1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Втора смена за администрацијата

Дискусија во 'Политика и настани' започната од kukla21, 23 мај 2017.

?

Дали сте за администрацијата да работи и втора смена?

  1. Да

    105 глас(а)
    84,7%
  2. Не

    19 глас(а)
    15,3%
  1. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Море треба да се изретчи администрацијава ни наша. Кога ќе ми текне кој се работи, да зависело од мене,повеќе од пола би ги испобркала. Секоја чест на исклучоци,има добри вработени,но останатиов дел за метлари не ги бива,камоли администрација!
    Па за тие што земаат плата,а седат дома,оти по канцелариите нема празно столче,сите пари и би ги враќале,до денар!
    Ех да можам барем еден ден да бидам на власт:rofl::rofl:
     
    На galapce, cresa-jagoda, friendy и 6 други им се допаѓа ова.
  2. Petar80

    Petar80 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.579
    Допаѓања:
    45.077
    Пол:
    Машки
    Еххх, ајде следни избори, гласам за тебе
     
    На ilyan му/ѝ се допаѓа ова.
  3. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324

    I za raspredeluvanje ako e zborot i toa ne treba.
    Treba kompjuterizacija.
    Kako moze se da funkcionira na zapad, a nikogas administrativec da ne vidis?

    Eve mm pred 2 nedeli sakase da vadi lk i mu vetile deka se e ok treba da dojde na zakazano, za po edna nedela da mu kazat deka nemoze. Ako e se on line, ke si procitas i uste od tuka ke ti bide jasno deka nemozes da zavrsis rabota.
    Pasosi, Lk, posedovni listovi,krstenici, izvodi.... i miljon drugi raboti treba da se vrsat preku kompjuter. Pa ne e Mk zemja od tret svet.
     
  4. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Сакаш да кажеш дека е подобро да отпуштиме барем 200.000 административци?
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Сега за локални може,највеќе ме нервираат вработенине по општинине,за почеток од нив би почнала:lol:
    Ако работиш во општина држи се:rofl::rofl::rofl:,да не бараш врски преку фемина:?::rofl:.
     
  6. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Sto vrska ima sega online apliciranjeto?
    Kompjuterot sam ke sraboti ili treba nekoj administrativec da sedi zad toj kompjuter? Go gledale nie ili ne.
    I sigurno baba mi online ke aplicira.
     
    На JuLleE, Anna-marija., cresa-jagoda и 10 други им се допаѓа ова.
  7. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Особено баба ти!
    Нели рече дека компјутер ќе и купиш ако победиш во рецептите?:wasntme::lol:
     
    На JuLleE, cresa-jagoda, Annath и 6 други им се допаѓа ова.
  8. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Баба ми,при картичка за банкомат,сеуште чека ред и се бутка со пензионери на шалтер.
    Тука си во право.
    Далеку сме од запад,особено постариве на кои технологијата им е слаба страна.
     
    На cresa-jagoda, Annath, Doozy и 5 други им се допаѓа ова.
  9. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Колку и да се компјутеризира се, не се менуваат процесите. Некој овие документи треба да ги прегледа, да ги одобри, да ги обработи. Не се вработените на шалтер единствените вработени во јавна администрација.
    Плус, и да ги примаат електронски, тие пак треба да ги примат, да ги заверат, да ги пренасочат до каде што треба, да ги средат...
    Вработените во архива во Градско собрание на пример, не можат да кренат глава од работа, за цело работно време не можат ни да ги примат сите документи кои им стигаат...
    @toogood ако ти не ги гледаш вработените во администрацијата, не значи дека тие не постојат ;)
     
    На JuLleE, cresa-jagoda, Annath и 4 други им се допаѓа ова.
  10. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Izgleda samo vo Mk ne se moze nisto.

