1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Влакнетост на жени - прифатливо или не?

Дискусија во 'Врски' започната од WildMk, 17 април 2021.

  1. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Па пишува убаво колку повеќе имаш влакна, поголема подлога за бактерии создаваш. Повеќе бактерии, поголема миризба. А што чекате за влакната на нозе и хигиената, објаснив неколку пати. Моето гледиште, значи мое гледиште, длакавост е негрижа, негрижа асоцира на нехигиена. Јас разбирам подраснати влакна, ама 5 цм, пулејки да плетеш, мислам WTF?!
     
  2. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Само ти најде еден што е заљубен во тебе и не приметува дали си со влакна или не. Ама за секој случај си пазиш и се средуваш, така? :D Не дека ќе му направи разлика, не. Сите други се палат на влакнести или невлакнести а со тоа се или прикриени педофили или по мое еве сега што ми текна, геј.
    Маж со потреба за секс ќе има секс со тебе средена или несредена. Ама ај тестирај онака за естетика дали му смета. Пушти влакна на најјако, на нозе на лице и така седи си по дома, шетајте зедно со пријатели, низ град... Не мора да се сексате, не ми е битно што го пали.
     
    На Bratot и Peperutce1115 им се допаѓа ова.
  3. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Како ја однесе дискусијата за црнците. Што имаат врска нивните коси со пуштање на длаки по цело тело. Влакна под мишка ќе смрдат и кај бел и црн и жут.
     
  4. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.514
    Пол:
    Женски
    Не пишува така, пишува само дека ако ја фатиш бактеријата таа ќе има повеќе простор за да се држи. Прочитај убаво. И да, тоа е само твое гледиште, инаку не е воопшто факт дека влакната на нозете се нехигиенски. Значи можеш да кажеш дека според тебе е негрижа, ама дека е нехигиена, не е.
     
    На Glowy, CameliaMiller, Konfetka и 6 други им се допаѓа ова.
  5. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Па пуштени ми се на најјако моментално. Сакаш слика да ти пратам? :D
    Сама реков дека немам против депилирање ама не се замарам да бидам издепилирана.
    Како од тоа извлече дека се пазам да не останам "несредена", апсолутно немам појма. :D
     
    На LadyLollypop му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Носиш долги панталони или си по кратки простојано? Исто и брк ти е пуштен на најјако?
    Плус, не се сите исто влакнести. Едни жени имаат тенки и светли влакна и тоа само од колена надолу па воопшто не се ни приметува дали се или не се издепилирани, други се ко врколак.
     
    На Peperutce1115 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Не се грижиш дека рацете не ти се перени. На што те асоцира тоа? Нехигиена. Епа во мојот мозок истото е и со тепихот по цело тело. Да ти го позајмам мозокот да видиш како гледам на тие работи, во спротивно немам како да ти објаснам.
    А бактерии нема што да ,,фаќаш", нормално се создаваат. Секоја миризба настанува од бактериите кои нормално се присутни. Целта е да го редуцираш бројот, со цел да ја намалиш миризбата.
     
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.514
    Пол:
    Женски
    Пак глупости споредуваш. Никој не вели дека нема да се бањаш, ти така споредуваш. Затоа нема поента со тебе дискусијата и тука завршувам. :)
     
    На staycalm, CameliaMiller, marija305 и 3 други им се допаѓа ова.
  9. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Добро бе Рејнбоу, што се најде толку афектирана. Пушти си ги длаките, кој ти брани, од мене амин не чекај. Биди муза на останатите што сакаат да одгледуваат полиња со рузмарин и лаванда по нозе, пазуви, стомак, препон. Што знаеш, ќе активираш револуција на небрич на женско тело:)
     
    На Cherry blossom89, Дејан. и oblace1 им се допаѓа ова.
  10. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Нема да ги пуштат, ама да се збори нешто од каде дошло, нормално ли е, нели е, зошто мажите можат ние не. А толку едноставно е, пушти влакна и направи промена.
     
    На Frosty!, oblace1, Peperutce1115 и 2 други им се допаѓа ова.
  11. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.514
    Пол:
    Женски
    Веќе реков дека веѓите ќе ги оставам природни и повеќе нема да се замарам со нив. И надусниците кои до пред некое време не ги ни чепкав и потоа се зафркнав, па откако ги чепнав уште толку почнаа да растат.
    Па сега ќе гледам без восок да ги доведам некаков во ред, нема да може да биде како што беше, ќе има повеќе, ама исто така не планирам повеќе да се замарам со тоаи да губам време на тоа, па ќе си одам таква. За нозе сметам дека сме далеку, прво мора да се зборува многу пред да се направи нешто. Штом е нечуено и предизвикува вакво гадење прво мора малку да се нормализира концептот преку медиуми пред да се потегне нешто. Е за пазуви не можам, имам некоја состојба поради која засега редовно морам без влакна, ама понатаму не знам како ќе биде.
     
    На CameliaMiller, cresa-jagoda и WildMk им се допаѓа ова.
  12. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Од веѓи до веѓи и бркови има разлика. Штом досега не си ги чепкала претпоставувам едвај ти се познавале, што значи не знаеш што е мака со влакна. Не верувам дека досега си одела со црн густ брк. Или?
     
