1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воспаление на жлезда на градата

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од mar17, 14 октомври 2010.

 1. mar17

  mar17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2010
  Пораки:
  234
  Допаѓања:
  107
  Итно ми треба совет,а ако има ваква тема слободно нека биде преместена.
  Се разбудив вчера со болка во едната града ама не напипав ништо туку одма помислив дека можно е да сум спиела лошо и се здрвила,но болката не помина и вечерта забележав оток ,и под брадавицата тврда грутка некоја,и ме болеше.Отидов надоктор и ми рекоа дека имам воспаление на некоја си жлезда и ми препишаа амоксиклав,ама не знам дали ќе помогне со секое допирање имам болки,а ставам и ладни облоги од ракија.
  Ако имал некој ваков проблем,ве молам да пише...благодарам :sweat: :worried: :worried:
   
 2. stilas7

  stilas7 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.050
  Допаѓања:
  694
  Пол:
  Женски
  БИ САКАЛА ДА ТИ ОДГОВОРАМ НА ОВА ПРАШАЊЕ ЗАТОА ШТО И ЈАС ГО ИМАМ ОВОЈ ПРОБЛЕМ.ЌЕ ТИ ГО ОБЈАСНАМ МОЕТО ИСКУСТВО СО ОВАА ТЕМА.ПРЕД 5 ГОДИНИ СО 19 ГОДИНИ НАПИПАВ ГРУТКИ ВО ДЕСНАТА ГРАДА БЕВ МНОГУ ЗАГРИЖЕНА ТОКМУ ВО ТОЈ ПЕРИОД НИ ПРАВЕЈА СИСТЕМАТЦКИ ПРЕГЛЕД ОД ШКОЛО,ИМ ГО КАЖЗАВ ПРОБЛЕМОТ НА ДОКТОРКИТЕ И МЕ УПАТИЈА НА ЕХО НА ДОЈКИ НА РЕНГЕН,ДОКТОРКАТА КОЈА МЕ ПРЕГЛЕДУВАШЕ МИ КАЗА ДЕКА СЕ МАЛИ ГРУТКИ ОД ПО 2 ИЛИ4 ММ И КОИ СОЗДАВААТ БОЛКИ И НЕПРИЈАТНОСТИ ВО ГРАДАТА НО КОИ НЕ СЕ СТРАШНИ ЗА МЕНЕ ЗАТОА ШТО НЕ СЕ МАЛИГНИ,ТРЕБАШЕ САМО ДА СЕ ПРАВАТ КОНТРОЛИ И РЕДОВНО ДА СЕ СЛЕДАТ ГРУТКИТЕ ВО ГРАДАТ ДА НЕ ЈА НАДМИНАТ ГОЛЕМИНАТА КОЈА ШТО МИ БЕШЕ ИЗМЕРЕНА СО ЕХОТО.И ДО ДЕН ДЕНЕС ЈАС ОДАМ И ПРАВАМ КОНТРОЛИ НА ЕХО НА ГРАДИ ГРУТКИТЕ ВО ДЕСНАТА ГРАДА И ПОНАТАМУ СИ ГИ ЧУСТВУВАМ НО СРЕЌА НЕ МИ СОЗДАВААТ СЕРИОЗЕН ПРОБЛЕМ.СЕ НАДЕВАМ ДЕКА И КАЈ ТЕБЕ ЌЕ БИДЕ ИСТИОТ СЛУЧАЈ БЕЗ ПОГОЛЕМИ ПРОБЛЕМИ.ПРВЕН ШТО ТРЕБА ДА НАПРАВИШ Е ДА СЕ ПРЕГЛЕДАШ НА ЕХО КОЕ ШТО СЕ ПРАВИ ВО ОДЕЛЕНИЕ РЕНГЕН А ПРЕД ТОА МАТИЧНИОТ ДОКТОР ТРЕБА ДА ТИ НАПИШЕ УПУТ ЗА ТАМУ.ТИ ПОЖЕЛУВАМ СРЕЌА И ПИШИ ДЕКА СЕ Е ВО РЕД.ПОЗДРАВ ;)
   
 3. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.067
  Допаѓања:
  199.255
  Пол:
  Женски
  Штом ти дале амоксиклав, се работи за бактериска инфекција, а не за оние грутки од типот на фиброаденоми и слични бенигни туморчиња. Ќе помине од антибиотикот - исто е како да ти се воспалила некоја жлезда на друго место на телото. Не се секирај, само редовно пиј ги антибиотиците, ставај ладни облоги и применувај нежна масажа. Претпоставувам дека веројатно некоја жлезда од кожата на градите ти се воспалила, а не жлезда во самата града, бидејќи не доиш, нели?
   
