1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Виткање на косата со преса

Дискусија во 'Коса' започната од blue.rose, 22 април 2010.

  1. Chic

    Chic Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    5
    Се научив конечно.. инаку сеа си најдов едни витлери господ знае од кога се ама вршат работа. ова пеглава многу ми ја гори косата пошо ми треба барем пола саат да се исвиткам :)
     
  2. Malechk0

    Malechk0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    510
    Допаѓања:
    87
    Ааа обожавам виткана коса! :D
    ова мора да се проба. Имам тенка преса, за тоа не е проблем..
    утре ќе пробам сигурно :D :*
     
  3. biljana.08694

    biljana.08694 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Би ве замолила за да не ја виткам се имам мека тенка коса дали со андолирање би ја оштетила многу и дали локните што се прават се убави затоа што ми скисна од правење?
     
  4. sweety.86

    sweety.86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2010
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    21
    Мислам дека се оштетува многу од киселината што ја ставаат, а за локните убави се ама после треба да ја чекаш да ти порасне за да ти дојде пак права инаку неможе така мислам барем јас и кога ќе ти порасне во коренот надоле останува витканото горе права доаѓа и незнам баш како би изгледало. Поздрав
     
  5. sweety.86

    sweety.86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2010
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    21
    И јас си ја виткам косата со преса и ми испаѓа многу убво и ќе си прснам малку лак на крај и ми стои долго а за горење се гори ама коса, нокти и мажи не се жалаат :D :D :D
     
    На FBI и vesna23 им се допаѓа ова.
  6. biljana.08694

    biljana.08694 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Мислам дека се оштетува многу од киселината што ја ставаат, а за локните убави се ама после треба да ја чекаш да ти порасне за да ти дојде пак права инаку неможе така мислам барем јас и кога ќе ти порасне во коренот надоле останува витканото горе права доаѓа и незнам баш како би изгледало.



    Фала многу за тоа што ми пиша инаку денес бев на фризер за да прашам и ми рекоа исто акко тебе дека подоцна коренот ке ми биде прав но сепак можело да се прави повторно андолација само ва коренот или пак сум можела да га фенирам или пеглам и сл.поздрав
     
  7. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Вака ја правам и јас мојата коса многу е лесно :)
     
  8. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    Здраво на сите. Мене ме интерсира дали стеја пробале од Топ шоп ротационата четка за фенирање. Онаа Hot air roto styler. Задоволни сте? Сакам да ја купам, ама не знам дали веди, да не ми се расипе веднаш... Инаку, со неа изгледа како да е лесно средувањето.
     
  9. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    лесно е и поубаво изгледа за разлика ако се виткаш со фигаро или витлери.и стои доста долго,баш е кул лелеав изглед се добива :up:
     
  10. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Баш сега пробав, од што немам што да правам. :)
    Имам многу тенка пегла, уште потенка од оваа на клипот и ми излегува многу виткано,онака баш локни како на кукла. Е сега не знам дали ако земам поголеми прамени ќе излезе лелеава, онака како прекршена :^)
    А многу се гори стварно косата вака... Глеам еве на девојкава и чури цела коса :D Среќа мојава не толку, ама не сакам да ја оштетувам толку многу.
     
  11. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Мене пак ова никако да ми успее. Дали зашто пеглата не ми е толку тенка... незнам :?:
     
  12. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    леле и мене исто ,никако да ми успее или пак ептен благо се навиткува само,не е до пеглата до мене ќе да е :lol:
     
  13. kate-the-great

    kate-the-great Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    1.833
    Мене ни со фигаро ни со пегла не ми се витка |(
    само со крпчиња ми успева малку од малку :(
     
  14. violinistka

    violinistka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2010
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    152
    Мене па поубаво ми е да ја виткам косата со фигаро,отколку со преса.За виткање неам проблем-ќе ја извиткам,после ќе ја зацврстам со лак и така. :)
     
  15. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.458
    Допаѓања:
    22.802
    Пол:
    Женски
    И мене ова никако да ми успее :^)
    Дали до пеглата е или... :?:
    Можеби е малку подебела мојата пегла од оваа на клипот, па затоа не ми успева... :?:
     
  16. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    потрбна ви е тенка и јака пегла за да си успеете во намерата. Ајт да најдам жртва, ќе ви направам еден туторијал.
     
  17. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Девојки јас имам ексремно мала пегла. Значи плчките се уште помали, од стандардните мали пегли(како на видеото) Долги и тенки плочки, вака некако:

    [​IMG]



    Ако не ви успева не мора да значи дека е до пеглата, можеби не виткате како што треба. На видеово лесно изгледа, ама јас додека да го погодам сама се намачив. Треба и цврсто да стегнете и полека да влечете. Не брзо!
    Ако и после ова не ви успева.... не знам стварно :?:
     
  18. Wild-GirL

    Wild-GirL Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    1.266
    Допаѓања:
    1.258
    Ќе пробам некој ден...ме интересира како ќе ми испадне...ама тешко дека ќе успеам да ја извиткам така, но ќе пробам ;)
     
  19. O.l.i.v.a

    O.l.i.v.a Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    122
    Немора пресата да биде тесна и тенка, еве мојата на пример е отприлика 4-5 цм широка, а плочките воопшто не се тенки..пробав да ја виткам пред некое време и успева, само проблемот со големите пегли е што не одговараат за пократка коса иначе се праат убави локници :)
     
  20. NelChe

    NelChe Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2010
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    277
    Јас мислам дека дебелината не пеглата нема врска, туку обликот на пеглата. Значи, треба секоја од двете страни да е во форма на полукруг за убаво да се обликува локната. Порано имав пегла со рамни страни и не можев да ја виткам. Сега оваа што ја користам е со полукружни страни и е тенка. Прави преубави локни.