1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонбрачна заедница

Дискусија во 'Брак' започната од Lilit, 1 март 2011.

  1. Idedemja

    Idedemja Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2020
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    43.103
    Пол:
    Женски
    Во Америка ако не се лажам ако можат да докажат барем една година заеднички живот и на маж и на жена им следат законски привилегии како да се во брак, ние сме назадни на тоа поле. Бракот не го прават потписот во матично и промената на личните исправи туку заедницата меѓу две лица. @Jana06 ме расположи со тоа што си пишала бурмите те потсетуваат дека сте во брак, мене ни тоа и двајцата не ги носиме, ама одговорностите и задолженијата кои ми произлегуваат од заедничкото живеење и тоа како ме потсетуваат во што сум се впуштила.
     
    На WildMk, Lima24, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  2. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Исто и јас. :D И ние не носиме бурми. Не ни купивме. Понекогаш се осеќам како да не сум во брак.
     
    На WildMk и Idedemja им се допаѓа ова.
  3. Idedemja

    Idedemja Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2020
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    43.103
    Пол:
    Женски
    Нашите се изгравирани со ист текст на внатрешната страна и во црква сме венчани со нив.
    Тој од почеток не ја заноси заради типот на работа, јас ја носев па ми помина меракот. Јас ја ставав(м) кога одам на некои посвечени прослави заедно со друг накит, ништо посебно. Бурмата, документите, свадбата не го прават бракот.
    Сепак во случај на деца не сум за вонбрачна заедница, сакам децата правно да ги имаат сите привилегии што им произлегуваат од законот, ама секој како сака не оспорувам некои ако се во вонбрачна заедница, ги разбирам сигурно имаат сериозни причини зошто така се одлучиле да живеат.
     
    Последна измена: 23 август 2020
    На Lima24, cresa-jagoda и SummerGirl им се допаѓа ова.
  4. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Има многу кои се плашат да стават потпис. Да не се промени партнерот после тоа.
     
    На Lima24, cresa-jagoda и Idedemja им се допаѓа ова.
  5. Lima24

    Lima24 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 август 2014
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    3.084
    Пол:
    Женски
    Сметам дека правата треба да се исти бидејќи е сметано како брак само без потпис ама нашата држава има многу дупки во законот па не ми е чудно.

    Уште една работа... ова со маските кога ќе ве запре полиција а вие живеете заедно и не можете никако да објасните и докажете дека стварно живеете заедно, ама личната карта кажува друго. Ме иритира многу.
     
    На tina2018 и Suhan им се допаѓа ова.
  6. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Среќа што јас и маж ми сменивме адреси предвреме, инаку ќе го кркавме стапот со маските. :D

    Во наша држава се е можно. Затоа во брак си посигурен.
     
    На Lima24 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mazegin

    Mazegin Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2019
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    671
    Не знам дали има ваква тема.

    Овој вид на врска е карактеристичен за пар од ист пол, како и за пар од различен пол.
    За оние кои што немаат намера да стапат во брак, а живеат заедно со партнерот, делат финансии, имаат и ги одгледуваат децата заедно...


    Тука ќе ја споменам Катарина Ивановска.
    Мислам дека таа имаше ваков вид на врска. Се пишуваше тука низ форумов за тоа.

    Размислував многу на ова.
    Некако самата помисла од брак ме плаши, па си правев сценарија како би изгледало сево ова со мојот иден партнер.

    Некако и општеството ни е многу контроверзно за ваква врска.
    Народов кај нас е учен да се плетка во деликатни теми, што воопшто и не ни треба да ги засега.
    Ајде кога ќе се мажиш/жениш, кога дете, времето те згази и уште многу недолични прашања.

    Што мислите вие за ова?
    Дали сте или познавате некој што е во ваква врска?

    *Споена дупла тема
     
    Последна измена: 24 мај 2021
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.980
    Допаѓања:
    8.270
    Пол:
    Машки
    Ако функционираат како да се у брак, тогаш не гледам причина зашто на би ставиле и еден потпис.
    Толку одлуки веќе донеле, зошто би ги плашел потписот?
    Која би била причината? Дали потписот сам по себе носи повеќе одговорности и обврски или не?
    ...Размислувам гласно...
     
    На Just.do.it, Аргентина *, Tanjamm и 2 други им се допаѓа ова.
  9. maia.

    maia. Активен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2021
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    390
    Пол:
    Женски
    За мене ова е end of the line во смисла дека потака од ова не би одела. Млада сум, а на овој ум сум скоро десет години така што не верувам дека ќе променам мислење така лесно во иднина. Никогаш не сум имала желба, не чувствувам потреба за потпис само затоа што така требало. Не верувам во засекогаш, и според ова не знам зошто би се впуштала во ризик да се влечкам по адвокати за бракоразводна парница. Имам уште неколку (лични) причини што не би ги разглабала. Немам ништо против против нечиј брак или контра бракот како конструкт, само сметам дека не е за мене. Инаку, да, познавам - вујко ми и неговата партнерка заедно се +35 години. И уште еден пар, прекрасни познаници, нешто повеќе од деценија и од скоро имаат дете.
    Колешка, пред неколку години, по разговор на темава ме праша дали планирам да раѓам. Ѝ одговорив дека не ја исклучувам опцијата некогаш да посакам, и добив: „Како ќе му објасниш на детето зошто е копиле?“ Сериозна сум, се работеше за млада девојка во рани 20ти. Моево претставува проблем или вакво одвратно прашање од млада жена? Копиле, бе... Зборов никогаш нит ми паднал на памет, не па да го искористам во муабет и ваков контекст.
     
