1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Врска на далечина

Дискусија во 'Врски' започната од Mireto, 21 ноември 2009.

  1. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.965
    Допаѓања:
    13.295
    Пол:
    Женски
    Само ако има план и желба за заедничка иднина. Ако далечината е за студирање, работа или слично. Во спротивно нема зошто да е на далечина, бар не сериозна врска со план за брак и заедничко живеење.
    Сега ако е средношколска, студентска и живееш во различен град во мк, мк е мала можеш еднаш неделно да се гледаш и според мене не спаѓа тоа во врска на далечина:D
     
    На MakeDamnSure му/ѝ се допаѓа ова.
  2. MakeDamnSure

    MakeDamnSure Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2022
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    976
    Пол:
    Машки
    Имав таква врска, не успеа, посебно во пандемијата се виде дека не оди така.
     
  3. Dayandnight

    Dayandnight Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2022
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    1.462
    Пол:
    Женски
    Vrska na dalecina ccccc na pocetokot ke mu nedostigas posle ke se prilagodi na situacijata,posle poretko ke se slusate oti e zafaten,I na kraj ke svatis deka prestanal da te saka....Moe mislenje
     
    На Sunrise!!!, Puellapulchra и MakeDamnSure им се допаѓа ова.
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.246
    Бевме во врска на 'далечина'.
    Ако се рачуна 200км...

    20+ години сме заедно.
     
    На CameliaMiller, sj *O*, martine и 3 други им се допаѓа ова.
  5. Stark

    Stark Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    5.336
    Допаѓања:
    17.529
    Пол:
    Машки
    Ako se saka se mozi, sum bil oddslecen 300 i kusuro km pak sum ja sakal i sum bil lojalen... od 3 vrski dve mi bea n a dalecina..
     
  6. Sinolickaa1

    Sinolickaa1 Активен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2022
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Decko mi utre zaminuva na 6 meseci nastrana.. Nz kako bi idrzala beznego .. Uste sega me faka psiha
     
  7. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    4.946
    Пол:
    Женски
    Ќе поминат, не се оптеретувај премногу. Ќе ти биде тешко на почетокот додека се навикнеш особено ако сте се гледале често, но не размислувај негативно. Сега барем можеш да го видиш на камера и слушнеш кога и да посакаш. Додека сте и двајцата посветени на врската, ќе биде ок. Сфати го ова како тест. Ќе видиш колку сте спремни и двајцата.
     
    На Sinolickaa1, krofnicka27 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  8. Wh@tev3r

    Wh@tev3r Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2020
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    1.637
    Пол:
    Машки
    Без секој се може.
     
    На Kamikaza6969 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Sinolickaa1

    Sinolickaa1 Активен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2022
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Vo red e .. Ama tuka bil koga mi bilo najtesko.. Ne e bas taka lesno
     
  10. tambelina

    tambelina Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    1.561
    Пол:
    Женски
    Тука бевме заедно година ипол,потоа се преселија фамилијарно на друг континент.Во тогашните услови ги искористивме буквално сите ресурси да одржиме комуникација,требаше после една година да дојде барем на кратко,но тоа не се случи.Имаше купено прстен за кога ќе дојде да си дадеме ветување,но времето минуваше ние се обидувавме да ја одржиме љубовта без физичкото меѓу нас и како зачекоривме во втората година(вкупно 3ипол години врска) без да се видиме сфативме дека не можеме повеќе така…последно ми се јави кога го фрлаше прстенот во студените води на Пацификот и двајцата плачевме многу.:u:

    На електронската пошта сеуште стојат писмата со збогување.Ниту се скаравме,ниту си погрешивме,едноставно се разделивме,или пак судбината не раздели.
    Една чиста,младешка,искрена љубов,за мене многу драг спомен!

    Се изненадив кога ми излезе на фб слика од неговата свадбена фотосесија(моја пријателка беше означена од невестата) ,локацијата беше нашето место каде се состанувавме,и ден денешен стојат нашите букви издлабени во кората на стариот јавор а и на клупата,па и на еден од ѕидовите на една стара запуштена куќа.

    Тамо где љубав почиње :music:

    Дури и големите љубови се распаѓаат на далечина.
     
    На iloveyou29, Anettta, Jane.Birkin и 14 други им се допаѓа ова.
  11. stjepan

    stjepan Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2018
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    223
    Пол:
    Машки
    Не знам како би имале доверба еден во друг, запознаети онлајн, а само неколку пати да се имаат видено во живо?
     
