1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Виткање на косата со преса

Дискусија во 'Коса' започната од blue.rose, 22 април 2010.

  1. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    ^^ Многу се гори косата ептен, после тоа убава е да...јас ја имам виткано, ама како чури :x
     
  2. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Жалам што пробав еднаш, косата чури како со оган да ја горам, а фризура имав точно 40 минути, другиот ден ми беше како г***о :@
     
  3. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Па не би рекла дека се гори којзнае колку, кога ќе размислам исто како со пеглање.
    Кога ќе ја виткам, бидејки ја имам усовршено техниката од прва ми успева да ја направам локната, па претходно ми само миена (не ја пеглам ниту фенирам, само ја сушам) чури точно, али кога ја пеглам за да ми се исправи не чури, а морам со пеглата едно 3-4 пати да ја поминам.

    Кога ќе видиш исто ќе ти дојде, ова само зошто наеднаш чури изгледа многу, ваму не чури али малку по малку пак си гори.


    Инаку јас си правам многу убави локни со пеглата, имам на Грундинг имам во друга тема пишувано и морам да кажам дека заштедив доста пари кои ги фрлав по фризери.
     
  4. MoreNa-22

    MoreNa-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    386
    Допаѓања:
    76
    никогаш не ми успева да си ја извитка колку и да се мачам и на крај ја пеглам :D а на фризер ми ја витка така со преса и баш мие убава штета шти не знам и сама да си ја прам
     
  5. scream1

    scream1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    5
    јас немам проблем со тоа. мајками е фризерка и нонстоп ми ја витка косата со преса. Со пресата косата само се пркшува и изгледа поубаво и поприродно виткана, за разлика од оние локни со фигаро шо ги прават мене лично ми се бабински. а за да не се оштетува јас би ви препорачала да користите силиконски какпи и страјт тонер и локните кје стојат подолго време ;) ;) ;)
     
  6. vendiii

    vendiii Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    2.464
    страјт тонер ? ! :^) Мајка ми не е фризерка :wasntme: . Дај подобјасни :lol:
     
  7. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Мене воопшто не ми се допаѓа изледот на ваквите локни, премногу вештачки за мој вкус.
    Еднаш имав вакви локни на свадбата, и се чувствував како чудак, ама ајде да не бидам чудак пред другите луѓе (невеста без локни нема шанси) ми направија, ама никогаш повеќе.
     
  8. scream1

    scream1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    5
    вака.. :)
    страјт тонерот е течност која се прска на косата додека е водена и со неа фризурата трае подолго. несамо локните туку и фенирана коса, пеглана итн. иначе мајками ја користи професионалната линија на субрина така да ако саакаш ја има по фризерските салони. ;) :*
     
  9. vendiii

    vendiii Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    2.464
    А што пари е чудово ?
     
  10. scream1

    scream1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    5
  11. Marie.m

    Marie.m Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    843
    Допаѓања:
    764
    па мислам дека не е повеке од 250 денари.еве ти слика како изгледа шишенцето :)
    http://www.subrinaprofessional.com/en/Flexible_4/[/quo

    а каде може да се купи ова, оти не сум видела по маркетиве вакви чуда, има по парфимерии , се нарачува или :^) ?
     
  12. Teresa94

    Teresa94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2011
    Пораки:
    326
    Допаѓања:
    108
    Јас мојата коса не сум ја виткала никогаш, но на дригарка ми и ја виткав со преса, многу е едноставно и и траеше дури 2 дена а кога ја витка со фигаро побргу и се исправува. Таа има скроз права коса, јас и ја виткав со моливче, навиткав на молив еден прамен и после поминав со преса неколкупати. Кадриците и беа прекрасни :inlove:
     
  13. babylove123

    babylove123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    55
    А откако ќе ја извиткате ставате лак за коса да ви стои подолго или ..?
    Бидејќи јас секогаш кога ја виткам стaвам лак ама по 1 час ми се пушта а ако ставам повеќе лак па не изгледа убаво .
     
  14. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    Kaжало девојчето (некоја страна поназад) дека е од некоја професионална линија на Субрина и може да се нарача само во фризерските салони. :)
     
  15. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Сум пробала ама мнооогу време ми одзема затоа јас ќе речам НЕ сега за сега на виткање на косата со преса.
     
  16. Lady.Rose

    Lady.Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    51
    Витка убаво пресата ако е тенка и округлеста, ама не е замена за фигаро во никој случај
     
  17. EnnieFabulous

    EnnieFabulous Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    399
    Мојата коса не трпи виткање со преса, за неколку часа локните ми се отпуштаат и изгледаат прекршени. Затоа практикувам твистери. Ем не ја горам косата, ем долго ми трае.
     
  18. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Јас ја виткам вака косата,најчесто само долниот дел од косата и супер изгледа,за 10-15 минути ми е готова фризурата
     
  19. MalaaTaa

    MalaaTaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    И јас ја виткам косата,но јас со фигаро и многу брзо ми се исправаат...А ако ставам гел ми се плетка многу и ко тесто ми е косата.Иначе ми се свиѓа како ми стојат.Што да ставам место гел да ми ги зацврсте?
     
  20. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    лак за коса интеса ама откако кќе си ја извиткаш потоа ќе ги напрскаш прамените со лак