1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вреди ли да си добар?

Дискусија во 'Психологија' започната од sexybaby22, 17 октомври 2010.

?

Вреди ли да се биде добар во денешно време?

  1. Вреди.

    112 глас(а)
    14,5%
  2. Не вреди.

    141 глас(а)
    18,2%
  3. Вреди, ама со тие кои заслужуваат.

    355 глас(а)
    45,9%
  4. Ако бидеш добар, лошо ќе те снајде.

    43 глас(а)
    5,6%
  5. Златна средина.

    122 глас(а)
    15,8%
  1. pink4ever

    pink4ever Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2010
    Пораки:
    1.042
    Допаѓања:
    1.012
    биди добар - те користат
    биди лош - те мразат
    ова е вистина

    бев наивно фино девојче кое не знаеше да каже лош збор и не продолжуваше кавги. Но ме користеа, се што им треба ај кај Пинк4евер.. А ја мислев дека сум вистинска другарка и ги услужувавв... се додека не се чукнав в глава и не сватив колку се дволични.. И самите в лице си признаа. Од кога научив да викам Не.. многу другарки изгубив... тоа беа другарки кои не беа тука кога мене ми требаат туку кога јас им требам
     
    На nice.girl9090 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Како велат: добар и глуп исто било :|
     
    На crazylady и Nine25 им се допаѓа ова.
  3. April87

    April87 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    551
    Допаѓања:
    447
    Пол:
    Женски
    Е така е aNy-to, јас сум таква 100%. Понекогаш ми е криво што од толку што сум наивна ме прават дури и будала. Сепак добра е онаа поука Биди цврст во умот и мек во срцето!
     
  4. anima

    anima Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    275
    Вреди да си добар,апсолутно.Но,не поради другите,туку поради самиот себе.Зошто да бидеш злобен и лош со некого па да го носиш на душа и да имаш грижа на совеста ако не му појде нешто од рака,а во сето тоа ти самиот да имаш удел?Значи не вреди да си лош,едноставно живеј си го животот без да ги повредуваш другите,ако можеш помогни им,ако не-не им одмагај.
    Точно е дека луѓето повеќе ги паметат неубавите работи,наместо убавите што си ги направил за нив,но,кој што сака нека каже,на сите им се оддржува лекција во животот,секој си го добива тоа што го заслужува.
    Но,да бидеш добар со свои принципи,ставови и свое јас се разбира,а не да бидеш наивен и да те искористуваат.
    Едно е да си добар,друга работа е да си наивен...

    И на крај,луѓето што прават и мислат добро-мирно спијат. :)
     
    На thatsmysecret, julie77 и LivingGlam им се допаѓа ова.
  5. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Не знам дали вреди , во мој случај така не се покажувало . Биди добар и фин , помагај ако негде затреба и никој не цени , после место со добро со лошо ти се враќа . Знаете кога вредите за другите ? Кога вртите страница и станувате лоши . Само мене никако не ми доаѓа памет и понатаму ми се враќа со лошо . Зошто бе луѓето не знаат едноставно со добро да вратат на доброто ? Толку ли е тешко ? :^)
     
  6. Anggie

    Anggie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    36
    Постое многу користољубив народ и јас налетав на едно такво друштво... Немам никаква корист однив, само кога треб да одат некаде на кафе идат кајмене или да седат кајмене пред излевање... Секогаш сум гледала да угодам, секогаш ги ставам другите на прво место па после си гледам замене... Сите ми го кажуваат тоа дека не е убаво.. Неможам дечко да си фатам, тој што го симпатизирам ке му се маанам некако и после ја и он најдобри другари. Зошто? Затоа што Енџи му дава совети за да се смире со женската :D Имам пробано да се сменам, ама неможам.. Ме копка ако му речам на некој НЕ.
     
  7. xxAngelxx

    xxAngelxx Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    1.516
    Допаѓања:
    968
    Пол:
    Женски
    Ne vredi da si dobar deneska vo ova vreme definitivno! Kolku si dobar tolku popustas i ti se kacuvaat na glava, te iskoristuvaat i ti seto toa go svakas na krajot. Tvojata dobrina e zloupotrebena, vi velam od licno uskustvo, vi go kazuvam ova od licno iskustvo. Deneska so sila te teraat da stanes los!!
     
  8. GeorGinnA

    GeorGinnA Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    2.007
    Да бидеш добар не е ни најмалку лошо,тоа е особина на која треба да бидеш горд!!

    Зарем има поубаво чувство од тоа да знаеш дека твоето срце е чисто,се што правиш е без трошка зла намера,немаш назадни мисли кон твоите пријатели,не мразиш никој,твојата душа е исполнета со светлина....
    Величествено и прекрасно:)))

    Во ред е да си добар,не чини да си глуп и не се сложувам ама ич со тоа дека добрината и глупоста биле исти,како да не бе....за секоја работа постои разбирање и компромис,за се има решение ако се размислува трезевно и паметно,нормално дека не сме малоумни па да не процениме кои ни се пријатели а кои "пријатели".Ние го имаме тоа привилегирано право да ги пуштаме или не луѓето во нашите животи,ние имаме право да носиме одлуки така да ако не завршиш некому некоја услуга која гледаш дека ја бара од тебе од негови лигави матријални или било какви причини кои те омаловажуваат тебе,не значи дека не си добар,значи дека си ПАМЕТЕН!!!!.....И точка.Проценувај ги вистинските вредности во животот и раководи се по сопствените морални начела.
     
  9. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    во склоп на темава, нешто што прочитав...
    When we are happy we are always good, but when we are good we are not always happy.
     
  10. marina.n.t

    marina.n.t Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    ako si dobar ke ti bide barem mirna sovesta
     
  11. 2manydjs

    2manydjs Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2010
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    11
    Вреди да си добар и со чисто срце, тука нема ништо лошо, па тоа не прави да сме убави. Не се замарајте со тоа што некој за добро ви вратил со лошо, тоа не е ваш минус, тоа што некој не знае да цени и да задржи убав човек покрај себе не е ваша вина. Не очекувајте на возврат ништо за стореното добро, го правите тоа од срце и затоа што така сакате, така се чуствувате и нема зошто да бидете повредени ако некој не возврати со иста мера. Дефинитивно според мене не е точно дека да си добар е исто што и глуп, ако знаеш што сакаш, знаеш што правиш никој нема да направи да се почуствувам искористено и глупо.
     
    На aerodrom, crnokosata и Bella93 им се допаѓа ова.
  12. Bella93

    Bella93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    Мене лично ме иритираат следниве работи..
    На училиште: домашните, решавањето задачи на тест, пред тест... кои ќе ги правев за мојот другар, тоа не го зема в обзир, а еднаш ако не му направам услуга се лути и ме навредува... Многу вреди да си добар......
     
  13. 2manydjs

    2manydjs Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2010
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    11
    Eeee голема работа ако се љути, што ако му објаснуваш мислиш ќе те свати или треба по кеф да му идеш за да не ти се налути. Не си троши енергија на небитни работи, ако се љути нека му стои, ignor и сигурно ќе свати дека не може со тебе на тој начин да "koмуницира" па ќе биде како маче следниот пат :)
     
  14. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Со добрите - добра ,
    со лошите - индиферентна.

    Вреди да си добар, затоа што кога ќе си легнеш и светот ќе се смири околу тебе, заспиваш со најубавото чувство на светот.
    Си направил нешто убаво, добро. Си усреќил некого.

    Порано мислев дека добрината ќе ми ја поистоветат со наивност или глупушкавост.
    Затоа денеска бирам кому ќе направам добро дело.
    Мојот генерален став е дека ДА, ВРЕДИ ДА СЕ БИДЕ ДОБАР, макар и во денешно време.

    За да се почувствувате убаво и човечно во сопствената кожа. ;)
     
    На crazylady, Annath, pink4ever и 2 други им се допаѓа ова.
  15. crnokosata

    crnokosata Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    вреди да си добар по мене,биди добар со сите за да ти се осекаш убаво а тој што знае да цени ке те цени тој што не па и не мора.Dобрината е човечка особина,карактер и тој што е добар не може да се смени колку и некој да му наштетил али сепак мислам дека тој што прави добри дела 5 пати повеке му се врака
     
    На bestrasnost123 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.088
    Допаѓања:
    6.802
    Пол:
    Женски
    Денес животот е снајди се па живеј,раздели па владеј...Само себичните и користољубивите успеваат.Не,не сум една чиста и добра душичка на форумот.Признавам дека на моменти си гледам само за себе,признавам дека сум себична и понекогаш знам да искористам некого...Не сум совршена и ниту сакам да бидам.Човек со мила ѕвезда и добра душа секогаш има пријатели околу себе...Човек што знае да помага ЌЕ биде искористен во многу случаи но затоа тој човек ќе биде задоволен самиот од себе,ќе биде задоволен од својата добрина и ќе нема грижа на совеста.Вреди да се биде добар ИАКО сме во денешно време каде многумина тоа не го ни ценат,на мало прсте не го ставаат.
    Досега не сум сретнала некоја исклучително добра душа.Јас знам да помогнам,искрено срам ми е да речам не кога некој ќе ми побара нешто...Мама секогаш ми вели да научам да речам не! Но затоа знам и да се послужам со некоја лага...Не сум совршена,кажав...Но имам добра душа,вреди да се биде добар..Ретки се,но постојат и луѓе кои ценат :)
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Squirrels

    Squirrels Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2010
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    23
    ВРЕДИ ЛИ ДА СИ ДОБАР???

    Зависи..како то кажавте со добрите добро,со животните-животински!
    Инаку еднаш ми кажаа БУДАЛА Е СИНОНИМ ЗА ЧОВЕК СО ДОБРА ДУША!

    Вреди да си добар со оние што знаат да го ценат тоа,да те почитуваат поради тоа,да те ценат....
    оние што незнаат ќе го искористаат тоа,ќе ја искористат тбојата добрина за свои цели,а тебе ќе те повредат!
    Јас за жал сум човек со многу добра душа и многу страдам ради тоа,али јбг.
    КОГА ЌЕ НАУЧАМ СО КОГО ДА БИДАМ ДОБРО,СО КОГО СКОТ ЌЕ БИДЕ БОЈЛЕ!
     
    На bestrasnost123 и blond им се допаѓа ова.
  18. bestrasnost123

    bestrasnost123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2010
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    28
    вреди ли да си добар? од мене едно кратко НЕ колку си повеке хуман, мирен, добар толку повеке ке страдаш не живееме во филм каде добрите завршуваат со хепи енд денес сите те газат брат бара нива сестра бара куќа другарка ти зема сопруг комшија те краде и оговара лицемерие на секаде завидливост и дур се свестиш те зезнале губиш работа ,куќа сопруг/а салдо у минус и каде не за џабе рекле старите:рани куче да те лае ; брат за брат сирење за пари ;
     
  19. annnni

    annnni Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    3.025
    Допаѓања:
    646
    На добро со добро се враќа,господ гледа ама не заборава.... :|
     
  20. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Бидете добри, само немојте да бидете наивни.

    Сесилија
     
    На Annath, milicka19, violetblue и 1 друга личност им се допаѓа ова.