Вреди ли СЕКОГАШ да се бориме за љубовта?

Дискусија во 'Разделби' започната од doll, 10 декември 2009.

 1. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  817
  Не би се сложила со тебе tweety. Кога сакаш некој и најмалата ситница кој тој ја прави за тебе ти значи многу. А кога некој не го сакаш, и ѕвездите да ти ги симне, нема да те допрат така како ситницата од тој што го сакаш. Сепак хемијата е чудо. Во мојата претходна врска бев само сакана, мене ми беше мил и онака сладок, но што е љубовта научив сега од кога се заљубив и јас, а за среќа и повеке од возвратено ми е. :) никогаш не се задоволувај со МОЖЕБИ ќе го засакам. Во љубовта нема можеби :*
   
  На zapcencee и tinnalove им се допаѓа ова.
 2. nenuska

  nenuska Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2010
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  454
  jas mislam deka ako nekoj zasluzuva treba da se borime no ne po sekoja cena
   
 3. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.627
  Јас отсекогаш сум копнеела за љубов, сум се борела за неа, сум го губила достоинството, сум го погазувала своето јас. Вреди ако знаеш дека и тој се бори за тебе, ако знаеш дека и тој исто те сака. И јас тогаш сум мислела дека вреди да се борам за него, но после 2 години кога помина се, кога веќе не сме заедно и кога се заврши на неславен начин, криво ми е што сум ја изгубила гордоста. Не е секој вреден и не секој го заслужува твојот напор. Али џабе зборам, и пак да се заљубам во некој кретен, пак ќе правам се за него.
   
  На ditrih и Mila04 им се допаѓа ова.
 4. elenadaceva

  elenadaceva Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2010
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  4
  Pojma neam.....koa si ludo zaljuben vikas da ke se boram i pokraj se...bidejki ljubovta e slepa...a potoa ako vo bitkata ste porazeni...velite deka ne vredelo :o :o ni jas neznam :wasntme: :wasntme: :* :* :*
   
 5. christina

  christina Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Vredi da se borime za ljubov koja e obostrana. :inlove: Nekogash treba da ne vodi srceto,no i razumot.50 % -50 %. :inlove: :*
   
 6. slobodka

  slobodka Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.110
  Допаѓања:
  2.688
  Пол:
  Женски
  Не вреди бе!!Ако тој ме сака и заслужува ќе немам потреба да се борам за него тој ќе биде секако со мене и без борба.
   
  На julie77 и Negreva им се допаѓа ова.
 7. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.930
  Пол:
  Женски
  точно се сложувам тотално само да се надополнам ако е вистинска љубовта значи мене таја ми се случува во моментот и јас ја осеќам ако не како ќе знам дали таја е вистинска љубов или не за јас да се борам за што да се борам?љубовта која ќе ми се случува и ја осеќам со човекот покрај мене само ќе ја негувам и исполнувам со внимание за се зацврсти но тоа мора да се случува од 2те страни 2јцата да вложат ако сам се бориш за некого ти си сам која љубов каде е тука љубовта јас да се борам да добијам нечие внимание сум видела како ползат и молат само за нечие внимание за мала пажња ТАЖНО каде е тука љубовта ако не вреди поштедсе од понижења ако вреди само ќе ти дојде во рацете зошто за тебе е :)
   
 8. LadyLibra

  LadyLibra Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2010
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  4


  lady.... ja mislam deka ako pokazuva interes kon tebe i ti se javuva na telefon, te prasuva nice questions about youself i saka da te zapoznae mnogu poubavo i think its worth it to fight. i will fight. jas se borev, ama izgleda za pogresna licnost, samo sto moeto e mnogi po kompkicirano. jas sse zaljubiv vo gentleman sto nisto ne imav so nego se zaljubiv uste pred da go zapoznaam licno, odkoga go zapoznav jas se pretopiv vo nego, hes the man i want in my life i se borev stvarno mu kazuvav kolku mi znaci no toj nesakase da se obidi kao demek poradi godinite i poradi toa sto sega momentalno ne ziveeme zaedno. BORAJ SE.
   
