1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вреди ли СЕКОГАШ да се бориме за љубовта?

Дискусија во 'Разделби' започната од doll, 10 декември 2009.

  1. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.033
    Допаѓања:
    26.564
    Не вреди.
     
    На Tanjamm и Sejfullai им се допаѓа ова.
  2. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.683
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Не !
    Ако бирате меѓу срце или разум изберете го разумот !
     
    На Tanjamm, Veta и Regina.Phalange им се допаѓа ова.
  3. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Секогаш кога сум се борела за љубов таа ми покажала дека не треба да се борам за неа. Или ја има или ја нема.
     
    На Tanjamm, eliesaab и edna_malecka им се допаѓа ова.
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Тоа ако само ти се бориш, а другиот си спие на ушите.
    Ако и на двајцата ви е битно и сакате да останете заедно, и ако и двајцата се борите, тогаш вреди.
     
    На piksooki, poi, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  5. mula

    mula Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2016
    Пораки:
    399
    Допаѓања:
    2.441
    Пол:
    Женски
    Кога е взаемна и има реални изгледи да расте - да.
     
    На poi, eliesaab, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  6. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    За љубовта, секогаш ама секогаш вредело да се борам! Со љубов се се победува, со љубов секое зло се уништува, нема нешто што би било на иста бранова должина, како љубовта, ништо ама баш ништо во животот не доаѓа лесно, па така ни љубовта, таа се негува со години, со почит, внимание, со тага и болка понекогаш, со трпение и смореност, па и со нервоза и избувливост... Љубовта е борба, борба која никогаш не престанува, борба за да докажеме на некого колку ни значи, колку го сакаме, борба за заеднички да ги постигнеме своите цели, борба за да останеме заедно иако не е секогаш се совршено, борба за да докажеме колку сме силни, против зборовите на другите, љубовта не е само "те добив, те имам", треба посветеност, изградба, внимание... се што ќе остане само на тоа "те добив" не е вистинска љубов.
     
    На eliesaab и poi им се допаѓа ова.
  7. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Да јас за тоа велев. Многу често сум се нашла во ситуација да се докажувам а потоа сфаќав дека тие личности намерно ме доведувале во таква ситуација за да се откачат од мене. А јас тогаш се борев за таа љубов да опстане. Таму ми е грешката. Инаку ако има љубов меѓу двајца би се борила до последната сила.
     
    На Tanjamm, edna_malecka и WildMk им се допаѓа ова.
  8. Aqualina

    Aqualina Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2020
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    921
    Пол:
    Женски
    Вреди, иако борбата не значи дека секогаш таа љубов ќе опстане.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  9. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Вреди ако двајцата се борат за нештото .
     
    На thelittle17, poi, poenta и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Nightwish11

    Nightwish11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2020
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    1.998
    Пол:
    Женски
    Не вреди.
     
    На Tanjamm и Veta им се допаѓа ова.
  11. Veta

    Veta Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2020
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.904
    Пол:
    Женски
    Се согласувам :muscle:
     
    На Tanjamm и Nightwish11 им се допаѓа ова.
  12. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Вреди ако тоа не' прави среќни, макар и за ден...
     
    На Crna Dama му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.079
    Допаѓања:
    11.222
    Не. Кога бев тинејџерка бел лудо затрескана во еден дечко кој не беше атрактивен физички, но го засакав поради позитивата која зрачеше од него. Но, тој беше некој поинаков тип од другите, не се заморуваше многу со женски во тие години, слободен беше, и му беше важно да се дружи, ужива, не се оптоваруваше со врска. Потоа некое време почнавме интензивно да комуницираме во смисла да се јави и со часови да разговараме, а кога го опоменував дека зборува веќе два часа велеше дека е ок, не е проблем. На крај секогаш измислував дека имам обврски инаку немаше да прекине. А ми беше пријатно да разговарам со него. Но, сигурно се чуделе дома кога им доаѓале сметки високи, оти во тоа време само фиксни имаше. Ден денес се чудам каде наоѓавме толку теми за разговор. Така некако тераше де го има, де го нема, оти живее во друг град, а доаѓа во местото каде јас живеам одвреме навреме. После некое време кога конечно му текна на мене и сакаше врска, кога конечно сфати дека јас навистина го сакав, јас веќе се откажав од идејата да бидеме заедно. Се среќаваме сосема случајно после години, јас пријатно изненадена што го гледам, а и тој мене, и ме кани на кафе, да пишам на фб, ќе се договориме. Не пишав, штом го немаше толку време, а можел да биде со мене, сакав веќе да држам дистанца и да не се залажувам. Во меѓувреме се сменив. Пиењето кафе пропадна, тој си беше слободен, освен ако нешто не мател. За една недела се ожени со едно девојче кое беше малолетно, и кое само гледаше да избега од дома, оти беше без едниот родител, а другиот беше болен и веќе тонеа во проблеми, семејни и финансиски. За девојчето кое не видело ништо во тие години, главниот град е Париз, иако тој од нејзе е постар 16 години, што секако е голема разлика. Кога ова го слушнав ми беше сеедно, тотално сеедно. Не планирав ништо со него, но ми беше драг како познаник. Девојчето ме тргна од фб, а потоа и тој. Така што не вреди да се бори човек за љубов, но вреди да се бори за компатибилен партнер со кој би имало хармонија. Од овој пример сфатив дека веќе не смеам да ценам и преценувам луѓе кои не се докажале и покажале како некој кој треба да се цени.
     
