1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вошки. Како се справувате со нив?

Дискусија во 'Коса' започната од sara.kiss, 31 август 2011.

  1. biljana13

    biljana13 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2016
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    дали вашите деца факаат или фатиле порано вошки?Што употребувате за превенција од нив на природна база, какви шампони и сл.?
     
  2. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.313
    ГИ ИМА ЛИ УШТЕ?!?!?! :o
    Јас мислам дека вошките се од времето кога јас бев дете а не од ова време. Ние бевме вошкарско маало и сите си ги пренсувавме едни на други :lol: се додека мајкте заедники не одлучија да не спаста од вошките и ни направија нови фризури (машка фризура) и не исчешлаа со Ниска чешел. Од тогаш нит сам чула ни видела вошки!
    Сериозно прашувам, зарем ги има уште???

    Анкетата горе врска нема, средете ја!
     
    На Traveler91, Espadrila и Mari* им се допаѓа ова.
  3. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    Iskreno gi ima po gradinkite uste no I roditelite takvite deca ne gi zadrzuvaat doma da gi iscistat ne navleguvam vo giskusija zosto. Rabotara na vospituvacite e da prenesat na roditelotali nesmeat da vratat dete. Ima po apteki samponi I so metalen cesel vilkaat se cistele
     
  4. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Колку сакаш биди чиста ама вошки ќе фатиш, без оглед колку коса имаш.
    Знам по мене мала кога бев имав вошки, се сум пробала и незнам некако се исчистив. Моја генерација основно што беа немаа вошки, ама затоа во средно сите фатија.
    Се фаќаат во блиски средини, каде има деца ако има еден сите ќе фатат.
    На крајот се исишав кратка и веќе пу пу не фатив.
     
  5. NikiBastore

    NikiBastore Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Женски
    Само пипс за муви му е мајката...трауми од детството :lol:
     
    На Mari* и ancebanance им се допаѓа ова.
  6. LittlePinky

    LittlePinky Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    4.392
    Пол:
    Женски
    Уф, од вошкиве цела се ежам.. Скоро секоја година ме полнеа со вошки, маки си тргав луѓее :D
    Во петто одделение беше најстрашно, мајка ми изнервирана ги зеде ножиците и почна да ме стрижи.. Леле колкави плачки имаше тогааш.. Уште не можам да и простам за тоа :D Као печурка бев во главата, срамотилаци.. Две недели одев така, па дури од ко ме исчисти скроз, ме однесе на фризер.. Хорор :D
     
  7. biljana13

    biljana13 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2016
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    abe tie pusti gi ima uste.vo gradinka kaj sto e moeto devojce kazaa deka imalo nekoe od decata i da gi proveruvame, pa jas sakam nesto preventivno ako nekoj znae neka kaze za PREVENCIJA OD VOSKI!
     
  8. Magenta

    Magenta Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2016
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Се сеќавам како помала кога имав вошки мајка ми купи некој чешел и шампон во аптека и за брзо време ги снема :D
     
  9. ЕднаИединствена1

    ЕднаИединствена1 Активен член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Ујјјјјј тешки времиња беа...
    Се сеќавам дека ги приметив вошките еден ден пред роденденот.. одевме со мама да купеме алишта а јас чешам ли се чешам... и потоа кога се вративме дома мама ме провери и ми кажа дека имам и јас си мислев дека срцето ми чука 2727181 на саат.Потоа секогаш ме зезаше дека ми се поклон за роденден.И потоа пробавме секакви шампони дури си мислам сите шампони од аптека ги пробавме... и потоа немаше што да се прави и тато кој што живееше во странство дозна за тоа и ми донесе еден шампон и направив два третмана и си ојдоа непожелните гости. :inlove: и од тогаш мн сум благодарна на тато!


    крај на приказната и никад да не се повтори.
     
  10. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.848
    Допаѓања:
    47.942
    Пол:
    Женски
    И јас како мала имав многу вошки :( мислам дека по нив ќе го паметам детството:D
    Од шампони, чешли, ништо не помогна за темелно чистење, паметам дека на море отидовме со моите, од солта се изгубија и не ми се појавија повторно.
     