 9. LilMissBossy

  LilMissBossy Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  517
  Допаѓања:
  201
  Ако љубовта ми е возвратена вреди да се борам да опстои,НО ако и само ако и тој се бори и вложува колку и јас :!: За љубов се потребни двајца.
   
 10. HoneyBun

  HoneyBun Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2010
  Пораки:
  503
  Допаѓања:
  970
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека вреди да се бориш,но само ако и ти и тој се сакате.
  Јас би се понижила и би се борела но само доколку ми е возвратена љубовта и ако некој се обидува да не раздели јас би се борела.Но ако тој ме изневери или еднаш ми рече дека ме сака,а еднаш незнае што чувствува...Е тогаш не би се ни завртела,а не пак да се борам за некој несигурен дечко. ;) За љубов се потребни двајца.Неможе едниот да се бори а другиот не. :fubar:
  Зависи и од карактерите на личностите.Некој е премногу горделив.Има милиони приказни за луѓе кои поради гордост изгубиле љубов.Но ретки се тие кои поради љубов изгубиле гордост. :!:
   
  На ditrih и LadyLibra им се допаѓа ова.
 11. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.930
  Пол:
  Женски
  да ме прашаа пред неколку години ќе речев големо ДА но откако ми го скршија срцето на милион парчиња НЕ повеќе мислев дека тоа е период ќе ми помини пробав на милион начини да одам напред но животот упорно на која страна и да тргнам патот ми го попречува минатото проклета да е судбината имав врски но повеќе не се заљубив можеби сум девојка што еднаш ќе сака во нејзиниот живот или сакала но никогаш повеќе нема да дозволам да ме повредат никогаш можеби и никогаш повеќе нема да се заљубам...
   
  На LadyLibra му/ѝ се допаѓа ова.
 12. gami

  gami Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  122
  ВРЕДИ ако навистина се сакаат и двајцата :)

  Сепак, како што кажа слободка:

   
  На Schmetterling му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Teodorahh

  Teodorahh Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Можеби вреди. Но сепак зависи во која ситуација :)
  Кога некој ќе зафркне работа еднаш, може нема да се повтори втор пат. но ако се повтори и 2 пат. тогаш верувај дека ќе има и трет! :)
  искрено. јас мислам дека не вредии. никогаш не смеете да ставите некој пред самиот себе колку и да го сакате :)
   
 14. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.039
  Моментално се борам за тоа, не дека е некоја голема порба но сеуште сум со него иако ми кажа повеќе причини дека има некаков си период и дека сака да е сам.
  Тој е сеуште со мене и ми посветува внимание.
  Некогаш чувствувам дека ова ме измачува многу и сакам да ставам крај! Или се или ништо! Но не сум се одлучила дефинитивно за таков чекор.
  Од друга страна пак, показувам некои мои принципи мислејќи дека вреди да се потрудам, и сеуште постои таа надеж дека ќе се среди се, помина скоро 1 месец одкако официјално не сме во врска.
  Искрено незнам дали вреди, на момети се труди да ми покаже дека му е стало до мене и дека несака целосно да ме изгуби, а на моменти чувствуавм дека па и не го интересирам толку, можеби сум му само онака додека да ме замени со друга.
  И самиот ми збори дека за други не се работи, и дека иако не е фер спрема мене да се гледаме вака сепак сака да е со мене и да се уверам дека не му е до друга девојка.
  Неможам да го разберам навистина, иако се трудам и повторно се борам за да се смири се и да бидеме пак заедно како што треба.
  Времето ќе покаже дали ова ќе вреди или не.
   
