Врска на далечина

Дискусија во 'Врски' започната од Mireto, 21 ноември 2009.

 1. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.059
  Допаѓања:
  8.677
  Пол:
  Женски
  Опстојуваат врски на далечина, можно е само со посветеност и желба од двете страни. Е сега, кога се работи за мене, не би можела да сум во таква врска.
  Сакам да ми е на "дофат". Нормално дека не може да е 24/7 присутен ама факт е дека почесто ќе се гледаш со некој што е во твојот град отколку со некој што живее подалеку, а ти не можеш да одиш па по 3-4 пати неделно да го посетуваш.
  Сведок сум на такви врски што си функционираат одлично, ама мене тешко би ми паднале 2, 3 месеци ако сме разделени поради патување и работа, а не пак постојаното живеалиште да нѝ е различно па да морам да чекам за да го гушнам.
  Само ако имав таква врска, ќе се трудев да ја негувам и покрај километрите меѓу нас.
   
  На nevermet18, MonikaM113, poenta и 4 други им се допаѓа ова.
 2. Волшебникот

  Волшебникот Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2018
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  462
  Пол:
  Машки
  Опстојуваат, во љубовта нема граници, далечина, патишта. Ако некој некого сака ќе оди ако треба и до јадрото на земјата.
   
  На didisi, poenta, ViktorijaG и 5 други им се допаѓа ова.
 3. Bubish26

  Bubish26 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2019
  Пораки:
  450
  Допаѓања:
  1.269
  Пол:
  Женски
  Вистинска љубов, доверба, желба да се остварат задничките соништа, посветеност во смисла секогаш достапен, расположен за разговор, трпелив, доколку има некое недоразбирање не смее да се гаси телефон, туку што побрзо да се реши проблемот на смирен начин. Возбудата пред да се гушнете конечно после месец дена е неопишлива.. секој пат срцето в петици :inlove: се е возможно доколку и двајцата партнери знаат точно што сакаат во животот. Еве не сега маж и жена со бебенце на пат :l:
   
  На ViktorijaG, Keanu_R.Wick, Milobebence и 11 други им се допаѓа ова.
 4. simonna.a

  simonna.a Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  3.675
  Допаѓања:
  19.581
  Пол:
  Женски
  Епа бев јас во таква врска ама после ко си рековме stay as friends состојба да си бидиме,и шо бевме си се прашавме?
  Friends with benefits си бевме...
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Keanu_R.Wick

  Keanu_R.Wick Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2019
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  1.209
  Пол:
  Машки
  Дури и на најголемата далечина да е, бидете среќни што постои некој/некоја што ве сака повеќе од сѐ на светот. Има толку многу парови кои се на два три км а се толку далечни во срце и душа.
   
  На cresa-jagoda, sierra, pdb123 и 5 други им се допаѓа ова.
 6. tigerlady

  tigerlady Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  1.488
  Допаѓања:
  4.660
  Да, ама зависи од многу работи. Од типот на врската, од партнерите, од искуството. Бара многу трпение и разбирање и пред се' верба во партнерот.

  Во мојата врска, ова функционира. Имаме некој долгорочен план, за кој треба доста труд а и време ама на двајцата ни е јасно дека вреди и тоа е тоа. Она што мене ми пречи е кога други пробуваат да ме убедат дека е тешко, дека не е тоа тоа, дека врски на далечина се само романтичен мит. Девизата мене секогаш ми била дека ако некој некого решил да повреди/ изневери и слично, тоа може да го направи (и се прави) и заедно ако живеат партнерите.

  Споредба со други врски и "како функционираат врските" е ужасна работа и нема потреба да се вметнува во разговор.
   
  На nevermet18, Izaabella, Мис Стоун и 10 други им се допаѓа ова.
 7. Компир Манџа

  Компир Манџа Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  953
  Допаѓања:
  1.700
  Пол:
  Машки
  Ја порано ко малишан бев у вакви врски.
   
  На ku4ence му/ѝ се допаѓа ова.
 8. pdb123

  pdb123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2011
  Пораки:
  295
  Допаѓања:
  1.461
  Исто и мене ме нервира кога ќе ти речат не може, а ти си во таква врска. Како да ти ја поништуваат врската, демек невалидна е. Не дека се загрижувам или нешто слично, само нервира во моментот. Како кога ќе докажеш (себеси, не мора на никој друг) дека можеш нешто и некој ти го поништува успехот.
   
