1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вработување во Алкалоид

Дискусија во 'Барање работа' започната од Marmarijamar, 24 април 2016.

  1. Priroden

    Priroden Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2015
    Пораки:
    793
    Допаѓања:
    2.946
    Пол:
    Машки
    У животот не сум се осеќал попонижено после интервју и целото вртење у круг после па оправдувања ради корона не се одржувало.

    Имав 97% на тестирање, интервјуто после 9 месеци од стартот на обуката беше срамно, читајте спојлер на линков подолу. Сам се понудив надвор од процесов кој шо заврши како шо заврши неславно, без никаков надомест да ме пробаат недела две, месец, џабе, ќе ве имаме у предвид одговорот... Со којзнае колку директори и луѓе од ХР искомуницирав преку мејл, лелееее извинете многу ни е жал ама ради корона ај коа ќе се смири ќе ви одржиме можеби. Како можеше за фармацевти и хемичари и технолози да има обука и за останатите групи од нашата обука, баш за нас 3-4ца да нема
    Двајца знам дека примија од група од 15-16 може и повеќе, не сум сигурен дали уште студирала, дали едната имаше завршено нешто сродно, но и двајцата не знам дали имаа повеќе од 70%. Па ако беше само директорката бира кој ќе прими зошто тестирања?

    У време на пандемија, 9 месеци не мавтаа, па малце осет да се има ќе се најдеше некоја позиција макар почетничка. А се фалат со секакви донации, хуманитарни и слично.

    Последно, пред 7-8 месеци може и повеќе контактирав одговорните за проектот надвор од компанијата и тие после две недели ми вратија морало за сите да заврши обуката дрн дрн, да сум ги известел ако не било така:rofl:

    https://forum.femina.mk/threads/Огласи-за-вработување.8745/page-189#post-5547357
     
    Последна измена: 13 октомври 2021
    На tina2018 и Dandra им се допаѓа ова.
  2. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.467
    Ќе ти се јават кога ќе бидат во тесно. Секако прво е тетирањето па ако продолжиш они ти се јавуваат за интервју и за во која фабрика да одиш на интервју па ако им се свиѓаш ќе те одберат. Секако вработувањето е преку мотиви и после моли господ да ти дадат решение :) дури може да се случи да работиш 5 месеци и 3 недели па пауза да имаш од 1 недела до две па пак да те викнат за да не ти исплатат к15. Се што ќе работиш за празници, саботи и недели само пола ќе ти се плати наместо 1500 пример 750 денари ќе добиеш дневница зошто мотиви си земаат процент. Не ти се исплати ако си особено со факултет
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Trpkovska

    Trpkovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2019
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    1.578
    Пол:
    Женски
    Грешка си тотално. Порано беше со прекинот сега веќе 3 год не е така. И немаш толкава дневница за викенд, не знам од каде таа информација. Може порано си работела или твој близок, ама не е веќе така.
     
  4. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.467
    И сега работи пола фамилија. Сега земаат 19 000 преку мотиви сосе храна и превоз. И сега многу повеќе имаат напуштено ново вработени за разлика од порано. Точно најблиската личност со години работеше и се окози од работа за да стигне до некоја повисока бодажа, но тоа после доста време. И кажав ПРИМЕР ако е 1500 а не дека толку е. Секако вработувањето е преку Мотиви зошто Мотиви е на Алкалоид и парите се вртат.
     
    На tina2018 и Dandra им се допаѓа ова.
  5. Ana07

    Ana07 Нов член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2021
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски

    Zdravo,
    Bi sakal da tr zamolam primer prashanja koi bea na testiranjeto. Mene me povikaa na intervju i neznam za sto da se spremam. Te molam ako ne e problem za malku nasoka od prvocnoto intervju i od testot. Pozdrav


    Zdravo,
    Dali znaesh prashanja od testiranjeto? Fala odnapred. Pozdrav
     
    Последна измена од модератор: 30 октомври 2021
  6. Priroden

    Priroden Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2015
    Пораки:
    793
    Допаѓања:
    2.946
    Пол:
    Машки
    Ова беше друго тестирање, надворешен проект. Тестирањата ги правеа професори од Фармацевтски факултет месеци уназад како што пишува во постот.

