1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Врска со некој од друга раса

Дискусија во 'Врски' започната од Bezpomosna, 20 декември 2015.

  1. Bezpomosna

    Bezpomosna Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2015
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Верувам дека ние и нашата врска е цврста и стабилна, и мислам дека ќе најдиме начин за да се соочиме со предрацудите и осудивањата. :)
     
    На Elaria му/ѝ се допаѓа ова.
  2. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    И јас сум против таква врска. Немам некое логично објаснување ама ете не ми изглед убаво нештото.
    А ти ако толку го сакаш дечкото тогаш убаво објасни му ја цела ситуација и види како ќе реагира. Ако стварно те ссака тогаш борете се против сите и со среќа.
    Ако мисиш дека вреди да му се спротиставуваш на цело семејство заради дечко од друга раса, оди слободно избегај со него...... Не се мисли
     
    На Bezpomosna му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Bezpomosna

    Bezpomosna Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2015
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Не планирам да се враќам Македонија, но загрижена сум за тие македонци што се тука, пријатели и роднини. 9/10 од Македонците сигурна сум дека нема да ме поддржат, и ќе почнат муабети да се вадат, да оговараат итн. :?:
     
  4. Bezpomosna

    Bezpomosna Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2015
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Да во право си, мислам дека сепак му треба време на мојте, затоа што уште е "пресно" ова за нив. Ти благодарам многу!
     
  5. Трендафилка :)

    Трендафилка :) Активен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2015
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    23
    А зошто мислам дека е трол?! :^)
     
    На Lady Phoenix, ku4ence, Rose96 и 6 други им се допаѓа ова.
  6. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.327
    Зошто од 14 години сама живее во Америка!
     
    На iloveyou29, Lady Phoenix и joy1 им се допаѓа ова.
  7. Bezpomosna

    Bezpomosna Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2015
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Во право си и се согласувам со тебе! :)
     
  8. Bezpomosna

    Bezpomosna Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2015
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Посакувам сите да имаат исто мислење како тебе. :doh:
     
    На Црвче му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Bezpomosna

    Bezpomosna Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2015
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Баш ми е мило за нив двата и се надевам дека и мојата врска ќе успее. Јас веќе една година ја криев врската и само јас знам низ што се поминав, па затоа се одлучив сега да му кажам на мојте. Навистина сега како што велат некој, не знам кој пат да го фатам.
     
  10. Bezpomosna

    Bezpomosna Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2015
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Цела моја фамилија сме тука, сите заедно се преселивме.
     
  11. Bezpomosna

    Bezpomosna Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2015
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Му ја имам кажано целата ситуација него, и после толку тешки зборој од страна на мојте родители, тој сеуште ме поддржува и ми вели дека треба да ги сакам, затоа што сепак родители ми биле.
     
  12. Bezpomosna

    Bezpomosna Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2015
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Не не сум сама, тука сум со мојата фамилија.
     
  13. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Пoзнaничкa нa мoите рoдители е вo брaк сo црнец, имaaт и дете (сo кoе зaеднo oдевме нa лизгaлиште). Љубoвтa немa ни верa, ни рaсa, a игнoрaнтните oд стрaнa мoжaт сaмo дa си мрчaт.

    Мoждa сум мaлa и неискуснa вo oвa, нo дoвoлнo сум зрелa дa знaм декa клaсифицирaње нa пoрaзличните oд вaс пoд вaше "нивo" не е ни хумaнo, ни пaметнo.
     
    На Anacid, CoverGirl10, Dgirlll и 13 други им се допаѓа ова.
  14. Olgitsa

    Olgitsa Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    797
    Сите одговори можеш да ги сместиш во еден коментар, не одделно на секој да одговараш.

