1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Влакна на лицето

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од natasanina, 17 ноември 2011.

 1. natasanina

  natasanina Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 септември 2011
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  9
  Имам еден проблем па сакам совет.Имам црни влакна на лицето,подбрадокот и надусниците,ги депилирам скоро секој втор ден,ама веке со години и ми е здосадено.Имам апарат за депилација,некогас со крема ги отстранувам зависи кога како.Ме интересира за трајно отстранување на влакна со ласер,колку тој помага за лице,дали се ретчаат влакната,да не има последици,и кај да ги отстранам ,колку сето тоа би ме чинело.Ве молам за совет.
   
 2. innamylove

  innamylove Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2011
  Пораки:
  379
  Допаѓања:
  226
  не е страшно велат познанички мои кои го имат искусено тоа али ја имам пример плави на брадата али несакам да ги ваѓам страв ми е да не си направам беља па повеќе да ми излезат :)
   
 3. KuklickaSk

  KuklickaSk Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  5.207
  Допаѓања:
  21.406
  Другарка вадеше влакна од лицето, ласерски во Скопје пред година ипол. Ја фати околу 300 евра, нема никакви последици, и нема ниедно влакно на лицето сега. Ако сакаш ќе ја прашам каде точно го правеше третманов, ама знам не се вадат од еднаш туку дека се оди подолго време.
   
  На ViktorijaMari му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.316
  Допаѓања:
  144.968
  Најубаво е да провериш хормонски статус. Можно е да има промени,ќе ти препишат нешто,па кога ќе се средат хормоните,ќе ти се повлечат и влакненцата.
  Значи да,има девојки кои ете природно се предодредени да се влакнести,раце,нозе,на нормални места,ама штом се работи на брада или подбрадок,што не е својствено за женско најверојатно се работи за хормони.
  Оди провери си,ништо не те кошта. Поубаво тоа да го решиш,отколку да преземаш некои чекори,депилации чуда кои можат да го влошат проблемот или привремено да го решат.
   
  На Zlatusko му/ѝ се допаѓа ова.
 5. natasanina

  natasanina Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 септември 2011
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  9
  kuklicka ај те молам прашај ја другаркати се кај одела и колку време сето тоа траело и дали одела на ласер или можеби нешто друго,и дали доколку одиш на ласер ти треба хормонален статус.фала ти однапред. :) :hai:
   
 6. merak

  merak Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Ке одиш на ендокринологија за испитување на хормоните и ако имаш проблем ке ти препишат диане и влакнта ке ти се повлечат ама треба многу време да ги пиеш
   
 7. kasiopeja

  kasiopeja Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2011
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  39
  ако проблемот е во хормоните и по ласерското отстранување постои можност влакната да ти се вратат.Во козметичките студија не ги интересира тоа туку гледаат како да ти ги земат парите.Подобро земи си упат од матичен. отиди на ендокринолог и со диане 35 може да се реши проблемот.Од диане и кожата на лицето станува чиста и свежа како да имаш пудра цело време ,но пази некои се жалат дека се здебелиле од таблетите :!:
   
 8. antin

  antin Активен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Imam eden problem kaj sto se imam briceno na gradite sega mi izleguvaat edni fleki beli suvi i na liceto se mali duri ne primetlivi kazete mi sto moze da bide toa.

  [mod-kirilica:3d3u67uj][/mod-kirilica:3d3u67uj]
   
 9. ColdGirl

  ColdGirl Активен член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2012
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  1
  А што мислите за депилација кај Д-р Анчевски? Ако некој има направено третман, ве молам нека каже ...
   