 4. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  651
  Пол:
  Женски
  Сигурно се работи за воспаление, и јас имав грутка на градата , ама не ми предизвикуваше болка, отидов на лекар за да видам што е , беше фиброаденом и ми го отстранија. Немав никаков оток нити болка, така што твоето би требало да помине од антибиотикот, поздрав и пиши дали уште имаш болки
   
 5. mar17

  mar17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2010
  Пораки:
  234
  Допаѓања:
  107
  па вака,уште имам болки ама не толку многу изгледа од ладните облози се намалија малку ,а за отокот и црвенилото не се спаднати т.е само малку ... утре ќе одам на ехо ,па ќе видам што ќе кажат...ме фаќа страв...
  Инаку не дојам.
   
 6. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.067
  Допаѓања:
  199.255
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека е инфекција, најверојатно на некоја кожна жлезда што ти се наоѓа под градата, или на долната страна од градата - се случува и тоа, не се секирај, ќе помине од антибиотикот. А фиброаденомите не даваат вакви симптоми, па не верувам дека е тоа. Само без нервози и секирации, ќе видиш дека ќе се среди.
   
 7. Минченце

  Минченце Нов член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2014
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво феминки :)
  Јас сум нова на форумот, копајки вака по инт за мојот проблем дојдов до оваа Ваша дискусија, значи вака имам проблем во изминативе неколку месеци.Имам голема болка во левата града,која од почетокот беше слаба а со тек на време и посилна на допир.Бев во државна болница ми рекоа немаш ништо,не бев сигурна и отидов во ремедика и ми рекоа немаш ништо, ставај ладни облози и по потреба пии particimol, но мене ме фаќа страв и сум целосно фокусирана на тоа.По цел ден се гледам се пипам, немам никакви грутки, само јака болка....
  Ве молам доколку имате слично искуство да споделите многу ми значи....да напоменам имам 24год
   
 8. Минченце

  Минченце Нов член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2014
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  иако знам дека темава е стара, сепак се надевам на одговор
   
 9. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  4.338
  Допаѓања:
  51.766
  Пол:
  Женски
  На каков начин ти утврдија дека немаш ништо, т.е кои прегледи ти беа направени?
   
 10. Минченце

  Минченце Нов член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2014
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Ми направија ехо на гради, ми утврдија нешто као густа фибро...(незнам како беше точно) слика , и ми рекоа не е ништо страшно, ставај ациди борици , лист од зелка, по потреба и еден паретицимол. Пред некој ден бев повторно на консултации, ми рекоа дојди пак после еден месец на ехо чисто за да бидеш мирна, друго ништо. А јас си ја осекам болката, на ладно е посилна, ме боли и десната града ама не толку колку левата, она ме чеше, ме стега ме боли, а на допир умирам од болка
   
 11. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  4.338
  Допаѓања:
  51.766
  Пол:
  Женски
  Би требало да исчезне со проработување на млечните жлезди, можеби е запушен некој млечен канал. Не би требало да те загрижува. Доколку ти рекле дека нема ништо, значи нема. Но, сепак оди после еден месец како што ти кажале чисто да не почнало нешто да работи. Мора да постои причина за болката.
   
 12. Виножито

  Виножито Нов член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2015
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Zdravo devojki, i jas sum nova na forumov i bi sakala da go spodelam svoeto iskustvo.Prvo imam 26 godini i nemam doeno. Mene prvicno problemot so otok i crvenilo na grada mi se pojavi pred nekolku godini, go tretirav so ladni oblozi na borova voda i list od zelka (postojano na mene) i antibiotik. Mi pomina. Mi se pojavi pak i pak isto, pak se povlece. Lani se pojavi pak i so hirurski zafat bese otstraneto. Se uste ne dozna sto mi e potocno. No pred nekolku dena mi se pojavi pak NA ISTOTO MESTO. Denes bev na bolnica, mi dadoa amoksiklav i ladni oblozi. Moeto prasanje e: dali nekoj se ima trajno izleceno, vo smisla da ne mu se povtoruvaat otocite?
  Isto taka dali nekoj znae koi bi mozele da bidat pricinite za ova?
  Se nadevam deka nekoj ke odgovori iako znam deka temava e stara. Pozdrav
   
