Вооружена група извршила напад врз полициска станица во Гошинце

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Yipman2, 21 април 2015.

 1. Yipman2

  Yipman2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  3.922
  Допаѓања:
  24.037
  ВООРУЖЕНА ГРУПА ОД КОСОВО ЈА НАПАДНА КАРАУЛАТА ВО ГОШИНЦЕ

  Поголема, добро вооружена група од околу 40-ина лица, во вторник утрото во 2.30 часот, ја нападнала караулата Гошинце во Општина Липково, во близина на границата на Македонија со Косово, и заробила четворица полициски службеници што биле дежурни.

  Според Министерството за внатрешни работи, се работи за терористички напад врз Република Македонија и државните институции.
  Портпаролот на МВР Иво Котевски, на вчерашната прес-конференција информираше дека лицата што ја нападнале караулата биле добро вооружени, носеле маскирни униформи со ознаки на УЧК и меѓу себе комуницирале на албански јазик.
  "Напаѓачите ги заробиле четворицата полициски службеници што биле дежурни во караулата, ги разоружале, и тројца од нив врзале со лисици. Почнале да удираат еден од полициските службеници, извадиле камера и го снимале настанот. Лицето што ја предводело групата, на албански јазик, преку преведувач кој зборувал на лош македонски со србизми, им се обратил на врзаните полицајци со следниве зборови: 'Ние сме од УЧК и пренесете им на сите дека ниту Ахмети ниту Груевски може да ве спасат. Ние сакаме наша држава и не сакаме никакви охридски договори. Повеќе никој не смее да дојде нагоре. Доколку вас или било кого друг фатиме повторно, сите ќе ве ликвидираме", рече Котевски.
  Тој информираше дека по ова, на полицајците им било дадено време од половина час по заминување на групата и тие да си заминат од караулата, и им се заканиле дека доколку порано го направат тоа или останат, ќе бидат ликвидирани.
  Членовите на групата, според МВР, во меѓувреме, го одзеле оружјето кое го пронашле во полициската станица и радиоврските на полициските службеници и им ги искршиле мобилните телефони.
  "По половина час, еден од полицајците кој не бил врзан, ги зел клучевите кои биле во нивна близина, ги одврзал колегите, пеш се упатиле по патот надолу, и слушнале долг рафал од автоматско оружје", рече Котевски.
  Според првичните сознанија на полицијата, се работи за лица од Косово, но се преземаат мерки за обезбедување докази. МВР превзема мерки за целосно расчистување на настанот. Повеќе информации за тоа што презела полицијата и дали има некој на караулата, од МВР не сакаа да откријат, оти како што велат, се работи за исклучително сериозни мерки. (К.Д.)
  http://vesti.mk/read/news/5201105/1...ala-policiskata-stanica-vo-lipkovsko-goshince

  Дали некој денеска поверува на ситуацијава со липково и нападот ....

  Овој Грујо значи на све е спремен само да остане на власт ..... срамотилаци
   
  На bubamara12345, okcenzi, kjukli и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.917
  Допаѓања:
  5.370
  Полицаецот Марјан Величковиќ е повреден и пренесен во болница. Значи тепан е и не верувам дека е исценирано.
   
 3. Yipman2

  Yipman2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  3.922
  Допаѓања:
  24.037
  Според Курирците и вмро не е , според останатиот нормален дел од државата и порталите е креирано и смешно веќе станува што Грујо прави , само да не дојде до озбилно работата .....

  Али барем од што читав коментари на фацебук ми е драго што луѓето се будни , веќе не паѓаат под такви смешни срања и креации туку го отераа у три лепе грујо .... Браво дечки за тоа.
   
  На TeddyGrey, CirezD, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 4. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.685
  Допаѓања:
  103.070
  Они убија млади луѓе за цел... што е еден претепан полицаец.
  Тажно... А хоспитализиран е од попладнево? Како не беше кажано од сабајле? Или заборавиле како се пишува ударна вест кога е нешто вистина?

