Врска на далечина

Дискусија во 'Врски' започната од Mireto, 21 ноември 2009.

 1. Tea678

  Tea678 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2018
  Пораки:
  388
  Допаѓања:
  1.323
  Пол:
  Женски
  Не се лажете по странство ниту знаете некој ниту ништо , посебно Грците кои се тешки манипулатори како и останатите се ќе ти ветат за на крај ни В од ветено, ретко се наоѓа добар човек од тие страни , или ќе ве влечат и заведуваат за на крај да им се оствари желбата да ви фалат а на нив им е гајле , 90% од таму се ќе ти кажат за да те искористат или кој ги знае како размислуваат , јас тоа го сфатив и затоа сега не си земам здраво за готово, кога ми е досадно имам да пишувам со некој и тоа е, ако биде судено да се запознаеме ќе се запознаеме , а тие изговори далечина бла бла...нека смислат нешто поубедливо.
   
  На cresa-jagoda, ELIDavor и BrokenWings16 им се допаѓа ова.
 2. shverkova

  shverkova Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2011
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  45
  По мене не опстојуваат прво ради менталитетот на овдешните луѓе. Се земам јас за пример. Работев во неколку странски фирми овде имав голем круг на контакти со јаки фирми од странство имав озбилна врска од 3,5 години и шанса да излезам со интернационална кариера. Начелно беше се ОК ке се слушаме ке се гледаме на 3-5 месеци во зависност од можностите. Почнав надвор и првата година беше ОК после тоа осетив некое заладување кое почна да ми дава некој сигнал дека нешто не е во ред. При првото наредно видување ја отпочнав темата и се колнеше дека нема ништо и никоја друга освен мене дека озбилно ме сака. Се вратив назад со мала доза на резерва и тоа траеше уште некоја си не цела година. Кога дојдов дома за нова година гледам ладност како никогаш да не сум го познавала тој човек. Раскинавме со образложение дека нема никоја друга дека има лош период од животот ( немаше работа а му нудев да дојде кај мене и да почнеме да живееме заедно ). Ме замоли ако е можно да останеме повремено во контакт. Неколку пати покушав да разговарам или со пораки и не ме удости ни со одговор. Да реков бриши го човеков и почни од ново.Пред извесен период дојде дечко од Скопје кој за среќа или не почна да работи во мојата фирма. Испадна дека му е другар или некој си подалечен роднина. Во еден разговор ми кажа дека бил под страшен притисок од неговите и од другарите со приказни кој знае што парави таму. Сега моментално сум во Скопје и пред некој ден случајно се сретнавме во ГТЦ. Седнавме на кафе и собра храброст да ми каже дека му вршеле притисок да ја прекине врската. Ми стана јасно со кого сум имала работа. Ме праша како ми е и му кажав дека напредував во кариерата дека имам добра работа. Ме погледна со сожалување ко да сакаше да каже ИЗВИНИ ама... Е мислам дека заради тоа не успеваат врските на далечина овде
   
  На Biny, buba4e89, ELIDavor и 2 други им се допаѓа ова.
 3. Alisa22

  Alisa22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2017
  Пораки:
  1.641
  Допаѓања:
  9.402
  Пол:
  Женски
  Е каква врска има врска на далечина со нестабилен човек?
  Се е до човекот .
  "Не опстојуваат заради менталитетот на луѓето" апсолутно неточно. Се е до изборот на партнер.
   
  На Herrera, Ladybug98, Ambitious и 7 други им се допаѓа ова.
 4. butterflu

  butterflu Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2017
  Пораки:
  446
  Допаѓања:
  295
  Пол:
  Женски
  Mislam deka moze da uspee, no potrebna e doverba da si imaat megu sebe, da se iskreni, uporni, spremni da gi projdat site precki na dalecina, trpelivi, i pred se da ima ljubov koj ke gi drzi zaedno i vodi do celta...
   
  На cresa-jagoda, Dream-Girl, SummerGirl и 2 други им се допаѓа ова.
 5. Alisa22

  Alisa22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2017
  Пораки:
  1.641
  Допаѓања:
  9.402
  Пол:
  Женски
  Може да успее но се зависи од човек до човек. Еве лично јас не би се нафатила да бидам во таква врска затоа што сум личност што и треба многу внимание и посветеност од партнерот и не би можела јас да функционирам на далечина,ми треба поддршка внимание љубов а тие работи не може преку телефон да се добијат.
   
