1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Врска на далечина

Дискусија во 'Врски' започната од Mireto, 21 ноември 2009.

  1. La profesora

    La profesora Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2021
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    412
    Пол:
    Женски
    Далечината дефинитивно е тест за цврстината на една врска, посебно ако истата е во зачеток. Ги разбирам сомнежите и несигурноста но ако треба да се случи неверство ќе се случи и додека сте заедно в кревет а тој и пишува на друга. Не знам, претпоставувам дека не можете да знаете додека не се најдете во ситуација. Мило ми е што има позитивни примери во кои има и културолошки разлики а сепак успеале.
     
    На sj *O*, BlackAndWhiteSwan, Traveler91 и 2 други им се допаѓа ова.
  2. La profesora

    La profesora Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2021
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    412
    Пол:
    Женски
    Ќе те копка,но мора да се помириш дека во некои врски некогаш нема причина зошто т.е нема closure. Потруди се да продолжиш понатаму иако 2 години врска не е мала работа а што се однесува до машки пички ги има на претек. Глава горе.
     
  3. La profesora

    La profesora Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2021
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    412
    Пол:
    Женски
    "Дозволени неверства"? Не знам за вас ама за мене неверство е неверство.
     
    На bicycle и deskarada им се допаѓа ова.
  4. La profesora

    La profesora Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2021
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    412
    Пол:
    Женски
    Физичката дистанца е понекогаш добредојдена, го зголемува копнежот како во вашиот случај. Ако сте со некого постојано на крај ќе почне да ви смета и тоа како дише. :))) А убаво е тоа што го спомна за луѓето во војна. Тоа биле сепак ментално поиздржливи луѓе во времиња кои почесто ги ставале на тест. Ние денешниве генерации сме навикнати да добиваме се и сега и тоа се одразува на сите односи па и врските. Затоа така драматично се сфаќаме.
     
    На littleflower му/ѝ се допаѓа ова.
  5. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    Ne uspeva vo poveketo slucaevi bidejki gledaat i dvete strani korist ednata koga ke dojde da ima so koj da izlava, seks da ima da nemora da se mace da se zapoznava i slicno a vtorata strana na drugiot e da si otide na besplatno odmorce pa i ako e blizu go glaven grad bingo, poveke zaljubeni vo metropolite otkolku vo partnerite, barem kazuvam za moi drugarki i drugari primeri a moze i da uspee ama retki se tie slucaevi..
     
    На NAJROBI му/ѝ се допаѓа ова.
  6. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    Aj gledaj ja realnata strana otide kaj deckoi vo Minhen poveke se slika so katedralata otkolku so nego.. i se nada deka ke ja zeme kaj nego, Ne se praj na udren ocigledna rabota, deckoi si dojde od doma tuka ne e izlezela odma skapi veceri, odmori, se e zaradi pari vrska vo dalecina, spored mene i zatoa nesakam takva vrska.pa i brakovi
     
  7. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Како ти процени од сликите и вечерите дека се за пари било?
    Имаат пари, ќе трошат, ако немаат, нема да трошат. Зад затворени врати не им светиш ваљда да знаеш како им е.
    Божем сите на далечина што се, се најголемите богаташи. :^)
     
    На sj *O*, BlackAndWhiteSwan, bicycle и 7 други им се допаѓа ова.
  8. La profesora

    La profesora Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2021
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    412
    Пол:
    Женски
    Ne znam dali ova e za vo ovaa tema no bi cenela tugjo mislenje. Pred nešto poveke od mesec na forumov zapoznav eden tip. Mislam instant kpnekcija, kako so nikogo dosega, 5 časa pominaa kako 5 minuti. Ista vorzrast, isti razmisluvanja astrološski kompazibilni :Dza onie koi veruvaat vo toa. Se beše ok se dodeka ne prodolživme na Instagram. Potoa poćna da insistira na kamera.Mu rekov da zabavi malku. Denes koga sakav da ja prodolžam konverzacijata beše vo fazon kao od različni gradovi sme, ova nema da bide ništo seriozno. Mislam. Where did I go wrong?;(Navistina se zagreav za tipot.
     
