1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Влакнетост на жени - прифатливо или не?

Дискусија во 'Врски' започната од WildMk, 17 април 2021.

  1. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Ако нешто со гордост го правам, не ми менува дали комшијата ќе зборува за мене.
    А што да те прочитам погоре. Рејнбоу расни ливади по нозе, раце, фаца, тајги, тундри, како да ти кажам дека ми е гајле. Ама ако те видам, дека ќе паднам во транс од што зрачиш од лепота, нема. Никој не ти брани. Твоја работа, твој проблем, како што е моја работа и мој проблем да видам нешто такво и да не ми биде пријатно.
     
  2. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.952
    Допаѓања:
    8.187
    Пол:
    Машки
    Забегана е темава.
    Има други теми за депилација.

    Ако некој има хормонален дизбаланс никому ништо, не може тука многу да смени. Ама не мора да го правиме ни дека е природно. Едноставно си има здравствен проблем, и тоа е тоа, никому ништо. Нека си се средува како сака, и другите треба да го прифатат така.
    За преференци не треба да судиме. Има девојки што неќат ќелави мажи, кои токму поради хормоните ја изгубиле косата. Зашо мора машкото да ги прифати обратното? На некој ќе му се свиѓа на некој не. Некој поддржува некој не. Поддржување и прифаќање не е еднакво.
    Можда ќе прифатам влакна под мишки, раце, нозе кај женско, ама можда нема да поддржам и охрабрувам. И ова не е во ред?
    Двојни ви се аршините.
    Сега намерно читав во онаа тема за депилирање мажи, 90% од жените таму пишале дека ако е во "граници" на нормала ок, а ако бил премногу влакнест морало да се депилира или барем средува (особено таму доле, сите пишале). А шо ако и он имал хормонално пореметување?

    За мене ако ништо не иде у екстреми веројатно ќе ми биде прифатливо...
    Јужно американките по дифолт се повлакнести. Општеството ги прифаќа. Ако сите ве боли шо се депилирате, престанете со депилирање као што вика @GrimTheReaper и шетајте со влакнести нозе, шо ви е гајле што зборат другите. Со тек на време општествово ќе се навикне, шо се замарате. На некој ќе му се свиѓа на некој не, неможе да натерате некој да ве свиѓа или обратно.

    А да не се лажеме, повеќето жени се средуваат за себе, па на второ место заради другите жени, и на крај ради мажите. Мое мислење!
    Не бидете лицемерни
     
    На Konfetka, Peperutce1115, Leviosa2503 и 2 други им се допаѓа ова.
  3. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Неприфатливо.

    @WildMk има начин АКО сакаш да си без влакна.
    Братучетка моја сега нема воопшто влакна, инаку заради полицистични јајници имаше баш брада.
     
  4. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    Да го снема утре светот ќе ми требаат само вештини за преживување. Ако не да земам само за тоа да читам и да баталам се' друго?
    Темата уствари е отворена за мали влакненца кои се познаваат дури да пораснат доволно за да се издепилираат ама ќе дебатираме дали е прифатливо или не |( Не, не е, ти се смеат луѓе, те бркаат од настани, од работа те враќаат со предупредување, маж те остава... Темава е драматична без причина пошто околу нас има многу жени што се повлакнести и никој не бега од нив.
    Ако веќе зборите баш за долги бради и влакнести нозе кај жените во опшеството денес, треба друга тема.
     
  5. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.029
    Допаѓања:
    26.540
    Темата си е на место.
    Ама, поедини мислења се :x
    Влакно ко влакно. Си бара време. Ете има и многу жени длакави, и?
    Ако вие сакате да сте мазни, арно. Ама па да ви смета некоја што има подраснсти влакна, зошто? Што ви смета?
    Уствари да, маж влакнилав е мачо мен, мушкарац. А, жена со влакна е :puke:.
    И нема врска влакна со нехигиена.
     
    На staycalm, Glowy, Ugly Duckling и 6 други им се допаѓа ова.
  6. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.952
    Допаѓања:
    8.187
    Пол:
    Машки
    Не се расправам, само ме интересира. Според тебе како ќе се постигне рамноправноста,
    1. ако сите се депилираме?
    2. ако никој не се депилира?
    3. машките да се депилираат а женските не?
     
  7. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.220
    Пол:
    Женски
    Why women feel pressured to shave
    Интересен напис. Почнувајќи од историјата, како дошло до ова денес, да мора жените да се аполутно мазни. Ако прочитате ќе видите дека што е прифатливо, а што не се менувало со општеството. Нити има врска со хигиена нити со нешто друго. Има врска со половите и со женственоста.
    Making women think they had to be hairless to be considered worthy of attention was a heteronormative way of controlling their bodies -- and, inherently, their selves.
     
    На Glowy, CameliaMiller и WildMk им се допаѓа ова.
  8. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    20210418_143000.jpg
    И ред други статии на нет кои образложуваат за миризбата и влакната.
     
