1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Втора смена за администрацијата

Дискусија во 'Политика и настани' започната од kukla21, 23 мај 2017.

?

Дали сте за администрацијата да работи и втора смена?

  1. Да

    105 глас(а)
    84,7%
  2. Не

    19 глас(а)
    15,3%
  1. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Pa dobro koj e tuka za kogo.
    Klientelata za admin. ili administ. za klientelata.

    Adm. e vrabotena da pomaga na narodot i treba i mora da se trudi za niv, a ne obratno narodot da stoi na salteri da gubi dnevnica, da disi tuga pot,.... za da zavrsi rabota.

    Jas sum vrabotena da gi usluzam mojte klienti za da moze da napravime obrt na pari za da zememe plata.
    Ako jas pocnam da se odnesuvam , nemoze vaka, nemoze taka, ke si otidat musteriite i as pari.
    Od kade ke zememe plata?
    Eve i gazdata da misli deka jas sum nezamenliva pa pak nemoze da zememe plata.

    Znaci tuka sme za musteriite, a ne tie za nas. Na niv treba da im se ugodi, a na kraj na nas.
    Ako na niv im e najlesno online, togas toa e resenie.
    Ama jas ke zemam poveke plata zosto poveke saati ke se vrtkam so lugevo, a na saat sum platena, Koj me vrtka.
    Nikoj, nikade od ljubov ne go drzat na rabota. Mora da se raboti efikasno, so najmali trosoci i najgolemi profiti za drzavata ili rabotodavecoot (indirektno peku danokot pak kaj drzavata).
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  2. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    @toogood Само ти нагласив дека воведувањето на електронски системи на ја намалува работата на администрацијата. Шалтерските работнице не се вишокот, тие внатре, по секторите се. А ти си запнала со шалтерот, па шалтерот.
     
    На Rama, cresa-jagoda, Dust и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    На шалтер се дури малку,налет тоа,нервозни се до немај каде!
     
    На Rama, cresa-jagoda, Dust и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Jas neznam kolku znaat tie vnatre, ama imam iskustvo so salterskite rabotnici i znam deka ima NeProfitabilni/Neznajkovci koj se samo trosok na sistemot i treba da si odat doma.

    Neka ima isti tretmani za onoj od koj se naplaka danok od koj adm. zema plata i za administrativcite.

    Pravda mora da se ima.
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  5. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    @toogood ја утна темата. Дискусијата е дали администрацијата треба да работи во две смени, а не дали некој ти се испонашал.
     
    На cresa-jagoda и Dust им се допаѓа ова.
  6. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Zare ne razbra.

    Netreba da raboti vo dve smeni.
    Del od niv netreba da rabotat voopsto zosto kompjuteri ima , zatoa se izmisleni .
    Da gi zamenat salterskite i dr. adm koj slabo ili ic ne ja znaat rabotata so kompjuteri ili ako ne se potrebni da si sedat doma.

    "дали некој ти се испонашал"

    Ne. Osobata ne mi se isponasa, nego problemot bese neznaenje.
    Ljubezna bese no Neznae. Toj sto neznae treba doma da sedi ima stvarno struja luge koj mozat da gi zamenat i efikasno da ja zavrsat rabotata.
     
  7. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Не е декa вooпштo немa вистинa вo преднoстите зa oнлaјн aпликaции. Администрaтивецoт нaместo дa се oбјaснувa сo некoј нa шaлтер, сo еднa реченицa ќе гo извести електрoнски штo му недoстaсувa. Ќе се скрaти терoрoт нaд aдминистрaцијaтa oд стрaнa и ќе бидaт пoштедени oд 1000 прaшaњa. Ќе се дoбие нa време.
    Нo, реaлнoстa е декa ние немaме пo дoмa вoркинг рум сo сите пoтребни згoѓи зa дa aплицирaме. Зa физичките лицa oвaa oпцијa и не е тaкa интереснa (пoвеќетo).
    Зa прaвните лицa, дa.
    Системите кoи веќе пoстoјaт се крaјнo иритaнтни. Нa пр. Ми дoaѓa рoбa oд Гермaнијa зa кoјa е пoтребнa дoзвoлa зa превoз. Рoкoт зa издaвaње нa oвaa дoзвoлa е 30 денa. При aплицирaње јaс требa, меѓу другoтo дa внесaм брoј нa кaмиoн, име и презиме нa вoзaч, рутa нa движење...
    Е сегa, кaкo јaс дa знaм некoјa шпедицијa кoј кaмиoн пoсле 30 денa ќе гo прaти, зa дa знaм кoјa рутa требa дa имa истaтa шпедицијa веќе дoгoвoрени превoзи и зa други и дa ми дaде листa нa истoвaри (невoзмoжнo). Зa име нa вoзaч, пa и негoв бр.пaсoш, нaциoнaлнoст итн. е пoвеќе oд смешнo дa дискутирaм.
    Oвие податоци се внесувaaт и при брoдски превoз, aвиoнски, железнички. Еден вaгoн oд Унгaријa дo Мaкедoнијa нa пр. нaјмaлку 3 пaти е влечен oд рaзличнa лoкoмoтивa, сo рaзличен мaшинoвoзaч ;)
    СДК и тoa штo веќе гo имaме кaкo електрoнски системи е сo oгрoмни прoпусти.
     
