1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Влакнетост на жени - прифатливо или не?

Дискусија во 'Врски' започната од WildMk, 17 април 2021.

  1. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Како влакна на нозе е нехигиенски?
     
    На Victorian, Anastasia9228, staycalm и 8 други им се допаѓа ова.
  2. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Така, не ми е хигиенски.
    Не знам зошто скокате, кога во лето една недепилирана не сум видела, ама небитно.
     
    На flow30 и Ajronmen им се допаѓа ова.
  3. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Па станува збор за преференции и тоа дека женското треба да е депилирана секогаш, за да си ги покаже нозете. Хигиената нема улога, да имаше и мажи ќе депилираа нозе.
     
    На Anastasia9228, staycalm, cavalli и 6 други им се допаѓа ова.
  4. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Депилираат, бодибилдери, пливачи, метросексуалци, итн.
    Не знам, мене такви размислувања ми асоцира. Не грижа за тело, запуштање, едноставно нехигиенски.
    Па што има поубаво од тазе депилирано тело, намачкано со млеко, кожа како кадифе. Како тоа низ влакна ќе го осетиш, освен што ќе ти шмиргла низ прсти.
     
    На Snowflake97 и WaitTillTheEnd им се допаѓа ова.
  5. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Во ред. Сакам да ми одговориш неколку прашања.
    Како влакна придонесуваат за нехигиена кај личноста, доколку истата се капи секој ден?
    Како може да е тој мирис поинтензивен, од што, од влакната ли?
    Сериозно прашувам, бидејќи не само што е нелогично, туку и секој што работи на дерматологија би ти се насмеал околу начинот на кој пробуваш да ги оправдаш сопствените тези. :D

    Постојат толку варијации и склоност кон влакнетост помеѓу доминантни жолти/црни/црвени раси.

    Исто нема врска дека ако растат на лице индивидуата е нездрава или се соочува со хормонален дисбаланс. Првенствено затоа што генетиката како фактор е главен предуслов за ваква предиспозиција, согласно одредбата, односно типизацијата на хромозомите.

    Тестостеронот и естрогенот како главни полови хормони исто така придонесуваат, но, не секогаш се одговорни за оваа појава. Особено тестостеронот...

    Одговори си сама на себе, еве не мора мене. :)

    Дали да живееше во општество кадешто влакнетоста ќе беше третирана како пожелна естетска карактеристика, и на телевизија од најмала возраст гледаше жени кои не само што ги раснат своите влакна, туку ги зацврстуваат и одржуваат со специјални препарати вака ќе размислуваше денес?

    Те прашувам затоа што сакам да сфатиш дека тоа што ти вака размислуваш сега е вештачки наметнато од едно про-западно општество во декаденција.

    Додека, тоа што ти предизвикува гадење/одвратност или желба да го тргнеш погледот настрана од жена која на своето лице има влакна, е бидејќи и ти и јас, и сите ние сме научени стереотипно да се селектираме според шаблоните кои ни ги има поставено околината.

    Поработи малку на целокупното размислување, особено последното.
    Се надевам разбираш дека е проблемот во твојата перцепција, а не во жените со брада.
     
    Последна измена: 18 април 2021
    На TJ101, staycalm, Glowy и 17 други им се допаѓа ова.
  6. Lizy333

    Lizy333 Активен член

    Се зачлени на:
    15 март 2021
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    Тебе ако не ти изгледаат убаво влакната на нозе, не значи дека е нехиенски ако ги имаш. :D
     
    На TJ101, staycalm, cavalli и 2 други им се допаѓа ова.
  7. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.789
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    Се депилираат поради ваквите коментари, зашто ќе биде покажувана со прст, ете затоа. Кој сака на тоа да се подложи? Врска нема хигиена на нозе со влакна, да имаше и мажите сите до еден депилирани ќе беа.
    Малку по малку со веѓите станува поопуштено, гајтан веѓи има некои кои промовираат, инфлуенсери или што и да се. Јас исто веѓи не чупам нешто претерано, претежно ми се во природна форма, со тук и таму по некое влакно, никогаш перфектно средено. Ме нервира таа перфекција во све, претпоставувам. А и колку време само ние жените губиме повеќе на средување од мажите, сте се запрашале ли? Во целиот наш живот колку време сме изгубиле во депилирање нозе, во чупање, во надусници, мишки, па во шминкање, па во купување шминки, па во станување порано за да изгледаме совршено...

