1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Влијанието на разводот врз децата

Дискусија во 'Брак' започната од sweety923, 11 јули 2011.

 1. sweety923

  sweety923 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2011
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  2
  Кога двајца родители се разведуваат, што со децата ако имаат 18 години каде одат со кога остануваат ако се на факс кој ги издржуваа или ги оставаат само ;(
   
 2. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.346
  Развод

  Бидејќи си полнолетна, мислам дека нема да имаш старател, но секако ќе останеш со некој од родителите по своја желба.И двајцата треба да те издржуваат, иако бидејќи си полнолетна нема да ордедува судот колку, како и слично.
   
 3. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.481
  Развод

  Ne znaev vo koja tema da go postavam prasanjevo i odnapred izvinete zasto ne pisuvam kirilica (nesto ne mi odi dobro so instaliranjeto kirilicno pismo:( )
  Ima li nekoj sto bi mozel da mi objasni kako ide postapekata za razvod spogodbeno i nespogodbeno? Ve molam.
   
 4. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.899
  Пол:
  Женски
  Развод

  ^^Ти пратив ЛП.
   
  На DigY му/ѝ се допаѓа ова.
 5. miahoneyy

  miahoneyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 септември 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  Развод

  Здраво!!!

  Пробав да најдам соодветно место каде би можела да се консултирам со некого па се надевам ќе можете да ми помогнете.
  Нема да должам многу значи сакам да се разведам немам деца меѓутоа се запознав со странец живее во Холандија многу се сакаме сака да ме земе таму меѓутоа се соочивме со проблем потекнува од семејство каде не се пожелни разведените би сакала да знам во документите кои ќе ги вадам мислам новите дали некаде ќе стои дека сум разведена мислам во новите документи или само ќе го добиам тоа уверение разведена.Малце глупаво го поставив прашањето меѓутоа незнам како подобро да објаснам.Однапред ви благодарам!!!!!
   
  На MrsH му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Annie.mk1

  Annie.mk1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2011
  Пораки:
  1.631
  Допаѓања:
  3.742
  Развод


  А зашто да се разведете ако многу се сакате ?? :^)
   
 7. MrsH

  MrsH Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  133
  Развод

  Да ке добиеш потврда дека си равзедена и во Изводот од маатичната книга на родените пиши дека си разведена. Тоа стои во забелешки најдолу како сифра е сега колку се тие инфорирани за да знаат што знаци незнам. DIV:02.09.2011.(DIvorced on 02.09.2011).
   
 8. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.622
  Допаѓања:
  9.764
  Развод

  Јас ко што разбрав со друг се сака многу, не со мажот и. Друг запознала па несака неговите да дознаат дека некогаш предходно била во брак
   
 9. Zoza

  Zoza Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  792
  Допаѓања:
  297
  Развод

  на извод од родени ке ти пише доле-разведена...кога пак ке сакаш да стапеш во брак со некој на брачна состојба што ке мораш да вадиш ке пише разведена брак:2
   
  На bibiiii му/ѝ се допаѓа ова.
 10. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.799
  Развод

  како сака нека пишува, нема родителите негови да ти пребаруваат и читаат по документите.. :?:
   
 11. nesa

  nesa Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2010
  Пораки:
  842
  Допаѓања:
  1.223
  Пол:
  Женски
  Развод

  ^ Значи вака, бидејќи сум двапати мажена ќе ти кажам што како ќе ти стои на документите.Само во изводот од матична книга на родени доле као забелешка после разводот стои датата кога си се развела и од кого. Сега кога се омажив по втор пат стои само датата на која сум стапила во брак и со кого и кое презиме сум го земала. Значи нема прв, втор и тн брак. Се надевам дека ти помогнав
   
 12. CIA

  CIA Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2011
  Пораки:
  1.525
  Допаѓања:
  3.029
  Развод

  А што се случува со децата ако се под 18?...они одлучуваат каде сакаат да останат или...?
   
 13. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.799
  Развод

  Ако се многу мали децата, остануваат со мајката, за со таткото имаат средби за викенд (или како ќе се договорат). Ако се повозрасни (пр. средношколци) и децата се договараат со родителите со кого би сакале да живеат, зависно од условите (сепак, најчесто се со мајката).
  Во некои случаи на поголеми деца , знае машкото дете да е со таткото, а женското со мајката, што според мене е огромна грешка да се делат братот и сестрата.

  Пс.
  Знам личен пример, каде договорно две сестри се разделија, една со мајката, една со таткото и живеат како две завојувани страни поради родителите.
   
