1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Врска со колега/колешка од факултет

Дискусија во 'Врски' започната од ma4o4female, 1 април 2010.

  1. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    И јас сум во врска со колега,јас го превземав првиот чекор и беше супер прифатено од негова страна, еве скоро година ипол сме заедно.Значи нема ништо лошо ако ти го буцнеш малку да мрдне
     
  2. Chupe

    Chupe Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    421
    Ја сум веќе 3 и пол години во врска со колега, а башка и една година заедно си живееме. Па супер ми е, пријателите ме прашуваат абе како , што, па нели ви е досадно а јас на сето тоа со најширока насмевка одговарам категорично НЕ :lol: :lol: :lol:
    Убаво ми е си се сакаме и воопшто не ми пречи тоа што сме колеги, бидејќи и двајцата сме професионални на работа, а опуштени и заљубени по дома
     
  3. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.251
    Допаѓања:
    21.759
    Пол:
    Женски
    Јас сум во врска со колега од факс. Имам пишувано и порано на темата каде се запознав со него. Одиме уште од самиот почеток, сега сме 3та година. Познаваме исти луѓе од факултетот, се дружиме во исти кругови додека сме во Штип. Дома, секој си има свое друштво. Порано мислев дека со време ќе ни здосади од истите приказни, истите муабети, места, луѓе и сл. Ама напротив, барем до сега, секој ден ни е се поинтересен од претходниот. Со часови можеме да правиме муабет на разни теми, понекогаш дури не ми се верува колку многу се разбираме еден со друг. Драго ми е што сум со него, се надевам ќе трае оваа убава приказна. :)
     
  4. Aniston

    Aniston Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    234
    3 години работев во барот, и еве сега сум во врска со колега кој е таму само 6 месеци и баш ми е супер :D
     
  5. janafilth

    janafilth Нов член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    27
    Веќе подолго време свиѓам еден колега кој што е 5 години постар од мене.Пред некое време имав пишано и добив коментари од типот зближи се и почекај.Помина време, тоа го имав пишано негде после распустот.Еве веќе се вративме назад на факултетот а со тоа се вратија нашите секојдневни гледања и зближувања.Пред некое време тој отиде да зима оценка од кај еден професор а јас го чекав за да си одиме.Додека го чекав дојде една наша колешка со која што сум блиска и ми вика до каде си со него, кажи му се гледа дека ќе има нешто..
    Решив да ја послушам, меѓутоа тој тие денови имаше некој обврски а јас незнаев сеуште како да му кажам па решив наредната недела да му кажам.Меѓутоа таа недела мене ми излегоа две обврски и тие два дена не бев на факултет.Малку бев нервозна бидејќи само што почнав јас одма со минуси.А додека одевме на предавања тој цело време кај што ќе идев идеше по мене или ме викаше со него, седевме заедно јадевме..
    Минатава недела, деновите кога идевме ми кажа дека тие 2 дена ме запишувал и немам минуси :lol:
    Беше среќен кога дојдов и оваа недела многу убаво ми помина..Последниот ден бевме излезени се шетав со него но не многу долго бидејќи тој отиде во интернатот каде што е сместен за да оди дома на викенд.Ќе се врати утре и другата недела ќе идеме пак на предавања.Е сега мислам дека е време да му кажам.Мислам да го направам тоа додека идеме накај железничка бидејќи сега е топло и се враќаме со воз, и имаме околу 20 минути до неа, па мислам дека се доволни..Меѓутоа МНОГУ е повлечен (а и јас не сум поарна :$ ) и понекогаш одиме само така без да збориме..Сега незнам како и со кој зборови да му кажам..Имам поддршка, гледам дека можно е да биде, веќе сме блиски..Каго да се оттргнам од проклетиов срам и страв? :@ Со ова ај не денес ај утре не правам ништо..Ве молам за совет :$
     
  6. tina-kiki

    tina-kiki Активен член

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    1
    колегата

    еве вака си имам едно проблемче што сакам да го споделам со вас па да слуснам и некој совет доколку ми помогнете..... кога почнав на факс ми се засвиѓа еден колега ии ја прашав другарка ми како се вика кој е што??? ИИ таа ми рече дека е Турчин и дека имал девојка....и тогаш јас нормално не реков ништо си се откажав но сега следува друго значи јас сега се здружив со колегава ииии после некое време се гледаме на факс и он неккао ногу чудно ми се однесуваше кога дојдов дома и се уклучив на фб почна да ми се пушта да ми кажува како сум му била симпатична уште од почетокот и дека морал веќе да ми каже дека неможел да издржи иии покрај тоа жто имал женска сака доколку прифатам да се муваме аааааа како што споменав погоре тој мене ми се свиѓаше а не ни помислив дека јас него можеби му се допаѓам......единствено нешто што ми смета е тоа што е Турчин т.е другарка ми ми кажа така но тој подоцна ми кажа дека всушност мајка му е Македонка ааа татко муАлбанец.... е ај дајте некој совет сега ви благодарам онапред :*
     
  7. CIA

    CIA Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.029
    Викаш дека има женска,ама ќе сте се измувале ако прифаќаш.И сега ти него сакаш да му бидеш само за релаксација,за да избега од женската или кога му е досадно со тебе да се гледа?!?
    Не се потценувај да му бидеш втора,секогаш пред тебе ќе ја става женска му.
    А и ако се скара со женска му,и сака да биде со тебе,стој подалеку,чим нејзе и го правел тоа со тебе,тогаш и тебе ќе те изневери,не заборавај ;)
     
    На maryJ му/ѝ се допаѓа ова.
  8. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    колегата

    Го делам истото мислење со Cia.
     