    И на крајот на нас жените ни е сето тоа грозно ако некоја не го практикува, не е средена ако не е нашминка и не знам што.
     
    На TJ101, $ophia, staycalm и 20 други им се допаѓа ова.
  8. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Да не ве цитирам сите. Вашите тези паѓаат во вода со самото тоа што на плажа одите цели депилирани, средени, скоцкани. Ако толку се стремите за некаква еднаквост, добро во своја кожа, растете влакна, целосно ваш проблем. Не е финтата да се враќаме да бидеме пештерски луѓе. Ни заби миеме, ни влакна не вадиме, ни коси переме, за да бидеме поблиску до природата. Малку се претерува.
    Замисли на викторија сикрет, ангел чупакабра искочи со влакна од сите страни, абе ајде не претерувајте. Се знае женско тело, мазно, убаво да мириса, негувано. Не ради стереотипи, ради себе.
     
    На Cherry blossom89, najjacha, Suhan и 9 други им се допаѓа ова.
  9. Lizy333

    Lizy333 Активен член

    Се зачлени на:
    15 март 2021
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    Не мешај сега заби и коса, пиша дека се нехиенски влакната на нозете. Објасни зошто?
     
    На staycalm, Alisa22, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Пишав, ми асоцира на негрижа за себе. Како што кариес ми асоцира за немиење на заби.
     
    На WaitTillTheEnd му/ѝ се допаѓа ова.
  11. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Од немиење заби ќе добиеш кариес или расипан заб. Од недепилирани нозе што?
    Што се мажите со влакна на нозе помалку од жените без?
    Баш никаква разлика нема.

    Не те асоцира на нехигиена, те асоцира на ,,женственост", стандарди пропишани за тоа како една жена мора да изгледа и да се однесува за да е прифатена како женствена.
     
    На stingray, staycalm, Asparagus и 17 други им се допаѓа ова.
  12. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.922
    Допаѓања:
    31.192
    Зошто такви коментати, па кога ќе прочитам од машко |(
    Никое женско не сака да има посебно влакна на лице, но во последно време е зголемена влакнатоста.
    Влакна на лице кај женско е од хормонска причина.
    Јас имав школска имаше мн влакна на лице и покрај шо ги депилираше и се познаваа црни точки, па никој ни и викаше дека е гадна, ни и се потсмеваше. Има девојки кои се срамат, но не е до нив до менталитетот наш, кој за се има коментар.

    Малку треба да се размисли првин, пред да се коментира, за девојки е сензитивна тема кои имаат проблем.
     
    Последна измена: 18 април 2021
    На Puffy2019, Glowy, cavalli и 3 други им се допаѓа ова.
  13. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Тебе не те асоцира, мене ме асоцира, просто, едноставно. Него се депилираш?
     
  14. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.358
    Пол:
    Женски
    Тие што имаат став дека имањето влакна не е женствено мислам дека тешко ќе го сменат. А оние што сакаат да шетаат влакнести не треба да ги засега што другите имаат да кажат. Јас лично не сум многу влакнеста, се депилирам
    на нозете во лето за да не бодат очи влакната. На рацете имам по некое влакно и не го вадам, веѓите немам време да ми се секогаш средени и не ми е гајле. Единствено што не е хигиенски и не ми е јасно недепилирање на влакна под мишки, не само кај жени, и кај мажи исто. Како и да е, кажав претходно, најверојатно никој нема да смени убедувања и преференции, затоа и туѓите не треба да го интересираат.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Ugly Duckling