  Последна измена: 1 јули 2019
  На Herrera, piksooki, ELIDavor и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. butterflu

  butterflu Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2017
  Пораки:
  446
  Допаѓања:
  295
  Пол:
  Женски
  I jas isto
   
 7. jasbi

  jasbi Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 септември 2016
  Пораки:
  808
  Допаѓања:
  6.677
  Пол:
  Женски
  @butterflu, @Alisa22 nikogas ne velete nikogas. Ke se iznenadite mozebi kolku vistinskata ljubov go menuva covekot. Zatoa i ponekogas dalecinata ne igra goolema uloga ako e golema i vistinska ljubov.
   
  На Tajnaotrovna, piksooki, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Alisa22

  Alisa22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2017
  Пораки:
  1.641
  Допаѓања:
  9.402
  Пол:
  Женски
  Јас немам ништо против таква врска само кажав дека не би можела. Еве до дм живееме на 10 минути близина и три дена да не се видиме не можам да издржам а па не повеќе ,едноставно таква личност сум ,секако има многу врски на далечина јас верувам дека врска на далечина може да успее.
   
  На Animali и jasbi им се допаѓа ова.
 9. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  10.453
  Допаѓања:
  116.310
  Пол:
  Женски
  И јас бев за никогаш, па еве ме 1г у таква врска. :tmi: Се навикнав, на почеток ми беше потешко. А дали ќе успее у иднина ќе кажам, сега за сега е океј. :D
   
  На shverkova, BlackMistery, Tajnaotrovna и 5 други им се допаѓа ова.
 10. Kate Rina 93

  Kate Rina 93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2018
  Пораки:
  813
  Допаѓања:
  16.615
  Пол:
  Женски
  Врска на далечина за мене е онаа врска кога едниот е од друга држава.
  Дечко ми е од друг град, се гледаме некогаш 4 пати неделно, некогаш 1 во неделата. Сето тоа зависи и од обврските што ги имаме. И да живее на 5 мин од мене кога имаш обврски пак нема да се видиш. Ама комуницираме цело време.
  Јас не сметам дека тоа е врска на далечина. Можеби затоа што од мојот град до неговиот има некаде 40тина мин пат:D
   
  На Animali, cresa-jagoda и Dream-Girl им се допаѓа ова.
 11. Ambitious

  Ambitious Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2015
  Пораки:
  388
  Допаѓања:
  5.799
  Пол:
  Женски
  Со дм сме во врска 5 години од кои 4 на далечина. Можеби не не делат многу км но сепак од 12 месеци се гледаме околу 2 целосно, во лето и зима кога си доаѓам дома. :D Останатите 10 на месец, месец ипол и тоа само на 2-3 дена.
  Уште пред да заминам не бев претерано загрижена, се познавам себе си, не сум љубоморна личност и веќе си имавме стекнато доверба. Не велам дека е лесно, воопшто не е, со нетрпение го чекам денот кога ќе заврши оваа и ќе почнеме да живееме заедно. Секогаш кога ми е тешко движечка сила ми е мислата дека еден ден ќе се будам до него и се ќе биде прекрасно. :inlove:
  Само се надевам дека ништо нема да се промени и мојата досега прекрасна врска ќе има среќен крај.:?:
   
  На Alita, buba4e89, Luminary и 5 други им се допаѓа ова.
 12. fezolol

  fezolol Активен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2017
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  75
  Пол:
  Машки
  Јас лично не верувам во врски на далечина едноставно затоа што фали редовен секс. Тоа што се комуницира секојдневно не е ништо поразлично од муабет со другарка.

  Губење време е затоа што тоа време и инвестиција може да се инвестираат во нови личности и искуства.
   
 13. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  13.721
  Допаѓања:
  135.944
  Абе аман шо збораш!??
  Демек девојка е само некоја што со секс те услужува, не е битно каква комуникација имате, и дали воопшто ја имате?

  Шовинист.
   