    На Frosty!, fana, oblace1 и 2 други им се допаѓа ова.
  13. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Абе јас станав темата? :D
    брк немам може 3-4 години депилирано. Ептен е на најјако.
    Надвор не се носат кратки, да.
    Внатре сум вечином по кратко. Горе сигурно, раце исто немам 2 години депилирано. :D
    Баш не гледам дека моите влакна сметаат некому :D веѓите исто ми се - како израснале-така. Има 2-3 години како ги немам чепнато.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  14. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    MAIN-Woman-withfreakish-excessive-body-hair-stops-shaving-all-over-to-embrace-her-natural-look.jpg
    Значи според вас ова треба да биде прифатено и да служи како пандан за женска лепота и женственост?!?
    Што ќе ми е маж тогаш, ќе си најдам длакава жена со дилдо, тестостерон на незавидно ниво....
     
    На Cherry blossom89, Bratot, christinnn и 4 други им се допаѓа ова.
  15. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.514
    Пол:
    Женски
    Искрено да ти кажам немав некоја свесност за влакна. Мајка ми малку потрфли на тој фронт.
    Воопшто не ми збореше дека, не знам, срамота е, влакнетоста е грозна, или било што. Првиот пат кога отидов на базен нозете ми беа цели влакнести. Буквално, со црни влакна. Не знаев дека требало нешто да се направи со нив. Па после тоа дознав. Не бев мала баш. Мајка ми не ми имаше кажано. Воопшто не ни паднало муабет некогаш за таа тема не знам. На пример, никој да не ми се смееше јас поим ќе немав дека тоа било грозна работа и за мене ќе беше сосема нормално.
    Веѓи исчупав којзнае кога, касно многу исто поради исмевање, се што направив со влакнетоста беше поради тоа, па се освести мајка ми, ми рече тогаш. Ама, млада бев, едноставно каде сите таму и јас.

    Сега веќе не ме интересира едноставно, црни ли биле или какви. Раце никогаш не сум депилирала, не ми се многу црни, ама се познаваат. Ама пак на раце секогаш ми било нормално и немам намера да ги чепкам.
     
    На WildMk, Ugly Duckling, CameliaMiller и 4 други им се допаѓа ова.
  16. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.790
    Добар пример е темава колку сурово неприфатено е нормално природно женско тело.

    Влакна на раце и нозе - небањата.
    Имала бели влакна - неуредна.
    За жал, повеќе од жени доаѓаат предрасудите, оти од сите дечковци кои сум ги имала до сега, ни еден не очекувал мазна ко делфин да сум.

    Најискрено да беше поприфатливо жена да не се депилира како до пред 70-80 години барем кај нас, ич немаше да се подложувам на тортурата оти мене ми е стварно болно. А за фарбање не ни помислувам таа хемија на глава да ја ставам за некому да сум му поприфатлива ако почнат бели влакна да се појавуваат.

    Али тоа е треба да профитира козметичката и хемиската индустрија некако.
     
    На staycalm, Glowy, WildMk и 10 други им се допаѓа ова.
  17. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Па мислам, ако и е фино нека си тера така.
    Баш убаво, барем знаеш дека си го прифатила телото и не пати од комплекси.
    Не сме сите исти, нема потреба да ставаме куп критериуми за тоа како треба, а како не треба да изгледа жена. Влакна=маж, мазно = жена е глупа поделба. Што сега, чим се издепилира машко му отпаѓа пенисот, или јас нешто не сум сфатила добро?
     
    На Glowy, WildMk, CameliaMiller и 4 други им се допаѓа ова.
  18. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.241
    Допаѓања:
    166.065
    Па и стапала смрдат а немаат влакна:D (facepalm)
    Целава тема отишла у кукуруз, уште после третиот коментар, јер како што рече, шоуто на Викторија сикрет е стандард мејкер. Истото она шоу кое мислам се самоукина, јер нејќело да биде поинклузивно за модели различни од сајз S. Меѓу другото.
    Затоа за да ја одбраниме тезата, ќе зборуваме за екстреми, кул.

    Влакна на лице па не памтам во историјата кога биле прифатливи, влакна на нозе не биле аспект со кој се занимавала баба ми. Може па и жените не биле влакнести низ историјата, којзнае...Едно е сигурно, шоу на Викторија сикрет немале и не се замарале со влакна, јер имале побитна работа.
     
    На WildMk, CameliaMiller, Annath и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.475
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Не, ако се издепилира, тогаш е педер.
    Ако е некоја недепилирана, тогаш е глупа, не држи до хигиена или е лезбача.
    Како е поврзано геј со влакна, тоа не знам ама ете, сум ги слушнала тое коментари.
     
    На staycalm, Glowy, WildMk и 6 други им се допаѓа ова.
  20. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Ја би све да подепилирам и машко и женско и се што се декларира како некако.
    Пример длаките на задник кај мажите предизвикуваат медицински проблеми. Не се никаква заштита. Често се подложуваат на интервенции, ради истото. Мислам што фајде ако имаш влакна по тело? Здравствен бенефит? Само заштеда на депилација.