1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вошки. Како се справувате со нив?

Дискусија во 'Коса' започната од sara.kiss, 31 август 2011.

  1. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Па да ги имаш 3 години тоа ти е веќе како да си ги чуваш ко домашни миленичиња, ок сори чесен пионерски збор ќе бидам посериозна понатаму.

    Си фатив и јас белја со нив си ги вдомив во основно па прашоци, шампони и чешли. Се сеќавам мајка ми купуваше еден словенечки шампон на кој пишуваше против УШИ што на словенечки било вошки како и да е по употреба јас си ги проверував ушите, за секој случај :D . И сцената на вошки како мрдаат со ноџињата закачени на чешелот ми предизвикуваше контрадикторни чувства ем да плачам, ем да пејам, не баш туку и се згадував и ми се смееше истовремено. И чувството да крцнеш зрела бабачко прејадена вошка со оној кранчи звук ко некој да грицка препечен тост или бајат бисквит е доживување, кој осетил - знае на што мислам :D .
     
    На La.Reina.Del.Sur, Whatsername и Magnolija им се допаѓа ова.
  2. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Теодора па ти ептен го долови сликовито :D Уште еден начин како да ги истребите ќе кажам... Прскајте се со Пипс или како и да се вика тоа, за против инсекти и главата замотајте ја во кеса.

    И многу ми е чудно луѓе, ние кога бевме деца многу имаше вошки, како некоја епидемија беше, а сега гледам братучедка ми која е четврто одделение и коса има до половина нема никогаш фатено :^)
     
    На Theodora му/ѝ се допаѓа ова.
  3. anab

    anab Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2010
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    55
    прво треба да обрнеш внимание дали правилно ги користиш средствата против вошки.на пример шампоните треба најмалку да стојат на косата 10 мин :!: и не само косата туку со шампонот да се измиеш по цело тело,да се направи пена и така да стоиш. Друго имаш и прашак против вошки,го ставаш во косата ке ја завиткаш убаво со нешто и така се стои 4 сати,па после убаво се чешлаш. без разлика дали користиш шампон или прашак тоа треба да го повторуваш секој 2 дена :!: И друга работа собата каде што спиеш мораш да направиш една генералка убаво се да се исчисти,ќебињата да се исперат,а во перењето можеш освен прашак за перење да ставиш и шампон против вошки обавезно. мора да има позитивен резултат ако правиш така.
     
  4. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Јас на времето кога ги имав, помала никако не можев да ги оттарасам. Арно ама, една жена и кажа на мајка ми да ми стави фарба за коса, ама само 5 минути за нормално да не ми фати бојата. И после тоа ни в од вошка. Испукаја ко пупунци. Иначе со шампони, потешко.
     
    На FotoLina3 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Јас имав вошки во градинка. Колку само ги мразев. Имав прекрасна виткава коса и плачев секогаш кога идев на фризер да ми ја кратат. А знаете што значи прекрасна. Значи јас малечко девојче, си шеткам по белградските улици со мама и тато, а луѓе застануваат да ми ја допрат косата, да проверат да не е случајно перика. Ама после ова шишање здиве, стана хаос. Ми требаше многу долго време и многу фризери за да ја вратам во нормала, маката траеше до пред 5-6 години некаде :)
    А тој специјалниот чешел го мразев од дното на душата. Колку само сум плачела од него. Во тоа време четки кршев од што ми беше густа косата, па тоа малото чешелче ми беше како хорор филм, ама беше единствен спас.
    Татко ми често мрчеше, често одеше во градинката да им кажува на воспитувачките да зборат со родителите, ама џабе, некои родители едноставно немаа срам.
     
  6. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.893
    Jас имав во прво и второ одделние,ги префатив од едно друго девојче со кое седнав,па дома имаше ставање на пудра(прашкаста) покривање со некакви капи-оние за туширање :lol: па потоа и сестри ми префатија :wasntme: па шампонирање,чекање на ред за крцкање и преглед :D
    Oд тогаш не ми се имаат појавено :geek:

    Eдит....на муабетов почна нешто да ме чеша :worried: :rofl: :rofl:
     
  7. Tanjich

    Tanjich Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    64
    Да, така се вика јас уште го имам, мајка ми го купи кога бев прво одделение и многу ни помогна...Како и повеќето што фатиле вошки кога почнале школо, така и јас...и одма со шампон, чешел и нова фризура (со оглед на тоа дека имав коса до половината...со плачење ја ишишав ;( ). Знам дека во нашето одделение имаше неколку девојчиња со овој проблем, ги избегнувавме колку можеме, но сепак во иста училница сте и нема бегање...Фала богу од тогаш немам фатено, но сепак одвреме навреме си се пречешлувам, зошто не сите во автобус го решиле овој проблем...
     
