1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. Xxxx2

    Xxxx2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    Ако може помош да не ги шетам сите маркети, дм нема во мојот град. Во Кам, Тинекс може да ги најдам овие работи? За палента и гриз знам дека ќе има, ама амарант, киноа, просо?
     
  2. Peperutka17

    Peperutka17 Активен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2024
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски
    Jas kupuvam od prodavnica za zdrava hrana,od porta vlae ili tadtalige
     
    На Xxxx2 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.584
    Допаѓања:
    1.130
    По колку ви јадат отприлика? Ние сме 6++ и јаде отприлика 50-80гр уште сме на пробување вкусови за неколку дена ќе треба оброк да и воведам ама како да не ми е спремна :(
     
  4. LeL15

    LeL15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2022
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Амарант од дм земав, таму има и просо и киноа додуша ама од веро ги земав јас тие. Тинекс сигурно има по нешто, за Кам само палента и гриз сум видела мислам дека. Во секој случај земи една две работи, па кога ќе им дојде ред на другиве житарки тогаш ќе доземеш од тие.
     
    На Xxxx2 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Spidy

    Spidy Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    5.029
    Допаѓања:
    12.544
    Пол:
    Женски
    Ќе ставаш по 2, па во тегличка за следен ден. Бидејќи е свежо, ништо не му е до следен ден да стои во фрижидер. Јас и ручек сум чувала за следен ден.

    Ќерката никогаш не изеде повеќе од 70г, синот на 6ипол веќе јадеше по 200гр. Секое дете приказна за себе. Битно нуди и, колку јаде толку.
     
    На malecko5 и marr1ja им се допаѓа ова.
  6. .baby.love.

    .baby.love. Активен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2023
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    88
    Пол:
    Женски
    Во ЗЕГИН ги има сите
     
    На Xxxx2 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bannana

    Bannana Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2024
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
    Во Зегин ги има на Виталија
     
    На Xxxx2 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. @Ledi@

    @Ledi@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2015
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    187
    Пол:
    Женски
    Vo DM imate se Ako nemate dm vo mestoto kade ste videte i vo Zegin drzat organski proizvodi.
     
    На Xxxx2 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.584
    Допаѓања:
    1.130
    IMG_4028.jpeg
    Дали треба просово од вечер да го ставам да се кисне и во кој сооднос се вари? Со што да го комбинирам предлог и дали да го изблендирам или нема проблем? 6++ сме прв пат ќе пробува.
     
  10. Coldheart

    Coldheart Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2022
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Кисело млеко Алпско 4 млечна маст ок ли е да давам, 7 месеци бебе? И повторно да прашам бидејќи претходно не добив одговор :D урдара на Хомоље по отварање како ја чувате и дали ја давате директ од амбалажа или ја спремате некако? Фала ви однапред за одговор :D
     
  11. Bannana

    Bannana Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2024
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
    За урдата на Хомоље ... давам директ од амбалажа, не ја претурам во друг сад. Ама давам 2-3 дена по отварање. После тоа ние ја дојадуваме, за бебе земам нова.
     
    На DaisyDream и Coldheart им се допаѓа ова.
  12. LeL15

    LeL15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2022
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Што прво млечно сте вовеле и во каква комбинација?
     
  13. Coldheart

    Coldheart Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2022
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Јас прво дадов павлака со палента ама не ја сака. Следно ќе пробам кисело млеко и урда. Педијатар тоа ми рече дека може само да е со поголема масленост. Исто ми кажа и несолено сирење, моцарела можело, но не знам солена ли е или не ама штом ми ја предложи ќе пробам.
     
    На LeL15 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    900
    Пол:
    Женски
    Мила јас вака правам: да, го оставам цела вечер да се кисне, сабајле ја истурам таа вода и ставам нова. Сооднос ми е една голема лажица просо со две чаши вода отприлика. Откако ќе го сварам го блендирам со сите работи заедно. До сега го давав и со овошје и со зеленчук, но во поголем случај со овошје. Во принцип еден ден зеленчук давав со ориз, еден ден овошје со просо (така комбинирав).
    Го давав во мешавина со банана, јаболко,крушка, тиквички, батат, морков…
     
    На malecko5 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Xxxx2

    Xxxx2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    Фала на сите за одговорите, од Биокосмос зедов на кило амарант, просо, хељда, киноа. Дали сите треба да киснат одвечер или некое може да се свари неоткиснато? И дали сите се варат во сооднос 1 : 3?
     
  16. Xxxx2

    Xxxx2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    Мајки, што давате замена за бисквита? Докторката ни е стара школа, за млечна каша предлага јогурт/адаптирано млеко + мелена плазма.
     
  17. LenaLenka

    LenaLenka Нов член

    Се зачлени на:
    24 септември 2024
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дали користите масло за кашичките и какво?
     
  18. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.845
    Допаѓања:
    4.441
    Пол:
    Женски
    Ima biskviti kako Hipp, Lo Bello i slicno, kao podobri se za bebinja. Ama ne sun sigurna i tie moze da sodrzat sekjeri. Vo sekoj slucaj, podobri od plazma.
    P.S. Ne znam zaso mora bas toa za vecera. Konsultiraj i drug pedijatar, pa i drugarki vidi sto davaat. Sekoja vecer isto toa da jade, ke mu zboktisa i na bebe :D

    Maslinovo ladno cedeno.
     
    На Bannana и Xxxx2 им се допаѓа ова.
  19. Xxxx2

    Xxxx2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    Пак јас. Значи, 6 месеци е бебето, за појадок почнав да давам палента + овошје (ама се снабдив и со други безглутенски житарки за да не биде само палента), за ручек зеленчук (ми кажа докторката дека и во ручекот треба некое жито или компир), а за вечера што да давам? Дали може адаптирано млеко/домашно козјо со житарка? И во кој сооднос? Сега засега, палента, амарант, просо, киноа, хељда и да ги менувам да не биде во сите три оброци истата култура...
    Знам дека ќе ми кажете дека многу бебиња од 6 почнуваат вкусови, ама ние почнавме од 4,5 месеци и од почеток цело тегле јадеше, последнава недела забележувам дека втор оброк и тоа како е потребен, а веројатно и трет, бидејќи навечер многу се разбудува.
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  20. LeL15

    LeL15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2022
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Види овде идеи за оброците:
    https://forum.femina.mk/threads/Денешното-мени-за-бебиња-до-1-година.13791/

    Не знам како да ја прикачам темата без копи ама има за секој оброк од членки идеи, јас давам вечера околу 19:00 и млеко 21:00-21:30. Житарка со овошје или зеленчук комбинација, за ручек мислам можеш и месо да дадеш веќе да проба јас дадов на 6 месеци и една или две недели.
    Не те разбрав само околу делот домашно козјо, ако мислиш на млеко мислам дека е премало за да даваш било какво освен ад.
     
    На .baby.love. и Xxxx2 им се допаѓа ова.