1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вреди ли СЕКОГАШ да се бориме за љубовта?

Дискусија во 'Разделби' започната од doll, 10 декември 2009.

  1. Augustina

    Augustina Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    36

    Spored mene ako ne ti e vozvratena dovolno ljubovta zaludno se boris i da, mozi da imate razlicni karakteri, ama ako se saka ke se nadje kompromis i nacin na komunikacija za da mozete normalno da funkcionirate i ni pod razno sedenje doma radi nekoj!!!!!!
    I sum se borela za ljubovta i sum sedela doma, ama na krajot ne dobivas nisto, ti ke si ostavena, povredena....
    Mozi nekogas bi se borela pak za ljubovta, ama se prasuvam dali imam sila za takvo nesto?!
    I ne zaboravaj, kako sto davas, taka treba i za vozvrat da dobis nesto..
     
  2. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Ijas mislev deka za ljubovta treba da se borime i da napravime se, imav takvo iskustvo se borev so site sili, tolku prostuvanja, tolku nadezi deka ke se promeni ama nisto, ne vredi da se boris sam treba davjcata da se borime, se borev sama do kaj mozev koga ne mozev veke koga svativ deka se podgaziv samata sebesi, si go podgaziv svoeto dostoinstvo se potceniv i mu se pokoriv na nekoj ama zaludno svativ deka toj ne me zasluzuva zatoa ne borete se za nesto sto ne vredi.
    Lugje otvorete si gi ocite na vreme ne se pravete slepi pa posle dolgi godini da svatite deka s bilo uzalud.......
     
  3. andrijance

    andrijance Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2009
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    apsolutno se soglasuvamso saraa.. ajde ke probam nakratko da vi raskazam slucka so mi se ima na mene deseno .. bev mn zaljubena vo edno masko i odevme 2 god i nesto slepo mu veruvav na sekoj nego zbor na sekoe nagovo delo ne mozev da svatam deka samo si igra so mene sekogas najduvase izgovor za da ne e so mene a koga ke se razdelevme pak se vrakase i mi velese dek ame saka i deka ne mozi bez mene ... i 300 gluposti na koi jas veruvav normalno. sekogas koga ke go videv pred moi oci so druga mu prostuvav pravev se za nego.. toj ne go cenese toa ... bevme razdeleni 2 god za povtotno ova leto da se vidime .. se vidov pak so nego i po ne znam koj pat mu prostiv oti mislev deka me saka i deka konecno ke bidime zaedno kako sto mi vetuvase tolku vreme.. se dogovorivme naredniot den da izbegame zaedno i da bidime zaedno zasaekogas i nikoj da ne ne razdeli.. naredniot den bas koga trebase da se sluci toa mi se javi i mu rece SRCE ZNAJS DEKATE SAKAM NAJMNOGU NA CEL SVET AMA EVE GLEDAS NE NI BILO PISANO DA SME ZAEDNO :( mene se uste ne mi bese jasno za sto stanuva zbor pa mu rekov da se vidime .. koga se vidovme mi rece ovaa sto odev do pred da bidam so tebe e bremena .. ama jas ne mozam da bidam so nea zs te sakam tebe kegi ostavam i nea i deteto..jas mu kazav da si ostani so nea i da ne me bara poveke..taka i bese .... POSLE 2 MES razbrav deka seto toa bilo LAGAAAAAA nemoite da zamislite kolku mn me povredi a go sakav celi 7 god ....MISLAM DEKA NE VREDI SEKOGAS DA SE BORIME ZA LJUBOVTA A JAS MISLAM DEKA POSLE OVA RAZOCARUVAJNE STO GO DOZIVEAV NIKOGAS I NIKOJ NEMA DA SAKAM TOLKU ISKRENO KAKO NEGO EVE TOA SE POKAZALO OD MOJTE DOSEGASNO VRSKA SITE GI POVREDUVAM I NE MOZAM DA VERUVAM NA NIKOJ .....POZZZ
     
  4. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Andrijance zal mi e so ti se slucilo ova, inaku i jas mislam deka nikoj poveke nema da go sakam taka iskreno i tolku da mu veruvam na eden covek dovolno mi bese do sega, samo nemozam da si objasnam kako po se so mi se slucuva so nego kako uste go sakam, ?????
     
  5. andrijance

    andrijance Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2009
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    znas sara...i jas si mislev deka go sakam posle se sto mi napravi ama posle site rabori so mi se slucija i site razicaruvajna sto gi pretrpev vo vrska so nego da ti kazam nekako se trudam da ne mislam na nago ... ne so me totsekase na nago surdiv da ne gledam nisto ne sakam ni muabet da pravam za nego ednostavno ne go spomuvam i se trudam da bidam srekna so segasnov decko i da go zasakam ..mozebi nema da go zasakam kolku sto go sakav ovoj prviot no sepak ke mi pomogni da ne se sekavam na nego ...sepak ne mozam da kazam deka mi e se isto i nikogas nema da mi bidi se isto se nadevam deka so tek na vreme ke uspam da go zaboram sepak vremeto gi leci site rari zarem ne ?? treba samo da se odlucis na toj cekor da resis da go zaboravis ...
     