    Во однос на темата, разбирам јас и љубов и се, и сите знаеме како е, али искрено не би биле најсреќни на свет децата дома да ни донесат припадник на друга религија/раса. Дали има врска поднебјето не знам, ама ете и твоите кои како што кажуваш со години живеат во Америка не се либерализирани од средината, напротив го имаат истиот став како повеќето родители овде.
    Е сега ако е Све за љубав работава, терај си додека ти е убаво, мада што и двајцата имате по 18 години, сигурно нема да завршиш со него. И гледај следниот избор да ти биде нешто по нашки, али како викаат
    `Once you go black, you never go back` :lol: :rofl:

    А како сте се преселиле цело семејство во Америка?? :^) Сакам јас, сакам јас!! :D
     
    Последна измена: 20 декември 2015
    На teressa, ennaz, smajlii и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. smajlii

    smajlii Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2014
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    Не ми пречат црнците, би се дружела, секој може да ми биде пријател но не и партнер. Тоа важи и за муслимани и за црнци. Кога се работи за мене ( и моите најблиски) тој е мојот став, за тој што си мисли поинаку нека му е со среќа.
     
    На Мистер_89, MilaP, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. VladeMila

    VladeMila Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    8.515
    Пол:
    Женски
    Не сум против црната раса,жолта раса,дури би сакала и да имам пријатели,меѓу тоа врска-дечко,брак сум против,ама тоа е мое мислење..
     
    На Мистер_89, okcenzi, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Bezpomosna

    Bezpomosna Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2015
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Добивме виза пред 4 години. :)
     
  18. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    А што ако ти кажам дека тоа ги прави потомците помалку склони на некои болести кои се карактеристични за една раса или нација? А да не зборуваме во однос на коефициентот на интелигенција од секој тип е поголем.

    Имаш историски примери од немешање на генетика на кралски семејства и болести кои произлегле од таа извитоперена потреба да се остане чистокрвен.

    А најпрост пример ти е со кучињата и одгледување на чисти генетски легла кои најчесто имаат голем број на генетски недостатоци кои водат до покус животен век., а паралелно тн лингури улични кучиња се поимуни и подолго живеат, нив ги ништи само човекот.

    Не ти држи вода теоријава на што и да ти се однесува ова со генетиката.
    Колку поразлични гени толку поголема веројатност дека потомците ќе бидат со одлично здравје.
    И добро е да се знае дека мешањето на расите е следниот еволутивен процес на човекот. Но, ние секако сме еволутивно поназад од целиот свет.

    Секогаш постои ризик факторот да се преземат недостатоците без разлика дали родителите се иста или различна раса, но тука среќната околност е дека шансите се намалуваат. Кој учел теорија на веројатност ќе му биде јасно, одлично фукнционира во природата особено во наследување на гените.

    Јас лично немам против.
    Имам и пример од семејството, либерално беше прифатено и сите нормално живеат. Децата им се несквик, едното со пуцвал коса, другото темно со плава коса, брлави и навистина поздрави од нивните врсници.
     
    На CameliaMiller, Oxymoron, white.kitten и 21 други им се допаѓа ова.
  19. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Batali koj sto ke kaze i pomisli,ti gledaj ako tebe ti e ubavo zarem ke ja batalis srekata zaradi prijatelite.Za roditelite e teska situacijata no so tek na vreme ke prifatat ti kazuvam od iskustvo sega ti najdobro gi poznavas i znaes kako ke bide.Te podrzuvam i ne se otkazuvaj od ljubovta za eden den da ne se kaes,ako e crnec ne znaci deka ne e covek,kolku mi e poznato crncite poveke se podrzuvaat od belcite i se cenat.So sreka
     
    На Bezpomosna му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Victorian

    Victorian Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    5.357
    Пол:
    Женски
    Против сум за во 21 век уште луѓето да се делат на црни и бели, а да не се гледаат нивните способности.
    Разбирам јас балкански менталитет и се тоа, ама што е битно која боја е и која вера е ако ја сака ?!
    Нека ја третира како ѓубре ама битно белец да е, да не збори народот !

    Разговарај со твоите и објасни им ја ситуацијата, тоа што е црнец не значи дека е помалку човек !
     
    На CameliaMiller, Oxymoron, Dgirlll и 11 други им се допаѓа ова.