1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Врска на далечина

Дискусија во 'Врски' започната од Mireto, 21 ноември 2009.

  1. free

    free Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2010
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    74
    Za mene "mozebi" ne moze da bide klucen zbor, moze da e samo imaginaren. Ili sto bi rekle, kad bi bilo sta bi bilo...
     
  2. Mawoto-Stefi

    Mawoto-Stefi Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2010
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    110
    Zdravo...=) prv pat sum na forumov,i ova e moeto prvo mislenje...
    Imam decko so koj sme zaedno recisi 3 godini :) No poslednive 4-5 meseci toj e na fax vo drug grad...se gledame za vikend,a nekogash ne doaga i po dve nedeli...ponekogash se e ok,i vrskava funkcionira super...ama kolku i da imas doverba...sepak...sekoj den gledam okolu sebe takvi desavki,takvi neverstva,so covek,kolku i da e siguren,ke se posumnja...so da pravasm so mojata ljubomora??? Kako da si pomognam za mene da mi e polesno i da ne se zamaram olku mn kaj e so koj e,i so pravo? Toj dosega ne mi dal povod da bidam ljubomorna...ama sepak...
    ISto vo posledno vreme moite skolski,mn mi se cudat kako mozam da izdrzam da bidam samo so nego i toa tolku vreme...imam 18ipol godini....i se povekje me ubeduvaat deka e stvarno preterano dolga vrska za ovie godini...toa me pravi uste ponesigurna.....
     
  3. VesnaBl

    VesnaBl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    10
    tokmu taka, jas nikade ne kazav SIGURNO ke bile srekjni.Zborot e klucen vo smisla sto nema osnova "da me popravas", kako sto rece, imaginaren e, ne e apsolutno tvrdenje za da bide moj stav koj ti ke go "popravas".
     
  4. free

    free Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2010
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    74
    :clap: vo ovoj slucaj i ti nemas osnova da popravas nekogo deka zgresila ili ne zgresila, bidejki sepak toa tvoe klucno e mozebi, no realnosta e taa so koja treba eden den da se soocime, a ako nejkeme da se soocime so fakt koj boli no sepak e vistinit togas posledicite sekogas ke gi trpime. Pozz
     
  5. free

    free Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2010
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    74
    Mawoto-Stefi pred se dobredojde na forumov i sakam dva tri zbora da ti kazam za tvojot problem za koj se nadevam deka ke ti pomogne da si ja resis dilemata.
    Jas imav decko od dalecina so koj idevme 7 godini a se gledavme ednas ili dva pati nedelno, no nekogas poradi iks pricini ne se gledavme po dve nedeli. Vrskata funkcionirase super i na kraj zavrsi so sreken brak. No sepak mozam da te razberam kako se cuvstvuvas, bidejki i jas sum pominuvala niz tie krizi za koi sega koga ke mi teknat duri i se smeam. Sepak, dokolku ti e ubavo so nego vaka, i se dodeka ne ti dade povod za da se posomnevas mislam deka zaludno se grizis. ti si taa koja ke primeti dali mozebi ima mesto za somnez, a toa ke go primetis koga toj nema da ti se javuva kako porano, nema da ti posvetuva mnogu vnimanie dodeka ste zaedno, ne te baknuva kako porano, ne izleguva so tebe niz grad itn... Dokolku ovie znaci ne gi primetis ne znam zosto da se posomnevas.
    Velis te pravi po nesigurna toa sto imas 18 godini i drugarkite te ubeduvaat deka stvarno e preterano... A dali mislis ti deka e preterano? Dali tebe ovaa vrska te cini mnogu? Dali ti preterano si izgubila nervi, si gubela nepotrebno vreme vo ovaa vrska, sto veke ti zdosadila? Ako se cuvstvuvas ubavo so nego, ako go sakas i ako te saka mislam deka nema vrska kolku godini ste zaedno i kolku godini imas, bitno e da ti e ubavo i se dodeka e taka ne znam zosto da se cuvstvuvas nesigurna.
    I na kraj moj sovet, Predlozi mu na decko ti da te zeme na eden den ili dva dena, ili vikend da bidete vo gradot kade sto toj studira i vidi kako ke reagira? (noramlno ako ima uslovi za takvo nesto, stan ili mesto kade ke prespies) ili dali ke ti dozvolat tvoite itn. Pozdrav i pisi !
     
  6. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    :clap: vo ovoj slucaj i ti nemas osnova da popravas nekogo deka zgresila ili ne zgresila, bidejki sepak toa tvoe klucno e mozebi, no realnosta e taa so koja treba eden den da se soocime, a ako nejkeme da se soocime so fakt koj boli no sepak e vistinit togas posledicite sekogas ke gi trpime. Pozz[/quote]
    bravo free mnogu ubavo go kaza ova.... nema potreba da nadopolnuvam..
     
