1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Влезот во Охрид ќе се наплаќа!

Дискусија во 'Политика и настани' започната од MiiLla, 19 ноември 2011.

 1. MiiLla

  MiiLla Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2011
  Пораки:
  118
  Допаѓања:
  53
  Туристите кои сакаат да го посетат најголемиот македонски туристички центар во иднина ќе мора да платат по едно евро, на трите рампи за влез во градот кај Подмолје, Косел и Пештани
  Ваква е замислата на охридскиот градоначалник Александар Петрески во борбата со викенд туристите кои според него не биле големи потрошувачи.
  Постои голем број на викендаши кои доаѓаат во Охрид на еден ден, а не трошат ништо тука. Значи си имаат со себе земено храна, која си ја пазариле во градот од кај доаѓаат и идат овде, зафаќаат место со автомобилите, ќе седат на плажа ќе јадат и пијат од она што го донеле и ќе го остават ѓубрето кое некој треба да го крене. Тоа општината ја чини многу, ако го земем во предвид фактот не оставаат ниту еден денар тука, ниту пак купуваат нешто во продавниците, вели Петрески.
  Според градоначалникот на Охрид ова ќе се реши со поставување на рампи во Подмолје, една рампа во Косел и трета рампа во Пештани. Со тоа, секој кој влегува во Охрид, а не живее таму ќе плаќа туристичка такса.
  За оние пак гости кои имаат свои викенд станови градоначалникот им предвидел годишна такса од 100 до 200 евра во зависност од квадратурата и местоположбата.

  Ви се молам!!!! Што уште нема да смисли Охридскиов гароначалник , кај секоја година се повеке и повеке се намалуваат туристите, уште наплатни рампи он ке ставал па и царинска зона нека стави!Боже..... :fubar: Што милсилте во ред ли е ова?
   
 2. Juicy

  Juicy Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2010
  Пораки:
  1.812
  Допаѓања:
  11.127
  Пол:
  Женски
  ГЛУПОСТ ЖИВА!!!! Бог да чува шо не ќе им текне .. сеа вака ќе ги избркаат туристите
   
 3. green.eyes

  green.eyes Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  2.871
  Допаѓања:
  31.228
  Пол:
  Женски
  Ами заборајл да кажит дека Скопјанчиштана со лајца сркат од езероно :^)

  Ова веќе не е нормално. Побудалел чичково, јас се надевам некој ќе го освести и ова нема да се спроведе. Срамота е ова за градот. Сочувство до Охриѓани поради тоа што имаат ваков градоначалник.
   
 4. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.556
  Уште малку ќе почнат и воздухот на туристите што го вдишуваат да им го наплаќаат!
   
 5. LittleDevil

  LittleDevil Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  1.701
  Допаѓања:
  1.919
  Пол:
  Женски
  Кај годинава Охрид слабо со туристи, пак уште и влезот да се наплаќа?! Кај цените во Охрид ѓаол и половина, пак и влезот да се наплаќа?
  Нека продолжат така, па само Охриѓани ќе останат во Охрид преку лето :)
   
 6. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.161
  Допаѓања:
  14.171
  Пол:
  Женски
  Па нормално, ќе си носат од дома, а не таму изгор цените, мислиш си купил го*но од сваровски, а тоа обично. |( Бог да чува. :fubar: А Охрид па што атракција има... што да ти кажам.
   
 7. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.551
  Ако ништо друго, и прави услуга на Струга, повеќе туристи ќе имаат.
   
 8. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.098
  Допаѓања:
  56.329
  Пол:
  Женски
  :D :D :D
  Информацијава ми е светла точка во денов, си се потсетувам на секои 15 минути и се смеам. :D
   
  На CoverGirl10, Phyramide и MiiLla им се допаѓа ова.
 9. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.096
  :D Нека утврдат една сума која мора да ја потроши секој кој ќе влезе во градот, па на излегување да приложи фискална сметка, па ако нема тогаш дури да си плати 1 евро...Мислам ако веќе е тоа поентата не е фер сите да се стават во еден кош и тие што нема да потрошат денар и тие што ќе потрошат многу...За овие вториве може и по едно орденче да им се закачува како нели добри туристи, потрошувачи...
   
