1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вошки. Како се справувате со нив?

Дискусија во 'Коса' започната од sara.kiss, 31 август 2011.

  1. PinkPrincess

    PinkPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2011
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    121
    И јас како мала фатив вошки.Во маалото ке се соберевме повеќе деца,и ке игравме некој игри потоа ке седневме еден до друг и идам дома се чешам вошките ме посетиле :devil: И мајка ми ме провери, отиде во аптека и ми купи шампон и така се измив со шампонот поседав 5-10 мин ме чешлаше на бел пешкир и тие паѓаа :lol:
    Откако ја прочитав темава сега и мене почна да ме чеша главата :$
     
  2. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.060
    Допаѓања:
    72.332
    Пол:
    Женски
    Еее ја и вошките е приказна на цела моја населба. Имено, никој друг не смеел да ми ги чисти вошките освен комшијата... Сум вриштела и пиштела друг ако ме фати...
    А он пустиот, тинејџер бил, и којзнае како му било... Му се извинував кога пораснав и му кажав дека сфаќам зашто сум јадела ќутек од него!!! Братска љубов, тоа ти е! :)

    А денес, не се справувам со нив. Комшијава има девојка и она не му дава да ми ги вади вошките, така си ги оставам и си се чешам. Убаво ми е!
    Се шалам, немам вошки! Скраја да е
     
    На FotoLina3, phoenix4235 и Meggy им се допаѓа ова.
  3. Hiii

    Hiii Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2011
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.563
    3 години :o да сум на твое место ке умрев од нервен слом :| инаку лоша тема, се почна да ме чеше :( Вошки паметам дека фатив во забававиште...и тоа само што тргнав а најлошото беше што мама ке ме исчисти и следниот ден пак ке фатам и се така и веке ни пукна филмот и тато се пожали кај учителката :) Навистина глупо е некоја мајка да се мачи по цел ден да го чисти детето а друга само
    да си ја лади
    Фала богу во средно нема вошки и многу години не сум фатила пу,пу да си го гризнам јазикот :P
     
    На Didi7 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Monce89

    Monce89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    10
    само фарба му е мајката :devil: :rofl:
     
    На Didi7 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Вошки :o :o :o ! Да не ја прочитав темата ќе си мислев дека повеќе ги нема! Јас најозбилно веував дека повеќе не се во мода, дека исчезнале и дека денешните деца за среќа се ослободени од таа мака!
    Ама ете, грешка ум била, вошките сеуште биле присутни и актуелни! :envy:

    Јас често си фаќав вошки, и паметам еден ситен чешел ,,ниска,, мислам се викаше, у главата цела бев решки од него! И редновно ме ошишуваа со модерна машка фризура а јас редовно си плачев и жалев по убавата ми долга коса ;( ! Башка кога ќе се појавев со ново фризурче сите веќе знаеа дека сум имала вошки! Ахххх маки беа тоа!
     
    На Didi7 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    3 години вошки? Јас бричот ќе го опнев и се чудам како до сега не си превземала ништо... :x
    Јас фатив вошки во забавиште, а од мене автоматски и сестра ми. Мајка ми кутрата незнаеше по која попрво да дотрча. Отидовме на одмор со баба ми и дедо ми и нормално баба ми не гледа, па кога се вративме мајка ми имаше што да види. Катастрофа :D . Со шампони, чешли се исчистија за брзо време.
     
  7. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    Страшно! Се чешам и пишувам... брррр.
    Еве што најдов на нет, поттикната од темава

    [​IMG]

    електричен чешел за вошки, кој наводно ефикасно ги отстранува без употреба на хемикалии.

    naziv proizvoda: Električni češalj za vaške LCS
    proizvođač: Medisana
    Radi tako što stvara električni napon između zubaca na češlju i na dodir ubija vaške i njihova jaja. Električni napon je toliko mali da ga korisnik ne oseća, tako da je potpuno bezbedan za upotrebu

    Цената му е околу 1800 ден. ама не знам за кај нас, ова најдов на српски сајт.
     
  8. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.594
    Како мали фативме сите вошки до едно од одделение.
    Се сеќавам секоја вечер мајка ми беше - ајде сега да ја прочешламе косичката, небаре некакво вечерно хоби и беше, а јас ги мразев од дното.
    Наутро си одиш чиста, попладне се враќаш вошливо детенце од школо.

    Што се не пробавме во тоа време, прво шампонот, после не знам од кај им дојде таа брилијантна идеја, ама луѓе пипс значи за бубачки ни прскаа во косите и ни ги мотаа во ќеси, свашта.

