1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонбрачна заедница

Дискусија во 'Брак' започната од Lilit, 1 март 2011.

  1. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.196
    Пол:
    Женски
    Е, заради вакви индивидуи (кои, за жал, не се мала бројка) ние со сопругот решивме да се потпишеме.
    Инаку, јас бев во вонбрачна заедница преку 10 години, кога решивме да имаме дете, се венчавме. Ем, заради простациве, ем од практични причини.
     
    На Bozica1980, SexiLy, mode-kristina и 4 други им се допаѓа ова.
  2. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.789
    Допаѓања:
    5.422
    Дали мажот веќе бил женет или не пишува на изводот на родени. Точно не се наследуваат ама тоа може да се среди со тестамент.
     
    На WildMk и poenta им се допаѓа ова.
  3. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.066
    Допаѓања:
    11.214
    Ние сме небитни, ама ако таткото и мајката живеат заедно, а не се во брак, тоа не го прави детето копиле. Луѓето користат зборови чие значење не го знаат. Исто многу ме нервира кога го употребуваат зборот „комплекси“. А некој не име по ќеф, „абе тој си има комплекси“. Абе што се расфрлаат со зборови за кои не знаат што значи.
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.206
    Допаѓања:
    93.573
    И да не живеат заедно, и таткото ич да не го видел детето, истото не се вика копиле. Пак се вика дете, како и сите други.
     
    На A.n.g.e.l.a.V, Oneo, Bozica1980 и 12 други им се допаѓа ова.
  5. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    И да не е признаено, не е 'копиле'.
    Дете е.

    Која е користа од зборот 'копиле'?
    Сите деца треба да ги гледаме со исти очи.

    Ако нив не сме способни да ги заштитиме како заедница, тогаш, официјално: За ништо не сме способни.
     
    На Oneo, Bozica1980, Dust и 13 други им се допаѓа ова.
  6. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    4.815
    Пол:
    Женски
    Леле темава. Баш пред 2-3 недели правев муабет со другарка. Вели дека откако стапила во брак сфатила дека не ѝ бил потребен. Немал никакво значење тој потпис. Вели дека сама се гледала цел живот, од мала е без родители, во странство сама целосно работела и сама се школувала, сама стекнала сѐ што има денес и сама можела и животот да го помине. Деца сакала, сопругот си го сакала, но не ѝ било битно дали ќе бидат венчани или не. Вели дека дури и сама можела децата да си ги изгледа. Партнер да има да, ама тоа да мора да е официјално сопруг и не мора.
    Еве не знам. Јас сум во брак и сѐ е исто освен тоа што морав да се навикнувам на живот во заедница. Да можев тоа да го избегнам радо би. Но кај некои приметувам потписот многу менува. Не сакам да кажам што ми се тие луѓе, но приметив дека пред да се венчаат жената многу внимаваше, многу фина беше со свекор и свекрва, општо глумење до бесвест, откако се потпиша ја слушам како повишува тон и сите ги строи, као не се замара, веќе е законски жена и не може да биде оставена ако биде своја. Мене тоа ми делува незрело.
     
  7. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.688
    Пол:
    Женски
    Жена што поставува граници и не дава на себе не значи дека некого строи. Како ќе строиш луѓе од 50+ години што вчера си ги запознал, какво влијание може да се има реално освен поставување граница до каде кој може да оди во нејзиниот живот?
     
  8. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Ако партнерот сака да те остави затоа што си своја, не ти ни треба.
     
    На Bozica1980 и DarkStormm им се допаѓа ова.
  9. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    4.815
    Пол:
    Женски
    Не ме сфаќај погрешно. И јас поставив граници, но ја потенцирам разликата во однесување пред брак и 1 недела по потписот. Не дека претходно таа немала граници, имаше поставено, имаше гласно и јасно кажано, ама сега повишува тон и воопшто не внимава како порано. Не дека треба да пази што ќе каже на старите, туку потенцирам дека претходно знаеше да настапи фино и да си го каже тоа на многу поинаков начин.
    Едит: Не ги запозна вчера, 2 години живееше баш во вонбрачна заедница, сега е брачна и затоа и напишав. И тоа ептен во заедница е, секој ден со нив, една соба има само за спиење, друго се делат, и ВЦ и кујна и дневна.

