тие поголемите и косата да ја поделиме на 4 дела....јас пробав одлично ми испадна ;) Пробаје и вие :*
     
  10. a7-Femina

    a7-Femina Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    20
    хах ви благодарам рибината коска прекрасно ми ја витка косата :)

    ~А што велите за големи локни-виткање со косата со чорапи(од тие поголемите и косата да ја поделиме на 4 дела....јас пробав одлично ми испадна ;) Пробаје и вие :*
     
  11. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.524
    Допаѓања:
    85.777
    Пол:
    Женски
    Сега јас ќе ви кажам кој е мојот трик за виткана коса и тоа за половина час :D не преку ноќ уствари зависи колку сакаш да ти е виткана де :D
    Значи навлажната коса ама ептен малку да не биде многу мокра и си ја делиш на праменчиња во зависност колкави сакате да ви бидат локмичките.
    Зимате алуминиумска фолија и претходно си правите стапченца од неа (откинато парче колку една педа и завиткано како стапче) со неа ја мотате косата(како со витлер) и прицврстувате со стегичка.
    Ако сакате побрз ефект за 15 минути сушете со фен ,а може и да си почекате 2-3 часа :)

    Излегуваат преубави локми кои не се растураат брзо :) Пробајте
     
    На Kaylie и Srckata28 им се допаѓа ова.
  12. a7-Femina

    a7-Femina Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    20

    се разбира дека ке пробам :)
     
  13. star789

    star789 Активен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2014
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    21
    Наидов на темава некако... Кој сака виткана коса ке му позјмам ич не ми треба :D
     
  14. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    10.377
    Пол:
    Женски
    Земете лента за коса (од овие како венчиња што се носат :D ) и земете мали прамени и полека ке ги мотете околу задниот дел на лентата.Само пред тоа ќе напрскате некој спреј за коса и цела вечер ќе спиете така.

    Гарант добивате убави локни, испробано ;)
     
  15. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.524
    Допаѓања:
    85.777
    Пол:
    Женски
    Еееј и оваа ми текна сега
    Доколку сакате екстремно виткани локмички и сите да ви бидат исти земете еден молив мало праменче од косата намотајте го намоливот и со пегла за коса држете 1минута ,не сте свесни колку убаво излегува и излегда ,пробајте и оваа ми е испробано :lol:
     
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.101
    Допаѓања:
    104.206
    Пол:
    Женски
    Јас ја имам виткано многу пати со крпчиња, но претходно треба косата да е мокра , потоа ја сушам со фен заедно со крпчињата и спијам со нив. Кога ќе ги одвиткам во косата сум како оние црнкињите :D ама искрено не ми се допаѓа јас сакам да има локни но не тооолку виткани.Можеби грешката е тоа што ги држам цела ноќ
     
  17. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.416
    Пол:
    Женски
    Добри ви се идеите.
    Исто така може косата да ја собереш во пунџа (мокра), ама измешана цела коса, без чешлање и да се собере и со стегач да се застегне.
    Утре косата има прекрасни локни. Ама се зависи како ја мотата пунџата.
     
  18. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.757
    Допаѓања:
    63.182
    Повеќе коса мотај на едно крпче и покрупни ќе бидат локните.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Јас обично ја виткам со крпчиња мокра коса ја делам на праменчиња и ја виткам ама вткам некаде до кај вратот нагоре не одам и така спијам со виткана коса, утредента се расплетувам и ставам малку лак на косата колку да не се растурат брзо.
     
  20. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.101
    Допаѓања:
    104.206
    Пол:
    Женски

    имаш право :) јас дека помали прамени виткав па затоа така и ми испаѓа :D ќе пробам и вака,благодарам :)
     
    На SV1911 му/ѝ се допаѓа ова.