1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вратна спондилоза

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од pilar, 7 февруари 2010.

 1. pilar

  pilar Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  10
  Ве молам дали некој знае нешто за вратна спондилоза и дали некој воопшто имал таква болест,како се лекува и дали е опасна :worried:
   
 2. Bellla

  Bellla Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  10
  Kolku sto znam, predizvikuva nenadejni i kratkotrajni glavobolki (licat na silni grcevi vo glavata), potrebno e spienje na anatomska pernica, drugo ne znam. Mislam deka ne se lekuva; ako e vo polosa forma, togas mislam deka se primaat i inekcii za opustanje (ama jas za srekja ne sum stignata do tamu, taka sto ova go pisuvam od iskustvata na postari lugje koi mi kazuvale za istovo).
   
 3. Bellla

  Bellla Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  10
  Isto (sega se setiv), vratot ne treba da se drzi podolgo vreme vo ista polozba (posebno ako e toa nepravilna polozba - ne treba da ni e iskriven - na primer pri citanje na kniga ili podolgo patuvanje treba da ja menuvame polozbata pocesto).
   
 4. 452045

  452045 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Jas imam spondiloza i toa vo napredna forma sto znaci mnogu jaki bolki vo predelot na vratot,ramenjata glavata i sto e poloso vrtoglavici.Edinstveno nesto sto moze da pomogne se vezbi sekojdnevni za celo telo i za vrat i odenje 2 pati godishno na fizikalna,a vo meguvreme ednas mesecno na celosna masaza.
   
 5. femina21

  femina21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  3
  Мене ме боли целата лева страна,раката,вратот,главата.Мислам дека тоа е од спондилозата,затоа што не знам што друго би можело да ја предизвика таа болка?!?
   
 6. mimi1

  mimi1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  ...imam spondiloza,me boli vratot,glavata,ramoto,rakata,trnenje na prstite..imav nenormalno jaki bolki,odev na fizikalna,,napadnite bolki se smirija ali seuste imam bolki-nemozam normalno da funkcioniram.....do koga-kade vaka....?!....dali ima nekoj sovet za sevo ova....vakvi bolki i vakvo "cudo" dosega ne sum imala.....pozzz


  [mod-kirilica:1mpln6jg][/mod-kirilica:1mpln6jg]
   
 7. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  8.065
  Допаѓања:
  72.336
  Пол:
  Женски
  И јас ја имам и татко ми, ја освен такви главоболки како грчеви и болки во вратот немам поголеми симптоми, татко ми се има и онесвестувано и инекции примано, лек нема, масажи, физикални терапии и може да се намалат симптомите
   
 8. HeidiDiWalt

  HeidiDiWalt Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2010
  Пораки:
  1.163
  Допаѓања:
  1.515
  Јс имам ужасно трнење на прстите од левата рака...Додека спијам се најизразени, сабајлинава средните три прста ми беа тотално отрнати, денес преку целиот ден ми трнат прстите, моментално палецот не го осеќам...Значи независно да ли е раката притисната или во грч, прстите ми отрпнуваат дури побелуваат, и тоа само на левата рака????
  Една комшивка денес ми кажа дека е веројатно спондилоза....
  Можно ли е да е ова еден од симптомите, или сепак е поврзано со срцето?
   
 9. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.051
  Мене ми се случува понекогаш во спиење прстите и тоа малиот и домалиот и од нив па нагоре до лактот на раката(левата) да ми трнат.Ме буди ова од спиење и само ќе ја протресам убаво раката поминува.Јас се се мислам да не е од слаба циркулација. :?: Знам ако е до спондилоза се чувствуваат болки...Мајка ми сега и дадоа таква дијагноза вратна спондилоза и одеше на терапија...Ама чувствуваше она повремено болки и плус жената е веќе во години и нормално дека се јавува.Иако се почесто реуматски болести се се почести и кај младите за жал. :worried:
   
 10. Mrs.Spasova

  Mrs.Spasova Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 март 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Јас сакам да Ве прашам односно да Ве замолам ако некој знае да ми помогне за совет, бидејќи некое време чуствувам дека ме боле главата одназад кај тилот односно болката ми е како нешто да ме притиска силно на тој дел (тилот) чуството ми е како да губам контрола и премногу сум нервозна, а понекогаш и мислам дека веќе сум отишла (луда), се плашам да се јавам на доктор бидејќи се плашам од одговорот на лекарот, некогаш мислам дека е од премногу нервирање, премногу затвореност во себе и премногу учење (студирам математика на ПМФ) и претерано сум окупирана со факултетот, тоа чувство почнива да ми се јавува веке почесто порано ме беше незабележително а веке во последно време многу почесто ми се јавува и болката ми станува поголема, дури и почнувам да заборавам, не се сеќавам :worried: :worried: :worried:
  Ве молам за совет, мили пријатели, однапред благодарам...
  Поздрав, живи биле ... :)
   
 11. Zlatusko

  Zlatusko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  739
  Трнење на прстите или парастезии уште се викаат, на малиот и домалиот прст се од повреда на нервот улнарис. Нервот е површен и минува веднаш над лактот и е лесно повредлив, тоа е онаа силна болка кога ке си го удриш лактот од нешто. Или пак можно е истите симптоми да се добијат од притисок на каналот низ кој што врви тој нерв - улнарен синдром се вика. Каналот е долу кај зглобот. И мене истото ми се случува дури понекогаш не ги чуствувам за мои прстите тотално како да ги немам, исто на спиење. Лек - гледај пази го лактот да не правиш притисок и од повреди пази се, исто така Б6 витамини внесувај повеќе. Исто така тоа улнарен синдром се добива од што седиме на компјутер многу, од куцањето на тестатура.
  Ако трнат првите три прста тогаш се работи за нервот медијанус, а тоа е стеснување на карпалниот тунел- таму минува овој нерв. Терапија исто Б6, а ако има многу болки и ако е многу стеснат каналот тогаш и хируршки се пристапува.
   
