1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вработување на партиска основа

Дискусија во 'Политика и настани' започната од LivingGlam, 28 септември 2015.

  1. Isaac

    Isaac Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Машки
    Наместо да се бориме за подобар стандард ти ги напаѓаш младите не ти работеле за 300 евра.Ја викам најпаметен е тој што неќе да црнчи цел месец за 300 евра.Знаеш шо се 300 евра во денешно време?Твојот партиски лидер после нужда се забришува со 300 евра.Ако назадуваш со плата веруј дека на никој не му треба твој совет.Лесно е на туѓа сестра,ќерка да и кажеш да се вработи во маркет или бутик, нареден пат ти аплицирај за таква позиција.[/QUOTE]
     
    На Alessandr0, Nikolina35 и black-angel им се допаѓа ова.
  2. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.086
    Допаѓања:
    11.241
    [/QUOTE]

    Јас не сум газда на фирма, па мене „не ми работеле“. Тие за себе не работат. Во фирмата бренд дојдоа три девојки на пракса, ги пратила колешка која предаваше на факултет, и втор ден откако дојдоа две од нив се затвораа во посебна просторија и од службен фиксен телефон си муабетеа со дечковците. Третата имаше друг проблем, р, л, ч, не ги изговараше. За цел месец, сработија секоја од нив по 3 задачи. Тоа се 9 задачи вкупно. А нив имавме лимит од 20 задачи, кои се евидентираа електронски секако, но правевме и по 22, 24, 26. Значи трите девојчиња заедно не одработија ни за пола плата. Кога им рекоа дека нема да ги задржат, почнаа да трескаат столици, да трескаат тастатури, и глувчиња во бес, и да ставаат тоа што сработеле на УСБ или ЦД како доказ дека работеле за некое следно интервју за работа. Што е тоа ако не е невоспитание? Што треба да им дадат плата за приватни разговори од службен телефон? И ако не ги задржуваат, тоа им дава за право да лупаат инвентар?

    Цел мој сектор стагнира откако пропадна фирма која ги диктираше цените на пазарот, таа каде пред 10 години беше нормално да се зема плата од 30.000, 40,000, 50.000, 60,000 со куп додатни бенефиции. Се создаде наплив на искусен и квалитетен кадар (сите аплицираат на исти конкурси, за едно место се тепаат 10 луѓе) и тоа доведе до поспоро качување на плати, а стандардот скокна во меѓувреме. Никаде не реков младите да бараат работа по маркет и бутик. Таму пари нема. Кој е па логиката да фаќаш врски за работа во бутик, за позиција каде не треба некои особени кавлификации, ниту па ќе научиш нешто посебно? Ти воопшто не ме читаш убаво.

    Дадов добар пример дека колешката што има полни 50 години разбива со работа, и не и е крив ни Грујо, ни Заев, ни никој, и си го наплаќа трудот, додека младите некој трет им е крив. И таа не зема 18.000 денари верувај. Со толку пари, ментално ќе оболе во Скопје, ќе нема сметки да плати, а таа секој ден доаѓа тип топ средена, насмеана, полна со елан, и секој викенд шета некаде(облека и шетања не делат никаде гратис). Ама секој ден напаѓа со идеи, креативност, ништо не и е тешко, има ентузијазам како девојка на 20 години. Професијата нуди можности за службени патувања кои соработниците ги покриваат. И во време на корона една од колешките за година дена два пати по 3 дена беше во Турција без да даде денар од свој џеб. Да не беше пандемијата ќе патуваа повеќе. Не се будали, немај гајле, ако не им одговара, отказ ќе дадат, ќе седат дома и цел ден ќе ја пцујат Фиром и Северна.

    Епа колешката се бори за подобар стандард, гледаш, си работи и суптилно идејствува покачување и плус други бенефиции во однос на слободни денови за сите. Како мислиш дека некој кој е на биро, седи дома и е на маргини да се избори за подобар стандард? Жената се бори вели „работам, ама сатисфакција ми е да ми биде платено тоа како што треба, може ли ова, може ли она, може ли да ни биде полесно за дежурства да направиме вака....“. Како да ја одбијат кога реално им носи пари? Ако си даде отказ, гарантирам дека за година дена 100 млади да се јават, никој нема да ја замени. Врти сучи, колку повеќе знаеш, толку помалку ќе те уценуваат и ќе имаш право да си го бараш своето.
     
