1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вратна спондилоза

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од pilar, 7 февруари 2010.

  1. mala-srnicka

    mala-srnicka Активен член

    Се зачлени на:
    22 август 2013
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    24
    Имам и јас.
    Две и пол години се жалев на болки во вратот и ајде ми купија моите дормео душек перници и се со ред.
    Не ми помагаше.
    Сменав 3 душеци и над 10 перници.
    Пред година дена,мислам толку имам правев ренген резултати-искривување на самиот рбет.
    Магнетна резонанса-масно ткиво.
    Дополнително сум анемична и вртоглавиците ми ги препишаа на тоа.
    Одев на физикална,а таму дури и на екстензија истегнување на вратот,легнуваш на еден кревет и ти го трга вратот-неверојатно болно-не помага. Бар мене не ми помогна.
    И на физикална еднаш па пауза па уште еднаш.
    Па ми најдоја дископатија,спондилоза,кифоза и лимфни јазли или чворови како и да се викаат.
    Треба да се прави разлика, пробајте со врвот од прстите да се напипате на вратот од назад скроз горе каде што се спојува со главата од лева и десна страна на рбетот одма до него.
    Доколку забележите нешто како топче тогаш тоа е лимфен јазол.
    Не обрнуваат докторите внимание и мешаат се со се.
    Ја имав и вратна спондилоза.
    Решена сум под итно да тркнам кај хирург, не се зафркава со вакви работи. Јас две и пол години бев убедувана дека тоа помагалата помагаат,но не.
    Ни вежбите, секое сабајте фатена во вратот станувам,затоа најтопло апелирам сите што имате нешто вакво тркнете да си напрајте анализи, сега ќе ве чини по некој сат изгубен од денот но не чекајте како мене да стигните од тоа Ништо не ти е од докторите на секојдневно земање аналгетици и без тоа да не можите да го помините денот.
    Искрено ви посакувам на секоја една да и биди се во ред и да немате никогаш проблем како мојот.
     
    На Polumaturantite му/ѝ се допаѓа ова.
  2. napoleon

    napoleon Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    7

    И јас ајде нов кревет ајде дормео анатомска после и обична од дормео сето тоа се џабе фрлени пари секое утро и јас сум со укочен врат кога го снимав ми најдоа само в.спондилоза на ц6 и ц7 бев на физикална и уште полошо за среќа немам главоболки и вртоглавици само болки во вратот и сите жили ми се затегнати и зашаматена глава а сега сакам и магнетна да направам
     
  3. mala-srnicka

    mala-srnicka Активен член

    Се зачлени на:
    22 август 2013
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    24
    мене вежвањето ми помага.станувам целата укочена но правам вежби и сум подобро,потоа во текот на денот повторно болките па почнав да идам во теретана и сеа за сеа подобро сум
     
  4. zence

    zence Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2012
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    190
    Не те разбирам што направи па веке немаш вратна спондилоза, се оперираше? затоа препорачуваш на хирург да се оди?
    Јас имам спондилоза и дискус хернија на вратот, бев на рехабилитација само струја и ехо ( мислам) , несакав ласер и 2-3 масажи и носам сунгереста кравата.
    Го прашувам физиотерапеутот што да правам, ми даде 5 вежби за вратот секој ден да ги правам со тегови од 0,5 кг, 1-2 годишно рехабилитација и во крајна инстанца решение е операција.
    Јас имам вртоглавици, слабост и трнење на нозете и рацете.
    Ако правеше операција, на кој хирург треба да се оди?
     
  5. vekickaang

    vekickaang Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2014
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    I jas si go imam problemot i ne mu obrnuvav mnogu vnimanie si piev naklofen i momentalno kao mi pominuvase. Se dodeka ne pocnaav da dobivam nenadejni napadi na vrtoglavica, losenje, tahikardii... uzasno bese koga mi se sluci dodeka vozev bukvalno se uzgubiv. Odev na fizikalna, mestev atlas pijam stabifleks odev na masazi ama nisto. ;( 3 meseci ne funkcioniram a se plasam i da se mrdnam od doma. Ima li nekoj sto nasol resenie:headbang:
     
  6. macovska

    macovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2014
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Исто и јас мака мачам со тоа.
    Значи покрај спондилозава има кифоза,дископатија, и уште две работи ама ме мрзи да идам да видам што ми пишале.
    Се пробав,од душек,перница,физикална,вежбање,пиев и Цинедил,едино тие ми помагаа затоа што мислам дека буквално можев главата од ѕид да ја удрам и да не ме боли од болката во вратот и грбот,
    Почнав да вежбам,малку се стабилизира.
    Но нешто заприметив во цела оваа ситуација,кога имате ден и сте растрчани (значи не мн напрегање) и имате добар сон немате мака.
    Но кога имате напоред ден и премногу цврст сон кога положбата на телото додека спиете не е правила се будите со огромни болки.
    Мене ме нервираа вртоглавиците,не ради друго него премногу паника ме фаќа не знам зошто.
    На магнетна излезе масно ткиво меѓу прв и втор пршлен ми рекоа ако прави проблем операција,но ми е шубе да идам.
    На ренген убаво искривување на рбтеот имам и тоа багииички ми забегува на една страна.
    Па ајде пак физикална и слично. Но мислам најмногу треба пазење да се внимава како се држи телото во текот на денот,да не се преморуваме и вежби во текот на денот.Кога станувам со болка обавезно вежбите од физикална некои 10 беа , не секогаш помагаат но кога не помагаат и апче.
    И тоа е...
     