    На Traveler91 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Liu

    Liu Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2016
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    2.498
    Пол:
    Женски
    Последно фатив во петто со едно миење на κосата со газија помешана со вода веќе ги немаше :)
     
  12. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.818
    Допаѓања:
    102.665
    Пол:
    Женски
    Леле како мала колку фаќав вошки , една другарка постојано имаше , јас ќе фатам , па брат ми од мене. :D инаку и сега ги има да , баш ќерка ми во забавиште кога почнаа учителкиве на врата ставија преудпредување дека имаат мн деца вошки , па и купив од аптека еден лосион (спреј) за да не фати ја прскав позади ушите , се по се изгледа производов помогна :D

    [​IMG]
     
  13. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.207
    Допаѓања:
    30.903
    Пол:
    Женски
    Вошки сум имала 3 пати во животот, два пати во градинка а последен пат некаде во пето одделение. :D Значи пред 15 години. Имаше едно девојче во класот кое постојано имаше и сите префаќавме од неа. На родителски беше главна тема, сите родители се расправаа со нејзините и ги опоменуваа да ја исчистат ама тие гајле си немаа :rofl:. Не беа баш по хигиената општо. Толку ги имаше што и се забележуваат како и шетаат. Знам дека во аптека имаше едно ефикасно шампонче и од едно-две миења умираа заедно со гнидите. После тоа со ситно чешелче за вошки баба ми ме чешлаше за да паднат гнидите. Релативно лесно се спасував од тие чудовишта. :devil:
     
  14. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.330
    Допаѓања:
    47.735
    Пол:
    Женски
    Ние сега скоро ги имавме.Малата имаше,кој знае од кај ги фатила.
    Има еден бугарски шампон,се користи истовремено со лосион и веднаш ги убива.
    Поучена од претходни искуства,редовно имаме дома на залиха.
    Ова е шампонот.
    original_4288.jpg
     
    На Espadrila му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.723
    Допаѓања:
    45.596
    Пол:
    Женски
    :rofl::rofl::rofl:
    Не да имавме вошки,него дерман немавме од нив
    Трауми повеке од мама,а тек од баба :o ко ке не подредеше сите деца со ред првото и за последното плачеше
    Осет да се немало ни ја корнеја косата џо вошки ваделе :^)
    Од страв и не кажувавме дека не чеша нешто,одма на дневен ред требење вошки :worried:
    Ужас
     
    На Espadrila му/ѝ се допаѓа ова.
  16. lovely97

    lovely97 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2016
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    9.087
    Пол:
    Женски
    Јас околу 5-6 одд фатив вошки, и после крај ни чув, ни видов.
    Ама тогаш пеколот го видов. Чешање на сите страни, па ајде мама ми вика наведни се, она постеле бел чаршав па чешла со чешалот и они паѓаат како рој.
    Али не постои некој кој досега немал вошки јас мислам.
     
  17. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.580
    Допаѓања:
    12.056
    Пол:
    Женски
    Мајки може не е за овде прашањево но бидејки е најактивна темава се надевам на брз одговор..Многу ми е незгодно и страмно но очајно барам помош..Керка и најдов вошка и земав да ја прегледам што да видам цела се запрепастив еди ситни мали па едни по влакната залепени..Нема многу коса и мн и е реткаа и се гледат..Но не ми дозволува плаче вришти..Купив и чешел еден посебен ја исчешлав но пак има..Овде во маало имаме и циганчиња но никогаш не сум ја пуштила кај нив бидејки знам дека имат вошки незнам од кааде може да и се..Само една беше голема ја извадив но другите ситни неможам никако..Совет некој ако се соочил со вакво нешто..Или да ја стрижам цела леле баш сега пред роденден..Извинете вака многу ми е страм но ве молам за совет заспа плачејки сега спие кога ке стане пак ке ја чистам
     
  18. mona22

    mona22 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.858
    Мене една жена ми кажуваше да се измие косата со оцет (тој домашниот што го користиме ) ама убаво да впие и малку дда постои само пази на очи да не и отиде и после измиеш и ставиш шампон кој го користите, или купи шампон против вошки од аптека.
     
    На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
  19. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.792
    Пол:
    Женски
    Нема срамота.. Дечиња се.. Ако има некое ако ги дружиш ќе се "префатат". Земи специјален шампон од аптека, и во комбинација со чешелот сигурно ќе средите.. Не ја стрижи одма..
     
    На koritsaki и blessed.an им се допаѓа ова.
  20. Tyzee1555

    Tyzee1555 Нов член

    Се зачлени на:
    8 мај 2017
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво јас имам проблем со вошки сварно не верував дека оваа мене ќе ми се случи. Веќе сум возрасна жена да се рече но веќе ннеколку месеци се борам со вошки. Незнам од каде сум ги префатила но јас се исчистив со шампони со се ама бидејќи очигледно подолго време сум ги имала па имам многу гниди. Сега гнидите се бели т.с. суви и фризерката ми рече као мртви се. Тоа е една добра вест но работата е како да ги исчистам со чешел неќат со раце пробувам сама но неможам а немам родители нема кој да ми помогне. А јас црна коса имам па срам ми е да ми белеат плус лето се ближи од вода кога ќе излезам за срамота пошто како помала имав видено на едно девојче така ногу лошо изгледаше. Ме страв и срам. Некоја помош нешто?