    На Bozica1980, Tanjamm, WildMk и 6 други им се допаѓа ова.
  10. Fantasy33

    Fantasy33 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2019
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.025
    Пол:
    Женски
    Немам ништо против вонбрачната врска, секој ќе си го живее животот како си сака.
    Од правен аспект, во нашата земја вонбрачната врска која траела најмалку 1 година се изедначува со бракот, така да сите одредби кои важат за бракот ќе важат и за вонбрачната заедница по овој период. По судови пак може да се оди заради поделба за имот, старателство над дете и слично, разликата е само што ќе нема бракоразводна парница, другото е исто.
    Има и разлики помеѓу вонбрачната и брачната заедница во поглед на наследување, признавање на дете и слично, ама да не навлегувам сега правно.
    Зборот ми е дека по одреден период за партнерите секако ќе важат правилата како за брачни партнери и заедницата ќе им биде изедначена со брачната.
    Законот настрана, моето мислење е дека ваквите заедници секако може да траат, не гледам причина зошто не би. Партнерите така си решиле и така ќе функционираат. На крај секој го правиме тоа што најмногу ни одговара. И дефинитивно не треба да не погодуваат муабети и осуди кои се спротивни со нашето размислување.
     
    На Idedemja, Mikha4, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Гладиоли

    Гладиоли Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2021
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    585
    И јас вака мислев додека не стапив во брак ,но сега поради некои проблеми не мислам така.
    Ако го немав тој факинг потпис ќе си собирав парталитее и ќе си заминев. А сега не можам баш толку едноставно.
     
    На Dust, Tanjamm и WildMk им се допаѓа ова.
  12. Traveler91

    Traveler91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2019
    Пораки:
    621
    Допаѓања:
    911
    Пол:
    Женски
    Poznavam, cel zivot se zaedno , veke se po 40 god i ne se vo brak
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.943
    Пол:
    Машки
    Внимавајте во вонбрачна заедница не се наследуваат помеѓу себе мажот и жената, да не испадне после мажот веќе бил женет, има и други работи на кои треба да се внимава али ќе застанам тука, не ми е поентата да поттикнувам склучување на бракови :)
     
    На Tanjamm, WildMk, Fantasy33 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.261
    Секакви живеат меѓу нас, колку и да ги избегнуваш нема фајде. Сметам дека секој има право и слобода да живее како сака доколку со тоа не штети на други. Е сега, конкретно на темава имам размислувано, си живееш на пример најнормално, без потпис и неофицијален брак, што е лично твоја и на партнерот работа, имате деца, сѐ си е во ред, и доаѓа ден други деца ќе ги навредуваат со вакви погрдни зборови на сред игра. Зошто? Затоа што се деца "воспитувани" и растени од вакви како твојов пример.
     
    На maia., Tanjamm и WildMk им се допаѓа ова.
  15. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Јас живеам во ваква заедница 10+ години и имаме две деца. Супер функционираме засега.
     
    На Bozica1980, Dust, t.a.m и 7 други им се допаѓа ова.
  16. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Боже сачувај!
    Прости луѓе!
     
    На mode-kristina, Tanjamm и zuto им се допаѓа ова.
  17. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Мајка ѝ на другарка ми уште кога бевме средно ми го постави истото прашање: копиле ли ќе раѓаш? Ѝ реков дека за неа моето дете може да биде копиле, ама за мене ќе биде исто што е за неа нејзиното дете.
     
    На Bozica1980, t.a.m, Traveler91 и 3 други им се допаѓа ова.
  18. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.085
    Допаѓања:
    11.235
    Ама дете кое е признаено од таткото не е копиле. Што им е на луѓето.
     
    На t.a.m, WildMk и zuto им се допаѓа ова.
  19. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.222
    Допаѓања:
    93.769
    И да не е признаено, кои сме ние некое дете да го нарекуваме КОПИЛЕ??? Тоа е дете како и секое друго!
     
    На Bozica1980, Dust, sparklie и 8 други им се допаѓа ова.
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Не можам да сфатам како можи да се толку сурови луѓето.
    Абе за дете збораш.
    Никаква емпатија да се немало.

    Многу се разочарвам од вакви работи.
     
    На Bozica1980, sparklie, maia. и 8 други им се допаѓа ова.