1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Втора шанса-дали вреди да се даде?

Дискусија во 'Врски' започната од Nina23a, 30 август 2014.

 1. Nina23a

  Nina23a Активен член

  Се зачлени на:
  16 август 2014
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  19
  Не наидов на ваква тема, а ако постои веке ваква-канта :)

  Дали сметате дека вреди да се даде втора шанса на некој кој ве повредил? Независно од тоа дали ве изневерил или лажел или нешто слично. Дали може да опстане врската и по изгубената доверба или може да се врати довербата? Ваше мислење, се надевам дека ке се отвори дискусија на оваа тема :)
   
 2. Bokchee

  Bokchee Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2013
  Пораки:
  658
  Допаѓања:
  810
  Пол:
  Машки
  Зошто втора шанса? Ако се немало доверба на почетокот, заеби ти втора шанса. Што се дешава ако прочиташ една книга два пати?
   
  На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
 3. angel92

  angel92 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  1.555
  Допаѓања:
  3.096
  Од старт морам да кажам дека ако станува збор за неверство, втора шанса не доаѓа во обзир. Ако раскинувањето било од некоја друга х причина, би дала но и тоа е под знак прашалник. Втора шанса тешко се дава, барем мене ми е.
  Fool me once - shame on you, fool me twice - shame on me.
   
  На peperutka.95 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Aniston

  Aniston Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2011
  Пораки:
  564
  Допаѓања:
  234
  Зошто да не, ако се случило да се оддалечиме па работите за разнишат малку, па сме решиле да се поправиме.. На секој му се случува да се предаде на темни искушенија ако пред тоа било добро зошто да не..
   
 5. srcence1607

  srcence1607 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2012
  Пораки:
  2.363
  Допаѓања:
  2.470
  Пол:
  Женски
  јас мислам дека вреди, лично за себе вреди. Лично јас давам 2ра шанса но не за иста грешка. Стојам на тоа дека тогаш мојата совест е чиста. Ако било што се случило еднаш и има причина за тоа би сакала да ја знам, да видам каење и труд да се поправат работите. Тогаш давам шанса за да јас да си ја исчистам совеста од онa: Што би било кога би било. Сето тоа што не довело до болка си има своја заднина, може да се случи еднаш по грешка, несакајќи или повеќе пати намерно.

  Сите кога сме пред ваков крстопат размислува: Што ако простам и ме повреди пак или пак Што ако не простам а било само грешка и не се случи повеќе?? Јас ја давам шансата на начин што Ако видам искрено каење, објаснување и вложен труд за да се поправи грешката, сум сигурна во одлуката за втора шанса и продолжувам понатаму, но доколку се случи истата грешка повторно, ставам крај на се и сум сигурна дека вината не е во мене за изборот на другите. Мое е да дадам секому шанса да не ми биде на мисла цело време Што би било кога би било, а дали ќе ја искористи на вистинскиот начин е негова работа.

  Еднаш ако се деси, може да биде и грешка, но втор пат е веќе избор а не грешка :)
   
  На okcenzi, H.VAGA и tessie им се допаѓа ова.
 6. Emily Dora

  Emily Dora Активен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2014
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  140
  Пол:
  Женски
  јас сум чист доказ дека не вреди..ја упорно давам шансаа ама џабе никогаш нема да се сменат.без разлика што е кога еднаш направил ке направи пак.
   
 7. nadja29

  nadja29 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2014
  Пораки:
  212
  Допаѓања:
  342
  Можеби некогаш вреди,но како велат ако еднаш се скрши огледалото не се лепи пак,атака и со втората шанса никогаш нема да биде исто како што било порано,од искуство кажувам сум давала милион шанси и секогаш е полошо и полошо!
   