    На galapce, JuLleE, Rama и 10 други им се допаѓа ова.
  8. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    @toogood супер се’ кажуваш. Електронски систем, намалување на бројот на вработени во администрација, едношалтерски систем (ама вистински едношалтерски). Да, потребно е.
    Ама тоа намалување е можно во држава чиј приватен сектор има моќ да ја апсорбира таа работна сила што ќе се отпушти. Во овој случај би биле десетици илјади службеници. ;) Невработени што нема каде да одат. Едноставно нема. Кај ќе работи службеникот од Крива Паланка што го отпуштиле?

    Сите знаеме како функционира тоа во напредниот свет. Помала државна администрација, моќен приватен сектор. Овде се акумулирале толку многу проблеми што не е возможно ни да се размислува за такво драстично решение. Не може тоа така - еј видов во Канада како е, зошто кај нас да не може?

    Едно решение би било да нема вработувања, па постепено да се намалува администрацијата како што луѓето се пензионираат. Ама и тоа не е решение, зашто ти старее администрацијата и не се освежува со млади сили. Значи и тоа не може.

    Далеку си од овдешната реалност. Тешко дека ќе доживееме да видиме нешто такво.
     
    На JuLleE, Rama, cresa-jagoda и 11 други им се допаѓа ова.
  9. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Ova nekako mi zvuci "Jas toogood imam rabota vo adm.,sto mi e gajle za Mica i Persa koj rabotat vo industrijata. Vazno jas imam rabota".

    Draga toogood ako Mica i Persa nemaat rabota i ti nabrzo nema da imas rabota ako ne se naucis da razmisluvas vo celina, nego gledas samo za sebe.
    Mica i Persa ne plakaat pridonesi, toogood ke sviri na supelka.

    Mislam deka sum jasna.
    Ne e resenie da se drzat vraboteni koj ne ostvaruvaat profit, voedno ja vlecat cela drzava vo endek.
    Ako denes drzavata e vo minus $1 utre ke bide $2 i taka natamu do kolabiranje.
    E toagas ni toogood nema da ima rabota, kako rekov ke sviri na supelka.
     
    На galapce и friendy им се допаѓа ова.
  10. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    За каков профит збориш, незнам.
    Административците не остваруваат профит, сите финансии одат во Буџет.
     
    На CameliaMiller, cresa-jagoda, Annath и 3 други им се допаѓа ова.
  11. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Не, ич не си ми јасна.

    Да те прашам нешто, бидејќи не можам да ти се надоврзам на муабетов, не го разбирам. Ти едно време кажуваше дека ќе доаѓаш на некој месец во Македонија и ќе најдеш добро платена работа во приватен сектор. Како одеше тоа? Најискрено ме интересира.

    Ако сакаш работа нареден пат кога ќе дојдеш, можеш да ги понудиш твоите услуги ко советник на влада. Сигурна сум дека ќе сакаат да слушнат применливи предлози што би го направиле нашиот систем ко канадскиот. ;)

    И бидејќи си успешна во наоѓање работа во Македонија, ќе им најдеш на сите што ќе бидат отпуштени. Може тоа посредување и во профитабилен бизнис да го претвориш.
     
    На joy1, cresa-jagoda, Annath и 5 други им се допаѓа ова.
  12. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Od kade zimate plata?
    Od TAXA sto plaka sekoj graganin, duri i od studentite koj se taxsaat za gevrece kupeno, molivce, tetratka...

    Zaklucok toa se graganski pari, nasi pari koj treba da odat za gradba na patist, bolnici, skoli, infrastruktura od sekoj oblik....a se trosat na nepotrebna, neproduktivna admin.
    Ic netreba da se cudime "nema dobri bolnici". Pa sami ne se gradat, se gradat od parite sobrani od Taxa, a tie odnapred se potroseni na plati .

    Ok vi godat platite, ama nemate pravo da gi pocenuvate tie sto ve ranat.

    P.S. Nezaboravete deka taxa plaka i toj sto e na socialno a od negovite pari admin. zima plata.
     
    На galapce и zhap4e им се допаѓа ова.
  13. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Епа тоа не е профит бе Тугуд..
    Тоа се јавни давачки на кои и ЈАС подлежам како физичко лице.

    Профит постои во приватниот сектор.

