1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Врска со професор.. за или против?

Дискусија во 'Врски' започната од daddyslittleprincess, 12 октомври 2013.

  1. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Не е само возраста во прашање, туку и моќта.
    Имање врска со некој над кого си авторитет/претпоставен, може слободно да се сврсти во сексуално вознемирување.
     
  2. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Знам за еден млад професор, важи за угледен човек, кој подведува негови ученички тинејџерки, уште неоформени карактери. И се исповеда на една моја другарка пијан, и покажувал и разговори и слики..
    Се згрозив, ама не е на мене одлуката за негово откривање..
    Само чекам кога ќе излезе работата од контрола, прашање на време е, доста девојчиња се вмешани, ќе и се испушти на некоја, огромен скандал има да падне.
     
    На Biny и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  3. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    А зошто не пријавите штом се малолетни?
     
    На cresa-jagoda и WildMk им се допаѓа ова.
  4. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Немаш појма каква морална дилема имав и имам сеуште, ама не е на мене одлуката..
    Немам докази, ќе испадне дека е рекла казала, а не е. Да беше другарка ми со мене, ќе се придружев, ама нејзе и е страв, пошто типот е прилично влијателен во градов, знам дека ќе си направиме проблеми, не верувам дека некое девојче би пропеало во полициска станица, исперени им се мозоците, им направил филмови и веруваат.
    Не знам стварно, првпат не знам што да правам.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  5. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    И да пријавиш, ако немаш доказ, ништо нема да напрај полицијата...
    Тие и да има доказ не значи дека ќе покренат истрага.. не пак на: Така слушнав.
     
    На teressa, Biny и Ketchup им се допаѓа ова.
  6. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Јас немам, другарка ми има. Скриншотс од разговори и слики кои типот и ги пушташе во пијано стање, за да се испофали каков фраер е и како лудуваат девојчиња по него. Плус лично сведочила на една ситуација.. Гадурија.
    И да приложиме докази, пак не знам што би направиле, ќе ја заташкаат работата, ипак е вукојебина ова.
     
    На Biny, Alisa22 и WildMk им се допаѓа ова.
  7. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    @lovestoneddd @WildMk доказ е телефонот, јас би пријавила анонимно, па нека прочепкаат какви слики и разговори има. И девојките без разлика дали му веруваат, ако се малолетни кривично дело е. Е сега колку ќе функционира тоа ако е влијателен и со врски, не знам за жал.
     
    На cresa-jagoda и lovestoneddd им се допаѓа ова.
  8. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Абе и јас би пријавила, ама од искуство, знам како ќе заврши.
     
    На Biny, Animali, lovestoneddd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Можеби мене да ми беа пратени разговорите, ќе пријавев, па што сака нека биде. Вака не можам, сама, а директно ќе ја заглавам и неа, пошто он знае кому има пуштано разговори.
    Ви викам, се работи за неколку девојчиња, едната е ептен импулсивна во врска со него,знам и дека малце проблеми му прави, се надевам ќе пукне и ќе се дознае се.
     
    На cresa-jagoda и WildMk им се допаѓа ова.
  10. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.804
    Допаѓања:
    38.209
    Пол:
    Женски
    Јас имав професор кој беше во врска со ученичка, кога беше таа трета средно мислам. Во школо беа официјални, надвор од школо беа нормални, сега се во брак. Мене не ми беше баш ок, можеа да чекаат да заврши средно па да почнат врска, ама сепак нивно си е. Исто и татко му е професор и мајка му му била ученичка во средно. Очигледно крушата под круша паѓа.
     
    На Biny му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Swatt

    Swatt Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2019
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    367
    Пол:
    Машки
    Очекуваат морални критериуми во општества изградени на дегутантна култура.
     
    На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
  12. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Па не е проблемов само за моралност, туку и за легалност.
     
  13. Swatt

    Swatt Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2019
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    367
    Пол:
    Машки
    Легалноста е резултат на моралноста. Законите ги носат и спроведуваат луѓето. Колку поненормални луѓе толку подегутантна култура.
     
    На senza.parole и WildMk им се допаѓа ова.
  14. Zavisnaodblago

    Zavisnaodblago Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2016
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    236
    Пол:
    Женски
    Доколку нема голема разлика во години и се сакаат и двајцата,тогаш зошто да не.Нели љубовта нема граници?Само да нема мешање на приватниот со професионалниот живот,па да има лапање по ходници,попуштање за оцени и сл.Дефинитивно сум за ако се сакаат навистина.
    Но доколку се работи за заведување и уценување на ученици,тоа треба да е казниво
     
  15. Ikickabebusce

    Ikickabebusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    3.152
    Пол:
    Женски
    Против тоа сум! Самата помисла ме плаши..
     