    @WildMk Да. Во овој случај баш така испаѓа. Ќе бидам фина дур ме земе официјално, потоа ќе му ебам матер. Не бе од прв ден треба да си тоа што си, за кога ќе те земе да знае и тој и ти на што сте. Ама многу помалку бракови и разводи ќе имаше да си беа луѓето свои секој ден и по цел ден.
     
    Последна измена: 11 јуни 2021
    На cresa-jagoda и WildMk им се допаѓа ова.
  10. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.688
    Пол:
    Женски
    Ти не можеш да знаеш апсолутно во туѓ живот што се случува и најлесно е да се каже снајка је кучка.
    Млади луѓе сме, треба цеќе да се искоренува мислењево дека снаата строи некого.
     
  11. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    4.815
    Пол:
    Женски
    Пак ќе речам. И јас сум за да строи снаата. Побогу снаа сум. И треба да си онаков каков што си, а не да ќутиш од почит или не знам која причина. Ценам сечие однесување се додека не е лицемерно. Моја најдобра другарка буквално ги строи сите. И не гледам нешто лошо во тоа, и јас би. Ама од прв ден си е таква и затоа ја ценат и пазат да не погазат граници.
    Не критикувам со тоа што реков дека ги строела, туку пак потенцирам дека се увиде разликата во однесување при живот во вонбрачна и брачна заедница. Знам бидејќи сум гледала и слушала со мои очи и мои уши.
     
  12. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.536
    Пол:
    Женски
    Јас сум во ваква заедница едно 4 години.. не сме ни на л.карта на иста адреса..
    Од скоро и верени ама за потпис рано е..
    Мене ништо не ми менува потписот а гледам ни на него..
    Сега па откако почина татко ми, почнав некако поинаку да гледам на бракот...
    За наследство...планирам тестамент уште сега да си оставам8-| како што последнава година животот ми е како филмот брзи и бесни...:tmi: :whew:
    И 10 деца да имам, мислам дека хартијата пак исто ќе ми значи..
     
    На Milobebence и Bozica1980 им се допаѓа ова.
  13. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    696
    Допаѓања:
    1.940
    Пол:
    Машки
    Штом сте 4 години во вонбрачна заедница веќе ги уживате истите права помеѓу сопружници во брачна заедница, но сепак добро е чисто на еден лист хартија да си даде изјава дека од тој и тој датум живеете во вонбрачна заедница и секој од вашите потписи да се завери на нотар, за да утре ако дојде до разделба се' што сте стекнале во вонбрачна заедница заеднички да може да го поделите, затоа што може вашиот вереник да не ја признава вонбрачната заедница, а во лични карти се водите на различна адреса, ова е чисто доказ да имате, исто утре имате право и на изддршка од вонбрачниот другар, но работата е што тешко се докажува постоење на вонбрачна заедница без постоење на некоја исправа а тоа е претежно иста адреса во лична карта или ваква изјава.
    Да не должам многу во постот, ако ве интересира нешто конкретно за тестамент пишете ми во порака. :)
     
  14. savageu

    savageu Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2015
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    142
    Пол:
    Женски
    Ме интересира, дали бракот носи некои бенефити кои не би ги имале без брак?
     
  15. Tanjat78

    Tanjat78 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2011
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    3.334
    Пол:
    Женски
    Да.
     
    На savageu му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.261
    Користење на здравствено осигурување,
    наследување на пензија,
    право на наследство на имот...
     
    На cresa-jagoda, elimkd и savageu им се допаѓа ова.
  17. savageu

    savageu Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2015
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    142
    Пол:
    Женски
    На пример ако јас сум осигурана, а сопругот е невработен би можел да биде осигуран преку мене?
     
  18. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Да
     
    На Mikha4 и savageu им се допаѓа ова.