Врска со професор.. за или против?

Дискусија во 'Врски' започната од daddyslittleprincess, 12 октомври 2013.

 1. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  12.560
  Допаѓања:
  124.488
  Не е само возраста во прашање, туку и моќта.
  Имање врска со некој над кого си авторитет/претпоставен, може слободно да се сврсти во сексуално вознемирување.
   
 2. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.473
  Допаѓања:
  33.580
  Пол:
  Женски
  Знам за еден млад професор, важи за угледен човек, кој подведува негови ученички тинејџерки, уште неоформени карактери. И се исповеда на една моја другарка пијан, и покажувал и разговори и слики..
  Се згрозив, ама не е на мене одлуката за негово откривање..
  Само чекам кога ќе излезе работата од контрола, прашање на време е, доста девојчиња се вмешани, ќе и се испушти на некоја, огромен скандал има да падне.
   
  На Biny и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 3. kristina.k

  kristina.k Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  4.124
  Допаѓања:
  19.033
  Пол:
  Женски
  А зошто не пријавите штом се малолетни?
   
  На cresa-jagoda и WildMk им се допаѓа ова.
 4. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.473
  Допаѓања:
  33.580
  Пол:
  Женски
  Немаш појма каква морална дилема имав и имам сеуште, ама не е на мене одлуката..
  Немам докази, ќе испадне дека е рекла казала, а не е. Да беше другарка ми со мене, ќе се придружев, ама нејзе и е страв, пошто типот е прилично влијателен во градов, знам дека ќе си направиме проблеми, не верувам дека некое девојче би пропеало во полициска станица, исперени им се мозоците, им направил филмови и веруваат.
  Не знам стварно, првпат не знам што да правам.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 5. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  12.560
  Допаѓања:
  124.488
  И да пријавиш, ако немаш доказ, ништо нема да напрај полицијата...
  Тие и да има доказ не значи дека ќе покренат истрага.. не пак на: Така слушнав.
   
  На teressa, Biny и Ketchup им се допаѓа ова.
 6. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.473
  Допаѓања:
  33.580
  Пол:
  Женски
  Јас немам, другарка ми има. Скриншотс од разговори и слики кои типот и ги пушташе во пијано стање, за да се испофали каков фраер е и како лудуваат девојчиња по него. Плус лично сведочила на една ситуација.. Гадурија.
  И да приложиме докази, пак не знам што би направиле, ќе ја заташкаат работата, ипак е вукојебина ова.
   
  На Biny, Alisa22 и WildMk им се допаѓа ова.
 7. kristina.k

  kristina.k Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  4.124
  Допаѓања:
  19.033
  Пол:
  Женски
  @lovestoneddd @WildMk доказ е телефонот, јас би пријавила анонимно, па нека прочепкаат какви слики и разговори има. И девојките без разлика дали му веруваат, ако се малолетни кривично дело е. Е сега колку ќе функционира тоа ако е влијателен и со врски, не знам за жал.
   
  На cresa-jagoda и lovestoneddd им се допаѓа ова.
 8. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  12.560
  Допаѓања:
  124.488
  Абе и јас би пријавила, ама од искуство, знам како ќе заврши.
   
  На Biny, Animali, lovestoneddd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.473
  Допаѓања:
  33.580
  Пол:
  Женски
  Можеби мене да ми беа пратени разговорите, ќе пријавев, па што сака нека биде. Вака не можам, сама, а директно ќе ја заглавам и неа, пошто он знае кому има пуштано разговори.
  Ви викам, се работи за неколку девојчиња, едната е ептен импулсивна во врска со него,знам и дека малце проблеми му прави, се надевам ќе пукне и ќе се дознае се.
   
  На cresa-jagoda и WildMk им се допаѓа ова.
 10. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  3.320
  Допаѓања:
  26.065
  Пол:
  Женски
  Јас имав професор кој беше во врска со ученичка, кога беше таа трета средно мислам. Во школо беа официјални, надвор од школо беа нормални, сега се во брак. Мене не ми беше баш ок, можеа да чекаат да заврши средно па да почнат врска, ама сепак нивно си е. Исто и татко му е професор и мајка му му била ученичка во средно. Очигледно крушата под круша паѓа.
   
  На Biny му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Swatt

  Swatt Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 март 2019
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  357
  Пол:
  Машки
  Очекуваат морални критериуми во општества изградени на дегутантна култура.
   
  На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
 12. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  12.560
  Допаѓања:
  124.488
  Па не е проблемов само за моралност, туку и за легалност.
   
 13. Swatt

  Swatt Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 март 2019
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  357
  Пол:
  Машки
  Легалноста е резултат на моралноста. Законите ги носат и спроведуваат луѓето. Колку поненормални луѓе толку подегутантна култура.
   