    Salterski rabotnici koj se zanimavaat so nervozni klienti se samo gubenje pari na drzavata.
    Se aplicira on line so site dokumenti i nepotpolni dok. ne vleguvaat vo sistem. Utre koga ke dojde admi. sednuva i pocnuva da raboti, a ne ona staroto otvori papka nema dovolno dokumenti, otvori druk predmet isto, i tolku denot zavrsil, nisto ne se sredilo, pricina, nema potpolni dok.

    Zasto trebase mm dva pati da odi do Policija da sreduva dok?
    Zatoa sto administracijata ne e efikasna i ako ima salterski rabotnici koj primaat dok. seuste se raboti bez nikakva organizacija i vnimanie (kako mogla da neprimeti osnovna rabota?).
    Sto ima da se odi vo Mk po dok?
    Nema potreba.

    Vremeto e pari i zdravje. Zasto treba od rabota da se iskaca koga moze istoto toa od doma od fotelja da se zavrsi (koga ti sakas pa i vo Nedela vecer) i tuga pot da ne se mirisa.

    Za stari lica koj nemozat da se snajdat se praka mladina koja raboti za min. pari i tie licno im pomagaat.
    Taka i mladinata ke zarabotuva , a voedno ke uci nesto taka da koga ke izleze od skolo ke ima nekakvo iskustvo, ke znae nesto da raboti so racete i um.
     
    На galapce и friendy им се допаѓа ова.
  11. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    ООоооооооооооООоо туго:worried:

    Пензионерите "имаат" толку многу пари, што откако ќе си ги купат лековите, имаат таман пари да отидат на Бора Бора на прошетка, па и да платат за некој да им поднесе документи, ситница е тоа..пфф:smirk:

    Тугуд, без да се навредиш, ама некогаш се прашувам дали имаш допирна точка со реалноста во Македонија или годините во Канада направиле да немаш врска како се живее на овие 2 педи земја? @toogood

    Кој ќе ти ги одобри документите откако електронски ќе ги поднесеш? Самиот систем?
    Мора човек да ги провери..
     
    На Rama, cresa-jagoda, Annath и 11 други им се допаѓа ова.
  12. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    @toogood се е во ред, ама не се јавна администрација само шалтерските работници.
    Ако не знаеш како функционира процес на одобрување на документ кој си го поднела не се бламирај само... И се да е 100% електронски, постои вработен што седне на компјутер и прегледува "Ахам, овој документ е во ред, овде фали ова, овој место барање за ова ми прикачил барање за тоа, ова ќе го примам и ќе го пратам на одобрување, ова ќе го избришам." Електронското примање и одобрување на документи НЕ ГО НАМАЛУВА БРОЈОТ НА ПОТРЕБНИ ВРАБОТЕНИ. Само ја олеснува работата на останатите.
     
    На JuLleE, Rama, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
  13. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.998
    Допаѓања:
    279.369
    Не оди толку далеку.
    Треба компјутер, скенер, интернет...8-|.
    Замисли ја баба ти во интернет кафе. Упссс, во помалите градчиња и тоа нема, толку од бизнисот.
     
    На JuLleE, cresa-jagoda, Annath и 8 други им се допаѓа ова.
  14. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Е па и ти.. што бараат во интернет кафе, кога можат дома


    За еден скенер си...да скенираш документи....2500+денари
    Па и за еден принтер си..да испринташ потврда.. 2500+ денари
    Па и за интернет си... пих... само 500ден месечно

    Ехеее... што ќе им е интернет кафе на тие од Вратница:D или Вевчани:emo:
     
    На JuLleE, cresa-jagoda, Annath и 6 други им се допаѓа ова.
  15. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    Поддржувам втора смена, корисно ќе е...
    Но, ќе бидам сега малку офф топик, ама би сакала да има измена во оној дел од законот кој вели дека во неработен ден може да се работи доколку достави работодавецот изјава до МТСП...
    Да се знае и да се почитува неработен ден, а не приватњациве да експлоатираат работници за дневница,која ни празнична не е
     
    На НаталиЛили, Kitten, SuperGirl24 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Da, ako treba , treba.
    Treba da se raboti rentabilno, a ne da se odi po 10pati vo WC i 10pati po kafe da se odi.