  На joy1, Tajnaotrovna, Rose96 и 14 други им се допаѓа ова.
 14. fezolol

  fezolol Активен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2017
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  75
  Пол:
  Машки
  Тоа е во приказните, холивуд филмови, музика, Феминизамленд и слично ама во реалноста е скроз различно за жал само што тешко е да се размисли подлабоко.

  Сексот е тоа што ја дефинира врската.
   
 15. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  13.721
  Допаѓања:
  135.944
  Ти мене ќе ми кажваш шо е битно, шо не е.
  15 години сум во брак. Ако беше само сексот добар, а комуникацијата никаква, немаше ни да се мажам за него.

  Сигурна сум дека ќе изневеруваш во брак. Ама 100%!
  Кога ќе се соочиш со сите пати кога ќе нема можност за секс со жена ти, ќе пердашиш се' што ќе ти дојде до раце.
   
  На IM.TMKQ, joy1, Tajnaotrovna и 7 други им се допаѓа ова.
 16. Summerlove@2016

  Summerlove@2016 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2017
  Пораки:
  202
  Допаѓања:
  217
  Пол:
  Женски
  Па и не е сѐ во тоа да се има секс. Ете ќе се ставам како пример јас, не беше многу, но сепак 2 години имав врска на далечина. Од тие 2 години првата година се гледаме само летото кога тој ќе дојдеше во Македонија и тоа само 2 недели, после 2рата год. јас бев преку зимото таму, потоа овде 3 месеци и летото пак тој дојде. Сега сме во брак веќе. Сакав да речам, нормално дека мислеш на секс, ти фали, но не е нешто што не може да не се издржи, како што рекоа погоре што ако имаш секс со некој секој ден, да си со него секој ден, а да не можеш две реченици да склопеш со него. Не би сакала да те критикувам само сакав да ти доловам дека има многу побитни работи од сексот во врската.
   
  На Emilija97mk, cresa-jagoda и Ambitious им се допаѓа ова.
 17. fezolol

  fezolol Активен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2017
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  75
  Пол:
  Машки
  Јас никаде не спомнав дека комуникацијата не е важна, само реков дека сексот е тој што ги менува работите.

  Да објаснам:

  Имаме две личности А и Б. Личност А ти е блиска личност (другар / другарка) со која што правиш муабет за се и сешто.

  Личност Б со која што си во врска на далечина (дечко / девојка) и се гледаш еднаш во неколку месеци за краток период, имаш секс и правиш муабет за се и сешто.

  Која е разликата меѓу личност А и личност Б?

  Идеата е дека може да функционира, да, но човечката потреба за секс и блискост, допир и слично не е иста со личност која што е тука до тебе и можеш да ја видиш пред очи секој ден ако не и скоро секој ден. Тоа значи дека за да имаш секс со некоја личност ќе треба да чекаш неколку месеци ако не и години, што е абсурдно за мене.

  Квалитетот на вниманието е различен во далечинска врска. Кога личноста не ја гледаш пред тебе секој ден, не можеш да знаеш и да приметиш дали се е во ред или не, не можеш толку лесно да знаеш дали има некаков проблем или не читајки ја личноста како се однесува пред тебе. Најчесто тие работи не се комуницираат со зборови, туку се кријат.
   
  На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. fezolol

  fezolol Активен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2017
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  75
  Пол:
  Машки
  Нема зошто да изневерувам позади грб ако потребите ми се задоволени или ако тоа е искомуницирано на време во смисол каква врска барам.
   
 19. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  13.721
  Допаѓања:
  135.944
  Потребите нема секогаш да ти бидат задоволени ко шо си фантазираш.
  Да знаеш дека е можно да има и месеци кога нема да имаш секс.
  А вака како што размислуваш сега, тие месеци ќе сакаш да ти бидат 'исполнети потребите' и ако не добиваш дома, ќе бараш надвор. Факт. Неприкосновен.
   
  На IM.TMKQ, joy1, Tajnaotrovna и 2 други им се допаѓа ова.
 20. Stark

  Stark Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2013
  Пораки:
  1.913
  Допаѓања:
  3.706
  Пол:
  Машки

  Gresis mnogu.
   
  На Tajnaotrovna, WildMk и cresa-jagoda им се допаѓа ова.