1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вреди ли СЕКОГАШ да се бориме за љубовта?

Дискусија во 'Разделби' започната од doll, 10 декември 2009.

  1. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Ако таа љубов вреди дали тогаш ќе има потреба да се бориме за неа? НЕ!
     
    На Phyramide и artemis им се допаѓа ова.
  2. Denna

    Denna Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    87
    It's all about satisfaction,we don't need love :|
     
  3. Bunny2

    Bunny2 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    1.301
    Допаѓања:
    1.639
    Зависи против кого,и против што се бориш 8)
     
  4. Marence.D

    Marence.D Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2010
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    16
    Не вреди. Секогаш кога сум се борела, после некое време се покажува дека не вредел. Ми се има случено дури 2 пати...
     
  5. Teresa94

    Teresa94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2011
    Пораки:
    326
    Допаѓања:
    108
    Не вреди да се бориш за љубов од овие денешниве кретени... само вреди да се бориш за свој успех и постигнувања и пари ;)
     
    На peperutka20 и Madonna им се допаѓа ова.
  6. girlinlove

    girlinlove Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    10
    едноставно АКО ГО САКАС ПРЕМНОГУ Т.Е АКО СЕ САКАТЕ ПРЕМНОГУ ВРЕДИИ!! ;)
     
  7. mysterious

    mysterious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.491
    Допаѓања:
    2.661
    :^)

    Темава ја имам неколку пати отворено и така ми стои ова испрати одговор. И на крајот ништо.

    Што ви е бе луѓе? Не е љубовта ринг па да се бориме. Борба има таму надвор,за опстанок,борба имаат родителите за нас,за децата нивни да не останат гладни,тие имаат борба за да донесат пари дома.
    Какво сакање од него,од неа,какви мелени ореви... Дај малку тоа ѕвоното скршете го.
    Некоја нема ни 18,таа многу го сакала,бубрег ќе дала за него и ќе се бори до крајот на нејзиниот живот. Иди утепај се.

    И јас имам сакано. И јас сум била во врска 4 години. Тоа време не мислев дека е вистинскиот,но стварно убаво си поминувавме. И тој и направи дете на друга. И шо сеа? Јас требаше да се оболам или да им се мешам во бракот? Не бе батка. Тури таму пепел и продолжи понатаму. Во тоа продолжувањето натаму се гледа колку си човек.

    Сега пак поминувам низ друга разделба. Овој пат стварно мислев дека тој може да ми даде,да ми пружи се што сакам јас ,али не се деси.

    Ако се самоубивав секој пат кога имав разделби,ами кај ми е крајот?

    Љубов не фали на овој свет. Љубов има. Има и мажи и жени. И додека има мажи и жени,ќе има и хемија меѓу нив.
     
    На Srekicka, m2m2m2 и artemis им се допаѓа ова.
  8. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Секогаш е збор кој означува крајност и има извесна доза на строга обврзаност и јас не верувам во вакви зборови, бидејќи љубовта како и животот е променлива категорија, сите би да имаме еверластинг љубовна приказна, ама факт е дека не е така. Некогаш ја снемува без разлика дали поради други личности или независно од нив, некогаш се видоизменуваат ликовите и условите во приказната и веќе имаме промена на фронтот.

    Сум јас за борба додека таа е оправдана и достоинствена, ама нема црно-бела реакција бидејќи понекогаш поразот е победа и најправилно е да се напушти бојното поле. Вистинските борци т.е. луѓе го познаваат ова бидејќи ова е психички Армагедон, понекогаш најголема битка е токму откажувањето од љубениот, причини има колку што има и љубови.
     
    На m2m2m2 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски
    Јас кога го сакав се борев за него за да го имам до мене да ми биде дечко се до моментот кога мораше да си оди во странство...... од тогаш си реков не морам за никој да се борам, ако ме сака некој нека се бори за мене јас повеќе сили немам :hai: :u: :u: :u: :u: :u: :u:
     
  10. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742
    Можеби вреди, можеби не.. Абре луѓе коа ќе размислиме денес ретки се оние за кои вреди да се бориме.. Љубовта заминува без збор, одлетува некаде далеку.. Па дали вреди вие сами одлучете, за мене не вреди !
     
  11. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Да вреди, можеби не апсолутно секогаш, ама треба да знаеш и кога да се откажеш.
     
  12. DeepBlue

    DeepBlue Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2011
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    1.097
    неможеш да знаеш дали вреди ако не се бориш :) значи најпрво ке се бориш за љубовта а потоа времето ке покаже колку вредело ;) освен ако не гледа некој/а од вас на гравчиња па да си ја види иднината :)
     
  13. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    Вреди, ама не секогаш. Се борев, и за на крај да се скараме. ЗА што? За некој си негов "другар" што го знам од малечка дека е за никаде, што ни се мешаше, не секогаш, но не го оставаше на раат да си излезе со мене. Се борев за да се скараме зошто, зошто не сум знаела да уживам
    да не ги спомнувам уживањава...
    за да ми рече дека сакал пауза за да си го среди животот, неможел да мисли и НА МЕНЕ. А јас поддршка. Епа, отсега ни се борам, ни сакам со цело срце. Ни сакам да се борам за некого, ни имам сили. ЗА НИКОГО!
    Те сакам, те ова, те она. И зошто? За да се скараме :)
     
  14. Extraordinary.girl

    Extraordinary.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    293
    Допаѓања:
    421
    Вреди се додека се борат и двајцата. Кога се бори еден за двајца не е доволно Тоа не е ништо друго освен самоуништување на една личност која би направила се за да ја сочува љубовта, која е осудена на пропаст ако другата страна мирно и рамнодушно го чека крајот. Не за џабе рекле за љубов се потребни двајца.
     
