1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вртоглавици

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Mygirl, 26 ноември 2010.

  1. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.149
    Чудно што си била на лекар и се е во ред.:^)
    Можни се повеќе опции може си бремена, притисок да ти варира, слабокрвна да си, реакција на стрес и нервоза, панични напади и сл.
    Не знам зошто на лекар не ти утврдиле причина за вакви симптоми, најдобро побарај си второ мислење од лекар.
     
  2. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    И јас деновиве имам проблеми со вртоглавица и намален апетит. Трудна не сум, притисокот ми е во ред а јас воопшто не сум добра. Преку целиот ден сум како зашеметена а на моменти имам и вртоглавица, не ми е прв пат но ме загрижува затоа што незнам кој е изворот на проблемот. Заборавив да кажам дека и крвната слика ми е во ред.
     
  3. sanya.n

    sanya.n Активен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    isto i mene krvta mi e vo red a sega ispituvam vitamin d.ke vidam na sto ke me upati doktorot naredno ako i so toa e vo red.
     
  4. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.149
    Нели се е во ред може да е реакција на организмот на временските температури или е замор од прекумерно работење. Пије повеќе природни сокови, јади суво овошје и чоколада и нема да чувствуваш замор туку ќе имаш повеќе енергија.
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Минатата недела во кафич добив вртоглавица и јако тресење на рацете. Обично кога сум под стрес имам вакви проблеми, меѓутоа претходно испив чаша алкохол и помислив да не е од тоа.
    Вчера испив Персен форте, во упатството е наведено дека е на природна база. Во 23:30 се разбудив со силно тресење, плачење, немав свест, буквално не можев да станам. Како што ќе пробав, паѓав, снемав и глас.
    Брат ми и мајка ми се стрчаа со вода, кока кола, лимон. Веднаш го измеривме притисокот, 101 со 58, а пулсот ми беше 130, мислам срцево ќе ми излеташе.
    Можно ли е да имам проблеми со шеќерот? Не знам кои институции работат денес да направам слика. Што би можело да биде? Не можев ни воздух да земам, ни да станам, телото не го осеќав како свое. ;(
     
  6. sanya.n

    sanya.n Активен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    Mislam deka si anksiozen
     
    На blueberry93 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Ne sum nekoj struchen no od ona shto go znam spored podatocite koi gi davash:Nesvestici,gushenje (obichno vo lezechka polozba)i bolki vo gradite problemot e srceto.Odnosno potochno stenoza na aortnata valvula.Ipak odi na lekar.Problemot e seriozen.Moze da e i drug problem no sepak odi na lekar.
     
  8. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Во наодот пишува: ТА 90/60, ЕКГ синус ритам, срцева реакција ритмична, тонови јасни, шумови не се следат
    неопходна консултација од психијатар

    anxiety disorder :/
     
  9. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Vrtoglavicata nikogash nemoze da bide od psihichki karakter.Osven nevroloshki od zapusheni kanali na uvoto ili shilci na vratot.Od uvoto ako e ima na youtube vezbi koi mozat da go reshat problemot.Ako e od vrtatot samo shetanje ti preporachuvam,po shto operacija od toj tip moze da te ostavi vo kolicka cel zivot.Ipak proveri se kako ti e preporachano.Jas ti pisham od ona shto jas sum zapoznat.
     
    На blueberry93 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    И јас имам ваков проблем ми е страв дека можеби сум трудна , немам сила ни енергија за ништо , денеска цел ден сум како зашеметна , омалакасна сум цел ден ...
     
  11. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Направи крвна слика, овие симптоми повеќе ми личат на недостаток на железо во крвта отколку на труднички мачнини.
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  12. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    Јас некогаш кога станувам знае да ми се сврти ама и да ми биде буквално се темно неколку секунди, 5-6.
    За крвта да е не баш, имав направено крвна слика и беше ок, што може да биде друго?
     
  13. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Abe aj ne se glupirajte.Dobri ste site.Taka vi se prichinuva.
     
  14. prasskickaa

    prasskickaa Активен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Женски
    Од кога сум се родила па се до 6 години сум имала многу вртоглавица ,од 7 дена во неделата јас 6 дена сум била со вртоглавица. Сега 22 години сум јас имам проблеми со видот неможам да читам или да гледам на далеку. Мајка ми ми кажа дека кога сум била мала ме пратиле на некој испитувања на главата ама дека моиве немале пари не ме однеле. Па сеа коа и кажав дека не гледам дека неможам да прочиам жто пижува на тв она загрижено ми кажа за оваа. Моето пражање до вас феминки дали енкој знае дали моето негледање убаво има поврзаност со вртоглавицата? И дали сега ако одам на тоа снимања може да се открие од жто су ја имала вртоглавицата. Да не се подзаречам еве цели 10 години ми се нема свртено.
     
  15. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    Луѓе, дали некој знае нешто зошто, како, лек некој ......за намален пулс?
     
  16. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Ако е за да се намали пулсот ,бипресо.Ама само по препорака од специјалист.А за да се зголеми незнам кој медикамент,освен можам да ти предложам кафе,вода и таа го активира срцето да работи,физички исто активирај се и пулсот ќе забрза.Но ипак мое мислење оној кој има намален пулс најдобро да избегнува физички замор на срцето.
     
    На jasmina00 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. bad_boy

    bad_boy Активен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    I so napravu do kaj stigna
     
  18. Laurynhill

    Laurynhill Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Пред две недели имав сончаница со тешки вртоглавици повраќање што доведе до дехидрација и морав да бидам на инфузии и добив воспаление на желудникот. Помина што помина, желудникот сега ми е топ само што уште се мачам со главата. Бев добро до пред два-три дена и сега кога лежам ми е океј а кога стојам како да ми тежи главата, кога јс вртам лево десно горе доле исто како да ми се слошува, малце губам рамнотежа. Бев на ушно ми рекоа дека центарот за рамнотежа ми е супер. Не ми е јасно од што ми е ова, ми смета не можам да функционирам :( демек требало време за да се стабилизира се поради вртоглавиците ама помина веќе две недели од тогаш.
     
  19. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    Нервози, стрес, неправилна исхрана ...
     
  20. Laurynhill

    Laurynhill Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Баш поради желудникот морав да водам правилна исхрана, а за нервози се нервирам за ова што ми се случува хх