1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вртоглавица!

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од prinstongirl2, 31 јули 2013.

 1. prinstongirl2

  prinstongirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2013
  Пораки:
  1.164
  Допаѓања:
  1.067
  Здраво девојки... долго време имам некој проблем незнаев каде да се искажам па прво решив тука с надеж дека не сум единствена и дека има и други как мене и знаат како да помогнат
  Значи се започнува со тоа што имам дечко семејство ... со дечкот секој 2 ден се караме имам проблеми сосемејството и сето тоа влијае негативно врз мене премногу емотивна станав депресивна секој нивни поглед збор викање дома дерење кавги влијаеше толку лошо врз мене што прво почна да ме боли многу главата почна нагло да ми опаѓа притисокот па сега се движи дури и 70-80 со 50-60 зависи али тука е границата а јас цел живот досега сум имала нормален притисок... пред не цел месец почнаја да ми с ејавуваат такви симптоми што ми станува тешко и застрашувачко така што во текот на денот имам вртоглавици нез ни ја самата колку едноставно станувам одам значи се движам или ако се наведнам или пак седнам и пак станам одма едноставно со секое мое движење јас имам вртоглавици , губам рамнотежа ме заносува лево десно така што треба да застанам да се задржам за нешто оти толку ми е темно пред мене што можам некад да се повредам и да паднам....исто увото ми зуја омалаксувам тогаш ми паѓа притисокот пробав земав витамини од аптека пија еве можи една недела али пак е исто... може ли некој да ми даде совет што да правам дали да посетам психолог или да одам на лекар... фала однапред :* :* :* :*
   
  На beko1980 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. dunja

  dunja Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  482
  Допаѓања:
  866
  Пол:
  Женски
  Еве јас ке се обидам да типомогнам ама колку ..незнам??
  Вртоглавиците можно е дасе од стрес предизвикани, но претходно мора да одиш на лекар. Испитај железо да не си анемична, потоа шекерот во крвта...и незнам што уште ама тоа матичниот најдобро ке ти каже.
  доколку сее во ред...тогаш веројатно се од стресот.
  Поздрав
   
 3. kompijuter

  kompijuter Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2012
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  и јас имам вртоглавица од што друго може да ми биде ??
   
 4. plazma

  plazma Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2011
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  16
  Вратна кичма...
   
 5. s1a1n1d1r1a1

  s1a1n1d1r1a1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  1.685
  Допаѓања:
  14.358
  Пол:
  Женски
  Лелееее ексик :@ Скоро цел живот се замарам со вртоглавици.
  Баш денес ми е така! Бев излезена одвај си дојдов... Налево надесно и само си викам да стигнам дома на нозе.... :@ Едно помини друго почни.

  Иначе крвта ми е супер, очите истотака... Е сега имам проблеми со вратот значи имам повреда ми падна на базен едно дете 120 кила на врат и од тогаш ми е лошо. Ме боли стално одев на физикална и многу често осеќам дека од то баш и ми идат вртоглавиците. Дали некој можеби знај шо би можела да превземам во врска со то ?? :worried:
   
 6. Seashell31

  Seashell31 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2013
  Пораки:
  736
  Допаѓања:
  728
  Пол:
  Женски
  Многу често имам вртоглавици.Ама ми се случува да лежам подолго време па нагло да станам и ќе почне матно да ми се гледа,да не можам да одржам рамнотежа и главата да ме боли.Ама сето тоа ми поминува за некои 7-8 секунди.Затоа што знам кога ми се случува односно знам од што имам вртоглавици не сум им посветила внимание.
   
 7. TheGetmaki

  TheGetmaki Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 мај 2010
  Пораки:
  229
  Допаѓања:
  422
  Пол:
  Женски
  Lugeee bolna teme mi e ovaa denovive! Znaci veke trti den kako sto imam vrtoglavici nevideni,tolku sto otidov na dezuren vecer nokta,mi kazaa krvna slika napravi pa ke vidime a za vo megu vreme da se smiram mi dadoa kapki za pokacuvanje na pritisok (koi sto mi pomognaa samo nijansa) posto bas nemozev da stojam i gledam,do toj stepen mi se vrtese,pa se budev i navecer so vrtenje na cela soba :( BTW pravev krvna slika i mi bese okej osven zelezoto za eden stepen smaleno ama nisto strasno,znaci ne mi e od krvta neamp pojma,kazete nekoj spas!!!?
   
