1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вработување на партиска основа

Дискусија во 'Политика и настани' започната од LivingGlam, 28 септември 2015.

  1. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.011
    Допаѓања:
    5.908
    А ти овде дојде да пишиш колку си паметна и ,,снајдена,, дека партија те вработила?!
    Може овде некој исправа криви дрини ама пак ни таквите поиединци како тебе не ја туркаат државава напред со мислења дека треба да чекаат партија да ги вработи.
    Личен пример ќе кажам, моја колешка генерација дипломира 1 година после мене бидејќи ги влечеше предметите и се вработи партиски по струка. Таа нема поим од тоа што го предава, неспремна оди на часови, штета им прави на учениците да имаат дупка во знаењето. Ама таа е партиски враобтена и тоа е тоа.
    И сега кој е крив овде?
     
    На poppie, raww, marija305 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. andrejko82

    andrejko82 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јули 2013
    Пораки:
    3.282
    Допаѓања:
    51.349
    Пол:
    Женски
    Ауууу..боже...
     
    На poppie и GDE DA IDEM им се допаѓа ова.
  3. GDE DA IDEM

    GDE DA IDEM Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2018
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    955
    Пол:
    Машки
    Не разбирам зошто ааау....Ако е партиско вработување не треба воопшто да работиме никаде.
     
  4. andrejko82

    andrejko82 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јули 2013
    Пораки:
    3.282
    Допаѓања:
    51.349
    Пол:
    Женски
    Значи на коментарот дека партија те вработи и си среќна учителка затоа..не викам ништо негативно конкретно за твоето вработување, ама познавам еден куп наставнички кои не ни сакаа тоа да го работат ама најлесно беше за да те вработат од партија, и затоа ни е школството такво какво е...страшно..
    и многу е погубно за еден млад човек да се определува политички за да најде работа...
     
    На poppie, raww, GDE DA IDEM и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. GDE DA IDEM

    GDE DA IDEM Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2018
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    955
    Пол:
    Машки
    Знаеш што е погубно вака да немаш никакво образование,да ги обвинуваш другите за нивната среќа и да кукаш по форуми.
     
    На twilight123 и andrejko82 им се допаѓа ова.
  6. raww

    raww Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    5.840
    Жал ми е за лугето што чекаат од партија да ги вработат. Одете го патот на помал отпор за да стасате до позицијата и после оправдувајте дека тоа е таман дека државата ни оди напред. Крадете им ги позициите на тие што ги бива ама не се зачлениле во партија. И сега за време на избори пагајте на најдолното ниво и јавувајте се собирајте си потписи кој ќе гласа за вашата партија и одете по улица демнете ги тие што ви кажале дека ќе гласаат. Ми се повраќа од вас.
    Никогаш не би си дозволила да паднам на тоа ниво. Се ЦЕНАМ себеси. За разлика од ВАС.
     
    На WaitTillTheEnd, poppie, macysh и 4 други им се допаѓа ова.
  7. GDE DA IDEM

    GDE DA IDEM Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2018
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    955
    Пол:
    Машки
    Ако си образован соодветно,високо да кажам и партијата ти понуди работа зошто да не прифатиш,ќе ти биде жал за твоето учење тоа е,не е ништо посебно.
     
    На twilight123 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. raww

    raww Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    5.840
    Зошто воопшто да стасам до ситуација партија да ми нуди работа?
     
    На poppie, Estranged, SummerGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. coolgirl123

    coolgirl123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    167
    Пол:
    Женски
    Затоа што ова го нема нигде во светов само кај нас, ова е Македонија извини Северна Македонија , затоа што се вработува само со партиска книшка а нема да стасаш до ситуација партијата да ти нуди работа , туку ти ќе идеш ќе трчаш ќе молиш да те вработат партиски . Изгледа вака збориш затоа што немаш осетено и не ги знаеш работите ама кога ќе ги согледаш ќе правиме муабет .ЗА ЖАЛ само ова во нашава држава го има и никаде на друго место!!! За греота немам коментар
     
    На twilight123, SummerGirl, GDE DA IDEM и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. andrejko82

    andrejko82 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јули 2013
    Пораки:
    3.282
    Допаѓања:
    51.349
    Пол:
    Женски
    а бре дете ти како заклучи дека јас немам образование..и дека немам среќа??? хахха баш ме насмеа сега..ајде терај си работа..па може си навистина среќна учителка и квалитетна, не велам не...подобро да те вработи партија него ли да седиш дома или да работиш во маркет ко продавачка..
     