    Treba da ima samo efikasni vraboteni koj znaat sto pravat, tie koj ne se snaogaat , molim lepo, doma.
    Isto kako na zapad.

    Kanada broi 36 miljona luge i ima najmala administracija bas zatoa sto nema takvi salteri (ti rekov mi rece). Se odi on line i dok. po posta ti se vrakaat (ako se raboti za pasos, lk..), drugo se e bez hartija, vo sistem. Na koj sto mu treba odma ima pristap i nema cekanje, falsifikati, lazenja... udrimi pecat tuka, pa nemas pecat tamu, pa idi kaj ovoj, pa koj te pratil ovde...
    Luge moze da lazat ama kompjuter ne laze.
    Cisti racun duga ljubov.
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  17. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    A babite i internetot?

    E ako mozat da kisnat na FB, znaat i dok. da slozat. :lol:
     
  18. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    @toogood, жал ми е ама ако е електронски работата на шалтерските работници нема да им се намали ни 1%, не знам дали сфаќаш... ВО ЛИЦЕ НЕМА ДА ИДЕШ И ДА ИМ ОДНЕСЕШ ГЛУПОСТИ, АМА ЕЛЕКТРОНСКИ МОЖЕШ СЕКАКВИ ГЛУПОСТИ ДА ИМ ПРАЌАШ БЕЗ ДА ЗНААТ КОЈ ГИ ПРАТИЛ И ОД КАДЕ. ТИЕ ПАК ТРЕБА СЕ ДА СЕДНАТ И ДА ФИЛТРИРААТ, НЕ ЗНАМ ЗОШТО НЕ СФАЌАШ.
    Ова ти го кажува некој кој развива електронски системи за работа со документи буквално од првиот работен ден.
    Електронското поднесување на документи не ја намалува потребата за вработени, само ти ја олеснува постапката тебе.
     
    На Yowannty, Rama, cresa-jagoda и 11 други им се допаѓа ова.
  19. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    Акo не ти чини aдминистрaцијaтa т.е oпштo влaдaтa и Р.Мaкедoнијa штo пишувaш вaкви глупoсти мoлим те !
    Кoгa и ти си билa пoрaнo тукa си пoбaрувaлa некoј кoј пoбрзo ќе ти ги среди дoкументите нa шaлтер дa не чекaш дузинa ред , a сегa делиш пaмет кaде и кaкo дa рaбoти млaдинaтa :fubar:
    Ете ти живееш вo Кaнaдa и тaкa дa уживaј си aкo ти е се пoдмaчкaнo (бидејќи пo пишувaњевo твoе сaмo Кaнaдa е сјaјнa) и не се зaмaрaј сo нaшaтa Мaкедoнијa и тoa кoј кaкo рaбoти вo неa ;)
     
    На cresa-jagoda, Gosh, Antolinaa и 2 други им се допаѓа ова.
  20. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    A sto vo administacija rabotis pa te pogodi?

    Ste razmislile li za onie koj vo Mk rabotat vo drug sektor i sekoj den bez niedna greska se otpustaat od rabota.

    Sto stapa po tug grb nebolat, a eden po svoj, boli.
    Da

    Ako sekoj e podlozen koj gubenje na rabota poradi nemanje zdravo ekonomsko rabotenje na firmata, togas i admin. treba da se eliminiraat koga ne ja znaat rabotata.

    Ama pusto za rabotnikot vo Mk koj plaka danok od sekoj proizveden proizvot, kupen materjal,.....se nema tolerancija, za tie vo fotelja mora da se ima strplenie za nivnite greski.

    Ne se raboti za Kanada ili Mk, se raboti kako da se namalat troskovi i kako da se ima produktivnost i zgora na se kako se da ne bide na Ramenja na Rabotnikot.
     
    На galapce, elimkd, friendy и 1 друга личност им се допаѓа ова.