    На Peperutce1115, asdas и WaitTillTheEnd им се допаѓа ова.
  9. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Добро ова за некој што смрди, не има и нас што не смрдиме
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.109
    Допаѓања:
    164.721
    И затоа луѓето со густи виткана коси, припадници на една раса посебно, смрдат?:^)
    Имаше и такви теории низ историјата, не дека не.
     
    На staycalm, CameliaMiller, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.029
    Допаѓања:
    26.540
    4. Мажи кои сакаат или не сакаат да се депилираат. Жени кои сакаат или не сакаат да се депилираат. Имањето/немањто влакна да не зависи од полот.
    Ако влакната прават поголема смрдеа, зошто само жените да се депилираат? На мажот дозволено му е да смрди, корни со шума под мишката? :^)
     
    На staycalm, Glowy, nevermet18 и 3 други им се допаѓа ова.
  12. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.952
    Допаѓања:
    8.187
    Пол:
    Машки
    Мешаш баби и жаби и намерно вртиш кон расизам за да натераш некој да биде "губитник" во дискусијата
     
    На Indiegurl и Peperutce1115 им се допаѓа ова.
  13. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Дај бе немој и ти со овие предрасуди.
    Ако одржуваш хигиена секој ден - миеш лице и се тушираш, ако сакаш имај и змејови по коса и тело пак нема да мирисаш. :D

    И аман луѓе, побогу...
    (Не се однесува на тебе Билјо).
    Јужноамериканците смрдат ако не се бањаат.
    Швеѓаните смрдат ако не се бањаат.
    Сите бздиме ако не се бањаме.

    А не ако не се депилираме. Jesus. :drunk:

    Ме изнервиравте сега, одам да ги исчупам веѓите што ми личат на Гоце Делчев.
     
    На Indiegurl, Glowy, WildMk и 11 други им се допаѓа ова.
  14. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.952
    Допаѓања:
    8.187
    Пол:
    Машки
    Шо се нервираш одма? Имаш тема издепилирани машки, пиши таму. Никој не го оспорува тоа што го кажа. Впрочем, читај ги коментарите на таа тема повеќето преферирале издепилирани или шишани?
    Што е проблемот???? Нема никаков проблем, сама си го праиш
     
  15. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.029
    Допаѓања:
    26.540
    Каде бе душо виде дека сум изнервирана? Во кој дел? Кој црн проблем бе душо?
     
  16. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.109
    Допаѓања:
    164.721
    Еве баш тоа чекав со месеци, кај да убацам расизам во дискусија|(
    Таква асоцијација ми дојде, ок. Асоцијативен ум. Сите ,,изми,, се нешто потврдени со некакви квази аргументи...ама влакната не биле хигиенски, ама само кај жени|(. Сексизам се вика тоа.
     
    На staycalm, Glowy, CameliaMiller и 7 други им се допаѓа ова.
  17. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Мирисот под мишка баш доаѓа од отстранувањето на влакната + комбинација со дезодоранси кои создаваат фина подлога за бактерии. Влакна под мишка не се никаков проблем ако одршуваш лична хигиена.
    Знам жени што не се бричат па никогаш не ми мирисале.
    Недепилирани нозе апсолутно нема никаква врска со хигиена. Ама баш никаква.

    А, и онаа опседнатост со мазно женско тело е језива, ко што рече @RainBow.
    Девојчињата добиваат влакна со влегување во пубертет. Ептен педофилски корени има "мазна жена".
    Влакна се природна работа, ако на маж му паѓа затоа што имате влакна на нозете - ваљда повеќе би му одговарало 7-8 годишно девојче од 20-30 годишна жена?
     
    На staycalm, Glowy, LadyLollypop и 18 други им се допаѓа ова.
  18. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    Ако се пали на влакнести нозе, може па повеќе ќе му одговара маж од жена? Така ако гледаме. Ти се депилираш?
     
    На fana, asdas и Peperutce1115 им се допаѓа ова.
  19. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.220
    Пол:
    Женски
    Врска нема ова што си го постирала.
    It's actually not the actual sweat from apocrine glands that creates that smell. Stench-causing bacteria happens to be attracted to that particular sweat, says Bowe. And once they break down the fats in apocrine sweat, the stay-away-from-me aroma appears. The more hair you have, the more surface area bacteria has to cling to, which keeps the smell so pungent, says Bowe.
    Всушност, проблемот е до бактеријата. Не е до влакната. Целата статија е во оваа насока.
    Ниту пак има спомнато нешто за влакната и хигиената на нозете нели, за тоа еве, уште чекаме.
     
    На staycalm, mode-kristina, CameliaMiller и 3 други им се допаѓа ова.
  20. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Па мислам очигледно е дека сум жена. Не мора да се пали на нозете, нели. Само нема поента да му смета нешто природно.
    Неприродна е опседнатост со мазни нозе. Веќе е исполнување на вештачки стандард.
    Јас лично, како/кога. Не сум опседната со депилирани нозе, нити сум строго "нема да се депилирам никогаш". Мене не ми смета, нити сум приметила дека маж ми реагира различно дали сум депилирана или не. Ваљда е во мене заљубен, не во идејата за мазни нозе :D
     
    На Glowy, Nausicaa, CameliaMiller и 6 други им се допаѓа ова.