  На deskarada, Jane.Birkin, candy.cane и 2 други им се допаѓа ова.
 9. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  9.791
  Допаѓања:
  109.430
  Пол:
  Женски
  Да, никој не ги прашува за мислење, а си кажуваат како тоа не одело, каква љубов тоа било. |(
  Или "од кај знаеш кога не сте заедно шо праи". |(|(|(|(|(|(

  Ние супер функционираме, на почеток може беше потешко, нова ситуација за мене, он имал такви врски, но веќе се навикнавме, му верувам и секако се трудиме и работиме за тоа во иднина да сме во ист град.
  Се е можно ако и 2 страни го сакаат истото и работат на врската без разлика дали се далеку или блиску...:)
   
  На nevermet18, candy.cane, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Waverly Raven

  Waverly Raven Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2017
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  595
  Пол:
  Машки
  Живееме заедно, но поради настанатата ситуација, бевме приморани да се вратиме во родните градови, инаку сме од различни градови. Откако сме во врска, веќе 1 и пол година не сме биле раздвоени толку долго, така да ова е нешто ново, зборувавме на почетокот, од прилика како би се одвивале работите, некои планови итн, но состојбата е доста непредвидлива...

  Некако односите ни стануваат тензични, можеби сме под стрес, нервоза... но, не сакам да се доведеме во состојба да правиме непромислени одлуки, да избрзуваме со заклучоци или да се обвинуваме, бидејќи станува збор за ситуација која не зависи од нас... затоа ќе ве молам за некои совети како добро и рационално да се справиме во оваа ситуација...
   
  На jasbi, tigerlady и S.W.A.G им се допаѓа ова.
 11. S.W.A.G

  S.W.A.G Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  473
  Допаѓања:
  1.671
  Пол:
  Женски
  Се соочувам со истата ситуација.. Знам како е вака затворени дома и далеку еден од друг, самата помисла на тоа создава нервоза. Обидувајте се да бидете смирени и да комуницирате без испади поради секојдневни нервози. Еве ние комуницирааме така што си праќаме слики, си праќаме некои цитати, се подржуваме и бодриме пример тој ме бодри да седнам да учам и слично. Битно е да продолжите да си искажувате љубов онлајн. Разговарајте еднаш до два пати дневно по телефон(ако некогаш има потреба и повеќе) но сепак гледај да не му ѕвониш често да има место да диши.
  Јас се имам соочено со разделување и тоа на три месеци и одлично функциониравме. Навечер ќе му пишев како ми помина денот, ќе ми пишеше тој. Не донесувајте некои одлуки заради тоа што ви е тешко во моментов.. Ќе помине овој период и ќе бидете пак заедно :l:
   
  На cresa-jagoda, jasbi, tigerlady и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. tigerlady

  tigerlady Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  1.488
  Допаѓања:
  4.660
  Види, да те "утешам" ние на различни континенти сме. И пред ситуацијава не бевме сигурни кога ќе се видиме, а дури сега знаеме дека пред јули/август нема шанси, ако и тогаш е возможно. И да, после 3 години живеење заедно, не е едноставно.

  Сигурно сте под стрес, и самата ситација зашто сте разделени го наметнува тоа. Искрено, отворен разговор. Кажете си дека ви е битна врската, дека ова е само нешто што треба да го пребродите. Ние сме пред се на чат, зашто и двајцата живееме со други луѓе и не е секогаш најпријатно да зборуваш постојано на телефон. Мене и некој притисок ми се ствара, леле чекај сега треба муабетов интересен да го направам. Се слушаме на неколку дена, ама претежно сме на чат. Споделување мали моменти, во случајов кој што готвел најмногу, вреди. И чат си дава некоја слобода, не мора 24/7 ни ти ни тој да бидете залепени за телефон кој кога може ќе врати.

  Пробајте и двајцата да си најдете некоја занимација за периодов, пробајте да гледате филмови заедно, или иста серија и ќе имате тема на муабет. Или нешто што двајцата го правите, дали некоја програма на вежбање, книга, било што. Ние одамна пробувавме медитација од време на време, месецов тоа ни е тема на муабет, си споделуваме туторијали за медитација, се проверуваме како ни пријало. Gratitude мене ми е воопшто двигател, знам дека ова е привремено и се потсетувам редовно на истото. Ќе помине ова и ќе си бидете пак заедно, ова ќе биде само уште една работа што сте ја пребродиле и ве ојачала :l::l::l::l::l:
   
  На Cleonika, cresa-jagoda, Luminary и 4 други им се допаѓа ова.
 13. Waverly Raven

  Waverly Raven Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2017
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  595
  Пол:
  Машки
  Фала ви препремногу за советиве, навистина ми значат! Ќе испробаме и некои нови дополнителни занимации и начини на комуникација... Ви посакувам и вас без никакви проблеми да го поминете периодов:angel::l:
   
  На tigerlady и S.W.A.G им се допаѓа ова.
 14. Cleonika

  Cleonika Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  416
  Допаѓања:
  460
  Морав да ти пишам..се пронајдов себе во твојов пост..
  Исто, на различни континенти..
  и истите муабети се водат..истите ситници и поддршка и обиди да бидеме фокусирани, со оглед на тоа дека е прашање дали ќе се видиме во Јули, Август..

  Да..тешко е..недостига...

  Ама има начин.

  Поддршка од мене имаш...и секое добро ☺️
   
  На tigerlady му/ѝ се допаѓа ова.