  7. TheLittleMermaid

    TheLittleMermaid Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Моето мислење е дека врската од далечина не би можела да успее. Сепак е многу важно колкава е раздалеченоста. Ако се работи за помала раздалеченост, тогаш можеби би можела да функционира, но ако е поголема и ако таа радалеченосте на подолго време, тогаш не верувам во успехот на таквата врска...
     
  8. VesnaBl

    VesnaBl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    10
    Aj da ti nacrtam posho gledam ne kapiras: Smetav i seuste smetam deka nikoj nema pravo da se mesa vo tuga vrska, zatoa sto nikogas ne mozeme da znaeme deka taa vrska nema dobro da se zavrsi - lugeto znaat i da se pokajat, da smenat mislenje. Ne spomnav beganje od realnost, i ne e ok da si tolkuvas kako ke ti tekne, nigde ne sum pisala a mene mi go lepis, nekade so mislite svoi si se raspravas, moite postovi ne e vo red da gi vadis od kontekst i da citas samo ona sho ti se fakja za oko ili pak stvarno ne mozes da razberes sto pisuvam, pa se prepucavas so mene, ne znam, ne mi e ni vazno. I ne znam sho dremat administratorive da toleriraat of topik muabet na forum. procitaj go dobro boldiranoto pred da me napadnes uste ednas.
     
  9. free

    free Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2010
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    74
    pa ti sho ocekuvase? fala da ti kaze? zaslepena taa bratucetka ti, ne gleda nisto, sto mislese deka ke veruva?...trebase da si kjutis i da ne se mesas, ne mozes da kaze nikoj zosto toj izlegol so bivsata, neli, a najmalku deka ja saka seuste (osven ako ne cita misli). Za vakvi raboti dr pat slusni si ja pesnata na tose...cresa se vika, site ja znaeme vprocem, ama nikako pouka da izvleceme.

    Ete pred se koj prv napadna. A mene ne mi bese namerata nekogo da napadnam (bidejki nemam takov stil na odnesuvanje) mislev deka gresis za toa sto rece kojznae mozebi ke prodolzat i ke se sakaat i ke im bide ubavo. Sakav samo da ti dokazam deka takva vrska ne uspeva, i sakav da ti kazam deka JAS SUM I BLAGODARNA NA MOJATA DRUGARKA KOJA MI GI OTVORI OCITE, DA ZNAM SO KOGO SI IMAM RABOTA. Se soglasuvam deka ne e dobro da se mesas vo tuga vrska, i primer da go vidis deckoto na drugarka ti i ti odma fati telefonot ko da se izivuvas i ja kazes "Dobrata Vest". No vo ovoj slucaj bese drugo isto kako i kaj mene, znaci bratucetka i koja bila daleku sekogas prasuvala za nego. I mene bi me jadela sovesta i koga togas bi i kazala (koga znaes deka veke ne e kako sto treba), sto vikaat bolje spreciti nego leciti... kako i da e ti si go imas tvojot stav a jas mojot, ke go pocituvam toa sto ti go mislis (bez razlika sto ne se soglasuvam), sakajki da ti dokazam deka ti si taa koja napagas, a ne jas, a koj e vo pravo proceni si sama.
    PC: cudna rabota trojca da mislat isto a cetvrtiot da misli razlicno i da e vo pravo, cudno neli?!
     
  10. Lovely

    Lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    1.262
    Допаѓања:
    1.057
    Пол:
    Женски
    Досега не сум барала совет но сега навистина ми треба...
    Мојот дечко вчера отиде за Италија и сега мене ми е многу тешко бидејки бев многу поврзана со него, секој ден бевме заедно, ако не сме заедно се слушавме на мобилниот и така... Иако си напишавме неколку пораки, и сега пред неколку минути ми се јави (среќа што ми се јави инаку навистина ќе паднев во депресија) мене ми е тешко, туку не е тоа проблемот, проблемот како ке ја одржиме врската??? Тој ке биде таму повеке месеци (не се знае баш колку), јас планирам да го посетам за Велигден (на неколку денови), но незнам како ке издржам 53 денови додека дојде тој ден да го видам и како да ја одржам врската која несакам да се распадне, бидејки премногу го сакам?????
     
    На Oscar Lady му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски

    Ако постои вистинска љубов, не се грижи, ќе успеете ;) ќе комуницирате секојдневно, фала му на Бога за интернетот (Skype), ќе си разменувате пораки понекогаш, па и ќе се слушате... важно е да веруваш во вашата љубов. Имаш моја 100% поддршка за да издржите ;) Па и ќе одиш, тој ќе дојде, тоа време брзо ќе ви помине... ама тебе ќе ти се чини вечност, но сепак ќе помине... од друга страна, гледај го тоа како тест... ако стварно се сакате, ќе издржите! ;)
    И јас до пред 6 месеци бев во иста ситуација, со сегашниов ми дечко... почнавме да одиме пролетта 2009, а после неполн месец дена тој замина во странство, во земја во која немаше шанси да отидам, ниту пак тој можеше да дојде затоа што од работа не го пуштаа... 4 и пол месеци бевме разделени, ама без оптоварување дали ќе биде нешто од врската или не... и мислам дека тоа многу помогна да ни се зацврсти врската и да се разгори љубовта... сеуште сме заедно, и јас иако не бев сигурна дали ќе го чекам, после само недела дена откако замина, бев сигурна дека тој е тој и дека ќе го чекам без оглед на се... а како издржав... е тоа е друга приказна... знам само дека кога дојде, го гушнав и не го пуштав 10 минути од раце :lol:
     