    Со овие две вошките ќе ги убиете и остраните, ама гнидите ќе си стојат нечепнати и пак ќе се направат вошки.
    Среќа излезе тој металниот чешел со двојни запци во дреч зелена футрола, сега ваљда е усовршен, мислам дека е околу 400-500 ден по аптеките.

    Значи двоен напад - шампонот нека отстои, па убаво целата глава да се помине со чешелот, висејќи надолу нели над кадата и готово.

    Аааа и да не се оди во друштво на вошкарчиња.
    :)
     
    На FotoLina3 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Еднаш фатив, во градинка мислам одев... Ама мама ме исчисти со шампон некојси. Брзо се исчистија, а и другите родители беа опоменати за нивните деца па така се средивме...
     
  10. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Е,добро де што е толку смешно вошки што имала,и самите велите дека и вие сте имале.Само да се ремете. |( Можеби неа дома ја чистат,ама џабе кога оние со кои се дружи се полни со вошки.

    И јас како мала имав, сестра ми и братучедите исто.Џабе што нас не’ чистеа родителите и баба кога во градинка имаше деца со рој вошки во главата. На нас туку така ни ги однема, а стававме се’ и сешто,шампон,пипс и со чешел, ама џабе беше.
     
  11. TennisBabe

    TennisBabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    591
    Допаѓања:
    364
    Се сеќавам и јас како мала сум имала.Мислам кој немал..доволно е едно дете да фати вошки ќе се пренесат на целото друштво.Инаку имам пробано триста шампона ама ништо не ми помогна освен тој чешелот со тесни запци баш каков што го опиша Трендафилка.Чешлање по неколку пати на ден и ке ги снема целосно.
     
  12. unhappyy

    unhappyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    147
    Чешелот со тесни запци му е мајката.Се секавам и јас фатив во забавиште или помала незнам точно,и еден комшија ме ишиша нокшир, ептен длга и плава косичка си имав лепотица,ама пусти деца од малава,наполнети фул и мајките не се замраа да чистат,а тие бубачките како бумбари беа..јас кутра плачев,се дрецкав од земја косицата ми отиде :( ..
     
  13. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Не е ни малце за потсмев што имала вошки, големо чудо, ама вошки 3 години имаш право не е смешно туку ТРАГИЧНО. Прво, девојкава сигурно нема 7-8 години, ако во нејзиното друштво имаат вошки тогаш прво и основно е да им каже. Јас на пример ако фатам вошки ќе кажам на тие со кои сум поблиска и со кои редовно се гледам, може нема да фатат ама боље да се проверат па ако имаат да се чистат. Нема тука срам и криење! 3 години живее со бубачки во глава, не не и не, НЕ Е НОРМАЛНО. Од друга страна се сетив на нет еднаш читав, некоја жена во Америка со месеци и месеци ја чешало нешто како вошки, кога се проверувала ништо немало, одела на кожни лекари пак немало, и на крај и откриле дека има болви, само некои мутирани што опстојуваат во човечка коса. И никако не можеле да ја исчистат, дали на крај успеале не знам. Така да може и се десило тоа и на девојкава, иако звучи нереално болви кај човек ама очигледно снаодливи се проклетите!
     
    На Didi7 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Последен пат фатив вошки пред 5 години. Ми беше срам да кажам дома бидејки не бев баш мала, и зедов шампон и чешел и сама се исчистив. Се чешлав над кадата и тие пагаа. Така правев секој ден и еден ден престанаа да пагаат :wasntme: Дури тогаш и реков на мајка ми да ме провери и таа не најде ништо. Кога отидов и на фризер и реков на фризерката да ме провери бидејки многу ме чеша главата и ако имам вошки повеке да ме шиша. И таа бараше бараше но ништо не најде. Од тогаш не сум фатила пак, но ако не дај боже тоа се случи, му го знам лекот. 8)
     
  15. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Темава ме потсети на времето кога одев во забавиште...
    Два пати фатив вошки, се чешав како луда цел ден и мајка ми ме примети. Ме провери-и што да види. :o
    Кои маки сум го видела додека ме исчисти, дење, ноќе чешлање со тој специјалниот чешел, какви ли не шампони испробав... Па кога ми ја скратија долгата коса, се утепав од плачење. :x
    Ама најважно е тоа што ги исчистив, само што во градинка имаше неколку деца кои постојано ги пренесуваа на другите.
     