  8. dancing.queen

    dancing.queen Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2010
    Пораки:
    752
    Допаѓања:
    1.087
    Јас се немам одамна полнето со вошки. Мајка ми ме чистеше со чешел, шампон, пипс па ми ја увиткувале косата во ќесе или крпа, еднаш кај баба бев на гости кога ме виде јас полна вошки и гниди и оцет ми ставаше :^) :lol: .
    Е исто пред некоја година кога се наполнив, мајка ми отиде да купи шампон, а се врати прашок против бубачки кој се става на растенија, и кажеле многу помагало. И ајде ме уседна божем екперимент ке ми прави со косата :D ми стави прашок, и ми ја замота косата со ќесе, си седев така некое време и после си ја измив и вошки немаше :party: умреле, :!: требаше само со чешел да се ишчешла да испаднат.

    Чешелот и ден денес го мразам, бидејки кога се чешлам имам чуство како игли некој да ми боде во главата. :sweat:

    За името на прашокот ќе прашам и ќе ви кажам, бидејки стварно помага.
     
  9. unique123

    unique123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    373
    Најреволуционерно откритие кое најефикасно ги отстранува со еден потег- РЕГЕНЕРАТОР.

    Бев прва година, кога ги зафатив од некоја неисчешлана :lol: Ко по обичај си ставав регенератор на косата, ја наведнав надоле, почнав да ја чешлам и ..та даааам-ете ти ги. Сите до една и големи и мали и јајца. И толку. Брза и лесна постапка. Полесно -амин!
     
  10. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Kо мала пооолна бев :D Mајка ми со газие ме мачкаше, па ќесата на глава, саат време додека не се убијат вошките, тоа чеша пржи, ама шта чеш!
    а гнидите не умираат од газије, и мајка ми ме требеше на дневна светлина(додека не купивме чешел за вошки), и на еден бел лист ги ставаше, а јас не можев да дочекам да ги пукам со нокти :D
    инаку опасни беа вошките гледаш нешто црно мало ти лета околу глава!
    јас од градинка ги собирав, а и имав една комшика, која верувале или не 5-6 години по ред имаше вошки, мајка и не се замараше да и ги чисти :x Kатастрофи
    п.с ме зачеша глаа сега :lol:
     
  11. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.101
    Ми дојде у глаа,сцената кога Цаци му чисти вшки на малиот!Ааа!!!Хахахаха...
     
  12. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    3 години? Ти сериозна или се зафркаваш ?!?!...
    Јас паметам една вошка да беше во цело школо брат ми ја носеше дома...Ах кои маки тргавме, ама ете се искоренаја, и така сите чисти среќни и задоволни...
    Успат налет да се сторит и мене почна да ме чеша... :devil:

    девојко чешел во раце и се е можно ;)
     
  13. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    абе комшика ми рекорд држеше, сите бегаа од нејзе :rofl: да и се опулам во глава, да не и останала уште по некоја, спомени од детството :lol:
    Hего, мајке ми требењето е најтешка работа, мајка ми кога сакав да станам ми викаше
    ајде уште 10 гниди и 2 вошки и готово за денес :rofl: :rofl:
     
    На kikikikirika и Offspring им се допаѓа ова.
  14. kitfox2010

    kitfox2010 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    2
    Како и кај другите така и не мене вошките ми биле гости,и знам како можамд а се спаравам со нив.Значи пред да се избањаш навлажни си ја косата и земи СОДА БИКАРБОНА и истриј ја целата глава со сода како со шампон,и потоа без да ја оплакнеш стави ја во пешкир да те поседи 15-20 мин.Потоа оплакнио си ја главата и измиј ја со шампонов Бубил( а можеш и некој друг).На крај само ишчешлај се со чешелот за вошки и што падне падне,а другото требење му е мајка..;). :inlove:
     
  15. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    Нека ти ја измијат косата неколку пати со ракија (онаа мастиката како узо што е), ќе се исчистиш.
     