    На Dandra му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Во брак сум година и пол со странец.
    Почнавме да живееме заедно уште од истиот ден кога се запознавме.
    Заминав на одмор, сама, на две недели, а се вратив дома после два месеца, омажена.
    Бевме како во хипноза.. Не можевме да се одделиме на секунда.
    Година и пол бевме константно заедно, сѐ до пред еден месец, кога морав да се вратам дома сама поради здравствени причини. Одбрав лекувањето да го поминам дома со моите.
    Сопругот го сакам апсолутно, но ми годи тоа што сум со моите сега, оти нашето импулсивно стапување во брак и наглата промена која ми се случи во новата држава, ме разнишаа психички, заедно со ковид годинава.
    Одлучивме да бидеме разделени до есенва, додека се подсредам.
    Паузите и разделеноста се совршен барометар на љубовта.
    Сѐ она што сме мислеле дека е љубов, во вакви периоди лесно може да испадне дека било илузија, опсесија, страст..
    Еден месец сме разделени сега, и имавме многи кавги на почетокот, од негова страна.
    Молење да се вратам со првиот авион, закани дека ќе ме разведе, пиење алкохол до да викам пријатели во 4 сабајле да одат да го видат дали е жив, а не пиел никогаш. Многу тешко ја поднесуваше далечината првиот месец. Вчера, конечно ми рече-, "Би те чекал цел живот. Живеам за денот кога ќе ми се вратиш" .
    Далечината е тешка, но, кога сте сигурни дека сакате да го поминете животот заедно, вреди секоја далечина во име на доброто од двајцата.
    Љубовта секогаш го наоѓа патот, колку и да звучи клише.
    Ве охрабрувам сите на далечина, бидете трпеливи, работете на себе, и кулирајте. Љубов помеѓу зрели партнери кои знаат што сакаат и имаат потполна доверба и разбирање не може ниедна далечина и време да ја убие!
    Напротив, може само да ја продлабочи.
    П. С, Познавам пар, едниот заглави во САД, другиот е овде, 5 години.
    Пет години не се виделе! Велат се сакаат уште повеќе!
    Живеат за денот кога ќе ја земе таму, има проблем со визата.
    Кога после 5 години не си рекле збогум, што останува за другиве кои паничите за 5 недели или месеци..
    Само љубов другари, и многу зрелост! Поинаку не може.
     
    Последна измена од модератор: 18 мај 2021
    На Ana.brojka, sj *O*, harizmaticnana и 10 други им се допаѓа ова.
  10. Cacii123

    Cacii123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2019
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    113
    Пол:
    Женски
    Во почеток на врска на далечина сум, значи нема ни 10 дена, два пати се имаме видено со дечкото и се беше супер, комуникацијата ни беше супер затоа што имавме многу теми на разговор и се уште имаме, потоа и двајцата се согласивме на ваква врска и тоа не е проблем (инаку пред да бидеме во врска се знаевме околу 1ипол месец), но единствениот проблем е кај мене односно во довербата, јас му верувам но сепак имам и сомнеж па поради тој мој сомнеж правам напната ситуација. Не можам толку лесно да му верувам на некого затоа што во минатото поради таа преголема доверба во една личност бев многу повредена. Тоа му го кажав и на дечкото и кажа дека ме разбира, но сепак мора да си веруваме и јас му реков дека ќе се обидам да го променам тоа кај мене и да стекнам доволна доверба во него за да не дојде до повторни напнати ситуации. Па последниве неколку денови имам чувство дека не ми посветува доволно внимание, можеби и губи интерес во однос за мене, но и можеби да не е така поради тоа што знам дека во последно време има многу работа и дома и надвор и многу е изморен па едвај наоѓа време за одмор. Некако како да губи надеж за нас, како да мисли дека нема да биде ништо од нас. Страв ми е навистина да не го изгуби интересот за мене и да не го изгубам, или пак да најде друга девојка која повеќе ќе му одговара или да не направам некоја грешка па да го промени мислењето за мене, а јас не би го сакала тоа. Што би можела да направам за да не се случи тоа, ве молам за совет.
     
  11. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Да изградиш самодоверба.
    Ако се сакаш себе си, нема да ти биде битно дали друг те сака, или не.
     