    На Crna Dama му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Crna Dama

    Crna Dama Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    21.843
    Пол:
    Женски
    Ако е вистинска љубов вреди да
     
    На ЕденЧлен и carangigia им се допаѓа ова.
  15. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.293
    Допаѓања:
    20.770
    Пол:
    Женски
    Ако нема никаква иницијатива што би ме поттикнала да се борам за другата страна, не вреди.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  16. bicycle

    bicycle Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2019
    Пораки:
    4.756
    Допаѓања:
    40.241
    Пол:
    Женски
    Ако партнерот се труди, ќе се трудам и јас, ако нема иницијатива од негова страна тогаш нема што да правам тука.
    Залудни би биле сите напори за да опстане нештото ако немаш помош од спротивната страна.
    Еднаш направив таква грешка и никад више.
    Се трудев да вратам партнер кој реално никогаш и не бил мој кога ќе размислам.
    Вложив се што имам за да успее врската но само се понижив.
    Тогаш ептен бев заљубена, слепа, правев се за да му угодам.
    Сега се би дала за да се вратам неколку години назад и да постапам поинаку.
    Доброто од сето тоа е што научив лекција која би ја практикувала и во следни врски.
     
    На nevermet18, ЕденЧлен, Tanjamm и 4 други им се допаѓа ова.
  17. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Зависи со и против кого...
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Kasiopaja221

    Kasiopaja221 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2021
    Пораки:
    2.861
    Допаѓања:
    41.219
    Пол:
    Женски
    Вреди да се бориш за љубовта со некој што те заслужува и го цени твојот напор....во спротивно, залудно би било
     
    На Tanjamm и WildMk им се допаѓа ова.
  19. Sweetlove_0312

    Sweetlove_0312 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2017
    Пораки:
    1.579
    Допаѓања:
    12.842
    Пол:
    Женски
    Не вреди! Колку и да сум се потрудила да се борам за да имам некого на кого би му се доверила и би му искажала љубов каква што сакав да имам, сепак испаднало лажно верување, губење многу време, реткост е да има за кого да се бориш. На крајот пак јас сум таа што дава сѐ што може, а губи и не добива ништо за возврат. Ако постои борба во љубовта мечот удира во мене. Колку пати само се повторува тоа флертување, што ме тера да заборавам на вистинска љубов, на таква љубов во која има борбена приказна. Што значи дека кај мене љубовта е флерт и чиста празна страна која нема кој да ја напише и да ја претвори таа имагинација во реалност. Вредноста во борбата е во еден момент кога еден ќе затропа на мојата врата и еден ќе ме прими во неговото срце и ќе ми овозможи да имам сѐ што изгубив да имам. Во борбата виновни се противниците, никогаш не смее да се дозволи да бидеме прегазени од противниците на нашата гордост и самостојност во одлуките кои ги имаме. Затоа што тој противник би сакал да е по негов памет, да тече сѐ како тој што си замислил а да не се согласуваме во тие случаи. Така да, не се борам за тој што никогаш не заслужил да ме има. Се борам само за правдината моја што треба да е сочувана и убаво е да ја знае секој кој што е противник.
     
  20. JoanaS

    JoanaS Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    3.969
    Пол:
    Женски
    Ако се борат двајцата би вредело.
    Ако се бориш сам, подобро да си сам.
     
    На eliesaab и WildMk им се допаѓа ова.