  На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Femina777

  Femina777 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2013
  Пораки:
  534
  Допаѓања:
  236
  Не!
  Ако еднаш му простиш пак ке го направи истото
   
  На Tanjamm и SwanMay им се допаѓа ова.
 9. Strumfeta17

  Strumfeta17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2013
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  130
  Вреди и не само втора туку онолку колку што вие мислите дека треба. Лесно е од страна да се суди и да се каже не му простувај, но кога си во ситуација да ти некого толку многу сакаш е се поинаку.
  Понекогаш некои простувања не се сватливи за другите освет за тие кои простуваат.
  Честопати сум била запрашана, па добро вереди ли да му простиш кога веќе те повредил? Јас велам, можеби не вреди ни овој наш разговор ама го правиме. Во љубовта не секогаш 2 и 2 се 4
   
  На Lea.Messi му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Minnie 1

  Minnie 1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 декември 2014
  Пораки:
  2.373
  Допаѓања:
  27.406
  Пол:
  Женски
  Ne ne I definitvno ne..osetiv na svoja koza koga dadov vtora sansa I samo uste poveke se unistiv !
   
 11. Angel4eeee

  Angel4eeee Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2013
  Пораки:
  529
  Допаѓања:
  336
  Пол:
  Женски
  Му дадов и втора и трета и се откажав.Дојде ден да плаче и моли по мене е тогаш му поставив ултиматуми , и реков ако се промени ме сака ако не тоа е .Ама сега е бетер од баба ми , внимава на се :rofl:
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Bojana.20

  Bojana.20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2014
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  77
  Пол:
  Женски
  А
  За првото зависи што како, но би дала втора шанса.
  Второто:неверство, никогаш, а зошто? Ако да му дадеш втора шанса пак ќе те изневери.
  Третото, Не може. за жал :/
   
 13. kjukli

  kjukli Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 ноември 2014
  Пораки:
  3.057
  Допаѓања:
  28.609
  Пол:
  Женски
  за неверство не би дала никогаш, без разлика на ситуацијата.. а за некои други проблеми, сум дала не само втора, и трета и четврта шанса, ама кога нема поправка едноставно нема.. знаеш кога ќе се скрши срцето на парчиња и да го поправиш нема исто да биде, во мојов случај не делуваше и раскинав со тешко срце, ама бар дадов се од себе..
   
  На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
 14. JustFun

  JustFun Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2014
  Пораки:
  1.027
  Допаѓања:
  2.773
  Веднаш песимисти сте.. Никој не е совршен и не значи дека ако еднаш те повредил повторно ќе се случи тоа бла бла. Во врската и двајцата знаат да прават грешки, и човечки е да се прости ако не друго. Шо е поентата ако се водиме секогаш по тоа, еј ке ме излаже и пак ке го направи тоа. Не глумете светци туку душата и срцето секоагш сака да ви се врати на тоа место. Нема потреба од глумење на недостапност и лигавење. Секој би барал втора шанса, и тие што велат не заслужува никој бараат.
   
  На Dvolicen и 702706 им се допаѓа ова.
 15. 702706

  702706 Активен член

  Се зачлени на:
  1 јануари 2015
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  359
  Пол:
  Женски
  Нема да ви падне чинот ако дадете втора шанса,најглупо ми е што не се дава втора шанса не заради своја лична сатисфакција туку заради тоа како ќе изгледате во очите на другиот. Или само ќе се усреќите себе повеќе или ќе се дозаебете,ама сега таков е животот . :)
   
  На Dvolicen му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  7.840
  Допаѓања:
  11.010
  Не вреди да се даде втора шанса.
   
  На Angel4eeee му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.831
  Допаѓања:
  132.773
  Пол:
  Женски
  Да се даде втора шанса само ако сам/а сметаш ддека си избрзал/а со одлуката за ставање крај на врската. Инаку, втора шанса само од надеж дека ке се смени некој, не вреди. Не се мења карактер. Може само време да си изгубите и ништо друго. На прочитана книга и се знае крајот.
   
 18. ViktorijaG

  ViktorijaG Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 декември 2014
  Пораки:
  213
  Допаѓања:
  241
  Пол:
  Женски
  Jas obicno sum za da se dade vtora shansa, no taa shansa obichno ne se pokazuva kako dobra shansa. Ako si spremna za da si prezemes takov rizik, daj vtora shansa, pa se nadevam ke bide vredno. :)
   
 19. eloves

  eloves Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  2.669
  Допаѓања:
  7.606
  Пол:
  Женски
  Се дава втора шанса, но не за истата грешка.
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. jloves

  jloves Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2012
  Пораки:
  289
  Допаѓања:
  219
  Пол:
  Женски
  Секој заслужува втора шанса. Сум дала и не сум погрешила