    На интервју немаш тестирања, ја барем немав. Зависи шо позиција, што може да те прашаат, искуства претходни да споделиш, зошто сакаш да работиш, колку плата очекуваш
     
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.175
    Допаѓања:
    199.996
    Пол:
    Женски
    Тоа беше порано, пред 6 години, сега мислам дека нема тестирања. Психо тестови беа иначе.
    А сега има интервјуа, а колку, зависи ваљда од секторот за кој аплицираш.
     
  8. Ana07

    Ana07 Нов член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2021
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски

    Razbrav deka i sega imaat psiholoshki test, zatoa prashuvam za primeri, ako ti teknuva ili link nekoj so primer.
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.175
    Допаѓања:
    199.996
    Пол:
    Женски
    Лани немаше, само интервјуа. Пред 6 години имаше. Е не паметам што беше, ама не беше тешко воопшто.
    Ваков тип тестови беа
    https://www.bing.com/images/search?...ctedindex=3&ajaxhist=0&ajaxserp=0&vt=1&sim=11

    Плус тестови за психолошка процена на личноста.
     
    На Ana07 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. elmj

    elmj Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    39
    Koga aplicirase i koga ti se javija za intervju? Za koja pozicija aplicirase? :)
     
  11. Ana07

    Ana07 Нов член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2021
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Aplicirav pred nekolku meseci soglasno bazata na podatoci sto ja sobiraat. Pozicija nemam konkretno pishano mi e za sto sum zainteresirana.
     
    На elmj му/ѝ се допаѓа ова.
  12. elmj

    elmj Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    39
    Me interesirase cisto da znam otprilika za kolku vreme se javuvaat za intervju :)
     
  13. Frosty!

    Frosty! Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2018
    Пораки:
    1.111
    Допаѓања:
    3.638
    Пол:
    Женски
    Каква храна, каков превоз? Во Алкалоид не кажале дека има платен превоз, освен сега со коронава што пуштија автобус за локалитетот во Автокоманда. Храна во Автокоманда ИМА во самот локалитет, менза. Храна се доплаќа во Лафома 3990 денари, што не е малку за еден човек. Саботи, празници, чуда и врагови се платени за сите.
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.467
    Епа тоа е се храна и превоз тие 4000 се само Автокоманда има менза другите не. Преку мотиви земаат 15 200 минималец и сосе овие 4000 му доаѓа 19 000 али преку мотиви не се зема цела дневница туку дел земаат мотиви порано 40% земаа сега не знам дали е уште толку останато.
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Milamy

    Milamy Нов член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2021
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ме интересира да прашам дали можеби некој од вас или некој што познавате му се имаат јавено за интервју, по завршување на огласот кој беше ативен на саемот за вработување, до 20ти? :)
     
  16. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.822
    Допаѓања:
    122.749
    Ау, такви ли се бе Алкалоид
    Јас имам многу колешки кои работат таму. Кои комерцијалисти, кои на контрола на квалитет… Ептен се фалат. Де плати, де боледувања, породилно седат по година, на три месеца добивале бонуси.
    Таа што е комерцијалист рече дека по км ја плаќале плус основица и излезе солидна сума.Имам една комшивка во проозводство е , не зимала висока плата но вика само шо напраив тест за трудноќа одма ме ослободија, не оди од почеток, имале јадење таму, к15 и плус за детето и плаќале што оди во Малац Генијалац.
    Зар ќе лажат сите …….
    Јас кога дипломирав пробував таму и ептен ми беше криво, ама сега ме чудите вака.
     
    На Trpkovska, cresa-jagoda и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  17. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.298
    Пол:
    Женски
    И јас исто имам слушнато од тие што работат во Алкалоид. Добри плати и добри услови дека имало. Никој не се пожалил. :?:
     
    На Trpkovska, cresa-jagoda и eli25 им се допаѓа ова.
  18. andrejko82

    andrejko82 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јули 2013
    Пораки:
    3.367
    Допаѓања:
    52.900
    Пол:
    Женски
    Преку агенција ако потпишеш договор да, инаку ако директно те вработи Алкалоид нема шанси, се што следува си се добива..е сега платите се зависност од одел во одел..и се разбира позицијата на која си..
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.822
    Допаѓања:
    122.749
    Па не е фер така :(
    Ептен ми важат за профи , ми се скрши филм за нив :D
     
  20. andrejko82

    andrejko82 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јули 2013
    Пораки:
    3.367
    Допаѓања:
    52.900
    Пол:
    Женски
    Па немора да значи дека така ќе се вртботиш. Правти си CV кога ќе те викнат на интервју ќе си кажеш..не си крши филм им фалат луѓе за работа..
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.