    На twilight123, SummerGirl, tina2018 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. GDE DA IDEM

    GDE DA IDEM Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2018
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    955
    Пол:
    Машки
    Така е,кога веќе си се фатил на оро ќе играш,јас имам завршено за ѕчителка со највисок просек во генерација,не сакам да работам како продавач (иако немам ништо против професиите)сакам да си го работам она што сум го учела.И она на кое сум потрошила години учејќи.Со ова сакам да кажам дека си се почитувам себеси,професијата и моите желби,нема да се предадам.Додека генерацијата моја бегаше од предавања јас седев на предавањата до крај,и тоа беа долги обемни предавања,и на сево ова да бидам никој и ништо,не фала че бидам НЕКОЈ И НЕШТО.
     
  12. raww

    raww Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    5.840
    Да го немам тоа осетено, затоа и што без партија сум успеала го работам тоа што го сакам. А за наставничка, што не конкурирате по приватни средни училишта? Ако сте квалитни и најдобри во генераци не верувам дека не ви бе вработиле. Исто за мене не е важно колку ти е просекот, знаеме како кај нас се добиваат оцени. Туку колку од тоа знаеш да го предадеш и на кој начин го предаваш.
     
    На WaitTillTheEnd, poppie, SummerGirl и 3 други им се допаѓа ова.
  13. GDE DA IDEM

    GDE DA IDEM Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2018
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    955
    Пол:
    Машки
    Јас ти посакувам среќа,во твоето работно место,да најдиш позиција достојна на тебе!
     
  14. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.469
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Леле, ти мислиш оти си некој и нешто поради тоа што си се вработила како учителка, или поради тоа што си се вработила како учителка партиски?
    Според размислувањата, ниту една опција од погроре, не ти дава основа да бидеш горда т.е. некој и нешто.

    Во реалност, ти си знаеш за себе најдобро. А дека ќе воспитуваш правилно деца, не би рекла дека ќе биде така. ;)
     
    На WaitTillTheEnd, poppie, SummerGirl и 4 други им се допаѓа ова.
  15. raww

    raww Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    5.840
    Фала веќе позицијата што ја работам е достојна за мене. И добиена на достоен начин, за разлика од твојата.
     
    На poppie, ForeverYoung, SummerGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  16. GDE DA IDEM

    GDE DA IDEM Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2018
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    955
    Пол:
    Машки
    Можеби ќе ги учам твоите деца....хахаха
     
  17. GDE DA IDEM

    GDE DA IDEM Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2018
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    955
    Пол:
    Машки
    Не Се сомневам...
     
  18. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.735
    Допаѓања:
    15.225
    Пол:
    Машки
    Де бре ко и се запнавте ко таа да е само таа крива, аман. Таков ни е менталтиетот, јас ко се пријавив за полиција толку пробаа да ми турнат морало што за нив е нормално.. "ако немаш никој, ништо не прајш" или "ако не платиш во европски пари" џабе ти е се, колку сакаш биди јак. А верувајте вежбите ги направив повеќе од доволно што треба! И плус имав голема желба, ама џабе.
     
    На SummerGirl, andrejko82, tina2018 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. raww

    raww Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    5.840
    Очигледно твојата реалност е помешана и за тебе само на еден начин се добива работа што ја сакаш, а те молам наведи ми за тебе кој се недостојни професии?
     
    На GDE DA IDEM му/ѝ се допаѓа ова.
  20. raww

    raww Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    5.840
    Епа да менталитетот е крив, на твое место ќе вработат некој што не може ни еден км да истрча. Тоа е проблемот, ама се додека има луге кој го оправдуваат партиското вработување тие што ги бива ќе ги уназадуваат за тие што не ги бива со книша да се пробијат.
     
    На poppie, SummerGirl и Stark им се допаѓа ова.