  На senza.parole и WildMk им се допаѓа ова.
 14. Zavisnaodblago

  Zavisnaodblago Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 август 2016
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  146
  Пол:
  Женски
  Доколку нема голема разлика во години и се сакаат и двајцата,тогаш зошто да не.Нели љубовта нема граници?Само да нема мешање на приватниот со професионалниот живот,па да има лапање по ходници,попуштање за оцени и сл.Дефинитивно сум за ако се сакаат навистина.
  Но доколку се работи за заведување и уценување на ученици,тоа треба да е казниво
   
 15. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  9.897
  Допаѓања:
  110.376
  Пол:
  Женски
  Родителите на татко ми се запознале вака. Дедо ми професор по математика, а баба ми ученичка најдобра по математика. Во 4та кога ја спремал за натпревари решиле да започнат врска. Подоцна и баба ми станала професор по математика, а и се земале и имале среќен брак. Но, сепак баба ми била 18г веќе и дедо ми бил нововработен и сингл па...

  Сум против вакви врски ама еве знам и вакви приказни. Ако личноста е над 18 и завршува со средно или студии ми е прифатливо. Ама ако е некое 15 годишно девојче со некој 40 годишен веќе е педофилија.
   
  На Amellie13, teressa, Kate Rina 93 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. Ikickabebusce

  Ikickabebusce Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  256
  Допаѓања:
  3.143
  Пол:
  Женски
  Против тоа сум! Самата помисла ме плаши..
   
  На Ladygugche му/ѝ се допаѓа ова.
 17. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.337
  Допаѓања:
  17.171
  Пол:
  Женски
  Зависи од многу околности . И јас кога бев средно ми предаваше еден згоден професор и со сигурност знам дека сите девојки од мојот клас го соблекуваа додека ни предаваше :D ама никогаш не сум помислила да имам нешто повеќе од врска професор - ученик .
   
 18. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  12.560
  Допаѓања:
  124.488
  Го читав пак кривичниот законик.
  Знам дека општење со деца под 14 години, по дифолт се рачуна за криминално дејство, ме интересираше што вели за оние помеѓу 14 и 18.

  И најдов тоа што ми го матеше умот цело време темава.

  Кривично дело е наставник да има било каков сексуален контакт со ученик.

  Значи, дете од 14 до 18, се третира како возрасен, освен кога полнолетниот е во надредена положба.
  По дефиниција, ученици кои извршуваат полови дејствија со наставници, спаѓаат во жртви.

  Законот прдвидува казни од 5, до 10 години, и забрана за извршување на професијата на престапникот

  Дефинитивно од друг аспект треба да ги гледате работите, и скоро сите постови на темава испаѓаат дека би го прекршиле законот.

  --------------

  Обљуба со злоупотреба на положбата

  Член 189

  (1) Тој што со злоупотреба на својата положба ќе наведе на обљуба или друго полово дејствие лице кое спрема него се наоѓа во однос на подреденост или зависност или со иста намера го малтретира, застрашува или спрема него постапува на начин со кој се понижува човековото достоинство и човековата личност, ќе се казни со затвор најмалку пет години.

  (2) Наставник, воспитувач, посвоител, старател, очув, лекар или друго лице кое со злоупотреба на својата положба ќе извриш обљуба или друго полово дејствиесо малолетно лице постаро од 14 години кое му е доверено заради учење, воспитување, чување или нега, ќе се казни со затвор најмалку десет години.

  (3) На сторителот на делото од ставот (2) судот ќе му изрече забрана за вршење на професија, дејност или должност под условите од членот 38-б на овој законик.
   
  На CrazyGirl15, Dalia93, Srckata28 и 6 други им се допаѓа ова.
 19. Animali

  Animali Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  1.156
  Допаѓања:
  9.363
  Пол:
  Женски
  Само еднаш симпатизирав професор, ама бев последна година од факултет, а тој до кај 32 години :angel:
  Секогаш облечен онака полуспортски и елегантно, беше многу културен со манири како што личат на еден професор, малку посериозен, ама крајно шармантен и професионален :makeup:

  Ама тоа било симпатија повеќе во форма на восхит, не љубов :D

  Таков однос при кој и двајцата се возрасни, пак не би го сметала за нешто правилен, но само поради можност за субјективност при оценување, ништо друго.

  Секој друг тип, особено на однос кога станува збор за средно и основно, нема простор за оправдување, бидејќи тоа се буквално деца.

  А што е најжално знам таков пар, одеа кога таа беше основно, тој нејзин професор- постар од неа едно 15-17 години, денес се во брак, ама сепак, толку ли немало жени, па морал дете да заведува :|
   
  На WildMk и Someonespecial им се допаѓа ова.
 20. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  4.672
  Допаѓања:
  73.983
  Пол:
  Женски
  Против.

  За основно и средно не ни правам муабет, ама и за факултет според мене е погрешно иако студентите се полнолетни.
  На професорите се знае што им е работа и треба да се однесуваат професионално, а не да се плеткаат со ученици.
  Не може секој да биде професор, ама ако веќе си решил да одиш по тој пат тогаш треба да знаеш до каде ти е границата и како да се однесуваш.
   
  На темјанушка, WildMk, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.