1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Врска на далечина

Дискусија во 'Врски' започната од Mireto, 21 ноември 2009.

 1. Mireto

  Mireto Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2009
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  22
  Една моја пријателка има дечко 3 години, ама тој студира Бугарија и многу ретко се гледат. Нивната врска засега функционира супер. Јас пак отсекогаш вервав во она „Далеку од очи далеку од срце“ ама мојата пријателка се повеќе ми покажува дека не е така. Не знам можи пак имаат проблеми кои јас не можам да видам дека постојат. Вие што мислите може ли да функционира ваква врска? Дали сте имале вакво искуство?
   
  На little women, Ниљар, Crna Dama и 5 други им се допаѓа ова.
 2. ljubinkanakova

  ljubinkanakova Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  7
  da mozi i jas imam takva vrska na dalecina i zasega super funkcionira mnogu podobro od nekoi koi se celi denovi zaedno
   
  На ***nekoja***, TheTeacher, Kelly.21 и 2 други им се допаѓа ова.
 3. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  251
  јас сум немала таква врска затоа и не знам како би можело да функцонира во таквата врска најважно од се е довербата и да нема претерана љубомора според мене таквите врски се тешки и јас имам едни пријатели сега девојката замина да студира во друг град ама не им оди баш најдобро тој е премногу љубоморен и се караат затоа се зависи од поставеноста на партнерите
   
  На La.loca, sajmoni, stanojovskam и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. kristin4e

  kristin4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  122
  И јас би се согласила дека врските од далечина можат да успеат.Ако љубовта е вистинска и доволно силна, ако постои доверба помеѓу двајцата парнери проблемите ке се надминат.Јас немам баш некое вакво искуство,најмногу сме биле разделени во период од една седмица и од тоа мозам да казам дека најслатки се средбите после подолга разделба.Може некој и комшија да ти биде и 24 часа да сте заедно но кога не оди, не оди.Значи далечината не би требало да биде пречка за вистинската љубов. ;)
   
  На Nate- princeza, SweetAna, Jasminkabibibi и 7 други им се допаѓа ова.
 5. lavce

  lavce Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  36
  И јас имам врска на далечина ама мислам дека поубаво функционирасе кога бевме нонстоп заедно, вака некако ни се заладени односите
   
 6. fancula

  fancula Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  49
  Vrska na dalecina???NE VO NIKOJ SLUCAJ
  ..ova e licno iskustvo..se izledase taka sovrseno..traese 5 godini i stanuvase se poseriozno.Site mi vikaa nemoj, takvite vrski ne uspevaat a jas odev protiv site..vikav Ne nas ni e mnogu ubavo. Ne deka ne mi bese tesko..sekoja razdelba..sekoe doaganje..izbroeni denovi... ama se naviknav..se slusavme sekojdnevno na telefon..msn..skype.. se cinese se ok..najtesko mi bese koga mi bese tesko, koga imav potreba od mene a nego nikogas go nemase.. Pred se najvazna e blizinata...a jas ja nemav..sekogas koga ke izlezev i ke se svrtev okolku mene..dvojki kolku sakas..posakuvav i jas da mozam da bidam so mojot decko koga ke posakam... On se kolnese vo ljubov,vernost...mu veruvav, misllev deka dovolno go poznavav.. se do pred nekoe vreme...se vrati i bese smenet cevosno..tesko mu bese da mi kaze te sakam, ne bese nisto kako nekogas..edna vecer mi kaza "jas tamu imam druga zenska..veke 5 meseci" ...i moze da zamislaite jas bev sokirana..za sreka ostanav smirena i vikam "dobro..zosto..kako...sto napraviv da go zasluzam toa" vika ne e deka ne te sakam ama mi se slucija odredeni stvari vo zivotot sto mi trebase nekoj do mene..i ednostavno taka zaradi za zabava..jas bev skrsena ama nisto preziveav..svativ deka ne vredel tolku kolku sto sum mislela..i deka propustiv mnogu stvari za tie 5 godini..
   