    Последна измена: 6 февруари 2022
  3. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.458
    Допаѓања:
    22.799
    Пол:
    Женски
    Како сте се расприкажале за приватни фирми, синкир сегде покачуваат двапати во годината.
    Колку сакаш имај знаење и биди одговорен, платата ти е таа, сакаш една година работи и стани иди си, сакаш 20 години стаж направи.
    Добро, за 20 години, и да не рипне минималец, може ќе ти покачат 2-3000 макс.
    Да, има фирми кои двапати во годината можеби ќе ти покачат плата, ама во МК такви се само 5-10% од фирмите.
     
    На Amelia, Tanjamm и Just.do.it им се допаѓа ова.
  4. Amelia

    Amelia Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    1.559
    Јас не сум газда на фирма, па мене „не ми работеле“. Тие за себе не работат. Во фирмата бренд дојдоа три девојки на пракса, ги пратила колешка која предаваше на факултет, и втор ден откако дојдоа две од нив се затвораа во посебна просторија и од службен фиксен телефон си муабетеа со дечковците. Третата имаше друг проблем, р, л, ч, не ги изговараше. За цел месец, сработија секоја од нив по 3 задачи. Тоа се 9 задачи вкупно. А нив имавме лимит од 20 задачи, кои се евидентираа електронски секако, но правевме и по 22, 24, 26. Значи трите девојчиња заедно не одработија ни за пола плата. Кога им рекоа дека нема да ги задржат, почнаа да трескаат столици, да трескаат тастатури, и глувчиња во бес, и да ставаат тоа што сработеле на УСБ или ЦД како доказ дека работеле за некое следно интервју за работа. Што е тоа ако не е невоспитание? Што треба да им дадат плата за приватни разговори од службен телефон? И ако не ги задржуваат, тоа им дава за право да лупаат инвентар?

    Цел мој сектор стагнира откако пропадна фирма која ги диктираше цените на пазарот, таа каде пред 10 години беше нормално да се зема плата од 30.000, 40,000, 50.000, 60,000 со куп додатни бенефиции. Се создаде наплив на искусен и квалитетен кадар (сите аплицираат на исти конкурси, за едно место се тепаат 10 луѓе) и тоа доведе до поспоро качување на плати, а стандардот скокна во меѓувреме. Никаде не реков младите да бараат работа по маркет и бутик. Таму пари нема. Кој е па логиката да фаќаш врски за работа во бутик, за позиција каде не треба некои особени кавлификации, ниту па ќе научиш нешто посебно? Ти воопшто не ме читаш убаво.

    Дадов добар пример дека колешката што има полни 50 години разбива со работа, и не и е крив ни Грујо, ни Заев, ни никој, и си го наплаќа трудот, додека младите некој трет им е крив. И таа не зема 18.000 денари верувај. Со толку пари, ментално ќе оболе во Скопје, ќе нема сметки да плати, а таа секој ден доаѓа тип топ средена, насмеана, полна со елан, и секој викенд шета некаде(облека и шетања не делат никаде гратис). Ама секој ден напаѓа со идеи, креативност, ништо не и е тешко, има ентузијазам како девојка на 20 години. Професијата нуди можности за службени патувања кои соработниците ги покриваат. И во време на корона една од колешките за година дена два пати по 3 дена беше во Турција без да даде денар од свој џеб. Да не беше пандемијата ќе патуваа повеќе. Не се будали, немај гајле, ако не им одговара, отказ ќе дадат, ќе седат дома и цел ден ќе ја пцујат Фиром и Северна.

    Епа колешката се бори за подобар стандард, гледаш, си работи и суптилно идејствува покачување и плус други бенефиции во однос на слободни денови за сите. Како мислиш дека некој кој е на биро, седи дома и е на маргини да се избори за подобар стандард? Жената се бори вели „работам, ама сатисфакција ми е да ми биде платено тоа како што треба, може ли ова, може ли она, може ли да ни биде полесно за дежурства да направиме вака....“. Како да ја одбијат кога реално им носи пари? Ако си даде отказ, гарантирам дека за година дена 100 млади да се јават, никој нема да ја замени. Врти сучи, колку повеќе знаеш, толку помалку ќе те уценуваат и ќе имаш право да си го бараш своето.[/QUOTE]

    Е добро, што фирма ќе беше ова? :?:
     
  5. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.086
    Допаѓања:
    11.241
    @Amelia за патувања не ги покрива газдата или фирмата, туку соработниците со кои работиме со години. Секогаш е така. Соработниците и така имаат деловни партнери таму, или прават семинар, и земаат еден од кај нас и тоа обично е шефицата. Ниту фирмата тоа го плаќа, ниту колешката. Ако имаат пари да носат 10 луѓе, да испочитуваат еден соработник не им е финансиски терет. Јас во странство преку фирма не сум била оти сум од понизок ешалон.