  На MiiLla му/ѝ се допаѓа ова.
 10. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  Ова е втора најголема глупост што излегла од Охрид. Првата беше сезоната да трае до 15 септември.
   
  На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
 11. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  И така од година во година имаат се помала и помала посетесност. Е сега ќе немаат воопшто туристи. Поевтино ќе ми се фати на викенд во Грчка да идам, бар на моренце ќе си бидам, него ли во Охрид да им плаќам „влез во градот“. Ма дај молим те. Смешки живи :lol:
   
  На Rubiii му/ѝ се допаѓа ова.
 12. MiiLla

  MiiLla Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2011
  Пораки:
  118
  Допаѓања:
  53
  Па кога ке поразмислам поубаво и до негде се сложувам со градоначалников на Охрид, и сметам дека и Коце треба да превземе мерки само малку построги, сите што не се од Скопје да не ги пушта ако не платат 100 евра за да влезат и да гледаат споменици, фонтани и др.. Да фрлаат кеси од сончогледот што го грицкаат и од костените што ги јадат, да не мочаат у грмушки у жена парк и тако даље... :^)
   
  На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
 13. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.000
  Пол:
  Женски
  Ма јас би му дала предлог и по една рампа да стави на почеток и да крај од чаршијата, затоа што нели - сите шетаат, се ствара гужва, а не сите купуваат од продавниците и тезгите.
  Во Охрид сум секоја година од мојов 20 годишен живот, и слободно можам да кажам дека од година во година се помалку туристи го посетуваат. А толку е убав градот и има толку многу да се види. Ама не го одржуваат, летово кога бев во Св. Наум се запрепастив од тоа колку беше нечисто, немаше корпа каде да го фрлиш ѓубрето. Да не зборувам па за самопрогласените туристички водичи кои на странците им кажуваат некои приказни за градот што сами си ги смислуваат. Е па на тоа треба да обрне внимание градоначалников, а не на наплаќање за влез во градот |(
   
 14. dolly.doll

  dolly.doll Популарен член

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  505
  Пол:
  Женски
  Вака не само што ке им се намали профитот туку и ке ги изгубат и клиентите :fubar: :doh:
   
 15. MiiLla

  MiiLla Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2011
  Пораки:
  118
  Допаѓања:
  53

  Баш...Ке ни се одмили и на нас мал број што останавме, и јас си го обожавав но од година во година се повеке се разочарувам почнувајки од превесоки цени на смештај, храна, лежалки а услуга на ниво никаква...Србиве веке ги изгубија лани кога го претеаа до смрт Србинот , Бугарите исто пред две годни случаката со бродот Илинден, наместо да уложуваат и да се залагаат да биде подобро да привлечат повеке туристи ги бркаат лугето како да малце пари се наполнија... :fubar:
   
 16. MissSpark

  MissSpark Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2011
  Пораки:
  695
  Допаѓања:
  1.287
  Пол:
  Женски
  Сепак не било шега, епа после како да не им се изнамочам в енѕероно?
   
 17. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.635
  Допаѓања:
  4.456
  Пол:
  Женски
  Да ми извините на изразов ама
  курле
  ќе им плати....ова Охридов да не се преценува малце? Па не идеме на Малдиви мајка му стара...претеризам |(
   
  На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
 18. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.346
  А што ако одам на викенд во Охрид и сакам да отидам да речеме преку ден до Струга или Св.Наум? Два пати да не треба да им плаќам влез?
  Па ни срам ни перде, како отворено кажува дека ќе се наплаќа зашто луѓето си носеле храна од дома и не им правеле промет :fubar: Качете ги цените повеќе, па може и ќе купуваат.
   
 19. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.120
  Допаѓања:
  482
  Е ова не му требало...Тоа може да им текне само на луѓе без грам памет :fubar:
   
  На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
 20. daddys.princess

  daddys.princess Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2011
  Пораки:
  988
  Допаѓања:
  318
  и ова го слушнав омг,ни сррам ни памет