    На sj *O*, Elf, Cacii123 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Ugly Duckling

    Ugly Duckling Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 август 2018
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    41.821
    Пол:
    Женски
    Те разбирам. Но, сегашниот дечко не е виновен за претходните лоши искуства. Ако поради недоверба создаваш напната атмосфера, врската ќе се претвори во кавги и измачување. Доволен проблем е само далечината, па згора на тоа уште и недоверба фали. Дај му шанса, опушти се и уживај во врската, насочи ги мислите на позитивните работи. Секогаш велам дека нема потреба од 100% доверба, имај си ги очите отворени, но без непотребни драми, посебно ако не ти дал повод за сомнеж. И комуникацијата е клучна, ако сметаш дека не ти посветува внимание кажи му отворено, без да се лутиш и караш.

    Друго, не важи само за тебе, општо. Мислам дека не е најпаметна идеја да се покажи слабост на почеток на врска. Ако му речиш немам доверба бидејќи ми била повредена, многу лесно можат тоа да го искористат против тебе. Знаат која е слаба страна па таму удираат. Оти некој ако сака да те повреди или изневери дефинитивно нема да те жали ако речиш сум била повредена. Напротив.
    И обратно, тој што не би те повредил, не мора ни да му кажиш.
     
    На sj *O*, Luminary, FridaodaMk и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Cacii123

    Cacii123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2019
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    113
    Пол:
    Женски
    Не верувам дека би ме повредил затоа што и тој бил повреден исто така во минатото, па сметам дека е свесен дека тоа не е ни најмалку убаво, затоа што го има осетено истото. Но сепак ќе се обидам да го променам моето размислување и ќе му дадам шанса.
     
    На cresa-jagoda и Ugly Duckling им се допаѓа ова.
  14. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.962
    Допаѓања:
    8.701
    Пол:
    Женски
    Доволно е да почекаш некое време и ќе видиш сама. Нема потреба да отвараш теми за повредување. Без преголеми очекувања, самодовербата на повисоко ниво. @Cacii123
     
    На Cacii123 и WildMk им се допаѓа ова.
  15. ayton

    ayton Активен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2021
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    445
    Пол:
    Машки
    ic ne sakam vaka vrska
     
  16. revolution566

    revolution566 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2020
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Денеска мојот дечко тргна на пат ќе оди во Германија на работа на мене веќе уште денеска ми стана тешко незнам како ќе издржам без да го видам. Исто така многу се плашам да не се запознае со други македонци а тие да го запознаат со нивни сестри, ќерки, братучетки да не се зближи со некоја и да раскинеме. Сега за сега многу се сакаме дури планираме и брак ама што знам се плашам далечината да не си го направи своето.
     
    Последна измена: 29 мај 2021
    На SIMPai му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.595
    Допаѓања:
    36.826
    Пол:
    Машки
    Некој може до тебе да е, па да те изневерува, друг може да е илјадници километри далеку, и да не гледа никој друг освен тебе.
    Имај само позитивни мисли. Се надевам дека ќе се посветите на врската како и до сега, ќе ја пребродите далечината и за брзо ќе сте пак блиску. :sun:
     
    На sj *O*, poppie, warrior и 14 други им се допаѓа ова.
  18. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Успешноста на една врска се темели на зрелост, сериозност, посветеност и работа на партнерите. Нормално е да чувствуваш загриженост, но не до степен на паника и опсесија. Не размислувај негативно. Сомнежи и хипотетички ситуации може само да ти донесат проблеми каде што ги нема.
    Ако го имаш вистинскиот покрај себе, сè може да се преброди обострано, па и далечината.
    Дај си време и ќе знаеш како понатаму.
     
    На warrior, poppie, thelittle17 и 4 други им се допаѓа ова.
  19. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.936
    Допаѓања:
    30.770
    Пол:
    Женски
    Ако навистина те сака нема да се изглупира ништо, ќе си биде верен на тебе, ќе го чека денот кога ќе те виде повторно. Мисли само позитивно, јасно ми е дека е многу тешко, ама ако љубовта ви е силна, нема да ви бидат проблем километрите:)
     
  20. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.434
    Пол:
    Женски
    Стравот расипува многу убави работи. Остави ги тие мисли. Далечината не прави проблем, туку недостатокот на комуникација. Гледајте се на камера, пишувајте си и нема да има проблем.
     
    На sj *O*, warrior, poppie и 5 други им се допаѓа ова.