  А коментарите на фб за настанов? Овците им се обраќаат на другите граѓани со - ќе ве сотреме, да ве исчистиме, предавници... Кога брат на брат, што сакате повеќе?Ова е патриот?
  Гледам најголемите овчарски патриоти на фб си тераат кампањи, денес не пишале ниту еден статус за настанов, ама постираат каде во кој град се денес, блиску до народот. Горе доле тука ми станува јасно што се дешава.
  А пресот на Иво- пресмешен и тажен, со мирна политичка фаца. Кога успеале да запамтат се за да се исцитира од а до ш, па уште и луѓето таму под стрес, ама не, они си рекле, памти ова Иво треба на вести да го каже...

  Се е провидно. Нив не им е гајле што народот знае дека е ова сценаријо, нив им е целта да не исплашат дека и на *легален* пат можат да не убијат ако не им се допаѓаме и да имаат алиби за истото и друг да е виновен.
   
  На TeddyGrey и kjukli им се допаѓа ова.
 5. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.747
  Допаѓања:
  22.388
  Пол:
  Женски
  И јас мислам ко Јипман, мене ова ми е тотално исценирано за да се одвлече внимание, пред се заради референдумот во недела и општо за сите работи што се случуваат. Во превод, сакавте бомби еве ви бомби.
  Не заплашуваат. Да и да е терористички напад не се коменира толку ноншалантно, туку се реагира навремено.
  Председателот каде е? Совет на безбедност, нешто, знае он или само да се шетка низ светов знае?
  И криво ми е да ви кажам што никогаш не сум се инволвирала во партии, светот ќе го прошетав на државен грб без ич око да ми трепне. Мулиња ни ја водат државава, а ние сме бетер од овци, не молзат и не стрижат и пак ги ставеме во тие удобни фотељи.
  Реков дека нема да коментирам во политички теми ама не можам, премногу е, доста молчевме.
   
  На CirezD, cresa-jagoda, kjukli и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Pirana

  Pirana Популарен член

  Се зачлени на:
  25 март 2012
  Пораки:
  612
  Допаѓања:
  1.497
  Заземање на полициска станица од вооружени бандити денес имаме во Ирак, Сирија, Либија, Авганистан... и Македонија. И низ картелите во Мексико и Колумбија ако се случи нешто слично, на друго место го нема.
  Дури и да е местенка, ова е брука и срамота од аспект на закон и ред, знам - и мене ми е смешно зборовите Македонија и закон и ред да ги сместам во иста реченица ама па јас сум идеалист и сакам така да гледам на работите, а така изгледаат и за секој од надвор кој не е упатен во системот на македонската калакурница а ги чита овие вести кои ги објавуваат светските медиуми.
  Мислам... барем да исценираа некаква акција да му се невиди, а они јавно кажуваат дека ќе преговараат за ослободување на полицајците... со кого преговарале кога луѓето си заминале после пола саат?
  Како ќе реагира јавноста кога ќе види видео на јутјуб како помодруваат од ќотек некој јадник во униформа? Тепаниот носи униформа, а во една држава за униформа се зборува(ше) со пиетет, а не со подбив да ги плескаат и маваат со шамари. Значи, денес нашиве опасни разузнавачи и бранители со нивната опрема едино може да не штитат од уроци, а тоа е како што реков, брука и срамота за една држава.
  Имаме ли ние збор за ridiculous?
   
  На joy1, mims-89, imelda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  4.069
  Допаѓања:
  24.459
  Пол:
  Женски
  Досадни се веќе со провидниве тактики.
  Секогаш кога треба да се заташка нешто, креираат вакви застрашувачки сценарија. Прочитани се веќе. Аман, ако веќе лажете и засташувате, бидете покреативни!
   
