1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вреди ли да си добар?

Дискусија во 'Психологија' започната од sexybaby22, 17 октомври 2010.

?

Вреди ли да се биде добар во денешно време?

  1. Вреди.

    112 глас(а)
    14,5%
  2. Не вреди.

    141 глас(а)
    18,2%
  3. Вреди, ама со тие кои заслужуваат.

    355 глас(а)
    45,9%
  4. Ако бидеш добар, лошо ќе те снајде.

    43 глас(а)
    5,6%
  5. Златна средина.

    122 глас(а)
    15,8%
  1. ¯\_(ツ)_/¯

    ¯\_(ツ)_/¯ Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2021
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    1.400
    Не вреди.
     
  2. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    3.498
    Пол:
    Женски
    Вреди за тие што се исто добри кон тебе а не вреди спрема тие што се лоши кон тебе. Најчесто правиме грешки при селекцијата на тоа кој е добар спрема нас а кој лош и после тоа веруваме дека не е добро да се биде добар а уствари најголемата човечка доблест е добрината. Само треба да знаеме како да ја искористиме.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Istata od vcera

    Istata od vcera Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2020
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    97
    Zavisi od toa kako se cuvstvuvam vo momentot i situacijata..nekogas sum dobra nekogas ne..na pr eden den ke im dadam pari na bezdomnici dr den samo ke gi odminam,ili pr eden den sama ke zemam da srabotam neso doma bez da mi kaze nekoj a dr pat ako ne go sraboti drug ni jas nema iako dr nemoze..pr drugarka je me prasa za usluga i ako mi se ide ke idam ili ke pomognam ako mi e po pat a inaku neznam dali bi zavisi sto e molbata,zavisi kako vetrot me vee hahaha neznam dali ova se dovolno adekvantni primeri ama sustinski e deka nie birame dali i koga ke postapime dobro vo nekoja situacija.Nekogas bev predobra i na site im idev po gaz i pomagav sekomu bez da baram za vozvrat nesto ama koa staiv prst na glava deka vo obratna situacija koa mene mi trebalo pomos sama sum trcala nemalo nikogo pa sum si rekla pomagas ama za koj k..,ako toa e karta vo eden pravec..ako od srce ti dojde da pomognes na nekoj pomogni,bidi dobar i fin koa se osekas ubavo ,nemoj da lizes zadnici i davas da ti ja pijat energijata za oni da se osekaat ubavo a ti so prst vo usta..noz so dve ostrici e izborot koga i kako da se bide dobar
     
    На NewMommy му/ѝ се допаѓа ова.
  4. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    1.059
    Пол:
    Женски
    Тоа што сум била добра низ животот само потешкотии ми донесе. Покажи малку заби и одма луѓето повеќе те почитуваат. Сеуште сум многу мека со тие што не заслужуваат ама што да правам кога не можам да возвратам. Еве еден пример. Пред една година имав спонтан абортус. Ама едно дете имав родено. Домашните од кај сопругот ми рекоа дека поради некоја си вакцина од на времето се стварал стерилитет. Ептен ме заболе тоа. Ама си голтнав во себе и не одговорив ништо. И ден денес ме болат зборовите. Наместо поддршка јас добив сериозна навреда. Ама ете една година подоцна јас си гушкам не едно туку две бебиња, природно зачнати. Е сега ќерка ми гледам исто има добра душа, а знам дека со таа добра душа само ќе биде повредена ништо друго. Ама тоа е, така сме скроени што се вели.
     
  5. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    1.059
    Пол:
    Женски
    И јас исто. Ама многу пати посакувам да сум возвратела. Ама од искуство мое секогаш е виновен тој што реагира на туѓото подбуцнување. Никој не го гледа она кога некој те провоцира, само кога ќе експлодираш ти си крив. Исто како ќерка ми (а и сите деца) мисли дека Том е лошиот а Џери добриот карактер во цртанот Том и Џери. Како возрасна гледам дека е обратно. Така и луѓето.
     