 10. FeminkaDoKraj

  FeminkaDoKraj Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2012
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  49
  можеш да пробаш со избелување на влакната на надусниците се прави со хидроген и бланш....нема врска колку процентен хидроген во капачето од хидрогенот се става малку хидроген и малку прашок(бланш) и се меша без вода се става на надусниците има мало пецкање додека го чуваш,пет минути се чува се брише и се мие со вода....но не е трајно решение...поззз (ако направиш отстранување со ласер пиши какво дејство имало)
   
 11. TheIdealMe

  TheIdealMe Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  238
  Допаѓања:
  88
  Немојте да пиете хормонални лекови па дури и доктор да ви ги препише. Опасни се и канцерогени. ова го зборам од лично искусво не си играјте со здравјето. Можеби мојата мака ке помогне на некој од вас. Немојте!!!
   
  На renata2017 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. lalitas

  lalitas Активен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2013
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  10
  одлучив да си купам крема или хидроген за избелувањето,што е подобро и по не штетно?
  сакам да ве прашам каква е постапката, некој што го има правено ова дали ќе можи да ми објасни?
  дали настанува некое црвенило, инфекција,горење на кожата и слично?
  може ли да ми се оштети кожата, да ми се зацрвени и после избелувањето ќе астат уште или? само зашо сум само 16, немам многу влакна ама на денски онака надвор да испаднам се забележуваат и ми намалуваат самодовербата, и затоа често избегнувам контакти со луѓе, знам глупо е многу, ама..
   
 13. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.166
  Допаѓања:
  177.033
  Пол:
  Женски
  Грешка, кој те учел да се бричеш на гради и лице??? Не си машко ваљда.
  Најубаво е да посетиш дерматолог бидејќи по описот што го даваш веројатно се во кожата.
   
 14. nemam ime^^

  nemam ime^^ Нов член

  Се зачлени на:
  25 мај 2015
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Јас имам влакна над устата (бркчиња) и не знам што да им правам, а црнички ми се..Мајка ми не ми дава да отстранам со ленти мала сум била и никако не можам да ја убедам. Да не знаете негде да не има некоја крема или нешто за избелување влакна се надевам бар тоа ќе ми даде..:?: Иначе имам 13 години.Многу ми се густи и црни дека во семејство по влакнести сме,ми сметаат,инаку нема да ја замарам толку мајка ми... :(
   
 15. macovska

  macovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2014
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  203
  Пол:
  Женски
  ако ти сметаат многу со ленти за депилирање ги има и посебно за надусници , но колку ти се исплати дека имаш 13 год и сепак си на почеток на пубертет
   
 16. borjan4eto

  borjan4eto Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2011
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  305
  Со што ги имате избелувано влакната кои се наоѓаат во регионот означен на сликата? Доколку може да ми дадете предлози за препарати (и постапка за користење) што можам да ги набавам во подобро снабдените маркети или аптеки бидејќи не сум од скопје. face.jpg
   
 17. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.980
  Допаѓања:
  6.397
  Пол:
  Женски
  Помош влакна имам под учите како пто е на горе наведената слика и кај муцката, некако ми ја уништуваат самодовербата посебно кога некој ке се доближи до мене некако се скријам за да не ми е непријатно. Се депилирам со една крема ама депилираното ми трае од 4 до 5 дена и потоа пак дали помагаат некои ленти со кубенје? оти ова вака само површно одма порасне.
   
 18. little.doll

  little.doll Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2014
  Пораки:
  159
  Допаѓања:
  22
  Дечки што мислите дали доколку ги кубам влакната на подбрадокот со пинцета, се прават повеќе влакна на тоа место ?
   
 19. KeBideLi

  KeBideLi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2018
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  194
  Пол:
  Женски
  Мене ми се направија повеќе. Па дури и внатрешни. Сега ми е жал што воопшто почнав...
   
 20. AStojanovska

  AStojanovska Активен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2019
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Zdravo, jas go imam istiot problem so vlakna so godini probuvav so cupalica no imav se povekje i povekje od koga go zemav laserot na philips lumea rastot na vlaknata e namalen,ima delovi kade sto vekje voopsto ne rastat ili gi gori (obeluva).
   
  На Buba6633 и eta им се допаѓа ова.