1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Влијанието на разводот врз децата

Дискусија во 'Брак' започната од sweety923, 11 јули 2011.

  1. ana.nl

    ana.nl Активен член

    Се зачлени на:
    25 септември 2013
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    31
    Strasno :(
     
  2. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.647
    Не го зема син ти без твое присуство,туку детето што подеднакво е негово колку и твое. Го зема син му. Вака звучи како на туѓинец да го даваш детето.
     
    На Nevergiveup1, kukla21 и Nausicaa им се допаѓа ова.
  3. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.537
    Пол:
    Женски
    ^
    Па во случајов таткото и е како тугинец за детето.Малиот се трауматизира од нешто кај него.Или дека не го знае или можеби го малтретираат таму.Незнаеме во каков однос биле претходно детето и таткото,колку време поминувале заедно и тн.
    Факт е дека не секој што ја носи титулата татко и е тоа(истово важи и за мајка).
     
    На Dadusicka, kim.k, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
  4. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    За него тој е туѓинец. Колку можеш да го наречеш татко некој што го бара еднаш на 2-3 недели а во меѓувреме не ни прашува како е детето? Татко е одговорност и обврска исто толку колку што е љубов. Го сака премногу но на детето му треба многу повеќе од сакање., и сигурност чувствуваш само од некој што ти е близок, а не некој што е далеку и ретко го гледаш. Не го малтретираат, еднпставно не ги знае и не е сигурен и е тажен кога е сам таму
     
    На cresa-jagoda, tina-63, slobodka и 3 други им се допаѓа ова.
  5. yoyoo

    yoyoo Активен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2016
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Машки
    Здраво моми, еве да си ја кажам и ја маката па ако има некој разведен или разведена да ми даде совет или барем да ме утеши колку толку, ке бидам искрен проблемов е следен.
    Имам 25 години и стапив во брак на 22 па се до сега кога почнаа проблемите овие два месеца,кој ја појма да сум си немал се додека не сум насетил нешто необично, имам и дете кое е 2.5 години. Прво да си го кажам проблемот од што пукна тиквата и реков да си собира парталите и да си замине кај мајка и.
    Почнав да сумљам дека на женава почна да и мрда газето не навлегувам во детали како сум насетил и слично ке напишам друг пат да видам како се заврши случајов, скоро цел месец не можев да спијам со нејзе, се будев среде ноќ кај 4 саат па пак ке заспијам па па ке се разбудам,сумјата е како црв кој ме јадеше цело време,имав ненормална доверба во нејзе без ништо да и забранувам ни кај испага ни кај оди и слично од кога увидов некој ствари ми беше и сумливо и до врата да ја пуштам , иначе газето почнало да и мрда од кога почна да оди на работа скоро година дена,башка и почна многу да лаже.
    Е сега маката која ми е ај што ме варала ме варала ај што ме лажела ме лажела која змија ке си ги покаже нозете, мене ме интересира детево како ке се навикнам ја да живеам без моето дете, како ке расте тоа дете без татко знам дека ке речете имаш право да си го зимаш ова она се во ред,али тоа е на неколку саата, кога ја веќе нема да бидам нормален родител без да викнам во сопствената кука на своето дете тоа ти е ебати таткото, кога ке знам дека 90% од времето они нејзите ке го воспитуваат без мое присуство и слично детево е уште мало ме мачи и проблемот како ке ме прифати кога ке попорасне дали ке сака да иде кај мене дали они таму ке му го перат мозокот за мене нешто и ред други прашања веќе се наметнуваат, од кај да ја знам може утре ке се премажи па детево таму ке биде како странец и слично, иначе женава е супер мајка која стварно се грижи и го гледа баш како треба за тоа не можам да ја кривам затоа и најдобро е детето да си биде кај нејзе,она ми рече кога и да се јавиш да го побараш можеш да дојдеш да си го зимаш кога ке посакаш ми кажа и дека редовно ке ме информира за се во врска со нашето дете што како и ред други работи, али жена си е жена може утре па да ме уценува да ме лаже дека е болено па да не можам да го видам многу прашања и под прашања има на кој немам самиот одговор а и немам од кој совет да си побарам да ме советува,маката ми е како понатаму ја да постапам ако случајно се разведеме,
    маката ми е детето, разводот си е развод ке се најде друга мома понатаму давајте совети или барем утеха.

    П.С
    малце е неспастрн текстов пишувам преку телефон
     
  6. yoyoo

    yoyoo Активен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2016
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Машки
    Никој нема совет
     
  7. stilas7

    stilas7 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.050
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    Ako ne sakas da pominuvas niz seto ona sto.go napisa povrzano so deteto,ne se razveduvaj od zenati.
     
    На Dd1 и yoyoo им се допаѓа ова.
  8. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Кога е развод во прашање, не си можел подобро да поминеш од ова! Играј паметно, одржувај коректен однос со мајката на детето и труди се да бидеш најдобар татко на светот. Што ќе биде-ќе биде, не се секирај уште од сега. Еден ден, и да се премажи бившата сопруга, ти си му татко на тоа дете и никој не може да те замени.
     
