1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Врска на далечина

Дискусија во 'Врски' започната од Mireto, 21 ноември 2009.

  1. Ex Luna Scientia

    Ex Luna Scientia Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2017
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    847
    Пол:
    Женски
    За една недела сте одлучиле дека сакате да бидете заедно засекогаш? :D
    Не оди така, едноставно не оди. Или ако сум разбрала погрешно, ма кога и да е не знам колку вреди да си кажеш самиот себеси дека сакаш целиот живот да го поминеш со некоја личност. Пред да истерате еден одмор заедно и да видиш каков тој навистина е, а не каков се претставува дека е, ништо од такви размислувања.
    И јас истото си го мислев за со бившиот, еден одмор заедно и се утепавме од карање.

    Како и да е!
    Не очајувај!!!
    Тој си го гледал својот живот, ти гледај си го својот. Така е најубаво.
     
  2. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Не, една недела од кога замина реши да прекинеме.
     
  3. Ex Luna Scientia

    Ex Luna Scientia Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2017
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    847
    Пол:
    Женски
    Батали го копилето, најди си некој поблизок затоа што физичката далечина си го прави своето.
    Искрено.
     
    На crazylady, blackwave и pupi.girl им се допаѓа ова.
  4. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Не сум објаснила добро. Една недела од заминувањето таму.
     
  5. ELIDavor

    ELIDavor Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2017
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.788
    Пол:
    Машки
    :D:D:D:D:D
    Идиот
    :clap::clap::clap::clap:
    Ајде ќе си најдрш друг
     
  6. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.142
    Допаѓања:
    17.850
    Пол:
    Женски
    Колку време претходно бевте заедно?
     
  7. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Околу една година.
     
  8. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Не значи дека не те сакал, само немал храброст да се бори и да ја прифати далечината.
    Би било тешко но, кога се сака, се се може.
    Тој го избрал полесниот начин, за жал.
    Дај си време самата на себе, ќе се наместат коцките и за тебе.
     
    На cresa-jagoda и pupi.girl им се допаѓа ова.
  9. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Се сакавме многу, затоа ми е криво, планиравме да живееме заедно. Сфаќам јас и него му е тешко, но ме повреди што не ја кажа вистината, а можеше.
     
  10. marijaaxl

    marijaaxl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2015
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    741
    Се обиде да разговараш со него?
     
  11. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Да, јас бев спремна се да направам, не би ми сметала далечината кога постои вибер и телефон.
    Тој не беше, не можел на далечина.
     
  12. Purelove92

    Purelove92 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2015
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    2.872
    Пол:
    Женски
    Како што сватив веднаш ствил крај, во рок од една недела? Можеби знае дека избрзал, тешко е да се прилагодеш во друга држава па сега си ја сватил грешката и се кае што те изгубил.
     
    На pupi.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. marijaaxl

    marijaaxl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2015
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    741
    Колку време е заминат? Оти сега не разговараш кажи му се
     
    На pupi.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.142
    Допаѓања:
    17.850
    Пол:
    Женски
    Една година е многу краток период прво за да го познаваш доволно, второ за да викаш дека мнооогу се сакате. Немој да ме сфатиш грешка, но на некој што толку многу го сакаш не му се приредува такво нешто. Прво тргни си од сама себе, дали ти би му направила така? Многу ти е некако збунка постов. Како тоа планиравте живот заедно, а у исто време он планирал и живот у странство, ама без тебе? :^) И уште нешто да, не ти удрил животот шлаканица, туку он. Како тоа се наоѓа совршена половина за една година еве не знам. Со дечко ми сум скоро десет години, па ми требаше многу повеќе од една година за да сум сигурна дека тој е тој, совршен за мене. Размисли добро дали вреди да си толку разочарана ;)
     
    На baby-star, stetoskop, ELIDavor и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Да не ве цитирам посебно, тој беше огорчен од животот тука. Не сакаше да живее во мал град, @Bella_Stella ме сакаше инаку не би ме запознал дома. Можеби заљубеност беше, но посилна беше желбата за во странство. Изгледа само заљубеност...
    Тој не ми кажа дека сака да живее во странство, цело време викаше дека има желба, ако му испаднело прилика ќе одел.
    Јас не би му направила така.
     
  16. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.142
    Допаѓања:
    17.850
    Пол:
    Женски
    Знам дека си разочарана и жал ми е шо се осеќаш така, ама кога зборел за странство зарем не влегуваше и ти во тој план, нели планиравте пример заедно да одите? Пошто викаш дека сте правеле планови за иднина... Поентата тука не е да те тешиме, туку да ти дадеме објективно мислење/совет... Според мене мораш да разговараш со него отворено и да го прашаш што се сменило и каде испариле вашите планови? :|
    И не, нема оправдание за него, странство е тешко бла бла. Тешко е од други аспекти, тоа нема врска со тебе... Ако сте имале таква љубов како што викаш и ако те почитувал, треба барем да те удостои со објаснување и да ти даде причина да се помириш и да продолжиш напред!!!
     
    На ELIDavor му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ELIDavor

    ELIDavor Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2017
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.788
    Пол:
    Машки
    @pupi.girl како идиот заминал и ти како идиот ќе му свртиш грб (не заслужува поинаку).
    Имал време кога тој да објасни и да кажи(сигирно не заминал преку ноќ), нема што да објаснува ако сакал тој да објаснува ќе и објаснел пред да замини.
    Едноставно гледал да си го искористи главниот приоритет да замини странство.
     
    На carangigia му/ѝ се допаѓа ова.
  18. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Правевме еднаш муабет што би било кога тој би живеел таму и ми рече дека јас треба моите цели да си ги остварам па да одам со него таму.
    Кога не е спремен тој да го исполни тоа што го кажа не вреди само јас да се борам.
    Не е спремен ни да почека, јас не сакам во странство да живеам, зошто тоа значи учење нов јазик, па не знам дали може да работам по струка, дали ќе ми е признаена дипломата.
    Не го сакав за во странство да ме земе, туку зошто добро функциониравме заедно и се согласувавме добро.
    Очигледно дечкото само си фантазирал за фамилија со мене зошто се заљубил, но сепак алчноста за пари го натера да се откаже од мене.
    Моите блиски ми викаат дека не може со сила, дека можеше полошо да е.
    Тука пишав за да си се олеснам, не сакам да ме жали никој, а лесно преболувам. Кога може тој да се откаже од мене воопшто не ни сакам да се трудам. Немам никаков контакт со него, лошо заврши зошто го навредив ( мене така ми е најлесно), а лесно преболувам. :)
    Фала ви на сите, постот повеќе беше за олеснување, не ни очекував да реплицирате.
     
    Последна измена: 12 јануари 2018
    На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  19. elvittta

    elvittta Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Во моментов имам врска на далечина.
    Заедно сме долг период. Дечко ми беше во странство на работа три месеци, јас се фокусирав на факултетот па ете издржавме.. Тешко е, ама ако се сака, се може.
    И сега повторно замина, па едвај чекам да се врати.
    Најбитно е да се има доверба, љубов и разбирање.
     
    На cresa-jagoda, crazylady, Sungold и 5 други им се допаѓа ова.
  20. Haritiela

    Haritiela Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2013
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски
    Почна се спонтано, прво другари бевме па дечко и девојка
    Зедно сме година и пол скоро...
    Никогаш немаше преголема близина, додуше до него беше, презатворен тип е, многумина го викаат чудак..
    ама знаев дека нешто се крие во него, нешто што го издвојува од сите и го прави во моите очи посебен
    Таков чуден го засакав, горам по него, ни малку врската претходна од 4 години не може да се спореди со ова што го чувствувам..
    Тој не допушта до себе премногу, како да му е став да сака, не верува, некој срцев панцир би кажала.
    Ама бев убедена дека се се победува, може потсвесно и некој вид предизвик ми беше, ама сепак играв со срце...
    Дојдовме у една ситуација кога се сакаме, имавме и лоши моменти, се толерирав, го сакав и останавме заедно
    Дојде момент кога пред некој месец му се јавија дека го прифаќаат неговото барање да замине на работа во странство, со тоа што на 4 месеци ке доаѓа...
    Некако претешко ми беше да прифатам, може од самиот страв што многу тешко дојдовме до тој момент кога сме најблиски, и ке згасне брзо, сакам како никогаш до сега, искрено и чисто.
    И замина...
    веќе 2 недели цели..
    Всушност не беше личност која комуницира преку социјални мрежи, и тоа и ме загрижуваше, како ке останеме во контакт...и така и бидна, многу слабо, ке пишеме еднаш у денот, претежно јас се трудам да го одржиме тоа што го стекнавме. Страв ми е дека ако оставам така ке пропадне се, на моменти си викам не можам да дозволам да се залади ова, а на моменти си викам најдобар индикатор ке е ако се повлечам ке видам колку е спремен..
    Тешко ми е, се уништувам психички дома, биднав анксиозна, од цврста личност биднав личност која живее во страв, немам мирен сон, посетив и психијатар надевајќи се дека ке ми биде полесно, и со факултетот заглавив.. сакам да оздравам, да се оправам..
    Тоа ти е како да управуваш со некоја чудна машина , а сакам да управувам, нешто во мене ми вели да не се откажувам иако сите се против нашето, знаејќи ги лошите моменти кои ми ги има пружено..
    4 месеци не ми се воопшто проблем да го чекам, иако нема доверба во мене, знае дека бев нечесна во изминатата врска ( детски памет, интересно ми беше да флертувам) и не ми верува баш , иако е направив за да опстанеме
    Може ли некој искрен совет да добијам во лп, не би сакала вака јавно зашто стално читам "oсудувачки" мислења..
     
    На cresa-jagoda, crazylady, k.frosina и 2 други им се допаѓа ова.