Вреди ли СЕКОГАШ да се бориме за љубовта?

Дискусија во 'Разделби' започната од doll, 10 декември 2009.

 1. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  3.303
  Допаѓања:
  17.402
  Не вреди.
   
  На Tanjamm и Sejfullai им се допаѓа ова.
 2. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.138
  Допаѓања:
  15.819
  Пол:
  Женски
  Не !
  Ако бирате меѓу срце или разум изберете го разумот !
   
  На Tanjamm, Veta и Regina.Phalange им се допаѓа ова.
 3. piksooki

  piksooki Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  1.678
  Допаѓања:
  10.595
  Пол:
  Женски
  Секогаш кога сум се борела за љубов таа ми покажала дека не треба да се борам за неа. Или ја има или ја нема.
   
  На Tanjamm, eliesaab и edna_malecka им се допаѓа ова.
 4. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  25.219
  Допаѓања:
  196.068
  Тоа ако само ти се бориш, а другиот си спие на ушите.
  Ако и на двајцата ви е битно и сакате да останете заедно, и ако и двајцата се борите, тогаш вреди.
   
  На cresa-jagoda, thelittle17 и edna_malecka им се допаѓа ова.
 5. mula

  mula Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2016
  Пораки:
  384
  Допаѓања:
  2.307
  Пол:
  Женски
  Кога е взаемна и има реални изгледи да расте - да.
   
  На eliesaab, cresa-jagoda, edna_malecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  3.749
  Допаѓања:
  8.587
  Пол:
  Женски
  За љубовта, секогаш ама секогаш вредело да се борам! Со љубов се се победува, со љубов секое зло се уништува, нема нешто што би било на иста бранова должина, како љубовта, ништо ама баш ништо во животот не доаѓа лесно, па така ни љубовта, таа се негува со години, со почит, внимание, со тага и болка понекогаш, со трпение и смореност, па и со нервоза и избувливост... Љубовта е борба, борба која никогаш не престанува, борба за да докажеме на некого колку ни значи, колку го сакаме, борба за заеднички да ги постигнеме своите цели, борба за да останеме заедно иако не е секогаш се совршено, борба за да докажеме колку сме силни, против зборовите на другите, љубовта не е само "те добив, те имам", треба посветеност, изградба, внимание... се што ќе остане само на тоа "те добив" не е вистинска љубов.
   
  На eliesaab и poi им се допаѓа ова.
 7. piksooki

  piksooki Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  1.678
  Допаѓања:
  10.595
  Пол:
  Женски
  Да јас за тоа велев. Многу често сум се нашла во ситуација да се докажувам а потоа сфаќав дека тие личности намерно ме доведувале во таква ситуација за да се откачат од мене. А јас тогаш се борев за таа љубов да опстане. Таму ми е грешката. Инаку ако има љубов меѓу двајца би се борила до последната сила.
   
  На Tanjamm, edna_malecka и WildMk им се допаѓа ова.
 8. Aqualina

  Aqualina Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2020
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  920
  Пол:
  Женски
  Вреди, иако борбата не значи дека секогаш таа љубов ќе опстане.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 9. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  2.853
  Допаѓања:
  10.331
  Пол:
  Женски
  Вреди ако двајцата се борат за нештото .
   
  На thelittle17, poi, poenta и 2 други им се допаѓа ова.
 10. Nightwish11

  Nightwish11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2020
  Пораки:
  398
  Допаѓања:
  1.988
  Пол:
  Женски
  Не вреди.
   
  На Tanjamm и Veta им се допаѓа ова.
 11. Veta

  Veta Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2020
  Пораки:
  723
  Допаѓања:
  2.696
  Пол:
  Женски
  Се согласувам :muscle:
   
  На Tanjamm и Nightwish11 им се допаѓа ова.
 12. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  4.863
  Допаѓања:
  58.846
  Вреди ако тоа не' прави среќни, макар и за ден...
   