 15. dusicka2008

  dusicka2008 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Da sekogas vredi da se borime za ljubovta bidejki ako ne se borime za nea nikogas i nema da znaeme kakvo ke cuvstvoto koga nekoj te saka i koga ti go sakas
   
 16. Forgotten

  Forgotten Популарен член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  184
  Секогаш ? се разбира дека НЕ.
  Ти можеби ќе се бориш а другата половина нема ни рецка да ти удри,
  за да опстане љубовта треба да биде обострана и да има почитувањем желба и воља на двете страни.
  Некогаш и е потребно да не се бориме да видиме дали и другата страна е спремна да се бори или се навикнала да гледа од страна како ги вложуваш сите напори и само чека да изџвакаш и голтнеш а таа да биде најадена. ;)
   
  На julie77 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. cat5

  cat5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  4
  ej VREDI da se borime za ljubovta...no kako sto procitav gore vo eden komentar STO AKO E OD DRUGA NACIONALNOST I VEROISPOVED ?!?! e za toa sega baram pomos od vas....Jas letoto bev preku folkloren ansambl vo Romanija 10 dena i tamu se zapoznav so turci...nekoi od niv mi se mnogu dobri prijateli i kontaktirame seuste na facebook no eden od niv me cuva vo srceto :) (20 god) dodeka bevme tamu toj pocustvuval neshto mnogu neoobicno potoa na facebook mi se otvori i se mi kaza kako sto bilo...veli da bev sega pokraj nego bi me pobaral za zena..jas sum bila taa sto toj sonuval da ja zapoznae cel zivot..IDEALNATA...potoa beshe spremen da mi plati karta za turcija da odam kaj nego :D navistina e zatreskan vo mene no jas ne smeam da si dozvolam da se zaljubam vo nego zatoa sto sum svesna deka ne e MOZNO ! toj e musliman jas hristijanka toj turcin jas makedonka.....mnogu mi beshe teshko da se odbranam da ne se zaljubam vo nego...NO DALI GRESAM????? :)
   
 18. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.039
  Ако тебе не ти пречи тоа што е со различна вероисповест од твојата зошто да не? Сепак подобро би било и ако поразговараш со твоите дома што мислат тие за тоа?
  Види луѓето не се делат според верата, националноста, бојата на кожата... се делат на добри и лоши, немој да генерализираш и да бидеш со предрасуди :!: никогаш не знаеш што ќе ти донесе животот. Кој ти гарантира дека би била посреќна со некое македонче?
  Јас лично не ги делам луѓето според верата тоа не ми значи ништо се додека не се обидува својата определба да ми ја наметне и мене :!:
  Значи останува на тебе на твоето мислење за религиите, ставот на твоето семејство во врска во ова е секако многу битен затоа што не вреди поради ништо да си ги расипуваш односите со семејството.
  Среќно ;)
   
 19. lesi75

  lesi75 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 март 2011
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  5
  Љубовта го движи светот, за љубов и од љубов живееме, таа е единственото нешто што сите го поседуваме! И да, вреди да се бориме за неа, но секогаш со достоинство!!!
   
 20. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.347
  Допаѓања:
  18.402
  Пол:
  Женски
  Ако препреката е од трети луѓе, а меѓу нас се е во ред, тогаш ако и тој се бори за да успееме и јас ќе се борам (како шо е кај нас случајот, фала Богу). Но доколку (пу пу не дај Боже) е друга жена што му се упикува во прашање, ако сме само пар, би се тргнала настрана, но ако ми е маж, ќе се борам да го задржам не од шо го сакам, туку затоа што никад не би дозволила некоја друга да ужива во тоа за кое ние сме се избориле, епа нема :rofl: ...попрво ќе им го направам животот кошмар па ќе ги видам колку ќе им издржи љубовта :devil: :lol:

  Далеку од тоа дека моево е правилно и јас си знам дека не е, но сепак, така би сторила затоа што сигурно не е поголем грев од тоа да се пикнеш во туѓ кревет