 13. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  5.409
  Допаѓања:
  5.853
  Нa левaтa дoјкa, кaј пaзувaтa oднoснo oд нaдвoрешнaтa стр. Имaм бoл нa дoпир и нештo нa дoпир, дури ме бoли и ребрo.
  Ќе oтидaм нa лекaр утре, вaкa не ми е билo, a ме бoли oд пoнеделникoт.
   
 14. Frida0602

  Frida0602 Нов член

  Се зачлени на:
  26 март 2019
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Zdravo Ubavi Dami
  Jas sum nova vo forumot. Sakam da ve prasam imam grutka (na cela grada kako topka) na levata dojka porano pred da mi go soprat menzisot taka mi bea mi se otekuvaa gradite i me bolea i koga ke dobiev mi splasnuvaa no sega dali e mozebi toa sto nemam menzis, i me boli na dopir i na promena na vremeto me boli dali ste imale vakvo iskustvo? Se plasam bidejki pred dve godini mi bese dijagnosticiran rak na dojka malignen se operirav i potoa primav 4 hemoterapii, posle hemoterapiite preminav na hormonska terapija so toa mi go soprea privremeno menzisot a pravam ginekoloski pregledi na sekoi sest meseci i e vo red, vo Petokot bev vo Gradska bolnica pravev mamografija i eho na dojka i doktorkata mi kaza moze da ima vlijanie toa deka nemam menzis i se sobira na gradata. Ve molam ako znae nekoj da mi kaze sto pominal niz istoto. Inaku koga ja dopiram gradata me boli i ponekogas me boli i topla mi e. Na desnata grada sto mi e ostraneta pred da otkrijam deka e rak na dojkata nemav nikakvi bolki voopsto ne me bolese imav samo grutka 2 sm i nemav gajle no levata grada me boli. Ve molam pisete. Fala
   
 15. pandelka

  pandelka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.541
  Допаѓања:
  7.318
  Пол:
  Женски
  Ве молам за совет. Прекинав со доење пред 3 и пол месеци, од едната града немам млеко аод другата, левата имав. Малата во игра ме удри по мишка ама мн незгодно и болки, тоа беше пред недела дена. Болката не ми прекинување. Некако ко д ами се префрли и на градата, конкретно на пупката, болката ја осеќам два три дена тука. Сношти ме натера да ја стиснам и излезе како гној, зеленкаста налик на колуструм. Ќе одам на преглед но би била благодарна и на мислење. @Kaetana
   
 16. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.919
  Допаѓања:
  14.562
  Пол:
  Женски
  Убаво ако имаш закажано. Дали претходно си имала проблеми пред ударот? Може е некоја повреда, а може да е и некој процес во градата. Мора да те види доктор на ехо.
   
 17. pandelka

  pandelka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.541
  Допаѓања:
  7.318
  Пол:
  Женски
  Не сум имала никаков проблем. Ќерка ми беше активен цицач и едвај се одбивме после 3години и еден месец а тоа беше пред 3 месеци. Болката ми е конкретно на пупката само.
   
 18. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.919
  Допаѓања:
  14.562
  Пол:
  Женски
  Провери се за секој случај, ма да ако е само надворешно, не би требало да е проблем.
   
 19. pandelka

  pandelka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.541
  Допаѓања:
  7.318
  Пол:
  Женски
  Дај Боже да не е ништо..макар што мислам дека е само инфекција.
   
  На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Nutri001

  Nutri001 Активен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2020
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  52
  Пол:
  Машки
  Здраво дали некој може да ми одговори премногу сум уплашена, немам никакви болки и промени на градите, пред некој ден кога станав од спиење сакав да го соблечам прслукот и осетив дека беше залепен прслукот за пупката, и почна малце да ми тече крв бидејќи незнаев дека било залепено и од самото потегнување, после два дена денес гледам пак залепена пупката со врвчето на прслукот, најверојатно од што не ми беше заздравено местото, и ми протекое неколку капки крв, многу се плашам, дали ви се има случено ве молам за помош некој совет... Немам болки ни на пупката нигдее