  16. Tenna

    Tenna Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2010
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    331
    Не сакам да се сетам на периодот во забавиште кога буквално еден период ќе полудев од вошкиштава.
    Бев буквално како магнет за нив,не знам што имало во мојата коса за нив толку привлечно,али тој период знам дека од што ме лазеа по глава станав и нервозно 6 годишно детенце.Абе една да беше,кај мене ќе летнеше :@ Секој ден иста рутина...Стапнување дома,кој има тој ме седнува,дури и татко ми јаден кој и не знаеше како изгледаат,мајка ми му заповедала еден ден да ме чисти,а јас искусна вошкарка :D он ми вади од глава,ми покажува,а јас потврдувам дека тоа е тоа,го грабам и го уништувам натрапникот :devil:
    Со сите плачки мајка ми ме однесе да ми ја ишишаат косата-од долга коса до половина,добив косичка до под уши :^) Бубил,отцет на глава(на тетка ми рецепт),за на крај Ниска чешелот целосно да ми ги скрати маките и пак да бидам едно нормално дете кое не се драпа во глава на секои две секунди и буквално не е масакрирано од целосната родБина,за тоа кој попрво да го докачи и да му ја стиска главата минимум 2-3 часа во скут...
    А после....ееее после,специјализирав по вошкарство и братучетките ги чистев 8) Епа не! :wasntme: :D
     
  17. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Нема шанси 3 години да не ги исчистиш. Тогаш значи не се трудиш доволно. Рачно не се вадат сите, ќе останат неколку ќе се намножат, ете ти ја бељата.
    Сега барем постојат разни чешли и шампони за истребување, а и ретко кој има вошки па немаш од кој да се полниш ако случајно ги исчистиш.

    Можеби е срамота, но јас последен пат закачив во 4та средно, во гужва во воз. Чувствував како ме чеша, но си викав не е можно - нема од каде. Еден ден нашколо се почешав и луѓе ми влезе во нокт. Оттука се стаписав, одма мисли ми поминаа во главава што ако некој ме видел? Станав и си отидов од срам да не ме примети некој случајно, готово отиде етикетата вошла ако видат. Веднаш купив шампон од аптека околу 90 денари беше заедно со едно пластично чешле со ситни запци одеше. Се измив неколку пати и цел ден ја чешлав косата, веднаш испаднаа сите. Наредниот ден пак се измив, се исчешлав немаше ништо. Значи, ти не се трудиш да ги истребиш, или како што кажаа имаш некој извор од каде што се полниш, можеби некоја другарка има па таа те полни. Земи загледувај по косите, веднаш ќе приметиш ако има некој. Мене ми е во навика останато да загледувам и многу пати така имам приметено дека некоја има па навреме ќе се дистанцирам.

    И не е срамота да фатиш вошки - срамота е да си ги чуваш и да не ги требиш!
     
    На wolf4e му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Само не знам како можеш да издржиш 3 години да се чешаш само тоа не ми е јасно, знам не е за потсмев тоа е болно сигурно си полна со рани во главата, бидејќи тие не те зачешуваат тие ЧЕШАТ и шетаат низ твојата глава. Исто така може да ставиш газа на главата да ја заврзиш цел ден со некоја крпа и тие ќе измурат, а и гнидите. Исто така како што ти предложија другите членки на форумов купи си чешел мислам дека после секој препарат што ќе го ставиш после тоа со чешелот сите ќе излезат.
     
  19. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Леле сите 4 страни ги прочитав и сега и мене главава ме чеша :tmi: :D
    Исто и јас како мала имав . Во лето обавезно морав да фатам . На мајка ми и се темнеше кога ќе видеше дека се чешам . Висевме над лавабо по саат и нешто . Исто како Офи со чешлето со тенки запци . Мајка ми па никогаш не фаќаше , дали дека имаше фарбана коса .. И цело време ми викаше : Шта мораш са свима да се љубиш и грлиш ? :D И од тогаш се одвикнав да се бацувам .

    И вас мајка ми со тој тон да ви го збореше тоа немаше да се бацувавте и гушкавте ;) :D

    А за тоа 3 години .. па има дупло вошки од влакната на главата . Јас би се ишишала кец да е вистина 3 години да не може да ги исчисти. Сега немам веќе 5 години и повеќе .

    Инаку на никој не сум му признала ама мајка ми на секои 2-3 ме проверува . Што сигурно-сигурно :)
     
  20. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    немам проблеми со вошки :lol: , но во секој случај помага шампон против вошки, после едно-две миења проблемот е решен :)