 8. BrokenAngel97

  BrokenAngel97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2015
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  36
  Пол:
  Женски
  И јас имам постојани вртоглавици ама мислам се должат поради мојот психички немир. Некое решение за ова?
   
 9. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  2.464
  Допаѓања:
  10.831
  Вртoглaвиците кaкo симтoм се теснo пoврзaни сo aнемијaтa и крвниoт притисoк.
  Нaјдoбрo е дa не се земaaт лекoви нa свoјa рaкa, нo јaс oд прaксa би препoрaчaлa неурoбиoн, сo вит.ц и б6.
   
  На Nightwish11 и beko1980 им се допаѓа ова.
 10. mimiblack

  mimiblack Активен член

  Се зачлени на:
  1 август 2015
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  45
  Пол:
  Женски
  ако има метеопати што страдаат од вртглавици како што ми е мене сега во моментов нека ми каже како да се справам со нив
   
 11. Ivancencen

  Ivancencen Активен член

  Се зачлени на:
  25 јули 2015
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  Еве сум и јас денеска исто, повеќе вода, нешто солено да ја врзе и да дигне малце притисок и тоа е тоа... Туширање наизменично топла/ладна вода. Ц витамин, дали апче, дали лимон. Избегнувај кафе, бетер прави. И одмарај, лежи, моли се да заврне побрзо :D
   
 12. mimiblack

  mimiblack Активен член

  Се зачлени на:
  1 август 2015
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  45
  Пол:
  Женски
  кафе пијам само по 1 на ден, нормално насабајле... а иначе и ја пробав со водата и соленото и еве го колку толку е подобро :D променливово време најголем непријател ми стана
   
 13. FreeToGo

  FreeToGo Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2014
  Пораки:
  605
  Допаѓања:
  716
  Пол:
  Машки
  Знам дека постов е стар, ама маката ми е нова :)
  Дали во меѓувреме ја среди вртоглавицата? И мене ми рекоа дека ми е од вратот, и јас посетував физикална, масажи, што ли не... И никакво подобрување. Немам болки, ниту затегања, само ми се врти.
   
 14. s1a1n1d1r1a1

  s1a1n1d1r1a1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  1.685
  Допаѓања:
  14.358
  Пол:
  Женски
  Хелоу! Во глобала да се среди, ама некогаш ко ќе седам на компјутер по 100 сати пак ми е така малце. Само вежбање, друг лек нема. Ако е од вратот. И вода многу, очите провери ги плус. Со среќа!!
   
  На FreeToGo му/ѝ се допаѓа ова.
 15. FreeToGo

  FreeToGo Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2014
  Пораки:
  605
  Допаѓања:
  716
  Пол:
  Машки
  Какви вежби правеше?
   
 16. s1a1n1d1r1a1

  s1a1n1d1r1a1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  1.685
  Допаѓања:
  14.358
  Пол:
  Женски
  Бев на физикална на болница и таму ми покажаја неколку вежби и ги праев секој ден. Види на јутуб сигурно има.
   
 17. beko1980

  beko1980 Нов член

  Се зачлени на:
  6 март 2020
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  kolku vreme go pievte neurobion i jas piev dva meseci mi orestana sega pak mi se pojavi
   
 18. FreeToGo

  FreeToGo Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2014
  Пораки:
  605
  Допаѓања:
  716
  Пол:
  Машки
  Јас ги пиев 2 месеци и не ми помогнаа нешто...
   
 19. Hortenzija

  Hortenzija Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2019
  Пораки:
  1.476
  Допаѓања:
  13.371
  Пол:
  Женски
  Momentalno imam strasni vrtoglavici, osekam deka sekoj moment ke povratam :( sama sum doma kazuvajte care nekoe...
   
 20. calm-girl

  calm-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2021
  Пораки:
  602
  Допаѓања:
  895
  Пол:
  Женски
  @Hortenzija
  Напиј се вода и легни да поспиеш барем еден час.
   
  На Hortenzija му/ѝ се допаѓа ова.