  6. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Да одговорам на темава: Не вреди секогаш да се бориме за љубовта. Навистина тоа е најблагородното чувство, но има и други работи кои не треба да ги занемариме. Има милион случаи, да не набројувам каде треба а каде не треба да се бориме за љубовта.
     
  7. tate

    tate Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2010
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    4
    ah.....be devojche...............za kakva ljubov da se borish, i samo ti da se borish???зосхто??? за да му показисј некому схто е лјубов??? не не никогасх нема да дознае ''toj'' shto e ljubov.........za niv e toa neshto shto ne postoi.........tie toa ke ti go narechat.......gluposti, interes,....i ne znam shto drugo..............eh se podsetiv sega .....kade prochitav??? pametna devojka , baknuva no ne ljubi.............itn, i sekogasj si odi pred da bide ostavena............zatoa..pametot vo glava, sekoj si ima svoe mesto vo srceto.....ama vo srceto.....ne e isto da ljubi zena, i maz...........toa e tolku razlichno........slushaj gi postarite........so eden zbor, posle sve........................vo deneshno vreme ne vredi , a i slobodno mozam da recham, i nema neshto takva ljubov........ne ne ne.......
     
  8. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Ahhh..da se boris za ljubov,se slagam so site ne vredi..se borev,se borev i se borev dolgo..i dzabe!Ne vredi..postojat bez'rbetnici koi ne znaat sto e da ljubis i da se davas sebe cel.Posebno vo denesno vreme koga ne se znae koe sto e,koga lugjeto se licemerni do daska samo gledaat da imaat korist..koga gledaat da lazat..da krijat...itn NE VREDI! :evil: A ljubovta site ja baraat zatoa sto taa e dvigatel na se...no samo retkite ja svakaat vo bukvalen smisol dodeka drugite ja zloupotrebuvaat. :(
     
    На LadyLibra му/ѝ се допаѓа ова.
  9. forever

    forever Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    mojot problem e vakov:bevme zaedno so eden decko navistina kratko vreme 2 nedeli.za celoto toa vreme ni bese ubavo kako da se znaeme so godini..se do eden den koga on mi se javi i mi rece deka ne e podgotven za vrska.posle toa izgubivme kontakt osven nekogas pisuvanje na msn se do pred nekoj den koga jas mu se javiv..se dogovorivme da se vidime bevme na kafe...i se smuvavme.megutoa toj edinstvenoto nesto koe mi go nudi e muvanje.se gleda deka mu e ubavo so mene,se gledase deka so mene ne se smuva so sila mislam deka se bese mnogu iskreno....mozeto prasanje e DALI TREBA DA SE BORAM ZA NEGOVATA LJUBOV ZOSTO NAVISTINA SAKAM DA BIDAM SO NEGO,DA SE GLEDAM POVREMENO SO NEGO PA MOZE TOA KE PREMINE VO NEKOJA VRSKA?ME INTERESIRA STO MISLITE ZASTO POVTORNO SE PLETKA SO MENE,TOJ MI RASKINA I SEGA GO PRIMETUVAM NEKAKO KAKO DA NE SAKA DA ME ISPUSTI OD RACE.NE ZNAM NAVISTINA KAKO DA POSTAPAM.SI VIKAV KE GO ODBOJAM KOGA AKO SE OBIDE DA ME POLJUBI AMA NE MOZEV POPUSTIV PRED NEGO...
     
  10. Filiposka

    Filiposka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    261
    Пол:
    Женски
    Moe мислење би ти било да раскрстиш со таква врска, зошто јас сум се нашла во таква ситуација и верувај ми дека тоаа е губење на време и ништо повеќе.Тој да е заинтересиран за тебе ама можи затоа што во моментов нема нешто конкретно занимливо за него(извини за овие погруби зборови :( )
    А инаку и би бил со тебе додека најди нешто што повеќе ќе му привлекува внимание а тоа не дека не дај боже ти не си убава или атрактивна итн туку некоја негова нивна машка глупа замисла што не вреди за размислување или за дискусии.
    Се надевам дека ке ти помогни советов од паталец :) и се надевам дека нема да ми се налутиш за некои погруби изрази.
    Поздрав
     
    На ditrih му/ѝ се допаѓа ова.
  11. forever

    forever Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    znam deka e taka potpolono si vo pravo.ama znaes kako vikaat nadezda posledna umira.znam deka treba da go zaboravam ama sepak vo ovaa situacija jas sum taa glupavata koja se nadeva deka moze da premine vo vrska.fala za sovetot..... :)
     
  12. ceci4ko

    ceci4ko Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Dali vredi da se boris za ljubovta...?od prva moram da kazam deka uste na pocetokot ti ne treba samiot na sebe da si dozvolis da se zaljubis vo nekoj so ne treba...a toa e kako so kazavte nekoj zenet,na drugarka decko ili pa slicno.site znaemo deka na pocetok ti nemoze nekogo da sakas,toj se samo mali simpatii so gi custvuvas ti kon nego.za da ga zasakas treba prvo da se slucat nekoj raboti megju vas pa togas taa ljubov da porasne vo nesto stvarno golem :| o.taka da jas mislam deka uste na pocetokot na takva ,,ljubov,, ti treba da kazes ne,i da stopres se so treba da pocne i so ponatamu vo zivotot ke ti pravi problemi
     
  13. ivcee

    ivcee Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    целиот свој живот љубовта ја прифаќав како еден вид прифатено ропство.Тоа е лага:слобода постои само кога се има љубов. Оној кој се предава себеси, кој се чуствува слободен само тој може бесконечно да сака.А кој бесконечно сака се чуствува слободен.Во љубовта никој неможе да повреди никого,секој е одговорен за своите чувства и за тоа неможе да обвинува друг.Јас бев повредена кога губев.Денес сум убеден дека никој не губи никого, бидејќи никој не поседува никого.Во тоа е вистинското доживување на љубовта: да се има најскапоценото нешто на светот без да се поседува.
     
    На WarriorAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  14. em4eCrazy

    em4eCrazy Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    3
    ne vredi sekogas... ednostavno postojat licnosti koi nema nikogas da go cenat i da go svatat toa sto se borite za nivnata ljubov, koi se sakaat samo sebesi a za takvi ne vredi ama bas NISTO! a sega ako veke ljubovta e nevozmozna kako sto kaza ti ako e od druga nacionalnost ili vera ili pak nekoj blizok familijaren covek treba da se znaat granicite :|
     
  15. Mila04

    Mila04 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    68
    Polna sum so gnev i besna sum za se ona sto sum storila vo poslednata vrska i sto sum davala se od sebe,a mi bese vozvrateno so neverstvo!bev izigrana,izmanipulirana i na kraj otfrlena!sepak mislam deka NE VREDI sekogas da se trudime nekoj da ispravame,da sovetuvame,da se grizime za nego...ma pusti go tamu neka krsi glava!onoj koj znae da ceni nema da nikogas da te ostavi sama i na cedilo... ljubovta bara zrtvi,no ne po sekoja cena...
     
  16. SpoiledBaby

    SpoiledBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    890
    Допаѓања:
    302
    Вреди да се бориме за љубовта само ако таа е искрена, и вреди за жртвата и од двете страни
     
  17. Chanel

    Chanel Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    3
    Треба да се бориме за љубовта колку и да знаеме дека на крај ќе бидеме повредени, затоа што само тогаш ќе забележиме колку ние ја цениме љубовта и каков е нашиот став спрема неа.
    Светот не е розев, денес можеби ќе сме најсреќни со нашиот партнер, утре можеби се ќе биде завршено и ќе се вратиме дома со солзи во очите ... Но, зошто после тоа наше разочарување да не се бориме за љубовта или да не се бориме за нешто што стварно ни е треба и сакаме да сме со него .. само доколку ние се избориме за таа љубов ќе сватиме како е да го држиме во рака пехарот на љубовта, како е да бидеме сакани и како е да не сакаат, а премногу кукавички би било доколку ние не се бориме за љубовта, чекаме со скрстени раце таа сама да не посети.
    И дали тогаш ние ќе се почуствуваме среќни и исполнети со тоа што не сме се ни потрудиле да се бориме за љубовта ?!
    Само храбрите знаат како е да се борат за љубовта и со сите сили да се обидат да ја задржам, а кукавиците чекаат да бидат сакани ....
     
  18. Winter.Girl

    Winter.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    177
    Не секогаш вреди да се бориме за љубовта.Треба прво да се размисли со ладна глава кои се последиците од таа борба.Дали на крајот би излегле вие и дотичната особа повредени/среќни или пак тука би се работело за емоциите на повеќе личности?Потоа дали сте сигурни дека таа личност заслужува да се борите за неа,дали сте сигурни дека од ова нема да излезат само созли?не вреди секогаш да се бориме и да ризикуваме.
     
  19. Melanie

    Melanie Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    87
    Vredi da se borime za ljubovta,no samo ako taa ljubov e vozvratena ako ne e dzabe e se i dokolku so toa ne povreduvame treti nevini lica
     
  20. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    SEKOGAS koga ljubovta e silna,vistinska i obostrana vredi da se borime bez razlika na ishodot :inlove: