1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вртоглавици

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Mygirl, 26 ноември 2010.

  1. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Можеби ти е слаб крвниот притисок,дали си држела некоја диета претходно која што лошо влијае на тебе сега. Исто така можно е да имаш висок или низок шеќер. Мене едно време така ми се случуваше,имав чести вртоглавици кои што ми беа од низок крвен притисок и слаба крв бидејќи јадев само еднаш на ден и бев на строга диета.Може и да имаш проблем со пршленот на грбот ако имаш некои болки таму кои што се манифестираат со такво чувство на вртоглавица.
     
  2. atma

    atma Активен член

    Се зачлени на:
    18 август 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    6
    Бев на ушен лекар и немам никакво пореметување со внатрешното уво. Бев и на очно, но ми рекоа дека ми требаат само наочари за блиску и ништо повеќе.
    Мене ми се спојува притисокот, особено летниов период, постојано ме боли глава и се чувствувам омалаксана.. А имам само 18 години. Не сум држела диети до сеа, има доста витамини во себе.
    Депресивна сум, т.е анкциозна и бев на психијатар каде што ми препишаа терапија со диазепам - 3 пати на ден од 5 mg, бидејќи не можев да се смирам и да спијам навечер. Сега сум во ред, но сеуште патам од вртоглавици и чувствувам како ми мрдаат очите кога ќе се фиксирам на една точка... не знам дали некој до сега го имал ова чувство..
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  3. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    Во последниве неколку недели од време на време ми се привртува.
    Денеска седев така поопуштено и ко што се исправив, потстанав и ми се сврте. Го отворив прозорот да ме фати воздух ама пак ми се вртеше.
    После излегов надвор, ме фати воздух и ми дојде поарно, ама кога отидов до веце едвај се воздржав да не паднам кога се наведнав. Се клатев натака навака мислам :worried: .
    Имам низок притисок 90/60, ама никогаш не сум се осеќала вака.
    Мислам дека не сум слабокрвна, сега брзо правев испитувања на крвта... :^)
    Што да правам? Страв ми е да не се струполам негде :|
     
  4. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.259
    Допаѓања:
    124.742
    Oд анкс тие и мене истото ми се случува и ако не се напијам хелекс ми се врти,нарушена концентрација имам,очите ми шараат,чувство дека ке паднам итн уште многу такви слични симптоми..........
     
  5. plazma

    plazma Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    16

    Исто ми е и на мене, прегледав уши, ЕЕг.Наводно,се е ок, а мене ми се привртува еве баш овие денови ми е мутаво, ми се врти,немам рамнотежа. Зашто работама на Клиника, туку викаат дека цел ден сум пред компјутер од тоа можелот да биде или пак од ненормалново врем. Поздрав.
     
  6. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Секојдневно имам вртоглавици,се прашувам како ли воопшто се движам.Мислам дека во секој момент ќе паднам,ама ни тоа не се случува...веројатно сум слабокрвна,немам имунитет...врска немам што е...
     
  7. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Ако немаш доволно течности можно е и од нив да имаш вртоглавици,а секако дека и може да си слабокрвна и да ти е опаднат имунитетот.Исто така и притисокот ако е низок или ти се доближува игра голема улога за да имаш вртоглавици.Ние овде можеме само да си годиме што е и како е,мој совет е најдобро да одиш на лекар и да провериш која е причината за нив.
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  8. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    си го имаш измерено притисокот можно е да ти пага притисокот и затоа имаш чуство дека кога одиш некој те бутка
    види дали е тоа и ако ти е низокпобарај помош тука на фемина како да го покачиш
     
  9. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Да можно е да е и до притисокот,секогаш ми е низок...
     
  10. danydany

    danydany Активен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    vrtoglavicata se javuva najcesto ako ste slabokrvni anksiozni -depresivni problem so centarot za ramnoteza i najcest problem e spondilozata koja pravi uzasni vrtoglavici ..od seto ova nisto ne e strasno se se resava...so ova ziveam veke 10 godini se zemaat vitamini ili fizo terapija.

    [mod-kirilica:am212wv2][/mod-kirilica:am212wv2]
     
  11. plazma

    plazma Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    16
    Дали од временски промени или од што не знам пак ме нападна оваа вртоглавица т.е. нерамнотежа. Како ви е на вас што го имате овој проблем деновиве? Јас онака од седење ке осетам како да ме бутка некој или нешто, а исто и во одење ми се случува...
     
  12. EMILI1999

    EMILI1999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    да и мене денес ми се имаше случено така за малце ке се онесвестев ама си легнав и ми помина.....исто ми се имаше случено минатата година ова време
     
  13. plazma

    plazma Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    16
    Мене не ми е класична вртоглавица, туку повеке нерамнотежа и ми трае околу една недела веке.Не е постојана ама на моменти....
    И притисокот ми варира, низок ми е , ама до толку да ме бутка не знам...
     
  14. blaa

    blaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2011
    Пораки:
    410
    Допаѓања:
    378
    Истово ми се случува. :^)
     
  15. anab

    anab Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2010
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    55
    така се случува кога имате низок притисок,по мене знам
     
  16. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.306
    Допаѓања:
    16.767
    Јас имав чести вртоглавици. Мислев дека е до притисокот нешто, но испадна дека нерв во едното око ми е изместен и од тоа дека е.
     
  17. marinaxxx

    marinaxxx Активен член

    Се зачлени на:
    28 септември 2012
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    2
    и јас имам вртоглавици нестабилност односно губење рамнотежа па и тресење во телото, чувство дека ќе паднам отежнато одење движење т.е. постојано скоро лежам кај не отидов и во болница лежев џабе беше имам низок притисок баш во болница нели ми мереа 60/80 70/90 постојано така ми велеа пиј течности а не дека не пијам пијам многу пијам премногу е сега некако се помирив дека џабе се жалам никој не ми помага па се помирив сеужте имам вртоглавици краткотрајни но чести ми играа по цел ден окото лево долго предолго време имам зуеж во ушите па се решив и на ушен лекар да појдам па ќе ви пишам што сум направила се пронајдов меѓу вас и утеха ми е дека не ми се случува само мене вакво нешто п.с има многу повеќе но сега да не должам тука повеќе.


    и мене ми е исто што не напраив кај не отидов се е џабе.
     
  18. blagica1991

    blagica1991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    209
    vrtoglavica :)

    devojki sakam da ve prasam nesto ...
    veke nekolku dena stanuvam da mockam navecer (em toa po nekolku pati ) ... posledniot pat dodeka bev vo kupatilo pocna da mi se digat kiselini ... naednas pocnav da osekam zuenje vo usite , pa pocna i da mi se vrti svest i se onesvestiv a osekam i malce bolka vo jajnicite ... dali na nekoj mu se ima sluceno nesto slicno :)
     
  19. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    vrtoglavica :)

    Бремена да не си? :wasntme:
     
  20. sanya.n

    sanya.n Активен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    jas nemam vrtoglavici no imam cuvstvo na zasemetenost kako vo glavata ne mi e jasno kako da mi se vrti vo glavata vnatre nesto.ispitav krv ekg se e vo red,vaka mi e 2 meseci sega pocna da me boli zeludnik i kako racete da mi se tresi i mislam ke se onesvestam.dali nekoj imal vakvi simtomi?