    На happynessss и LittleDevil им се допаѓа ова.
  15. swetty

    swetty Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    25
    се борев..правев се за него..го сакам со целата моја душа и срце....признавам го сакам уште..!!!
    ме побреди....кажа дека јас сум крива за се..!!крива сум затоа што на ни еден твој збор не знаев да речам НЕ затоа што секогаш ти одговарав со ДОБРО ТАКА НЕКА БИДЕ..!!!
    за што сето ова за на крајот да ми речеш дека сакаш крај...дека сакаш да останиме другари?? ме праша ли мене дали можам да те гледам како другар??НЕ...!! е па од сега па натаму....други нека се борат за мене....од тебе ја научив најважната лекција...ДЕКА НИКОЈ НЕ ГО ЗАСЛУЖУВА ОНА ШТО ГО ПРАВИШ ЗА НЕГОО...ДЕКА СЕКОГАШ ТРЕБА ДА ГЛЕДАШ ПРВО ЗА СЕБЕ А ПОТОА ЗА ДРУГИТЕ..!!
    мислам дека не вреди да се бориш за љубов...!!!
     
  16. magi.megi

    magi.megi Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    7
    Не вреди , ако нешто ти е судено ќе биде покрај тебе ако не е тогаш залудна е секаква борба
     
    На swetty му/ѝ се допаѓа ова.
  17. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    Зависи за кого, за некој не вреди да се бори, но за одредени личности .... зошто да не. Не е лесно да се предаде битката, а не пак да се предаде војната :)
     
  18. osamenAaa

    osamenAaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Премногу сум вљубена во едно момче,раскинавме пред 4месеци,со него бев само 1 месец во врска но пред тоа се влечкавме 1 година..после раскинување (тој ми раскина и сеуште не знам зошто) сакаше пак да бидеме заедно но јас малку бев ладна спрема него но и тој знаеше дека го сакам многу и никогаш не би го оставила..но по некое време тој си најде друга девојка и воопшто не помисли на мене како никогаш претходно да ме нема сретнато,после толку време ни едно здраво немаме..јас сеуште го сакам и се ме потсетува на него,никогаш нема да го заборавам.Тој до сега ме има заборавено и имаат много стабилна врска со таа девојка..Воопшто не заслужува да мислам на него а јас постојано мислам..сите ми велат дека тој е само една грешка за која не треба повеќе да се борам и да си одземам време но јас тоа не можам да го сменам и веќе 4 месеци како да ме прегазил воз,постојано излегувам се дружам но тоа ништо не ми помагааа! ;( ;( ;(
     
  19. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Значи темава е вреди ли да се бориме за љубовта...од ова што го имаш напишано ми се чини дека не вреди...Да, мила, тој си има девојка, среќен е со неа, те заборавил и готово, толку, нема ти тука за што да се бориш. :!: Морам вака да бидат оштра и строга иако сум сигурна дека веќе и други ти плеснале во фаца да го заборавиш.

    И не, не го сакаш и не си вљубена во него, така си мислиш, што е сосема нормално за твоите години. Ова ти е само затрескување, минлива заљубеност...сега плачеш, но верувај по некое време кога ќе се сетиш за што ли леела солзи ќе се газиш од смеење. :)

    Велиш дека излегуваш, е па тогаш и забавувај се, не мисли на него, изриши го од твоите мисли, едноставно не постои,... погледни наоколу, сигурно има и некој друг кој би можел да ти го привлече вниманието.
    Поминале 4 месеци, немате никакви контакти, плус си има девојка. Толку, барај си нова љубов.

    Можеби советов би бил поинаков доколку има знаци дека барем малку му значиш, но и самата си свесна дека е дефинитивно крај и дека треба да продолжиш понатаму.
    И не плачи, не вреди.
    За инает и тоа за свој инает биди насмеана, весела и среќна.
    На 17 год. не се плаче за дечко, верувај ми. ;) :)
     
    На magi.megi, thelittle17, Trendafilka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. vlubena

    vlubena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    627
    До одредени граници вреди да се бориш за љубовта но да се изгазиш себе си да си го уништиш достоинството да се понижиш не вреди бидеќи потоа никој тоа нема да го цени :devil: бидеќи тоја ако те ценел немало да дозволи сето тоа да се случи ;)
     
    На osamenAaa му/ѝ се допаѓа ова.