    На Ladygugche му/ѝ се допаѓа ова.
  16. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Зависи од многу околности . И јас кога бев средно ми предаваше еден згоден професор и со сигурност знам дека сите девојки од мојот клас го соблекуваа додека ни предаваше :D ама никогаш не сум помислила да имам нешто повеќе од врска професор - ученик .
     
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Го читав пак кривичниот законик.
    Знам дека општење со деца под 14 години, по дифолт се рачуна за криминално дејство, ме интересираше што вели за оние помеѓу 14 и 18.

    И најдов тоа што ми го матеше умот цело време темава.

    Кривично дело е наставник да има било каков сексуален контакт со ученик.

    Значи, дете од 14 до 18, се третира како возрасен, освен кога полнолетниот е во надредена положба.
    По дефиниција, ученици кои извршуваат полови дејствија со наставници, спаѓаат во жртви.

    Законот прдвидува казни од 5, до 10 години, и забрана за извршување на професијата на престапникот

    Дефинитивно од друг аспект треба да ги гледате работите, и скоро сите постови на темава испаѓаат дека би го прекршиле законот.

    --------------

    Обљуба со злоупотреба на положбата

    Член 189

    (1) Тој што со злоупотреба на својата положба ќе наведе на обљуба или друго полово дејствие лице кое спрема него се наоѓа во однос на подреденост или зависност или со иста намера го малтретира, застрашува или спрема него постапува на начин со кој се понижува човековото достоинство и човековата личност, ќе се казни со затвор најмалку пет години.

    (2) Наставник, воспитувач, посвоител, старател, очув, лекар или друго лице кое со злоупотреба на својата положба ќе извриш обљуба или друго полово дејствиесо малолетно лице постаро од 14 години кое му е доверено заради учење, воспитување, чување или нега, ќе се казни со затвор најмалку десет години.

    (3) На сторителот на делото од ставот (2) судот ќе му изрече забрана за вршење на професија, дејност или должност под условите од членот 38-б на овој законик.
     
    На CrazyGirl15, Dalia93, Srckata28 и 6 други им се допаѓа ова.
  18. Animali

    Animali Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    9.423
    Пол:
    Женски
    Само еднаш симпатизирав професор, ама бев последна година од факултет, а тој до кај 32 години :angel:
    Секогаш облечен онака полуспортски и елегантно, беше многу културен со манири како што личат на еден професор, малку посериозен, ама крајно шармантен и професионален :makeup:

    Ама тоа било симпатија повеќе во форма на восхит, не љубов :D

    Таков однос при кој и двајцата се возрасни, пак не би го сметала за нешто правилен, но само поради можност за субјективност при оценување, ништо друго.

    Секој друг тип, особено на однос кога станува збор за средно и основно, нема простор за оправдување, бидејќи тоа се буквално деца.

    А што е најжално знам таков пар, одеа кога таа беше основно, тој нејзин професор- постар од неа едно 15-17 години, денес се во брак, ама сепак, толку ли немало жени, па морал дете да заведува :|
     
    На WildMk и Someonespecial им се допаѓа ова.
  19. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Против.

    За основно и средно не ни правам муабет, ама и за факултет според мене е погрешно иако студентите се полнолетни.
    На професорите се знае што им е работа и треба да се однесуваат професионално, а не да се плеткаат со ученици.
    Не може секој да биде професор, ама ако веќе си решил да одиш по тој пат тогаш треба да знаеш до каде ти е границата и како да се однесуваш.
     
    На темјанушка, WildMk, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Mary88

    Mary88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2015
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    55
    Пол:
    Женски
    Да ви кажам што да направите: од лажен профил постирајте ги сите скриншотови, разговори, и се што имате, на сите можни ФБ страници со голема следливост, пуштете на сите можни портали за приказна...ко пламен има да вивне веста, тоа е повеќе од доволно да му се уништи угледот. Само, прво спремајте што повеќе докази. Од такви ликови преку глава ми е дојдено, не заслужуваат ништо помалку!
     
    На WildMk и teressa им се допаѓа ова.