  16. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.758
    Допаѓања:
    37.853
    Пол:
    Женски
    Уф имам уплах од овие мали грди створенија :D Како мала имав коса до половината густа и црна, абе секој божи ден мајка ми ме уседнуваше да ме чисти и пак си имав, алу не беше до мене кога мајка ми мене ме чистеше а јас дете и кој знае со кои се си играв и немаше спас.А точно е дека џабе ако ти ги чистиш ако некој друг има, ти нема спас додека не му кажеш :worried: Јас плачев додека ме чистеа абе тоа по 3 саата дека косата ми беше огромна, абе тоа ми беше дневна тортура, ама не давав да ме шишаат во никој случај :!: Среќа после излегоа чешелите и шампоните и9 уште што не па полесно беше.Потоа кога потпорасанав не фаќав веќе пошто почнав да се припазувам, гледав кој има и не му се доближував многу.
    Ама не е чудно за ова три години.Јас до оваа година имав школска која од како ја знам си имаше вошки :worried: И се гледаа јас не знам како не ја приметиле дома да ја исчистат, се дружев со неа и ја сакам ептен бевме и уште сме блиски, ама мислевме пустевме, штуревме и не знаевме како да и кажеме.Абе кога ќе тргнеше да не гушне ни се ежеја сите влакна и мислев готаво сега ми рипаат во глава :D И така ние бевме осудени да се чешламе во случај да фатиме...среќа не се случи тоа на никоја од другарките и малку ни беше чудно ама веројатно е поради тоа што знаевме и се пазевме да не се доближуваме многу.
    Среќа подоцна некое време од 4та се исчисти, вајда оти почна да живее со тетка и па таа приметила и ја исчистила не е битно како важно на сите ни падна камен од срце :D

    Еј мајката почна од муабетот да ме чеша :sweat: :D
     
  17. Sanji4ka21

    Sanji4ka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    88
    Како мали со брат ми секоја зима и секое лето за распустот се полневме со вошки.Тогаш доагаа братучед ми и братучетка ми на гости и ни донесуваа и вошки :D .Мајка ми си имаше потоа работа со денови не чистеше.Веќе кога пораснавме почнавме да се пазиме и кога доагаа не се многу приближувавме до нив.Се сеќевам дека братучетка ми кога беше 3 или 4 година средно беше полна со вошки и тоа се беа големи и постојано и лазеа врз главата.Уфффф се ежам кога ке се сетам.
     
  18. Skorpija87

    Skorpija87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    314
    Допаѓања:
    68
    3 години :bug: :o
    се секавам прв пат фатив во забавиште мајками ме миеше со еден шампон бело шишенце вошка имаше на него нацртано или што и да беше и ме чешлаше со ситен чешел на бел чаршав сите деца си играа мене ми ги чистеа тие чудовишта од косата ( никогаш немозам да го заборавам тоа) и фатив уште еднаш 5 или 6 оделение бев и тоа од сокласничка што мајка и не се замараше да ја исчисти имаше смеѓа коса и и се познаваа како лазат кажавме на нашиот оделенски раководител таа и кажа на мајкаи да ја исчисти (колку ли само неодговорни родители има) аии почна да ме чеша главата од самата помисла на нив
     
  19. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Не се чудете луѓе, сешто е можно и неодговорни постојат што не си ги требат си ги чуваат. Познавам една девојка од мала, од кога дознав дека постои девојчево имаше вошки се до минатото лето кога отишла на фризер и побарала да и ја шишаат косата дека вошки имала. Којзнае, може уште има, колку може фризер да помогне? Ќе ја ишиша само. Јас првин незнам како не им е срам на тие луѓе што не си ги чистат, доволно е еден да те види и вошла да те наречат, ќе седнам ден два, ќе им се посветам ама ќе ги истребам бе, срамота е магарица 18 годишна вошки да има и да си ги чува :^)
     
    На wolf4e му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Shaila

    Shaila Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    56
    Пред 3 години фатив вошки .. Се живо пробав се се.. Шампони , гелој , па купив и чешел 900 ден за вошки .. Џабеее... И реков уште ова ке пробам .. Зедов пипс за мрави и бубачки за по дома шо го користиме ... И напрскав.. Другата ден нишо немав ама баш нишо све изумрени беа .... Едниствено тоа ми беше спас... А тоа изумрените ги извадив со чешелот :lol: :lol: