1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Виткање на косата со преса

Дискусија во 'Коса' започната од blue.rose, 22 април 2010.

  1. sikica7

    sikica7 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2015
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    1.981
    Jas mojata kosa ja vitkam so presa ali mnogu retko mozebi vo mesec ednas bidejki voopsto ne koristam presa imam dosta dolga i prava kosa, no obicno od vidovi lokni gi obozavam BEACH WAVES samo sto mnogu tesko gi pogoduvam dali moze nekoj da mi pomogne da mi kaze kako da napravam idealni BEACH WAVES ?
    Vi blagodaram odnapred zenski :D
     
  2. YoungandBeautiful

    YoungandBeautiful Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2014
    Пораки:
    1.338
    Допаѓања:
    7.618
    Пол:
    Женски
    Итно е женски! Може некако да се направи косата како на сликата со преса? :?: И дали знаете некое видео на јутјуб барем приближно вака, ама со преса? :)

    11246249_1081092345262714_1728372277930151777_o.jpg
     
  3. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    3.498
    Пол:
    Женски
    Јас едвај се научив да виткам со пегла. Мој совет е на што е можно поголема температура, поефикасно е и земајте помали прамени коса. Иначе јас се научив од ова видео
     
    На Acka22 и Carolin. им се допаѓа ова.
  4. katedelrey

    katedelrey Активен член

    Се зачлени на:
    1 август 2014
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    177
    ughh.jpg сакам ваква коса некој нека кази како да ја навикам вакааа
     
    На Afroditaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.700
    Допаѓања:
    14.237
    Пол:
    Женски
    На tina-63, anonymousgirl03 и katedelrey им се допаѓа ова.
  6. SlAtKi4ka.SlAtKi4ka

    SlAtKi4ka.SlAtKi4ka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2011
    Пораки:
    247
    Допаѓања:
    313
    Пол:
    Женски
    За нова година закажав во еден фризерски салон, што може да се каже дека е еден од поскапите и демек најдобар во градот, косата ми ја направи т.е ја навитка со преса но сега еве веќе колку денови се поминат од нова година мојата коса мириса гадно на изгорено:puke:. Дали на некој му се има случено нешто слично и ако знаете кажете ми како се ослободам од овој мирис.
     
  7. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.700
    Допаѓања:
    14.237
    Пол:
    Женски
    И откако ја изми со шампон и регенератор (маска) сеуште ти мириса косата на изгорено?
    Дај пиши ако сакаш кој салон е тоа :o
     
  8. SlAtKi4ka.SlAtKi4ka

    SlAtKi4ka.SlAtKi4ka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2011
    Пораки:
    247
    Допаѓања:
    313
    Пол:
    Женски
    Да пробав со се маска и ставив потоа капки за регенерација на косата но мирисот е сеуште тука, особено се осекја на мокра коса, кога ќе се исуши косата мирисот не е толку интензивен навистина незнам што да правам освен да почекам некое време да заздрави. Имав здрава коса не ја горев а сега ми е заникаде инаку салонот е ЏетСет во кавадарци.
     
  9. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.700
    Допаѓања:
    14.237
    Пол:
    Женски
    Направи домашна или купи некоја маска за коса за длабока регенерација и држија од половина час па нагоре, ставај и кокосово масло ( од тегличка) пред секое миење за малку да ја живнеш косата, а потоа скрати и ги врвовите. Мене многу ми помага ако измешам во еден сад маска/ регенератор за коса, малку кокосово масло и малку маслиново масло и го нанесам по должината на косата, но не на коренот. Ја собирам косата во мала пунџа, ставам кеса и покривам со пешкир. Ја држам така косата најдолго што можам, гледам и да преспијам, а потоа мијам со благ шампон.Се надевам дека за брзо ке ти се опорави косата.
     
  10. LadyMary92

    LadyMary92 Нов член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Посети го Styling Studio Rosanno Feretii - Aleksandar Mindev и направи третман за длабинско чистење и ботокс,ќе ти се регенира и ќе се отстрани миризбата за брзо доколку го имаш уште проблемот. Има и страна на фејсбук можеш да си прашаш за цени,јас правев ботокс третман после нијансирање и ме фана околу 700 денари со фенирање и косата ми е перфектна.Истиот ботокс кај дадар во скопје го наплаќаат 2000 денари.
     
  11. LadyMary92

    LadyMary92 Нов член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Вакво виткање само на фризер.
     
  12. Babyby

    Babyby Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    2.549
    Пол:
    Женски
    Најдоброто виткање на косата во мојов живот сум го добила со фигаро , а најкатастрофалното со преса :lol:
     
  13. JoanaS

    JoanaS Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    3.969
    Пол:
    Женски
    Јас го имам пробано ова ама да знаете дека многу многу го оштетува влакното :)
     
  14. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Косата ја виткам со сунѓерести витлери. Тоа е наједноставен начин за средена коса со убави кратки локни, а воедно и "најбезболен" за влакното. Се останато што работи на принцип на електрична енергија ја оштетува косата.
     
  15. beauty.princess

    beauty.princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2015
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    176
    Пол:
    Женски
    здраво феминки.. веке цел месец сум на пегла и фигаро за коса.. знам оти не треба нон стоп но многу ми се допаѓа кога сум средена во главата... но сега веке влакната почнаа да ми летат кога ја пеглам или кога ке ја расчешлам.. дали е од премногу третирање и со што да ги смирам разлетените влакна... хелпп??!!
     
  16. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Da mi peredlozite nekoe dobro figaro ilo nekoja presa,imam gusta i teska kosa koja ne trpi frizuri,vo smisla,mn.brzo mi se isprava kosata ,pa sakam da probam so nekoe pokvalitetno figaro ama neznam koi se dobri?i @poenta ,ako ne ti e poroblem da mi kazes koi vitleri gi koristis?blagodaeam.
     
  17. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Каква преса е најпогодна за виткање на косата со неа? Помали,поголеми плочки има некои преференци или? Во потрага сум по добра преса,што ќе можам да ја користам и за исправување и за виткање.
     
  18. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Ако земеш многу широка, ќе ти прави пошироки локни, а претенка нема да ти врши работа при пеглање - ќе треба да фаќаш помали прамени и со тоа ќе ти треба многу повеќе време за да се испеглаш.
    Земи некоја средна, со керамички плочки. Ровента и Грундиг имаат фини модели, јас имам и од двата модела - ми се погодија и двете преси, немам никакви замерки навистина.
     
    На Waka-waka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. realGirl

    realGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2014
    Пораки:
    1.411
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
    Полесно со преса ги правам локните отколку со фигаро. А и плус поубави ми се со преса.:)
     
  20. Vegegirl

    Vegegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    Да ми предложите некој во скопје за третман на коса, освежување