  На Panicarka21, Fancy_Nency 22, wonder woman5 и 22 други им се допаѓа ова.
 7. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Може да функционира.. но што ако се појави услов: Дојди кај мене.. а тој и вели: Ти дојди кај мене. :|
  Таков случај е брат ми.. Како ќе довлечка Београѓанка во Охрид? А тој таму аку појдит немат да успејт. :(
   
 8. prettygirl

  prettygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  38
  Јас имам врска на далечина и верувам во такви врски - секако ако се е сериозно! Дечко ми е од друга држава , заедно сме 2 години , јас одам таму на 5 месеца и секојдневно се слушаме...од наредно лето ке живееме заедно здравје боже :))
   
  На Neanonim888 и 2806986 им се допаѓа ова.
 9. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  4.243
  Допаѓања:
  43.106
  Секој со своето :)
  Имав врска на далечина, речиси 4 години...
  Кога се врати во Скопје, не беше тоа што требаше. Не растевме заедно, немавме заедничко секојдневие, амбициите и плановите се разијдоа...
  И љубовта, сигурно не била доволно силна за да опстоиме.
  Но не сум децидна дека не може да успее. Можеби и може, но во мојот случај се работеше за екстремно комплициран однос, премногу очекувања а ништо не излезе на крај. И бевме деца :geek:
   
 10. fancula

  fancula Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  49
  Jas iskreno vi posakuvam se da vi se ostvari... samo edno ke ti kazam..kako na sestra.. bev duplo poveke so decko sto bese vo druga drzava...odev kaj nego za vreme na letoto...doagase i on cesto...mislev ja pronajdov ljubovta na svojot zivot..moite go znaeja...zborese u stil sakam ona da dojde kaj mene da studira i da ziveeme zaedno... dokumentite se spremaa 8 meseci unazad...se bese gotovo..moite pomireni so faktot deka odam da studiram vo druga drzava...doaga letoto(ova leto) mesec juli..me delese mesec od trgnuvanjeto..i on mene mi vika zal mi e ama mora da raskineme...a koi planovi i sonista bea vo prasanje...imase milion raboti napraveno za mene i na sekoj mozen nacin mi imase dokazano deka me saka i se bi dal za mene..ama masko kako masko.....i nisto...jas ne bev spremna da se otkazam od se sto postignav..i koga bev i zapisana na fax i viza i se da ostanam doma so skrseno srce i na sekoj vtor da mu objasnuvam zasto kako sto...i dojdov...sega sum tuka na fax..na 130 km od nego...resiv deka ke mu dokazam deka mozam i iako ne sum so nego ke uspeam... i usupeav ne vikam deka mi bese lesno..ama ne potkleknav...ne pominaa 10 dena od moeto pristignuvanje tuka...pocna da se javuva i da place na tel..da me moli da se smirime... ama ne...ZAVRSENA PRIKAZNA

  i za kraj...ne go kazuvam ova za da ti vleam makar ronka somnez...ne se site maski isti...ova bese samo moe iskustvo
   
  На Skone, anamarija65, balerinka121 и 9 други им се допаѓа ова.
 11. prettygirl

  prettygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  38

  Iskreno mi e zal sto vaka ispadnalo na kraj...no kako sto vikaat od pisanoto ne se bega...
  I da tocno e , site maski ne se isti , nekoj ne e veren , nekoj ide so 2 istovremeno i mnogu drugi raboti se slucuvaat..nekojpat ke reces pa sto ako e blizu mene a koga ne odi kako sto treba...ali toa e. Mene mnogu mi e tesko sto nemozam da go vidam sekoj den...no uteha mi e sega ova sto od dogodina planirame da ziveeme zaedno , eve za Bozik i N.Godina ke bidam kaj nego, negovite gi zapoznav ova leto , baba mu , dedo mu i vujko mu dojdoa od drug grad da me zapoznaat,mal problem mi e samo sto nemozam da se razberam bas so negovite , no mi pomognaa da ucam jazik na kurs...se nadevam se ke bide vo red , kako Gospod nikoj ne e..Tebe ti posakuvam sreka da najdes nekoj sto navistina ke te saka i ke razmisluva navistina seriozno..pozdrav :)
   