  9. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    колегата

    Подалеку јас мислам од него, еве и др феминки убо ти кажаја. :)
     
  10. maryJ

    maryJ Активен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2011
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    17
    колегата

    Подобро да го заборавиш зошто тој си има девојка а ти тоа го знаеш, а што е најважно тој сепак е друга вера. Мислиш ли дека ете ако стапите еден ден во врска твоите родители би го прифатиле тоа?
    Прво за тоа размисли како би ти било тоа прифатено од другите блиски околу тебе или евентуално ако ете останете само на мување дали би ти било убаво чувството да си втора.... :^)
     
    На tina-kiki му/ѝ се допаѓа ова.
  11. smiley22

    smiley22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2012
    Пораки:
    670
    Допаѓања:
    350
    колегата

    Повекето викате да биде подалеку,но незнам дека е тоа правилно.Прво ако лесно ти кажал ми се свигаш и ај да се муваме тогаш стварно треба да бидеш подаеку од него,сигурно не те сака и неможе на фб да ти каже.Ако стварно те свигал тоа ке ти го кажел кога сте се видиле и така полесно можеш да процениш.Ама да не го напаѓаме одма затоа ти убаво ке размислиш и ке процениш што е правилно.Поздрав. ;) :*
     
    На tina-kiki му/ѝ се допаѓа ова.
  12. tina-kiki

    tina-kiki Активен член

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    1
    оффф лелле сега тотално се збунив значни не ми кажа така лесно ние се знаеме уште кога почнав на факултет ааа тоа беше во септеври....и точно е дека тој прв ми се допадна на мене...но незнам како потоа се се сврти ии јас му се допаднав и го прашав како ми се пушта кога има женска,иии ми одговори дека јас многу му се допаѓам уште кога сме тргнале на факултет но немал прилика никогаш да остане на само со мене за да ми го докаже тоа зошто јас скоро никогаш не сум сама имам многууу другарки.....незнам ни јас самтаа што да мислам само сакам да потенцирам дека јас не мислам ништо сериозно,а и во никој случај не прифаќам да бидам втора иако имаше иии понуда за тоа да ја раскине својата 3 годишна врска што јас не ја прифатив само чисто онака се прашувам самата себеси дали да се муваме???????? :?: :?: :?:
     
  13. CIA

    CIA Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.029
    Кратко и јасно-НЕ!
    Не се мувајте,оти можеби повеќе ќе се затрескаш во него,па ти ќе си страдаш.
    И да не ти се допаѓа многу,и да мислиш дека ќе можеш да ги контролираш чувствата,и тогаш не се мувај,не и го правете тоа на девојката,не прави нешто што не сакаш тебе да ти го прават.
     
  14. obi4ana

    obi4ana Активен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    1
    ljubov pomegu kolegi od faks da ili ne???

    so mislite dali ljubovta megu kolegi uspeva...epa mojta prikaska e vaka: vo pocetokot na ucebnata godina se sobravme cel kurs izlegovme pievme malce poveke i po edno vreme jas izlegov nadvor od diskotekata so eden kolega da pusime cigara, stoevme i po edno vreme toj me bakna i jas se zacudiv zaradi toa sto toj imase devojka. i se napraviv kako da ne se slucilo vlegovme vnatre i igravme se najubavo i po nekoe vreme mene mi stana loso oti premnogu ispiv i toj se ponudi da izlezeme nadvor na vozduh ...ama navistina ne mi bese dobro i toj me odnese kaj nego vo studenskiot ama nemase nisto poveke osven sto se baknavme nekolku pati i toa bese se.koga se osetiv po dobro mi vikna toj taksi i jas si zaminav i posleto nekako mn mi bese sram da odam na faks. oti site ne vidoa deka izl zaedno i edno vreme ne zboruvavme..ts jas ne mu zboruvav.. pa sega skoroto po fb pisevme i toj mi kaza deka ne misli nisto loso za mene sto sum se napila i takvi raboti...a u meguvreme on raskina so negovata devojka.... i vo posledno vreme mn me zakaca pa i ljubov mi rece i seto toa me zbuniva mn... pa i eve deneska vidov pak u vrska e staven ama ne pise so koj....i nz de nekoj sovet so da pravam?? (inace fala sto go procitavte ) :)
     
  15. Savannah

    Savannah Активен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2012
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    14
    ljubov pomegu kolegi od faks da ili ne???

    uspeva :)
    ne se otkazuvaj -so e tvoe ke si dojde,so ne sama si go zemi!-
     
    На srcekrsacka и obi4ana им се допаѓа ова.
  16. obi4ana

    obi4ana Активен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    1
    da totalno se soglasuvam so tebe..samo so i malku se plasam oti pocna da mi deluva kako mn zenkar...pa vremeto ke si go napravi svoeto spored mene..
    [mod-kirilica:2exl9mbl][/mod-kirilica:2exl9mbl]
     
  17. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.584
    Пол:
    Женски
    Немам ништо против таква врска. Ми изгледа океј, не гледам причина зошто би се одбила или прекинала иако јас лично немам искуство со таква врска.