    Ugly Duckling Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 август 2018
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    41.816
    Пол:
    Женски
    Многу време трошиме на средување влакна. Едно си средил, друго пораснало и нема крај. И се' поради тоа да му се допаднеме на друг, да не сме исмевани и слично. Преференции можи да има секој, исто како сакам плав или црн, исто како да не сакам ќелав...
    Ама на крај на денот ништо од тоа не е пресудно, барем кај мене. Смачено ми е од површни погледи, се' само надворешниот изглед е важен и пак нема да чиниш.

    Гледам кампањи и луѓе кои се трудат да ги нормализираат влакната кај жените.
    Па се надевам дека како што стана ненормално (преку тв), така и ќе стани нормално за скоро време.

    И да, се депилирам, баш поради коментарите "иииуууу грозно", ко небаре душата им ја земаш. Затоа и 500 препарати ставаме за мозолки, за цилулит, за стрии, за брчки. Оти никој нема да ме праша дали плачеше заради коментарот дека си грозна.
     
    На Glowy, Biljarkata, Nigredo Odor и 3 други им се допаѓа ова.
  16. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.789
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    Се депилираат поради ваквите коментари, зашто ќе биде покажувана со прст, ете затоа. Кој сака на тоа да се подложи? Врска нема хигиена на нозе со влакна, да имаше и мажите сите до еден депилирани ќе беа.
    Ти ме прочита ли мене погоре? Не знаеш што да напишеш, па споредуваш глупости како миење на заби.
     
    На staycalm, Glowy, LadyLollypop и 12 други им се допаѓа ова.
  17. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Ехеееј, колку недепилирани имам видено на плажа, со тон целулит. Прекрасни девојки, скрос симпатични и природни.

    Утре да го снема цел свет и само ти да останеш.
    Би се чупала, депилирала, ,,негувала" за себе? :)
     
    На staycalm, cavalli, CameliaMiller и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Да, тој стандард за женственост сум го прифатила како мој личен избор.
    Но, жена која направила избор да не се депилира, со моите коментари нема да ја направам да се осети како од Марс да е падната или неубаво во своја кожа.
    Ниту па своеглаво ќе убедувам дека само моето е исправно.
     
    На staycalm, Glowy, cavalli и 4 други им се допаѓа ова.
  19. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.266
    Допаѓања:
    37.078
    Пол:
    Женски
    Па со оглед на тоа што за жена не е природно да развива брада на лицето, не би рекла дека е естетски убаво.

    Влакната не треба да значат автоматски нехигиена бидејќи имаат заштитна улога, амаааа имам приметено дека обично истите што не водат сметка за депилација и средување некако и општо не водат хигиена, така да овие две работи често ги поврзувам заедно поради оваа причина.

    Да, морам да се согласам дека барање најситни замерки од едни жени кај други жени е грдо, во смисла - зошто оваа има три неисчупани влакна на веѓите или нозете, еве тоа е претеризам.Но од друга страна и сосема спротивното не ми чини како што кажав горе.

    Сепак бидејќи темава е влакна на лице, да, кај жени изразена брада е знак за хормонски дисбаланс или друг подлежечки проблем и не мислам дека треба да се наметнува да се гледа како нешто што е empowering или скроз нормално.А на кој што му се свиѓа не е моја работа и е друга тема.
     
    На Glowy, Amellie13, Harper и 6 други им се допаѓа ова.
  20. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Не се депилирам на нозе зимно време. Ќе ме распнете? Тоа не значи дека не одржувам хигиена туку ете така не ми се сака и кој ми ги гледа. На раце никад не сум вадела и не ни планирам. А не сум единствена сигурно ;)
    А за влакна на лице кај женско мислам дека кој има треба да ги вади.
     
    На LadyLollypop, Cacii123, Konfetka и 5 други им се допаѓа ова.