 12. plavonebo

  plavonebo Активен член

  Се зачлени на:
  15 март 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Pred Edna godina imav sobrakajna nesreka od koja mi nastrada glavata odnosno vratot.Odtogas pocnaa moite problemi t.s bolki.Pocnaa zasileni bolki vo glavata I kako posledica padnav vo nesvest no za sreka bev doma I so brza pomos me zgrizija vo drzavna bolnica .No za kratko me pustija so nadez deka sum dobar.Doma ne mi pomina samo od sebe I bolkite vo glavata mi bea nepodnoslivi,ne mi pomognaa trista kafetini,analgini,pet dena maka macev I povtorno nazad vo bolnica,No ovojpat so medicinski tretman,-inekcii protiv bolki,nemozev da podnesam svetlina,da gledam.Heleks,duklodio,b6 I miolastan ;za dve nedeli bev povtorno doma.30 dena prodolziv so terapijata bez fizikalni vezbi I imase podobruvanje,no odvreme navreme bolkite prisustvuvaa so namalen intenzitet.Mi rekoa vratniot prslen e povreden I deka imam Spondiloza,bolest koja ke si jaimam dokraj.
  Sakam da napomenam deka Miolastanot pomaga,no samo so konsultacija od doktor,NE smee da se koristi dolgotrajno, samiot e lek za opustanje na muskulaturata vo slucajov kaj vratot vistinski deluva i ja podobruva cirkulacijta vo glavata .POZDRAV

  [mod-kirilica:3hzv0cww][/mod-kirilica:3hzv0cww]
   
 13. plazma

  plazma Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2011
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  16
  Веќе две недели имама јака болка во вратот која се шири и накај главата и надолу на грбот.Инаку пред неколку месеци ја снимав вратната кичма и ми рекоа дека имам искривување.Одев и на физикална, џабе. Ама вака не ме болело.Покрај болката имам и вртоглавици и чувство на нерамнотежа, што велат дека е од вратната кичма.Има ли некој со сличен проблем на Форумов? Поздрав...
   
 14. bllakce

  bllakce Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  116
  Допаѓања:
  28
  јас го имам истиот проблем сето тоа ти каза и мене ми трне цела рака и глава.и тоа овие денови ми е позасилено.дури сум и испласена.
   
 15. mia9184

  mia9184 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  296
  Пол:
  Женски
  Јас го имам !
  Имам спондилоза на ц5-ц6 вратни пршлени. Имам повремени вртоглавици и тоа многу лоши ,ако не легнам во моментот паѓам па дури некогаш и ми се лоши . Ми трне десната рака повремено . Поздрав па се надевам ќе бидеме подобро :)
   
 16. artemis

  artemis Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2010
  Пораки:
  358
  Допаѓања:
  324
  Пол:
  Женски

  И јас сум иста, еве цела недела пак силни болки во врат, плешка, цело рамо, ужас. Одев и на физикална. Треба редовно на физикална, на секои 6 месеци, така се ублажува болката. Инаку нема лек. Колку што знам и вежбање, движење помага.
   
 17. plazma

  plazma Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2011
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  16
  Мене многу ме влашат вртоглавиците, дали имаш и ти и како се справуваш со нив?
   
 18. artemis

  artemis Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2010
  Пораки:
  358
  Допаѓања:
  324
  Пол:
  Женски
  Вртоглавици немам, ама имам главоболки.
   
 19. Bibko

  Bibko Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  41
  Болките се силни, незнам што ќе се прави. Масажите и вежбите помагаат, но не долгорочно
  А носел ли некој од вас од оние помагалата за врат, имаат лиѓтие ефект
   
 20. zence

  zence Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2012
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  197
  Летоска баш пред одмор имав јака вртоглавица, трнење на нозе и раце, го одлозивме одморот за еден ден проверив крв и притисок, немасе ништо. Тргнавме на одмор, мене и таму некако лошо ми беше ,не како гадење туку слабост. Таму една докторка ми рече најверојатно ти е спондилоза, ми стави коктел инекција и ми даде диклофенак да се мачкам или коњски балзам. На море се мачкав двапати дневно и многу пливав и се намалија вртоглавиците . Потоа се снимав на ренген и се показа точна дијагнозата. Морам да кажам дека бев и во Дојран да се мачкам со калта 2-3 дена и од тогаш немам јаки вртоглавици и слабост, сега ретки,повремени и краткотрајни. Бев на физијатар, ми даде од тие помагалата- крагна од сунгер преку социјално за 40 денари и ја носам по дома, спијам на ортопедска перница. Бев на 10 третмани струја и ехо и 3-4 масажи. Докторката ме упати и на магнетна резонанца каде се покажа дискус хернија на Ц5-Ц6 и Ц6-Ц7.Сега внимавам да седам исправено ( одсекогаш имам лошо држење) и морам да почнам да вежбам за зајакнување на кичмата и стомачните мускули. Има ли некој посебни вежби да ми препорачате?