  На joy1, CirezD, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. НаталиЛили

  НаталиЛили Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2014
  Пораки:
  1.294
  Допаѓања:
  7.470
  Пол:
  Женски
  Според Сител Заев е крив.
  Ја дефокусирал државата со бомбити и затоа полицијата не била спремна да се одбрани од нападот.
  Не можам да најдам видео од вчерашните вести на сител во 16 часот. Ако најде некој нека постира.
  Изјавата на водителката беше жива брука.
   
  На Elena69221, Youknow, Marossa и 3 други им се допаѓа ова.
 9. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  16.665
  Допаѓања:
  104.081
  Пол:
  Женски
  Според мене они не се свесни дека ова може да доведе до граѓанска војна. Албанците да се бранат и нашиве исто. Ќе се потепаме осеќам.
  На Иванов му е гајле од вчера не се изјасни ништо. Зоранчо го оценува како терористички напад. Сител Заев е крив. А Груевски при првата прилика за бегство ќе избега одма и ќе не остави сами на милост и немилост. Нели се залагаше за слога меѓу муслиманите и христијаните, жими ашин. На крајот и како држава ќе се распаднеме.
   
 10. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.677
  Допаѓања:
  2.918
  Од полицајците имало некој шипо?
   
 11. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.677
  Допаѓања:
  2.918
  А што сте се уплашиле толку од нападов???
  Во другиве држави цели градови уриваат па не паничат толку а вие одма драма направивте. Не сме веќе 2001, војна неможат да направат. А и да направат ќе го изедат стапот 100%. Да беше СДСМ на власт, сега во пасошот Илирида ќе ви пишуваше место на раѓање.
   
  На ladyySi, Elissa, bubamara12345 и 4 други им се допаѓа ова.
 12. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.685
  Допаѓања:
  103.070
  ^ Девојче, како ќе го изедат стапот?
  Во 2001 гзот армијата ти го спаси, а од 2001 навака знаеш во која состојба ни е армијата?
  Не, веруј ми не знаеш.
  Полицијата? Која полиција? Вмровската? Оние мамини и татини деца кои се напикани така во полиција или цајканите со мевови? Или оние чесно влезените мислиш дека ќе пристапат да бидат жртвени јагниња?
  О не, девојче, нема да се деси тоа. Ќе се деси граѓанска војна и при тоа нема шиптарите да бидат криви, туку ние самите едни меѓу други ќе се испоубиеме. И не знам како не согледуваш дека излез за спас на задникот на Грујо е да мести случаи и навистина да не однесе кон граѓанска војна и да рече Заев е крив.
  Штета што вас не ви работи логиката, па да размислите како случајов на Заев ја дестибилизира состојбата во државава со албанциве?

  Никој не се исплашил од нападов, туку се смејат сите дека е монтиран и невистинит, ти гледам потрча да не охрабриш колку сме спремни... а да ти кажам само колку не сме, бога ми ќе се смрзнеш верувајќи во вистинитоста на приказнава. Тоа што ве лажат таму по штабови дека многу сме јаки... ехеее... е светлосни години од нас.

  Ако имате татковци, браќа, дечковци, мажи, нека повелат нека се борат, тепаат, бранат, гинат, пошто многу јаки, ние останатите би да гледаме од страна.
   
  На butterfly6223, Marossa, Tanjamm и 4 други им се допаѓа ова.
 13. Abrakadabra

  Abrakadabra Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2015
  Пораки:
  1.459
  Допаѓања:
  20.048
  Пол:
  Женски
  Ти, не е лошо, прво да ги прочиташ коментариве погоре, па после да пишуваш тука.
  Никој не е уплашен, туку ние сите сме загрижени за лефтерноста и опуштеноста на оние кои треба да ја бранат и штитат земјата. Четворица туристи бранат караула !! И тоа било драма за тебе ? Во другите држави цело МВР би летало од сите позиции за ваков инцидент, ама за секој ВМРО-евец ова е само драмарама.
   