  7. icka007

    icka007 Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    dali nekoj slusnal ili bil kaj Turan kaj sava osiguruvanje vo kapistec.vikaat deka ja lecel vratnata spondiloza.ve molam spodelete dokolku imate nekoe iskustvo
     
  8. vekickaang

    vekickaang Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2014
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    Sum cula za Turan i mislam deka vredi da se proba i toa. Jas licno ne sum bila, cekam nekoj da se smiluva da me odnese zosto sama nema sansi da vozam. Ova spondilozava mi go unisti normalniot zivot.
     
    На Rrrrrriiiiste му/ѝ се допаѓа ова.
  9. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Има ли некој искуство со витафон?
     
  10. eli-beti

    eli-beti Активен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2016
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    vaka dali znaete i ubavo da mi objasnite mi rekoa pocetok na spondiloza ,sega bolkite odat ovratot do polovina na rbetot,cekam da odam na ortoped ne znaev ni sto e ni kako e ovaa bolest nekoi velat deka ne se lekuva? prasanjeto mi bese dali nekoj ama iskreno da kaze imal tolku jaki bolki sto ne mozel ni da se podigne i da dodeka go cekam terminot se otruv so analgetici........na kraj a trebase na pocetok SREKNA NOVA 2016 GOD SE NAJ SO MNOGU ZDRAVJE
     
  11. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Jas imam vrtoglavici ama nemam vratna bolka.Imav samo trpnenje na racete ama toa pomina.Sega ostanaa samo vrtoglavici.Mozno li e da imam shilci vo vratot ili voopshto da ne pravam snimka,bidejki nemam vratna bolka nitu bolki vo grbot,....?
     
  12. eli-beti

    eli-beti Активен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2016
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    napravi si snimka sega dodeka e porano i mislam za tebe se raboti toest za tvoeto zdravje .........so pomin i se nadevam nema da imas nisto ,jas napraviv i celosna slika na krvta pozzzzz..........................
     
    На Inas& и Bulgarian им се допаѓа ова.
  13. Inas&

    Inas& Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2016
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Мене ме боли кичмата за време на спиење ме будат болки и морам да се свртам на др страна за да престане па после некој саат пак исто,наутро кога ке станам 1 саат ме боли константно штом се раздвижам малки престанува,во текот на денот ми трнат нозете,а навечер кога одмарам не толку многу,вака ми е пола год веќе,не сум била на никакви испитувања не ни знам каде точно треба да се обратам,кој е првиот чекор што треба да го направам? Иначе спијам на анатомска перница и душекот не ми е ни тврд ни мек,релативно нов,што мислите дека може да биде?
     
  14. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Prvo sekogash se odi na matichen i od tamu dobivash uput.
     
    На Inas& му/ѝ се допаѓа ова.
  15. eli-beti

    eli-beti Активен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2016
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    ne znam dali sum kompetentna za da ti kazam veruvaj samo i jas bi te prasala dali si sposobna za fizicka rabota zatoa sto jas ne sum a imam samo 40 god........?i dali ti stanuvas zatoa sto jas go imam poremeteno celoto spienje plus i metabolizmot.........poz odi baraj care te molam i ako go najdes pisi zas jas veke ne znam sto i kako pozzzzzzzzzzzzzz so pomin i kazimi nesto od toa pozitivno prvo za tebe pa za site nas na forumov i nadvor sto gi imaat istite simptomi
     
  16. Inas&

    Inas& Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2016
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Pa da ti kazam i so mala rabota po doma da pustam pravosmukalka ili da izdjogiram kamoli da krenam nesto malku potosko i cel den me naboluva ne deka neizdrzlivo ama si boli,porano sum nemala gajle a sum relativno mlada,eve denes go zemav dusekot od top sop samo radi ovoj ptoblem pa ke vidime utre sabajle kako ke bide,kako i da e ke te izvestam pozz
     
    На eli-beti му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Inas&

    Inas& Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2016
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Само мало подобрување ништо повеќе :( изгледа ке мора да се превземе нешто друго :o
     
  18. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Napravi si snimka shto pobrzo.Ne chekaj dodeka e vreme.I molim ti se izvesti ako neshto ti kazat.
     
    На Inas& му/ѝ се допаѓа ова.
  19. tasikike

    tasikike Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2017
    Пораки:
    468
    Допаѓања:
    201
    Пол:
    Женски
    I mene doktorot mi rece deja imam problemi so vratot, dali be boli nazad kaj grbot has imam takvi uzasni bolki koga me me fatat be mozam da disam I me fala mn golem zamor, baska glavata I racete
     
  20. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Да,боли:)
    А за замор не знам:D