1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воспоставување на дијагноза

Дискусија во 'Психологија' започната од blonde_supergirl, 14 август 2017.

 1. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.132
  Пол:
  Женски
  Колку навистина се компетентни лекарите? Ќе ви раскажам за случај. Девојка со две години психологија на факс, доживува психоза на 27 години. Страшно искуство, да не навлегувам во тоа, туку првичната дијагноза и беше ЌПсихичко акутно растројствоЌ. Таа знаеше дека се работи за нешто друго зошто сепак го учеше тоа а и многу години читање за симптоми и болести, потоа и ја сменија дијагнозата во шизоафективно растројство, лек за тоа лекарот и вели пиј си ги апчињата, се ќе биде, а всушност не постои лек за тоа зошто тоа е сестрата на шизофренијата. Колку се компетентни психолозите и психијатрите? Дали и тоа е дијагнозата или беше психоза од оние што еднаш се поминуваат во животот?
   
 2. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.948
  Допаѓања:
  51.309
  Пол:
  Женски
  Е ние како да знаеме што е дијагнозата?
  За сериозни растројства, ако немаш потполна доверба со психијатарот што ги дијагностицирал, секогаш е фино да се праша и за второ мислење.

  Нема лек, ама се контролира со лекови.
   
 3. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.132
  Пол:
  Женски
  Да, се контролира, но зошто лажењето дека ќе биде во ред, кога е доживотно?
   
 4. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.948
  Допаѓања:
  51.309
  Пол:
  Женски
  Па ќе биде океј, ако ги пие лековите.
  За многу болести се пијат лекарства доживотно.
   
  На GabyTranceॐ и MagsDestiny им се допаѓа ова.