 14. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  4.069
  Допаѓања:
  24.459
  Пол:
  Женски
  Врз основа на кои докази го темелиш тврдењево? Или така... од ракав тресете муабети колку да создадете паника кај луѓево?!
  Колку да се потсетиме, во времето на ВМРО министер за одбрана беше (или сеуште е, не сум во тек) албанец. Ете колку вие се грижите за државава.
   
  На Youknow, Hipster, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. aahhsddcjd

  aahhsddcjd Активен член

  Се зачлени на:
  10 март 2015
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Машки
  Ајде да го смениме името во република Пелагонија и да влеземе во еу и нато и нема да имаме проблеми со шиптариве сите че живееме убаво и сложно
   
 16. Night Rider

  Night Rider Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2014
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  713
  Пол:
  Машки
  Овој настан беше предвиден пред две недели од страна на Стојанче Ангелов со таа разлика што тој зборуваше дека се планираат и мртви. А и тоа не е исклучено во иднина, најмување на косовски криминалци да убијат луѓе со цел да се одржи лажна меѓуетничка тензија.
   
  На Tanjamm и bubamara12345 им се допаѓа ова.
 17. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.599
  Допаѓања:
  73.521
  Пол:
  Женски

  Хахах сосема си во право за ова , тоа комуњарчињата за пари га*от ќе си го продадат , за државата ништо не ги боли
   
  На Elissa, Marick14 и lovemme им се допаѓа ова.
 18. peperutka87

  peperutka87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  757
  Допаѓања:
  523
  Пол:
  Женски
  Катастрофа nevidena,i porano site koga vikaa deka ovie pravat scenarija filmovi,ne mi se veruvase ama sega def veruvam deka ovie se psihopati
   
  На bubamara12345 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. bubamara12345

  bubamara12345 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2014
  Пораки:
  413
  Допаѓања:
  607
  Луѓе, Бранко е крив:P:P:P:P
  Што сега, кој може да е крив за се? Сите се , освен Пајо Паторот. Аман, како не сфативте до сега:(:(:(?
  Цел народ се продава и уништува за га*от од еден беденн психопат, болесник тежок :worried::worried: Јас не знам како овој беден човек нема свест и совест, првенствено пред народот кој го гласал. Уште кога ке ја видам онаа простачкана Јанкулоска ми иде да сум и поблиску да ја плукнам во лице. Што луѓе ке беа овие?8-|:x
  Се уништија, се. Што сакаат уште? Ке продава волна овде на народов, демек слепи и глуви сме8-|
   
  На Tanjamm и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 20. Minnie 1

  Minnie 1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 декември 2014
  Пораки:
  2.328
  Допаѓања:
  26.625
  Пол:
  Женски
  Zosto da ne veruvam deka tie go iscenirale ova koga so svoi usi mozeme da slusneme kako naracuvaat samaranje na nekoi lica. Kako da dogovaraat fudbalski natprevar onaka smireno..I uste izleguvaat so smesni izjavi kao seceni razgovori bile. Epa izvoli lepo premieru objasni koj e kontekstot na samaranje, sto bil muabetot ustvari.Zatoa sekogas koga ima vakvi skandali premierot e kao nadvor od drzavata a pretsedatelot fala bogu kako I da go nemame nigde go nema jaden.Izgleda ne mu spremile govor sto da procita a sam ako izleze bez podgotven tekst se prepotuva od obicno prasanje.
  Nego ubavo si kaza eden albanec gostin bese na Telma alal da mu e. Rece deka ova scenario mozebi uspealo vo 2001 no sega ima golema promena.Albanskiot narod poveke ne nasednuva na takvi provokacii I tie se spremni za promena oruzjeto so penkalo da go zamenat odnosno pregovorite da ne se resavaat so vojni tuku so pregovori. I jas veruvam deka e taka.
   
  На cresa-jagoda, НаталиЛили, kjukli и 2 други им се допаѓа ова.