    Си измешала поими
     
    На CameliaMiller, cresa-jagoda, Annath и 3 други им се допаѓа ова.
  14. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Sto da ti kazam.
    Vakvoto razmisluvanje ja donese Mk vo aut.
    Ne se raboti za politicki partii, se raboti za prosta logika.

    Koga igra mecka vo komsii ke dojde i kaj tebe. Pa zatoa podobro e ic da ne igra vo komsii.

    Jas sekoj den se molam naftata da se vrati na cena pred 3 god za da imam rabota, ama nikogas ne sum pomislila Jas da imam rabota pa sto mi e gajle za naftata.

    Ete Jas tolku, mislam deka sum jasna ili jasna za toj sto saka da svati.
    Neka dojdat drugite do pisan zbor.
     
  15. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Admin. go jade profitot/taxa sobrana od narodot za da si isplaka plati.
     
    На galapce и zhap4e им се допаѓа ова.
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Темава ми отишла аут :)
    Некако многу ср идеализира туѓото, а своето не го бива.

    Едно е да идеализираме, а друго да сме реални. Во идеален свет, администрацијата би требало да се намали за повеќе од пола. Во реален свет, ова е тешко остваркиво со 30% стапка на невработеност и малтене мртва индустрија/приватен сектор. Државата има повеќе ќар да ги "рани" административците него да има социјални случаеви, немири.. Е сега како се вработени овие административци е сосема друго прашање.

    Јас сум за идејата. На многу луѓе ќе се олесни вадењето документи. За еден имотен лист ти треба да планираш 1/2 ден од работа (ако завршиш работа секако). Ќе има незадоволни административци. Тешко е кога ќе ти се наруши комодитетот, ама поарно на работа 2ра смена, него дома за везден.
     
    На JuLleE, Rama, ph.orhideja и 11 други им се допаѓа ова.
  17. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Пак не те разбирам.
    Многу конкретно прашање ти поставив, не ми кажувај басни. Дали ти проба да најдеш работа во Македонија како што кажуваше дека ќе правиш?

    И пак ќе ти кажам - се согласив веќе со тоа дека треба да се намали администрацијата. Ама такво драстично намалување не е возможно.
    И не сум во администрација, да не се секираш. Никаква мечка кај мене не доаѓа. :D
     
    На CameliaMiller, JuLleE, cresa-jagoda и 8 други им се допаѓа ова.
  18. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Не ми е јасно за што се расправате со тугуд. Па нели со години и години се вртеа истите муабети за кои таа сега збори, дека премногу администрација има која е на грб на граѓаните и истата е неефикасна. Како тоа сега одеднаш е супер идеја не само да се задржи истиот број туку и да се дополни уште малку со нови вработени? Последно кога бев во Мк вадев еден куп документи. Натрупаност по канцеларии и шалтери, релаксираност до степен досада. Муабет си прави од што му е досадно, каде си, што работиш, колкави се платите, зошто ти требаат документи...еден прашува, еден работи а другите те меркаат од глава до пети. Тој што има работа нема време да те погледне повеќе од секунда а не анализи да ти прави 15 минути.
    Со втора смена по мое само ќе се малтретира народот уште толку. „Немаме време ние сега, гужва има, само двајца сме, дојди попладне кај колегата -втора смена" Со такви вработени, неорганизираност и немање цврста рака и трета смена да има нема да завршиш работа кога треба.
     
    На galapce, joy1, Rama и 4 други им се допаѓа ова.
  19. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Бриџит, никој не се противи на тоа дека администрацијата е пренатрупана.
    Ама мерките што ги предлага Тугуд се невозможни овде.
    Отпуштања треба да има и веројатно ќе има некакво намалување на бројот на вработени таму, ама не може да се отпушти целиот вишок. Невозможно е, ќе крахира цела држава. Да беше така лесно одма ќе се решеше.

    Со втора смена нема да се решат проблемите со неефикасност, ама барем нема да бараат луѓе слободни денови за да решаваат имотни прашања, на пример.
     
    На JuLleE, cresa-jagoda, Annath и 5 други им се допаѓа ова.
  20. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    Немa штo дa ти се изјaснувaм тебе кaде и штo рaбoтaм ;)

    Туку мaлку среди си ги мислите штo пишувaш , ги збркувaш некoи рaбoти :)
    Уствaри чим си вoлку пaметнa си требaлa дa се кaндидирaш пa и претседaтелкa дa те стaиме :Dмaлку oд мaлку дa ни јa средиш држaвaвa , белким немa дa чекaме тoлку пo шaлтери пa и 80+ гoдишните бaби и дедoвци ќе бидaт мoдерни сo aјфoни вo рaце , бидејќи нoвaтa претседaтелкa тaкa јa нaредилa рaбoтaтa , дa не се чекa зa ништo пред шaлтери и се oд дoмa дa се зaвршувa рaбoтa :D
     
    На cresa-jagoda и Dust им се допаѓа ова.