  12. Окситоцин ❤️

    Окситоцин ❤️ Активен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2022
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    277
    Пол:
    Женски
    Врска во која постои вистинска љубов и разбирање можи да опстои.
     
    На sj *O*, soncheva, minne992 и 3 други им се допаѓа ова.
  13. -Iris-

    -Iris- Активен член

    Се зачлени на:
    7 април 2022
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    10
    Имав ваква врска пред неколку години. Огромна беше нашата љубов, но со тек на време далечината стана поголема од неа ;( Решивме дека е најдобро да се разделиме иако чувствата сеуште беа присутни. Се надевам дека е среќен...
     
    На Jane.Birkin, Bezobrazna01 и tambelina им се допаѓа ова.
  14. GirlFromSwiss

    GirlFromSwiss Активен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2023
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    207
    Пол:
    Женски
    Со сопругот така ја започнавме нашата врска,јас во Македонија тој во Швајцарија, бевме разделени 2 години,потоа откако се земавме уште 1 година без да се видиме. Мое мислење е дека ако се работи за вистинска љубов и вистинска личност тогаш далечината не може да ја уништи туку само да ја зајакне вашата љубов.
     
    На CameliaMiller, sj *O*, martine и 3 други им се допаѓа ова.
  15. Corika

    Corika Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2022
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    2.519
    Пол:
    Женски
    5 godini bevme vrska na dalecina,koga se saka se se moze... i po 8 meseci ne se gledavme samo togasen skajp na kamera dremevme,potoa dojde zaedno ziveevme i posle nekolku godini zaedno zivenje krunisavme vo brak
     
    На CameliaMiller, GirlFromSwiss и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  16. GirlFromSwiss

    GirlFromSwiss Активен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2023
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    207
    Пол:
    Женски
    Очигледно не била доволна љубовта, вистинската љубов победува се,па дури и далечината,далечината би требало само да ја зајакне вашата љубов, но очигледно не била вистинска.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  17. GirlFromSwiss

    GirlFromSwiss Активен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2023
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    207
    Пол:
    Женски
    Точно е,слично и јас имам поминато и се сложувам со тебе дека кога се сака се се може, навистина не ги разбирам овие кои пишуваат дека огромна била љубовта но далечината победила:lol: како?(facepalm)
     
    На cresa-jagoda и Corika им се допаѓа ова.
  18. Corika

    Corika Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2022
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    2.519
    Пол:
    Женски
    Pritoa da.kazam bevme 1.god vrska.koga jas odluciv da.se.preselam vo druga drzava normalno bese deka.odam na se ili nisto,jas togas mu rekov deka ne se proagam tuka ( Mk) i deka ne sakam da.vejam znaminja da.bi imala rabota,da se.plasam sefot ( so osnovno da ne mi se deri) on samo mi rece: ok stom sakas koj sum jas da.te sprecam,cuvaj se tuka sum te.cekam.... 5 godini sonuvav za.odmor od 2 nedeli da se.videme,ili da moze.da.dojde on makar na 2 nedeli... po 8 meseci ne se gledavme no uspeavme..a imase i te kako muabeti: Bog znae so koj e,ke te zaebe ( Mk mentalitet) mene mi pusta sliki od nego demek so zensko drustvo,negovite go pritiskaa da me pobara za zena demek da ne pati sinko,moi poznajnicki mi velela se i sesto,no jas znaev so koj sum i znaev koj cekam i za.sto se.boram... koga zede.Bg pasos i dojde site sto zborea prodolzija da zborat,nie posilni od se uzivame vo naseto gnezdo...

    I te.kako se moze samo vrskata na dalecina bara mnogu doverba,mnogu pozrtvuvanost,mnogu skratuvanja od dosta zadovolstva,dosta solzi nostalgija...no koga ke ste zaedno se nadoknaduva na se! I se uziva!
     
    На CameliaMiller, Monicheee и GirlFromSwiss им се допаѓа ова.
  19. GirlFromSwiss

    GirlFromSwiss Активен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2023
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    207
    Пол:
    Женски
    Се сложувам со тебе, и во мојата ситуација имаше такви муабети оф страна од типот којзнае со која е сега,којзнае каде е, далечината ќе ве олади и слично. Секако дека има и караници,и расправии и солзи. Но сето тоа се надминува кога љубовта е обострана.
     
    На Corika му/ѝ се допаѓа ова.
  20. -Iris-

    -Iris- Активен член

    Се зачлени на:
    7 април 2022
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    10
    Фала за просветлувањето, чекав рандом лик од форум да ми каже дали било вистински или не (facepalm)
     
    На soncheva и Didajo им се допаѓа ова.