    На Oscar Lady и sleepingbeauty им се допаѓа ова.
  12. Lovely

    Lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    1.262
    Допаѓања:
    1.057
    Пол:
    Женски
    И ние сме заедно еден ипол месец, не е многу долго време, но сепак многу го сакам, а сеа ми испадна дека не е сигурно дали ке одам да го посетам за Велигден. Инаку фала на подршката се надевам дека ке издржам!!!
     
  13. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    vesnebi,ako nekoj nekogo ovde napadna,toa bese ti,me napadna mene i monika..pred toa nie diskutiravme i razmenuvavme iskustva,i ti se vkluci i ja napadna monika deka se umesala u necija vrska,a mene deka sum dala los sovet i deka poradi toj moj sovet ke se prekinela necija vrska :lol: i deka drugpat treba da vnimavam kakvi soveti davam :lol: taka da me izrevoltira i morav da sporam so tebe,ali koga vidov deka nema fajde od diskusijata so tebe se povlekov.ednostavno ne mozes da go svatis stavot na sogovornikot,a znaes da napadnes drsko bez osnova...free ja prodolzi diskusijata posto i ona imala doziveano slicno iskustvo.i spored tebe i ona nema pravo,samo ti imas..i ispadna deka nie se prepucavame sega..i ne e muabetot oftopic.diskutiravme na temata..samo sto ispadna deka e ok ti da im gi vadis mislenjeta na drugite od kontekst,a koga nekoj go analizira tvoeto mislenje togas ne e ok.aj nema smisla diskusijava ponatamu.a i ne sum osoba so saka da se "prepucava".sekoj ke si ostane so svoeto mislenje.samo treba da se razmisli pred da se napadne nekogo neli,a normalno e deka koga ke napadnes nekogo ke ti se vozvrati..
     
  14. free

    free Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2010
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    74
    e sega definitivno me interesira sto se sluci so monika i nejzinata bratucetka :lol: Definitivno dali vredese cel ovoj muabet... dali ima nekakvi rezultati od seto ova... bilo i da se negativni (nedaj boze) pa monika pisi ni da znaeme... sepak problemot bese na drugo mesto, a ne kaj mene tanja i drugite :lol: neli? Cekame informacija...dali se slusna so bratucetka ti, dali se smirija strastite, dali ja svati tvojata dobronamernost? dali seuste mu veruva na deckoto? ili mozebi set ova ostana na status kvo?! :o pozdrav :D i pisi niiiii?
     
  15. monikaa

    monikaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    26
    nema nisto novoooo :? seuste se nemam slusnato so bratucedka mi...deckoto si prodolzuva po isto kako i prethodno, no planiram da i se javam i da vidam sto ima novo , kako e i sl...
     
  16. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Se soglasuvam i jas so free i tanja deka podobro e da se kaze vistinata.Mislam deka treba uste ednas da i se javis na bratucedkata,bez razlika sto ti e luta, ti ubavo objasni i deka nemas nikakvi losi nameri,tuku toa go pravis za nejzino dobro. A mene ne mi e jasno edno nesto, toj deckoto nejzin slobodno se muva so taa devojkata pred tebe? znaci on znae deka ti go gledas ama ne se krie od tebe, taka?
     
  17. free

    free Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2010
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    74
    Ajde pa kazi sto se slucilo... sepak na krajot ke te razbere... decko sekogas mozes da najdes, ama vistinski prijatel, bratucetka, sestra itn nikogas ne se naoga...
     
  18. monikaa

    monikaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    26
    dada mnogu e opusten...kako voopsto da ne go gajle za negovata'' seriozna vrska '' so bratucedka mi.....i ne samo od mene toj od nikogo ne se kriee deka e so ovaa bivsata..!!!
     
  19. monikaa

    monikaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    26
    fala free ...i jas se nadevam na toa deka kje se smirime so bratucedka mi, bidejki jas so toa sto i kazav ne i mislev nisto loso.
     
  20. EnnieFabulous

    EnnieFabulous Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    399
    Со дечко ми сме на релација Охрид-Скопје, но тој доаѓа на две недели за викенд и тогаш цел викенд го поминувам со него (а не ми е доста). Се слушаме по 6-7 пати на ден од кои 1 разговор минимум ни трае 30-45 минути, а другите се пократки. Премногу ми недостига и со нетрпение го чекам секое негово наредно доаѓање... :( Далечината само ни ја зацврсти врската :D