  На Skone му/ѝ се допаѓа ова.
 12. velesanka

  velesanka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  2.533
  Допаѓања:
  2.426
  јас сум во врска со тип што не е од мојот град.. врската трае 5 месеци и сега за сега е се ок.. се надевам дека така и ке продолжи.. и да верувам дека може да успее врска на далечина..
   
  На Nate- princeza му/ѝ се допаѓа ова.
 13. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  251
  moze da uspee ako ima jaka doverba megu partnerite i razbiranje ama jas iskreno ne veruvam vo vrska na dalecina
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 14. milicka83

  milicka83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  12
  Zal mi e fancula za tvojot slucaj,ama ocigledno e deka deckoto ne znael so saka.I mislam deka toa ne e do dalecinata tuku do samiot covek.Megutoa ako nekoj saka da te izneveri bez razlika dali e do tebe ili ne ke go napravi toa.Ima mnogu maski so se vo dolgi vrski i se sekoj den so devojkite so koi imaat seriozni nameri pa pak gi izneveruvaat.Seto toa e individualno,megutoa ako osetis deka nekoj te saka i se trudi za tebe vredi da se obides da rizikuvas i ne treba da se potpiras na tugo iskustvo zasto sekoj si e prikazna za sebe i samiot mozes da ocenis kako ke se odvivaat ponataka rabotite.ne vikam deka nema slucaevi koa dvajca se sakaat pet godini i imaat namera da se zemat i vo posleden moment nekoj ke ja prekine vrskata radi nekoj drug.Ama toa se slucuva i ako deckoto e do tebe postojano.Nema pravilo deka nekoja vrska ke uspee a nekoja ne.se dodeka im e ubavo i dvajcata se trudat okolu vrskata i gi ispolnuva taa vrska golemi se sansite da bidat zaedno,bez razlika dali se vo vrska ili brak,najbitno e da se iskreni megu sebe sekogas.jas so mojot soprug koj ziveese na drug kontinent bevme vo vrska dve godini!ne vikam deka bese lesno,daleku od toa!ama ednostavno svativ deka on e covekot na mojot zivot i deka treba da rizikuvam :D iako imav sekakvi komentari deka vrska na dalecina ne e vrska i deka mozebi on ima tamu druga.ednostavno site tie komentari gi ignorirav zasto nikoj ne znaese podobro od mene kako mi e i kako mi se odviva vrskata.Nie bevme postojano zaedno na skype ili na telefon koa ne mozevme da bideme na net.i od svoe licno iskustvo mozam da kazam na site sto imaat deckovci na dalecina e da ne se potpiraat na tugoto mislenje tuku sami da si ocenat dali nekoj decko e za niv,dali gi ispolnuva i pravi srekni i dali vrskata im e takva kakva sto tie posakuvaat da imaat so mnogu ljubov,razbiranje,doverba i iskrenost.ako go imaat seto toa so go posakuvaat neka se obidat,mozebi toj od dalecina e vistinskiot covek za niv!Samo napred i hrabro***
   
  На мкд98, tallyweijl, inlovegirl и 3 други им се допаѓа ова.
 15. nanuska

  nanuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  12
  moram da kazam deka imav vrska od dalecina i moze da uspee no moze i ne zavisi od dvajcata zavisi od karakterot mada iskreno najtesko e koga ke ti e potreben a nema da mozes da bides so nego i vo negova pregratka
   
  На blue-angel му/ѝ се допаѓа ова.
 16. nica

  nica Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  56
  Moze da uspee, ama e mnogu tesko
   