  На Crna Dama му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.595
  Допаѓања:
  6.613
  Не. Кога бев тинејџерка бел лудо затрескана во еден дечко кој не беше атрактивен физички, но го засакав поради позитивата која зрачеше од него. Но, тој беше некој поинаков тип од другите, не се заморуваше многу со женски во тие години, слободен беше, и му беше важно да се дружи, ужива, не се оптоваруваше со врска. Потоа некое време почнавме интензивно да комуницираме во смисла да се јави и со часови да разговараме, а кога го опоменував дека зборува веќе два часа велеше дека е ок, не е проблем. На крај секогаш измислував дека имам обврски инаку немаше да прекине. А ми беше пријатно да разговарам со него. Но, сигурно се чуделе дома кога им доаѓале сметки високи, оти во тоа време само фиксни имаше. Ден денес се чудам каде наоѓавме толку теми за разговор. Така некако тераше де го има, де го нема, оти живее во друг град, а доаѓа во местото каде јас живеам одвреме навреме. После некое време кога конечно му текна на мене и сакаше врска, кога конечно сфати дека јас навистина го сакав, јас веќе се откажав од идејата да бидеме заедно. Се среќаваме сосема случајно после години, јас пријатно изненадена што го гледам, а и тој мене, и ме кани на кафе, да пишам на фб, ќе се договориме. Не пишав, штом го немаше толку време, а можел да биде со мене, сакав веќе да држам дистанца и да не се залажувам. Во меѓувреме се сменив. Пиењето кафе пропадна, тој си беше слободен, освен ако нешто не мател. За една недела се ожени со едно девојче кое беше малолетно, и кое само гледаше да избега од дома, оти беше без едниот родител, а другиот беше болен и веќе тонеа во проблеми, семејни и финансиски. За девојчето кое не видело ништо во тие години, главниот град е Париз, иако тој од нејзе е постар 16 години, што секако е голема разлика. Кога ова го слушнав ми беше сеедно, тотално сеедно. Не планирав ништо со него, но ми беше драг како познаник. Девојчето ме тргна од фб, а потоа и тој. Така што не вреди да се бори човек за љубов, но вреди да се бори за компатибилен партнер со кој би имало хармонија. Од овој пример сфатив дека веќе не смеам да ценам и преценувам луѓе кои не се докажале и покажале како некој кој треба да се цени.
   
  На Crna Dama му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Crna Dama

  Crna Dama Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2015
  Пораки:
  2.771
  Допаѓања:
  21.779
  Пол:
  Женски
  Ако е вистинска љубов вреди да
   
  На ЕденЧлен и carangigia им се допаѓа ова.
 15. Hellobeautiful

  Hellobeautiful Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2012
  Пораки:
  2.629
  Допаѓања:
  17.720
  Пол:
  Женски
  Ако нема никаква иницијатива што би ме поттикнала да се борам за другата страна, не вреди.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 16. bicycle

  bicycle Популарен член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2019
  Пораки:
  3.322
  Допаѓања:
  33.132
  Пол:
  Женски
  Ако партнерот се труди, ќе се трудам и јас, ако нема иницијатива од негова страна тогаш нема што да правам тука.
  Залудни би биле сите напори за да опстане нештото ако немаш помош од спротивната страна.
  Еднаш направив таква грешка и никад више.
  Се трудев да вратам партнер кој реално никогаш и не бил мој кога ќе размислам.
  Вложив се што имам за да успее врската но само се понижив.
  Тогаш ептен бев заљубена, слепа, правев се за да му угодам.
  Сега се би дала за да се вратам неколку години назад и да постапам поинаку.
  Доброто од сето тоа е што научив лекција која би ја практикувала и во следни врски.
   
  На nevermet18, ЕденЧлен, Tanjamm и 4 други им се допаѓа ова.
 17. Осе

  Осе Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2020
  Пораки:
  1.794
  Допаѓања:
  5.455
  Пол:
  Женски
  Зависи со и против кого...