    На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Заприметвате дека сите за себе мислиме дека ние сме 'добрите', а другите се 'лошите'.
    Да ги прашаш 'лошите', ќе ти речат дека е обратно.
     
    На Elenpelen, Cosmic Girl, Te@ и 3 други им се допаѓа ова.
  7. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Не вреди .
     
  8. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.183
    Пол:
    Женски
    Не вреди, ама тоа не е избор.
     
  9. Istata od vcera

    Istata od vcera Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2020
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    97
    Site sme losi edni za drugi,nikoj nikogas ne go posocuva prstot kon sebe da prezeme odgovornost za svojata greska zaradi egoto ama zaborame deka koga pokazuvame kon nekogo so pokazalecot drugite tri prsta se vpereni vo nas.. ;)
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Need for Speed

    Need for Speed Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2021
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.080
    Вреди да се биде добар без разлика на се.
     
    На Tanjamm и SnowWhite8 им се допаѓа ова.
  11. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.284
    Пол:
    Женски
    Вреди само према тие што заслужиле. Често добрината и наивноста се граничат, треба да се има некоја мерка на граница и за таа "доброта".
     
  12. Зуси

    Зуси Активен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2021
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Зависи можам да бидам и добра и лоша...Јас вака велам каква ќе бидам зависи од твојот однос кон мене ако си добар јас сум два пати подобра али гледам ме правиш будала на здрав мозок е тогаш.ијас ќе бидам ѓубре..Сепак не вреди да си добар брзо се заборава добрината
     
  13. Limpan

    Limpan Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2020
    Пораки:
    1.136
    Допаѓања:
    3.598
    Пол:
    Женски
    Воопшто не вреди.
    Секој гледа го искористи тоа.
     
  14. BlackMistery

    BlackMistery Популарен член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2013
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.350
    Пол:
    Женски
    Во денешно време не вреди. Се е од корист.
     
  15. GymGirl❤

    GymGirl❤ Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2021
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    650
    Пол:
    Женски
    Не, зашо никој не го цени тоа згора на се уште ќе гледа да ти наштети а камоли да ти каже фала..може да каже но на мајтап и послем пак истата песна, а не од шо те сака вистински и е благодарен/а.... За некој кој не вреди и најскупото да му го поклониш ѓабе е. Гнаса си е гнаса.
     
  16. Elenpelen

    Elenpelen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    822
    Пол:
    Женски
    Да, тоа е единственото нешто што вреди, да се биде добар! Кон сите, секогаш.
     
    На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.
  17. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.831
    Допаѓања:
    21.499
    Секако дека вреди. Да се биде добар е дел од карактер, не би си го менувала карактерот поради идиоти. Како и да ја прифатат другите мојата добрина во реалност не менува многу, затоа што правејќи добрина мене душата ќе ми биде мирна и задоволна знаејќи дека сум си останала на сопствените вредности. Нормално дека сакам мојата добрина да биде ценета и нормално дека сакам и другите да бидат добри и кон мене и кон останатите луѓе. Но и да не биде возвратено нема да го промени фактот дека јас сум била добра, а за мене тоа е многу битно.
     
    На Elenpelen и Just.do.it им се допаѓа ова.
  18. Indiegurl

    Indiegurl Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    1.817
    Допаѓања:
    6.299
    Пол:
    Женски
    Од општа и морална гледна точка - да. Вреди.

    Но кога некој ќе ја злоупотреби таа добрина, само ти си тој што ќе ја знае болката.

    Така да, не. Не вреди ич.
     
  19. Limpan

    Limpan Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2020
    Пораки:
    1.136
    Допаѓања:
    3.598
    Пол:
    Женски
    Не вреди
     
  20. Dominik

    Dominik Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2021
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    1.399
    Пол:
    Машки
    Вреди.
    Ама во денешно време добриот испаѓа глуп.:wasntme: