1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Врска на далечина

Дискусија во 'Врски' започната од Mireto, 21 ноември 2009.

  1. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Како се одлучувате да бидете волку далеку? Тешко ми е што знам дека постојат вакви парови. Замислувам како ви е вас. Но, секоја чест, издржете до крај.
     
    На Dreamgirl90, sj *O*, GirlLove и 5 други им се допаѓа ова.
  2. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Знам само дека врска на далечина во мој случај може да издржи една недела..после тоа одам у бољи
    живот, луде ночи и лепи мужи...неверна сам ја:rofl::music::music:
     
    На cavalli, Shalitra, Dark artist и 2 други им се допаѓа ова.
  3. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Sum imala. (facepalm)

    Utepano vrem vo moja najubava mladost. :(
     
  4. Summerlove@2016

    Summerlove@2016 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2017
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    310
    Пол:
    Женски
    И јас со партнерот бевме 2 години во врска на далечина.. Првата година се гледавме само летото, а втората одев јас таму 3 месеци и се враќав..сега во брак 5 месеци и можам да кажам дека е навистина тешко, треба да имаш премногу трпение, доверба и љубов(на прво место доверба според мене).
     
    На ChErLlOyD, cresa-jagoda и ELIDavor им се допаѓа ова.
  5. black_lover

    black_lover Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Лелеее девојки свака част како издржувате по толку..Јас сум од бт дечкото од ресен и онакаа тешко мие што на повеќе времего гледаам...
     
  6. larrachi

    larrachi Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2015
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Па не сте многу далеку.
    Но, не се преопретерувај со тоа колку често се гледате. Јас 3 години имам врска на далечина и ми е супер. Секој си има време за себе.
    Најбитно од се’ е времето кое го поминувате да ви биде слатко, дури и ако е кратко.
     
    На Animali, Milobebence, sj *O* и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Pcelka1315

    Pcelka1315 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2017
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    1.813
    Пол:
    Женски
    Со мм додека бевме во врска секогаш бевме далеку по месеци не се гледавме, стапивме во брак и повторно тој на терен јас дома и така беше 3 години, на секои 2 месеци дома доаѓаше само на 2 дена, но така многу повеќе ми значеше и многу повеќе го засакав ете не знам зошто :)
    Сега сме си секој ден заедно фала му на Господ.
     
    На ELIDavor, Luminary и Dust им се допаѓа ова.
  8. Meliha.

    Meliha. Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2016
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите
    Пред некој ден дечко ми ми кажа дека планира да оди во странство да работи 6 месеци....Останав во шок зашто ние сме секој ден заедно скоро,и од кога ми го кажа тоа како да паднав во депресија ништо не ми се прави ни на факултет не ми се оди...Како ќе биди,дали ќе издржиме...Тој ми кажа ќе ме чекаш нормално дека ќе го чекам...Ама 6 месеци се долг период,и не знам како ќе се носам со тоа.Сум немала врска на далечина,тие што имале,мислите ли дека ќе ни успее?;(
     
  9. basketball9696

    basketball9696 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2015
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Jas i decko mi sme 9 meseci vo vrska na delecina. Odnosno taka i pocnavme, Toj zivee vo Praga jas vo Skopje.Sega zasega super funkcionirame i od moe licno iskustvo bi ti kazala da ne se plasis. Dokolku vistinski se sakate ke najdete nacin da ja odrzite vrskata. Normalno ke ima i podemi i padovi no najbitna e zelbata. Samo hrabro se nadevam ke uspeete
     
  10. ELIDavor

    ELIDavor Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2017
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.788
    Пол:
    Машки
    И цел живот да не се разделите и да си бидите заедно.
     
    На malalola, Milobebence и Pcelka1315 им се допаѓа ова.
  11. Shalitra

    Shalitra Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2018
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    1.965
    Пол:
    Женски
    Имав дечко од Охрид,јас од Скопје....идевме месец ипол. Не дека имам нешо против партнер од друг град,ама мене ич не ми беше убаво,тој таму со негово друштво,јас тука со мое, дали 3 пати се видовме у тие месец ипол. И кога требаше тој да дојде,беше калакурница,па искрсна нешо,па ќе го викаа морал да остане па ај другата недела да дојде ко бајаги (па мене ќе ми излезе нешто неодложно таа недела и се растргнував на 10 страни) сума сумарум не бев воопшто исполнета,и не би се нафатила повторно да имам дечко од друг град,едноставно не сум тој тип.Признавам!
     
    На Animali, cresa-jagoda и Prijatelot им се допаѓа ова.
  12. Dark artist

    Dark artist Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    366
    Пол:
    Женски
    Пред 4 месеци престанав да комуницирам со дечко од др. град од причина што имавме недефиниран однос. Не бевме во врска туку само искачавме, а он цело време алудираше на врска. Исто така престанавме да комуницираме затоа што ме нервираше топло-ладно играта(3 ипол месеци траеше) и јас му се "истурив" на него, а он не беше крив. Последниот месец мн. се каравме... ме прашуваше што сакам и јас му реков врска. А он беше као па не може врска поради далечината, поради тоа што не ми веруваш и поради др. причини. Која далечина молим ти се е помеѓу Скопје и Куманово?! Ај нејсе.
    Пред еден месец повторно ме побара за да сме збореле ау бау. Пиевме кафе си правевме лабав муабет и дечково со цел памет ми предлага врска без да ми објасни зошто баш пред еден месец а не пред 4 месеци ме прашува за тоа, што се сменило...Во рок од една недела се скаравме.
    Значи доколку има обостран интерес, свиѓање, доверба, разбирање, почитување, добра комуникација, вложување во врската, тогаш истата може да опстои без разлика на километрите и др. разни причини!
     
    На Tina22m, Animali, Ugly Duckling и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. your-girl.-.friend

    your-girl.-.friend Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    1.427
    Пол:
    Женски
    Ние сме оддалечени околу 10 минути ама од различни места и многу ми е чудно ако не се видиме еден ден или два, се осеќам како да имам врска на далечина.:D Можеби е така дека нонстоп сме заедно па ми е чудно ако го нема. Доколку се деси такво нешто да се оддалечиме и тоа многу, навистина не знам како би издржала :^).
     
  14. Brinetka

    Brinetka Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2018
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    7.900
    Пол:
    Женски
    Секад сум мислела и сум стоела на ставот дека врска што не е од ист град, нема да опстане како шо треба, сега негирам, имам дечко од кратово ја од кавадарци, идеме една година, луѓе тој шо ве сака ќе најде време да е со вас покрај се, се гледаме доста често и ни е преубаво ја студирам у скопје и не оставаме на тоа кога некој е слободен или не, туку ако сакаме да се видиме се гледаме а џабе он расправа или ти обрвски имам едно друго, кога си се нафатил на врска на далечина треба да си подготвен на се. А за во врски за во странство не можан да зборам ама сепак блазе си му на тие што успеваат.
     
    На ..Queen..1998, Dark artist, Ugly Duckling и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Animali

    Animali Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    9.423
    Пол:
    Женски
    @Brinetka А понекогаш и кога се од ист град, се наоѓа простор за изговори не може да се видат :D И затоа токму така, кога се сака се се може, кој сака- наоѓа начин, кој не сака- наоѓа изговор :)
     
    На dayla, Dreamgirl90, ..Queen..1998 и 4 други им се допаѓа ова.
  16. Kum38

    Kum38 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Машки
    Добар финиш, јас сум од градот каде Авганистан и Ирак за пуста пара докажа дека љубов на далечина и не е баш да се нарече љубов, многу стабилни врски пропаднаа баш заради неиздржливост во чекање
     
    На Carolin., Pcelka1315 и Prijatelot им се допаѓа ова.
  17. Pcelka1315

    Pcelka1315 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2017
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    1.813
    Пол:
    Женски
    Ако има љубов, разбирање и верност се сѐ издржува :)
     
    На Carolin., Dark artist, Pea и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Kum38

    Kum38 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Машки
    Пчелке сите мислат дека има од се набројаното твое пред да се стават на тест, никој со намера за да се растури врска не почнува само сакав да кажам дека далечината и осаменоста се битен фактор за растурање кои ако не се доживеат врките ке си функционираат ОК.
     
    На Carolin. и Pcelka1315 им се допаѓа ова.
  19. cavalli

    cavalli Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2016
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.612
    Пол:
    Женски
    Со дечко ми се гледаме 1 до 2 пати неделно. Од ист град сме, јас студирам во Скопје, тој е дома, работи.
    Кога се враќам за викенди, се гледаме 1 до 2 пати. Преку лето јас сум дома, тој обично оди да работи 3 месеци во странство. Нормално најмногу се караме бидејќи си фалиме еден на друг. И е многу тешко. Сепак не е којзнае колку далеку, но за мене е доволно далеку да ми фали секој ден.
    Секоја им чест на оние кои се во други држави и се гледаат многу ретко. Сепак тука најважна е довербата и паметот во главата. :)
     
    На nica и Jessnow им се допаѓа ова.
  20. dayla

    dayla Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2017
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    5.604
    Пол:
    Женски
    Мене ми е сосема океј и таман со некој да се гледаш еднаш неделно, на пример цел викенд заедно. И да живеам во исто место, не би се гледала со некој секој ден сигурно, освен ако не живееме заедно... па дури и тогаш има алтернативи. :D

    А гледање на неколку месеци, па и еднаш-два пати годишно... мачно би ми било, многу.
    Ама во овој свет кај што едвај можам да најдам меѓу билиони луѓе некој што ми одговара ко јин на јанг... не би го пуштила, за ниедна далечина на светов. :)
     
    На Brinetka, buba4e89, poenta и 7 други им се допаѓа ова.