 17. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  637
  bev golem skeptik za takvite vrski! smetav deka vrskite koi opstanuvaat blagodarenie na mob i internet se vrski kade brzo se zaladuvaat cuvstvata i ishodot e raskinuvanje! no...mislenjeto mi e relativno promeneto! mojata najdobra drugarka ostana 8 godini vo takva vrska (taa vo eden toj vo drug grad,se gledaa samo vikendi, potoa toj na faks vo druga drzava taa vo druga,togas se gledaa samo ednas mesecno) Bukvalno se iznamacija! vrskata im bese spasnka serija! ponekogas si davav za pravo da i kazam otvoreno deka pretereno e trpeliva i deka preterano se trudi za uspehot na vrskata no (za sreka) nikogas ne uspejav da ja pokolebam! se slusaa postrojano, se pocituvaa i sakaa najmnogu na svet ;) i ete uspejaa...momentalno ziveat zaedno a bogami planiraat i brak vo najskoro vreme! sepak mnogu bea trpalivi i zatoa uspejaa,ednostavno vlozija mnogu vo taa vrska !
  jas ne bi se vpustila vo takva vrska,mislam deka sepak rizikot e pregolem nekoj da si zivee dvoen zivot,da odrzuva ne daj boze dve vrski, i na kraj da se zavrsi vrskata so muabetoto ,,imam druga/drug,, :roll:
   
 18. strawberry18

  strawberry18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  25
  Zaedno sme skoro 2 godini, ama on pred mene ne e imal nekoja poseriozna vrska i nekako neznaese da se ponasa u pocetokot, ama so vreme se nadmina toa. Bevme postojano zaedno, ama sega pocnavme na fakultet, i vo razlicni gradovi ziveeme i poretko se gledame,imame za ucenje, se slucuva i na 10 dena da se vidime. Toj se ponasa super so mene, mi kazuva cesto te sakam, a polse se skarame za nekoja glupost i imam cuvstvo kako da se prazni tie zborovi :( Eve vcera bevme zaedno i nekako bese otsuten, se go nervirase sa go pipkam za uvo za liceto(so izgovor deka mu izlegle mozolcinja)...trebase da se vidime vecer ama nz sto ke bide, zasto i drugarite go vikale pa ke videl so ke pravi..se cuvstvuvam kako da sum vo vtor plan.. pak se skaravme..ne znam sto da mislam, ocajna sum..dali se smeneti negovite cuvstva kon mene ili dalecinata si go pravi svoeto ne znam..do pred nekoe vreme so se vika pred nedela dena, ne znam sto stana od koga se vidovme vcera..

  toa te sakam ne mi e isto kako porano :'( :'( :'( pisete nesto ocajna sum go sakam mnogu ama ne znam so da mislam :(
   
 19. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.645
  се воодушевувам на твоето големо јас, на твоето достоинство цврстината на твојот карактер. браво.
  Да не забегувам од темата, знаеме кога се сака се се може. Ако љубовта е навистина толку силна таа ќе опстане. Далечината уште повеќе ја зацврстува вистинската љубов.
   
  На MarinaT му/ѝ се допаѓа ова.
 20. marina.k

  marina.k Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  9
  VRSKATA OD DALECINA USPEVA SAMO AKO IMA LJUBOV .IMAM MN DOBAR PRIMER SESTRA MI IMASE VRSKA NA DALECINA I IM USPEA SEGA SE VO BRAK.NE IM BESE BAS LESNO VO VRSKATA NO IM USPEA DODEKA IMA LJUBOV MOZE DA OPSTANE!5 GOD BEA VO VRSKA IMAA I KARANICI I RASKINUVANJA NO VISTINSKATA LJUBOV NEMOZE TAKA LESNO DA ZAVRSI :D
   
  На Nate- princeza, little women, Lavica.4 и 4 други им се допаѓа ова.