 14. pravedna

  pravedna Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2011
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  3
  Развод

  Me interesira jas sum razvedena veke 6 godina imam dve deca ednoto e 15 a drugoto 12 godini,okolu dozvolite za patuvanje i prestoj vo stranstvo podolg prestoj .Kako se dobiva dokument ili soglasnost .Drugiot roditel ne se soglasuva pravi problemi nedava soglasnost a e semeen nasilnik site begaat od nego bidejki gi vrega im se zakanuva i navistina nikoj nema koj da ti objasni i kaze koj e patot za doivanje soglasnost bidejki kako sto kazav toj gad saka da im go unisti zivotot na decata a ne da im pomogne a ako nekoj me upati vo centarot odma vi kazuvam dekase ograduvaat i ja prefrlaat topkata na drug oni ne bile nadlezni.( roditel da pojasnam od koj begaat decata i gi maltretira toa site go znaat no nikoj ne gi zastituva )
   
 15. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.336
  Развод


  Таква согласност се потпишува во полиција и тоа во службата каде се издаваат пасоши (бар кај нас е така). Или туристичките агенции ги обезбедуваат потврдите за да ги потпишат двата родитела - случај кога малолетни водат на екскурзии надвор од државата.
  Прашај во полиција каде се издаваат лични документи тие ќе ти објаснат (можеби има и некоја службена постапка)
   
 16. Cence

  Cence Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  722
  Допаѓања:
  757
  Пол:
  Женски
  Развод

  И моите се разведени веќе 8 години. Тогаш кога се разведуваа јас и сестра ми бевме малолетни и останавме со татко ми. Значи не мора по дифолт да останат со мајката, ако е спогодбен бракот двајцата родители се договораат кај кого ќе останат од една едноставна причина - финансиите. Барем кај мене а и кај повеќето случаи е така.
  Не би се разделила од сестра ми никогаш, затоа што многу добро знам како е кога некој ќе те напушти. Но во мојов случај не би ја ставила на прво место мајка ми, а да ги запоставам татко ми и сестра ми.
   
  На VayaConDios му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Westlife

  Westlife Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2011
  Пораки:
  642
  Допаѓања:
  617
  Развод

  Gledam deka temava e malku komentirana no se nadevam deka ke go procita ova nekoj.Bi pobarala pomos od vas.Situacijata e vakva:Imam sestra pomala osnovno a jas sredno ucim.Majka mi e vrabotena so plata 11.500.Tatko mi e nevraboten.Vo kukava ni zivej baba.Sekojdnevno ima doma kavgi.Majka mi e pod apcinja no nema pravo na glas vo kukata.Dvete si se zalime edna na druga si pravime muabet.Doma imame premnogu karanici i sepak tie se delo od baba mi je.Majka mi e celo vreme pod apcinja nemozam da ja gledam poveke.Pravevme muabet za razvod no kako bi me izdrzala i mene i sestra mi?Jas planiram posle da si odem na studii i taja tak si planira.Majka mi je veli da odime pod kirija ama i vela jas kako ke ne izdrzis?taja veli i tatko ti ke ve izdrzuet sudot taka ke odluci.no kolku % e mozno sudot da ovozmozi i tatko mi je da ne izdrzuva?
  Nemozam pojke da ziveam ovdeka.nemozemo!!!!!! шо да прам? незнам нит шо да прам?дали е подобро развод?како после се ке се одвива?неможам вака појќе..! ве молам помогнете ми! ;(
   
 18. Zoza

  Zoza Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  792
  Допаѓања:
  297
  Развод

  нормално дека судот ке одреди татко ви да плака секој месец алиментација а доколку нема примања ке го средат они тоа мислам дека оди со недвижности не ме фајкај за збор...а ти не му се секирај подобро под кирија ама мирна глава него во кука (као твоја) а вечити затвореник и маченик....
   
  На verica81 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. LavandaM

  LavandaM Активен член

  Се зачлени на:
  11 март 2012
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  2
  Развод

  I jas mislam deka e podobro pod kirija da odite ama i te razbiram sto te maci..ista situacija imam i jas.mojot soprug ne me ni primetuva ni mene ni decata,duri vo lice ni kazyuva deka ne mu e gajle za nas.decata imaat 6 i 7 godini.koga bi imala od sto da se izdrzuvam vednas bi se razvedila i bi stavila kraj na site maki i bi prodolzila sama so moite dve sonca ama ete takov e zivotot bez tije pusti pari nis ne vredi...
  I plus toa toj raboti vo stranstvo ima dr drzavjanstvo i neznam kako bi bilo za alimentacija,dali nekoj znae dali moze da se zema od stranski drzavjanin alimentacija,a inace jas sum makedonka...koj znae nekakvi informacii neka pise
   
 20. GordanaL

  GordanaL Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 мај 2010
  Пораки:
  128
  Допаѓања:
  43
  Развод

  Сами секако не ги оставаат остануваат кај едниот родител