    На yoyoo му/ѝ се допаѓа ова.
  9. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    @yoyoo исклучително и двајцата сте стапиле во брак млади и доста неоформени како личности, па одозгора и бебе.
    Зар си помислил како се чуствува твојата жена во целава оваа ситуација? Зар си ја прашал како и е нејзе?
    Седнете и направете муабет, ако постои сеуште љубов и таканаречена "хемија" меѓу вас со еден искрен разговор и пронаоѓање на обостран компромис и разбирање би можеле да се потрудите за вас двајца и за вашиот брак.
    Човек понекогаш и не треба да оди со глава в ѕид, инаетот не води никаде.. пробај и ти да ја разбереш нејзе и да ја прашаш како се чуствува таа и што сака, пробајте да си дадете уште една шанса, за љубовта.. за бракот.. и за детето.
     
    На Dd1, toogood и yoyoo им се допаѓа ова.
  10. yoyoo

    yoyoo Активен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2016
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Машки
    Нема шанси ова е крај и развод ке биде сигурно 90%, иначе си го земав детето денеска и моментално е со мене, малце ми е срам што ме гледаат лугето и што зборуваа, ке си држам коректен однос со нејзе и тоа е тоа
    али таа е иначе крива од целиов циркус она е крива за ова :)
     
  11. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Јас не ви ја знам вашата сториа, и не можам да кажам кој е крив ниту прав. Ти овде се искажа, твојата поента ја свативме сите дека ти е жал за сево ова, па врз оглед на напишаното ти посочив да пробате да се разберете.
    Јасно е дека со сила убавина не бидува.
    Тежок период ти претстои ако си решил, ќе се навикнеш со тек на време, ќе соџвакаш и ќе продолжиш со животот.
    Биди со детенцето колку што можеш повеќе, и превикнувајте се еден кон друг, главата горе нит прв нит последен.
    Некои работи едноставно мора да се така за доброто на сите.
     
    На Dd1 и yoyoo им се допаѓа ова.
  12. yoyoo

    yoyoo Активен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2016
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Машки
    Нејке ни да чуе да правиме муабет за нас освен за детето такви се женските глави.Така е ке соџвакам се и ке се навикнам ке треба време само
     
  13. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Штом нејзе не и чуе за вас и ти се навикни и тебе нека не ти чуе.
    Гледај си го детето и продолжи си со животот. Може сега ти изгледа сето ова невозможна мисија но со тек на времето ќе биде подобро.
    Времето е лек за се.
     
    На Dd1, Nausicaa и yoyoo им се допаѓа ова.
  14. makgirl

    makgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2015
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    2.104
    Пол:
    Женски
    Си пишал во некоја тема дека си ја удрил.Сега и да се разведуваш она тоа ќе го искористи на суд и детето под никаква шанса нема да биде под твое старателство.Ама и немој да се разведуваш разговарај те што е криво тоа дете да расте без еден родител..
     
    На Dd1 и joy1 им се допаѓа ова.
  15. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Ме интересира да ми одговорат и ооние кои се самохрани родители и оние кои живеат само со еден родител. Како децата го прифаќаат и поднесуваат разводот? И тие ли треба да посетуваат психолог?
     
    На Dd1 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Децата во секој случај го поднесуваат тешко разводот, без разлика на која возраст се. Олеснителна околкност за децата е гледање со двајцата родители и што помалку да осети детето од проблемите на родителите. За психолог не знам точно да ти одговорам, ама мое лично мислење е дека зависи од возраста на детето и начинот на развод (комуникација) на родителите.
     
    На Dd1, joy1, marchi-cool и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Cinnamon Bun

    Cinnamon Bun Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2017
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    5.989
    Пол:
    Женски
    Моите родители се разведоа по 16 години брак и искрено тоа го прифатив најмирно и најлесно, додека спротивно на мене мојот брат страдаше и сеуште страда. Полн е со гнев и тага.
     
    На zuto и Raphael им се допаѓа ова.
  18. игор.

    игор. Активен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2018
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Машки
    при развод највеќе страдаат децата и остануваат последици. затоа јас сум за развод само во екстремни ситуации: насилстви, алхохолизам итд
     
    На Dd1 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Не сум баш некој подржувач на развод последоватлно таков ми е карактерот, емотивен.
    Јас би да пробам и да се борам се додека има шанси за тоа и надеж осносно обострана желба..
    Ќе ја тагнам @JuLleE скроз ја подржувам за фактот што го збоуваше околу децата
    Нема веќе тато и мама, нема фамилијарни моменти, обострана љубов и милување нешто што е фондаментално за децата да растат и учат покрај двајцата родители, таа љубов и емоција е и повеќе од важна за една фамилијарна идила за детето.
    Да не се лажеме дека е сосема прескрасно да се расте крај мама и тато..
    Но.. за жал се случуваат вакви работи како и се што се случува на светот, моменти на разминување со желбите ставовите мислите животот итн..
    Ако нешто не бидува не бидува
    Фактот ќе тој
    Ама нема да е подобро без мама и тато, со нив секогаш ќе е најдобра опција и тоа е фактот.
    Поаѓајки од себе..
     
    На Dd1, Dadusicka, Milobebence и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    можам да кажам исто за брат ми, јас се омажив млада а брат ми почна да се занимава со лоши работи криминал кога и да го видам психички не е добар, 12 год поминаа сеуште не сум видела еден осмех барем од неговото лице, разводот остава последици... тие што се разведуваат нека бидат активни што можно повеќе со децата нека не осетат
     
    На Cinnamon Bun и zuto им се допаѓа ова.